خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

در سفر وزیر بهداشت به هاوانا انجام شد؛

امضای ۱۲ سند همکاری بین ایران و کوبا/ تقدیم پیام روحانی به کاسترو

پنج‌شنبه 28 بهمن 1395 - 12:00
امضای ۱۲ سند همکاری بین ایران و کوبا/ تقدیم پیام روحانی به کاسترو

وزیر بهداشت گفت: از بین ۲۲ سند همکاری مشترک ایران و کوبا که از ۸ ماه پیش در دستور کار کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور قرار گرفت، ۱۲ سند همکاری و یک سند نهایی به امضا رسید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از وزات بهداشت، سید حسن هاشمی شب گذشته پس از امضای ۱۲ سند همکاری و یک سند نهایی کمیسیون مشترک ایران و کوبا در هاوانا اظهار کرد: ۱۰ سند همکاری دیگر ظرف ماه‌های آینده امضا می‌شود و کمیسیون دائمی دو کشور نیز گزارش پیشرفت این اسناد همکاری را ارائه خواهند داد.

وی گفت: اسناد همکاری امضا شده شامل لغو روادید گذرنامه‌های خدمت بین ایران و کوبا و همکاری در حوزه‌های بیوتکنولوژی، داروهای نوترکیب، دارو و حوزه‌های کشاورزی، نیرو، تولید برق، استفاده از روش‌های نوین تولید انرژی، اکتشاف نفت و گاز در خلیج مکزیک، منابع و معادن و حوزه فرهنگی و همکاری‌های دانشگاه تهران برای توسعه آموزش زبان اسپانیولی و همچنین همکاری‌های صدا و سیما بود.

هاشمی با بیان اینکه قبل از اعمال تحریم‌های بین المللی بر علیه ایران، روابط دو کشور بسیار خوب بود، افزود: تحریم‌ها به ویژه تحریم‌های بانکی باعث کاهش سطح روابط بین ایران و کوبا شده بود و تشکیل مجدد کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و کوبا، شروعی برای افزایش همکاری‌های دو کشور به ویژه همکاری بخش خصوصی ایران و کوبا خواهد بود.

وی افزود: ایران علاقه‌مند است که از تجارب کوبا در برخی از رشته‌ها مانند بیوتکنولوژی استفاده کند و باید منتظر بمانیم که ظرف یک سال آینده و با گشایشی که بانک‌های دو کشور ایجاد کردند، شاهد افزایش قابل توجه ارقام تجاری بین ایران و کوبا باشیم.

هاشمی با اشاره به سابقه روابط ایران و کوبا در حوزه‌های مختلف، اظهار کرد: در طول بیش از سه دهه گذشته شاهد روابط استراتژیک و مستحکم و همچنین مواضع مشترک در عرصه‌های بین المللی به ویژه کشورهای غیرمتعهد بین ایران و کوبا بوده‌ایم اما انتظار همکاری‌های بیشتری در حوزه‌های اقتصادی بین دو کشور را داریم.

وی گفت: امیدواریم همانند حوزه سیاسی، در بخش اقتصادی نیز شاهد افزایش روابط و همکاری‌های دو کشور به ویژه از طریق بخش خصوصی ایران و کوبا باشیم. توافقات انجام شده در شرایطی که با توافقات هسته‌ای و رفع تحریم‌ها بر علیه ایران، فرصت مناسبی برای توسعه همکاری‌های مشترک پیش روی دو کشور قرار داده است.

هاشمی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در طول ۳۸ سال گذشته همواره در کنار مردم و انقلاب کوبا بوده و خواهد بود.

تقدیم پیام کتبی روحانی

وزیر بهداشت در آخرین مرحله از سفر خود به هاوانا، پیام کتبی دکتر روحانی را تقدیم رائول کاسترو، رئیس جمهور کوبا کرد.در این پیام بر توسعه روابط در همه زمینه‌ها تاکید شده است.

وزیر بهداشت در پایان سفر خود به کوبا و حضور در شانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و کوبا و امضای ۱۲ سند همکاری و یک سند نهایی، عازم مکزیک شد.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.