خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

ساخت نانوربات‌هایی که با ذهن‌ پزشک در بدن بیمار حرکت می‌کنند

شنبه 6 شهریور 1395 - 15:26
نانوبات

دانشمندان به‌تازگی نانوربات‌هایی را طراحی کرده‌اند که به بدن انسان تزریق می‌شوند و مستقیما با ذهن پزشک تعامل می‌کنند تا بتوانند دارو را به نقطه درست مغز بیمار برسانند.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از دیلی‌میل، دانشمندان برای نخستین بار است که از نیروی ذهن به تنهایی برای کنترل نانوربات‌های درون یک موجود زنده استفاده می‌کنند. آنها این نانوبات را برای آزمایش به بدن یک سوسک تزریق کردند. به گفته این دانشمندان، فناوری راهگشای بسیار خوبی برای درمان بیماری‌های مغزی همانند اسکیزوفرنی، افسردگی و اختلال کم‌توجهی یا بیش‌فعالی خواهد بود.

دانشمندان این نانوبات‌ها را از رشته‌های DNA ساخته‌اند و طوری آنها را طراحی کرده‌اند که دارو را با خود حمل می‌کنند تا به مکان مورد خاص در بدن برسند. این نانوبات‌ها با کمک یک نرم‌افزار کامپیوتری کنترل می‌شوند و تغییرات فعالیت‌های مغزی را آشکار می‌کنند.

جالب است بدانید که نخستین ایده ساخت این نانوبات‌ها در سریال تلویزیونی «پیشتازان فضا» و «کوتوله قرمز» مطرح شد که در آنها لشکری از ربات‌های میکروسکوپی برای تعمیر بافت‌های صدمه‌دیده مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

تاکنون نانوربات‌های مختلفی با هدف نهایی درمان بخش‌های مختلف بدن طراحی شده‌اند اما دانشمندان این نانوربات‌ها را با استفاده از شکل‌دهی اوریگامی DNA ساخته‌اند که ساختاری شبیه به صدف توخالی دارند که بعدا دارو در آن قرار می‌گیرد و سپس به صورت شیمیایی توسط ذرات اکسید آهن به هم جوش می‌خورد.

زمانی که دارو توسط این نانوبات‌ها در نقطه خاص بدن تزریق می‌شود، یک آهن‌ربا به کار گرفته می‌شود تا صدف‌های DNA را با فشار به پوشش صدف‌مانند آنها از شکل درآورد. این نانوربات‌ها توسط ذهن پزشک کنترل می‌شوند تا دقیقا نقطه مد نظر پزشک در بدن بیمار بروند و میزانی از دارو را که پزشک تشخیص می‌دهد، در آنجا تزریق کنند.

مترجم: نسترن صائبی

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.