خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

وزیر بهداشت خبر داد: تولید واکسن با کمک ایران در مکزیک

جمعه 29 بهمن 1395 - 11:03
وزیر بهداشت

وزیر بهداشت یکی از محورهای همکاری مشترک ایران و مکزیک را تولید واکسن در مکزیک دانست و گفت: ایران در حوزه تولید واکسن همواره از کشورهای شاخص منطقه بوده و در تلاش هستیم تا بتوانیم همکاری‌های بین المللی را در این حوزه افزایش دهیم.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، دکتر سید حسن هاشمی،‌ وزیر بهداشت شامگاه پنجشنبه با رئیس و سناتور‌های کمیسیون بهداشت، آموزش و پرورش، کار و بازنشستگی و روسای کمیسیون‌های مجلس سنا مکزیک دیدار و گفت‌وگو کرد.

هاشمی در این دیدارها با اشاره به جایگاه برتر ایران از نظر شاخص‌های بهداشتی در منطقه خاورمیانه، اظهار کرد: سعی کردیم که در دولت یازدهم در گام اول، منابع حوزه سلامت را پایدار کرده و وابستگی آن را به بودجه‌های عمومی حاصل از فروش نفت کاهش دهیم.

وزیر بهداشت به تشریح بخشی از اقدامات دولت یازدهم در حوزه سلامت پرداخت و گفت: بیمه کردن 11 میلیون نفر از افراد فاقد پوشش بیمه، کاهش پرداخت هزینه‌های درمانی به 3 درصد در روستاها و 6 درصد در شهرها، تولید 96 درصد داروی مورد نیاز در داخل کشور و افزایش 2.5 برابری صادرات دارو، حمایت از تولید واکسن در داخل کشور، گسترش شبکه بهداشت و ارائه خدمات بهداشتی اولیه توسط 50 هزار مراقب سلامت در شهرها، حاشیه شهرها و روستاها و کلاشهرها و تشکیل پرونده الکترونیک سلامت، تنها بخشی از اقدامات انجام شده در حدود 3.5 سال گذشته است.

هاشمی یکی از محورهای همکاری مشترک ایران و مکزیک را تولید واکسن در مکزیک دانست و گفت: ایران در حوزه تولید واکسن همواره از کشورهای شاخص منطقه بوده و در تلاش هستیم تا بتوانیم همکاری‌های بین المللی را در این حوزه افزایش دهیم.

وزیر بهداشت یکی از بزرگترین مشکلات ایران در حوزه سلامت را بیماری‌های غیرواگیر عنوان کرد و گفت: فشارخون، چاقی، قند خون، بیماری های قلبی و عروقی، سرطان و بیماری‌های تنفسی هر سال باعث مرگ تعداد قابل توجهی از مردم در دنیا و ایران می‌شود و هزینه‌های سنگینی را به دولت تحمیل می‌کند و برای کاهش این بیماری‌ها در ایران سند ملی کنترل و کاهش بیماری های غیرواگیر که یک سند با همکاری‌های بین بخشی است، تدوین و در حال اجرا است.

هاشمی با اشاره به تحصیل 200 هزار دانشجو در بیش از 60 دانشگاه علوم پزشکی در ایران، اظهار کرد: تلاش کردیم تا از طریق بومی گزینی و اختصاص 30 درصد از ظرفیت دانشگاه‌ها به مناطق محروم، عدالت نسبی را در حوزه آموزش پزشکی در کشور برقرار کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ایران در حوزه پیوند اعضا، تجربیات بسیار طولانی و ارزشمندی دارد، افزود: از نظر فرهنگسازی در حوزه پیوند عضو در ایران اقدامات بسیاری انجام شده تا اهدای عضو به یک فرهنگ تبدیل شود و مقام معظم رهبری، رئیس جمهور، اعضای دولت و هیات همراهی که در این محل حضور دارند، همگی دارای کارت اهدای عضو هستند.

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: امروز ایران با ثبات‌تر و قدرتمندتر از همیشه است و خواستار توسعه روابط و همکاری‌های مشترک با همه کشور‌ها به ویژه کشورهای پیشرو در حوزه علم و تکنولوژی است و باید برای رسیدن به این هدف، هیات های کارشناسی بین ایران و مکزیک رفت و آمد داشته باشند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: فرهنگ مردم ایران و مکزیک همانند رنگ‌های پرچم دو کشور، به هم نزدیک است باید همکاری‌های مشترک به سرعت در دستور کار دو کشور قرار گیرد.

هاشمی پس از این نشست، با رئیس مجلس سنای مکزیک دیدار و بر تحکیم و توسعه روابط مشترک به ویژه در حوزه سلامت و تبادل هیات‌های کارشناسی پارلمانی، تجاری و بازرگانی تاکید کرد.

کد خبر: 197137
2 2
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.