خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

ایران رئیس گروه 77 شد

جمعه 6 اسفند 1395 - 15:04
رضا نجفی

جمهوری اسلامی ایران رسما ریاست گروه 77 در وین در سال 2017 میلادی را برعهده گرفت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، در جریان مراسمی که صبح امروز در محل دفتر سازمان ملل متحد در وین با حضور روسای سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و تعدادی زیادی از سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف برگزار شد، رضا نجفی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد در وین به‌عنوان رئیس گروه 77 برای یک سال انتخاب شد.

در این مراسم نماینده دائم کشورمان طی سخنانی ضمن قدردانی از اعتماد کشورهای عضو برای انتخاب ایران به عنوان رییس گروه 77، بر دفاع از اصول، منافع، ارزش‌ها و اهداف گروه تاکید کرد.

وی همچنین ضمن تشریح اهداف و اولویت های گروه 77 در حوزه مباحث سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای، اهمیت ارتقاء همکاری و مساعدت فنی به کشورهای در حال توسعه را خاطرنشان ساخت. نماینده دائم کشورمان همچنین گسترش همکاری‌های بین‌المللی و بویژه همکاری های جنوب – جنوب را مورد تاکید قرار داد.

در این مراسم یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، لی یونگ مدیرکل سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، لاسینا زربو مدیر اجرائی معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای و جان لاک لمباهیو مدیر روابط عمومی دفتر سازمان ملل متحد در وین حضور داشته و طی سخنرانی‌های خود ضمن تبریک ریاست کشورمان بر اهمیت و نقش گروه 77 در عرصه بین المللی تاکید کردند.

گروه 77 در سال 1964 با هدف پیگیری مباحث اقتصادی و توسعه‌ای در عرصه بین‌المللی تشکیل شد. این گروه در حال حاضر با 134 عضو بعنوان بزرگترین مجموعه بین‌المللی کشورهای درحال توسعه از جمله گروههای مهم و تاثیر گذار در مباحث و مذاکرات سازمان ملل متحد بویژه در حوزه مسائل توسعه ای بشمار رفته و نقش مهمی در تبیین و پیشبرد مواضع و اولویت‌های کشورهای در حال توسعه و همکاری های جنوب – جنوب بر عهده دارد.

کد خبر: 199206
0 0
کلمات کلیدی:
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.