خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

سوشا مکانی:برخی قلم و میکروفن در دست می‌گیرند تا عقده‌های‌شان را خالی کنند/ خبرنگاران نروژی من را بهترین دروازه‌بان تاریخ میوندالن می‌دانند

دوشنبه 3 آبان 1395 - 19:25
سوشا مکانی

دروازه‌بان ایرانی تیم فوتبال میوندالن نروژ گفت: خبرنگاران شبکه TV2 نروژ زمانی که فیلم مستند من را می‌ساختند گفتند که بهترین دروازه‌بان تاریخ میوندالن هستم.

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا به نقل از فارس، سوشا مکانی در خصوص شرایطش در تیم فوتبال میوندالن نروژ، نتایج تیم پرسپولیس در لیگ برتر، عملکرد علیرضا بیرانوند، شانس برای دعوت به تیم ملی و انتقادی که برخی رسانه‌ها بابت عملکرد او در بازی هفته گذشته تیمش انجام دادند صحبت‌هایی کرده است که متن کامل مصاحبه را در زیر می‌خوانید.

خودت در میوندالن فیکس هستی و تیمت هم نتایج خوبی گرفته است در خصوص این موضوع صحبت کن.

خدا را شکر تا الان 11 بازی برای تیمم بازی کردم که تنها 2 باخت کسب کردیم و بیشتر بازی‌ها را بردیم. خوشبختانه روند تیمی‌مان رو به رشد است و الان به مرحله پلی‌آف رسیده‌ایم و شانس زیادی داریم تا به لیگ برتر نروژ صعود کنیم. بازی‌های لیگ ما هفته دیگر تمام می‌شود اما ما در پلی‌آف هم بازی داریم و اگر 3 بازی را پشت‌سر هم ببریم به لیگ برتر صعود می‌کنیم.

به عنوان یک بازیکن غیر اروپایی هواداران تیم نروژی چقدر توانسته‌اند با تو ارتباط برقرار کنند؟

صد درصد بازیکنی که به خوبی وظایفش را انجام می‌دهد برای هواداران فرقی نمی‌کند که متعلق به کدام کشور باشد وقتی شما می‌توانید در یک تیم وظایف‌تان را درست انجام دهید بدون شک هواداران با شما ارتباط خوبی برقرار می‌کنند چون آنها فقط برد می‌خواهند. قطعاً‌ از بازیکنی که در تیم مورد علاقه‌شان تلاش زیادی انجام می‌دهد حمایت خواهند کرد و خدا را شکر از روزی که به نروژ آمده‌ام همه بازی‌ها را به میدان رفته‌ام. در همه بازی‌ها هم با همه توانم کار کردم و عملکردم طبق گفته مربیان، مدیران، بازیکنان و هواداران باشگاه به گونه‌ای بوده که قابل دفاع باشد. همه اینجا از این صحبت می‌کنند که این توانایی را دارم تا در لیگ‌های معتبر اروپایی بازی کنم. هواداران به این نتیجه رسیده‌اند که من با همه توان بازی می‌کنم و می‌توانم بعد از پایان لیگ به یک تیم بزرگ ترانسفر شوم.

چند روز پیش فیلمی در فضای مجازی پخش شد که یکی از شبکه‌های تلویزیونی نروژ با تو مصاحبه مفصلی ترتیب داده بود و حتی به سابقه‌ات در پرسپولیس هم اشاره شد.

موضوع خاصی نبود. شبکه سراسری TV 2 که شبیه شبکه‌های تلویزیونی خودمان است پربیننده‌ترین شبکه تلویزیونی نروژ است و یک فیلم نیمه مستند از تلاش‌های من برای میوندالن ساختند چرا که به گفته آنها من بهترین دروازه‌بان تاریخ میوندالن هستم. خوشبختانه روزهای موفقی را اینجا پشت‌سر گذاشته‌ام و این فیلم نیمه مستند را در اخبار تلویزیونی و شبکه سراسری پخش کردند. خدا را شکر می‌کنم که همه صحبت‌هایم مثبت بود و موضوع خاصی نبود. یک سری سؤال پرسیدند که من به آن پاسخ دادم. درباره زندگی من در میوندالن و اینکه اینجا چقدر راحت هستم سؤالاتی پرسیده شد. همچنین از روزی هم که به نروژ آمدم تا روز ساخت آن فیلم مستند را درباره‌اش صحبت کردم.

