خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

توسط محقق دانشگاه علم و صنعت؛

اطلاعات دیجیتال برای نابینایان به خط بریل تبدیل می‌شود

دوشنبه 13 دی 1395 - 15:40
بریل

 محققان ایرانی موفق به ساخت دستگاهی برای تبدیل اطلاعات دیجیتال به خطوط بریل شدند تا نابینایان بتوانند به داده‌های دیجیتال دسترسی پیدا کنند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا از مهر، مسلم اعظم فر، فارغ‌التحصیل دانشگاه علم و صنعت، مجری طرح سیستم تبدیل اطلاعات دیجیتال به خطوط بریل برای نابینایان گفت: «با استفاده از این دستگاه می‌توان داده‌های دیجیتال را به خطوط بریل تبدیل کرد».

وی با بیان اینکه این سیستم به صورت خط به خط، داده‌های دیجیتال را به خطوط بریل تبدیل می‌کند، افزود: «در این دستگاه کاراکترهای بریل روی یک مسیر دایره‌ای - خطی قرار می‌گیرد و به این ترتیب از زیر دستان کاربر که ثابت است عبور می‌کند و توسط حس لامسه آنها خوانده می‌شود».

اعظم‌فر با اشاره به تفاوت این سیستم با کامپیوترهای تبدیل داده دیجیتال به خط بریل گفت: «اولین مزیت این سیستم قیمت آن است. قیمت این کامپیوترها برابر با ۱۲ میلیون تومان ولی این سیستمی که طراحی کرده ایم معادل ۲ تا ۳ میلیون تومان است؛ از این رو تهیه این سیستم راحت است».

وی خاطر نشان کرد: «همچنین این سیستم می‌تواند خط به خط داده‌های دیجیتال را به بریل تبدیل کند در صورتی که کامپیوترهای کاربردی برای نابینایان در حد خط به خط نیستند؛ در واقع نابینایان با سرعت و دقت بالایی می‌توانند بخوانند».

این طرح در هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی، رتبه اول نوآوری را کسب کرد. همچنین این طرح در حال ثبت اختراع نیز است.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.