خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

ساز و کار جذب نانوذرات دارویی به پوست سر با ماساژ

چهارشنبه 27 بهمن 1395 - 10:16
مو

محققان آلمانی نشان دادند که ماساژ مو می‌تواند جذب نانوذرات حاوی دارو را به داخل پوست سر افزایش دهد. آنها عوامل مؤثر در این فرآیند را بررسی و شرایط بهینه این کار را مشخص کردند.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از ستاد ویژه توسعه نانو، در بسیاری از تبلیغات‌ تلویزیونی برای شامپو، موهای درخشان و صافی به نمایش گذاشته می‌شود، اما آنچه که در زیر میکروسکوپ دیده می‌شود، دنیایی متفاوت است. دانشمندان با بررسی موی سر زیرمیکروسکوپ نشان دادند که سطح مو کاملاً زمخت و ناهموار است.

نظریه‌ای اخیراً توسط ماتیاس راتک و رولاند نتز مطرح و در نشریه EPJE منتشر شده است که می‌گوید با ماساژ مو می‌توان دارو را روی مو اعمال کرد. این گروه معتقدند که داروهایی که درون نانوذرات کپسوله شده است در کانال‌های موجود در سطح سر و جایی که مو رشد می‌کند، به دام می‌افتند و با این کار دارو به ریشه مو می‌رسد. پژوهشگران این پروژه معتقدند که با ماساژ و ایجاد حرکات نوسانی، نانوذرات به سوی کانال‌های مو هدایت می‌شوند. این کار پیش از این توسط جورجن لادمن و همکارانش از کلینیک چاریت برلین روی پوست حیوانات آزمایش شده بود.

نتایج این پروژه از منظر دیگری نیز قابل توجه است چراکه با استفاده از یافته‌های این پروژه محققان می‌توانند از وارد شدن نانوذرات مضر به بدن از طریق مو جلوگیری کنند.
پژوهشگران این پروژه یک مدل برای این فرآیند ارائه کردند که در آن یک نانوذره میان دو سطح نامتقارن به حرکت در می‌آید. آنها با استفاده از مدل‌های استاندارد حرکت تصادفی، یک سطح را نسبت به سطح دیگر به صورت نوسانی به حرکت درآوردند. محققان نشان دادند که در صورت ماساژ موی سر، به کمک ساز و کار چرخش، نانوذرات به سوی فولیکول‌های مو کشیده می‌شوند؛ این کار از طریق کانال‌های میان مو و پوست انجام می‌شود.

در این پروژه، محققان شرایط بهینه انتقال برای ساختارهای سطحی مختلف را با تغییر فرکانس ماساژ و ابعاد ذره مشخص کردند. آنها تأثیر ماساژ موازی سطح سر و عمود بر سر را روی جذب نانوذرات مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که سرعت و قدرت نفوذ هنگام ماساژ موازی افزایش قابل توجهی پیدا می‌کند.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.