تو سابقه حضور در تیم ملی را داری و کی‌روش هم نشان داده که نگاه ویژه‌ای به بازیکنان لژیونر دارد آیا در این مدت ارتباطی با هم داشته‌اید؟

صد درصد بازیکنی که امتحان خودش را خوب پس داده باشد قطعاً از چشم سرمربی محترم تیم ملی دور نمی‌ماند و من مطمئن هستم که در مدتی که در نروژ هستم و بازی‌های خوبی که انجام داده‌ام از چشم کی‌روش و مربی دروازه‌بانان تیم ملی دور نبودم. البته من کارم که تمرین کردن است را انجام می‌دهم. می‌دانید که دروازه‌بان و ترانسفرش بسیار سخت است و تیم‌ها خیلی سخت دروازه‌بان اصلی خود را از دست می‌دهند و دروازه‌بان خارجی می‌گیرند. شما می‌توانید ببینید دروازه‌بانانی مثل بوفون، کاسیاس و... که دروازه‌بانان بزرگی در دنیا هستند خیلی سخت جابه‌جا می‌شوند و همیشه ماندگاری‌شان در تیم‌ها زیاد است. من هم خوشبختانه روند حضورم در فوتبال اروپا مثبت بوده و دروازه‌بان آسیایی خیلی سخت می‌تواند در فوتبال اروپا خودش را جا بیندازد. من خوشحالم که اینجا بازی می‌کنم و خوشحال‌تر هستم که مثمرثمر بوده‌ام. این مسئله ارزش کار من را بیشتر می‌کند و مطمئن هستم این مسئله مهم نادیده گرفته نمی‌شود. البته این را هم بگویم من همین الان هم خودم را ملی‌پوش می‌دانم. خودم را سرباز ایران می‌دانم و همیشه با همه وجود در اختیار تیم ملی هستم. چه در اردوی تیم ملی باشم و چه نباشم خودم را سرباز ملی و ایران می‌دانم و این اتفاق همیشه به من کمک کرده است که با همه وجودم برای رسیدن به پیراهن مقدس تیم ملی تلاش کنم. نبود من در اردوهای اخیر تیم ملی عشق من به ایران و تیم ملی را کم نکرده است.

تو در پرسپولیس بازی کرده‌ای آیا هنوز هم پیگیر بازی‌ها و نتایج این تیم هستی؟

حتماً نتایج پرسپولیس را دنبال می‌کنم چرا که قبل از حضور در پرسپولیس هم هوادار این تیم بودم و تا آخر عمر هم هوادار پرسپولیس می‌مانم. هیچگاه به پیراهن پرسپولیس پشت نکرده و نمی‌کنم. اعتبار و عزتی که هواداران این تیم به من دادند را هیچ وقت فراموش نمی‌کنم و آنها را دوست دارم. به عنوان یک هوادار از پرسپولیس حمایت می‌کنم و بازی‌هایش را می‌بینم. همیشه آرزوی موفقیت این تیم را دارم و تا جایی که زمان‌های تمرین ما با بازی‌های پرسپولیس تداخل نداشته باشد بازی‌های این تیم را دنبال می‌کنم. خوشحالم که هواداران پرسپولیس از نتایجی که تیم کسب کرده خوشحال هستند و امیدوارم این نتایج تا آخر فصل ادامه پیدا کند چرا که از نظر من لایق‌ترین آدم‌های دنیا هواداران پرسپولیس هستند چون بدون هیچ چشم‌داشتی همیشه در سرما و گرما پشت تیم را خالی نکرده‌اند و امیدوارم به چیزی که لیاقت دارند برسند.

علیرضا بیرانوند جانشین تو در پرسپولیس شده است به عنوان یک هم پست عملکرد او را چطور ارزیابی می‌کنی؟

من با این موضوع مخالف هستم که یک نفر جایگزین بازیکن دیگری شود. این مسئله وجود خارجی ندارد چرا که کسی جایگزین کسی دیگر نمی‌شود. هر کس جای خودش را دارد. پیراهن پرسپولیس و تیم ملی امانتی در دست بازیکنان فعلی تیم ملی و پرسپولیس است. این امانت دست به دست می‌شود و همه ما سرباز این مردم هستیم. اینکه بیرانوند دروازه‌بان پرسپولیس است همه تلاشش را می‌کند تا تیم موفق شود. او جایگاه خودش را دارد و جای من را نگرفته یا جای من را تنگ نکرده است او جای خودش را گرفته است. من برای او آرزوی موفقیت می‌کنم چرا که هر کسی باید جای خودش را جست‌وجو کند. اگر من نتوانم به عنوان بازیکن در خدمت پرسپولیس باشم قطعاً به عنوان یک هوادار می‌توانم این کار را انجام دهم. امیدوارم که بیرانوند موفق باشد و در این مسیر پر پیچ و خم و طولانی که پر از خطر است بتواند تا انتهای مسیر سربلند بیرون بیاید و دل مردم را شاد کند.

هفته گذشته گلی خوردی که می‌توان گفت با اشتباه فردی خودت بود. شاید باید این گل را به حساب بدشانسی گذاشت. خودت این گل را چطور تحلیل می‌کنی؟

به هر حال رخ دادن اشتباه در فوتبال اجتناب‌ناپذیر است. هیچ بازیکنی در هر پستی نمی‌تواند بگوید هیچ‌گاه اشتباه نمی‌کند. البته فرق اشتباه من با پست‌های دیگر این است که اگر بازیکن دیگر اشتباه کند یک دروازه‌بان وجود دارد که اشتباه را جبران کند اما وقتی دروازه‌بان اشتباه می‌کند کسی نیست که از او حمایت کند و بتواند اشتباه را جبران کند. اشتباه دروازه‌بان با گل خوردن مساوی است و این اتفاق برای هر دروازه‌بانی در دنیا شاید رخ بدهد همانطور که هفته گذشته در بازی منچسترسیتی و بارسلونا، براوو اشتباهی به مراتب بزرگ‌تر از من انجام داد. او حتی بعد از آن صحنه اخراج و باعث شکست سنگین منچسترسیتی شد. اما کسی نمی‌تواند بگوید در بازی‌های بعدی دوباره چنین اتفاقی رخ بدهد. مطمئناً براوو دروازه‌بان بزرگی است و در بازی‌های بعدی جبران می‌کند. من هم در حد توان خودم آنقدر برای میوندالن مؤثر بوده‌ام که هیچ‌ کسی بابت آن اشتباه به من خرده‌ای نگرفت. خوشحالم که همه به این مسئله واقف هستند که اتفاقات فوتبال اجتناب‌ناپذیر است. آن اتفاق افتاد اما این هفته جبرانش کردیم و مرحله پلی‌آف را از دست ندادیم. قطعاً با نتیجه‌گیری در پلی‌آف یک کار بزرگ برای میوندالن انجام خواهیم داد و اگر بتوانیم به لیگ برتر صعود کنیم مطمئن هستم که به عنوان یکی از ماندگارترین بازیکنان تیم میوندالن می‌توانم لقب بگیرم. قطعاً چنین مسئله‌ای برای یک فوتبالیست ایرانی یک اتفاق بزرگ و افتخار آن برای همه است. بالا بردن پرچم ایران در یک کشور اروپایی افتخار بزرگی است و مطمئن هستم کسانی که در نروژ زندگی می‌کنند بیشتر می‌توانند درک کنند که وقتی یک ایرانی در خارج از کشورش به موفقیتی می‌رسد این موضوع چقدر ارزشمند است.

بابت همین گلی که تو هفته گذشته خوردی برخی از رسانه‌ها حسابی روی آن مانور دادند. خودت چه پاسخی به این انتقادها که شاید برخی از آنها هم مغرضانه بوده باشد، داری؟

همیشه در زندگی‌ام سعی کردم با خبرنگارانی مصاحبه کنم که سواد خبرنگاری داشته باشند و کار خبری را بشناسند. وقتی من با یک خبرنگاری که سواد خبری ندارد و فقط دوست دارد خودش را سوژه مردم کند تا به چشم بیاید چه صحبتی دارم؟ دوربین، میکروفن و قلم خبرنگاران خیلی مقدس است و نباید اینها دست کسانی باشد که نه سواد خبری دارند و نه این کاره هستند. اینگونه افراد نمی‌توانند مورد احترام و اعتماد مردم باشند. خبرنگاران شغلی هم ردیف با فوتبالیست‌ها و حتی مشاغل مهم جامعه دارند و اینکه قلمی یا میکروفن در دست برخی باشد تا عقده‌های درونی‌ را خالی کند این اصلاً درست نیست. مردم ما باهوش هستند و همه چیز را متوجه می‌شوند. مردم ما همه چیز را می‌فهمند و خدا آن روز را نیاورد که یک نفر به هم‌میهن‌شان بی‌احترامی می‌کند. مردم ما چنین مسائلی را برنمی‌تابند و مطمئن هستم از یکسری از افراد باید این قلم و میکروفن گرفته شود و این موضوع دست کسانی باشد که امین مردم باشند. آنها باید بتوانند با صداقت کاری امانتدار خوبی باشند و آبروی مردم را حفظ کنند نه اینکه با لودگی خود را مضحکه مردم کنند. شاید تعداد کمی از مردم به این کنایه‌ها بخندند و به آن فرد بگویند که تو چقدر بانمکی اما مردم ما فهم و شعور دارند و تعداد آنها بی‌شمار است من مطمئن هستم آنها چنین مسائلی را نمی‌پذیرند. این مسائل با وجدان کاری و صداقت کاری کاملاً‌ در تضاد است.

کد خبر: 152704
0 0
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.