چهارشنبه  29  اسفند  1397
چهارشنبه , 26 اردیبهشت 1397 ساعت 14:52

با اجرای برنامه‌های فرهنگی انجام شد؛

استقبال از ماه رمضان با غبارروبی و عطرافشانی مساجد دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی با غبارروبی و عطرافشانی مساجد واحدهای دانشگاهی همراه اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی به استقبال ماه مبارک رمضان می‌روند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، مراسم استقبال از ماه مبارک رمضان، ماه قرآن و برکت و ماه خدا و مردم به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوی در مسجد این دانشگاه برگزار شد.

در این آیین مذهبی و معنوی که با حضور استادان، کارمندان و دانشجویان این دانشگاه برگزار شد با غبارروبی مسجد دانشگاه به پیشواز ماه مبارک رمضان رفتند.

معاون فرهنگی دانشجویی واحد خوی در حاشیه برگزاری این آیین معنوی گفت:«قرآن دستورالعمل بندگی است که باید آن را در سرآغاز رمضان الکریم نصب العین خود قرار دهیم و در صدد پیاده کردن فرامین آن در زندگی خود باشیم.»

دکتر علی رضاپور مقدم افزود:«ماه رمضان بهترین فرصت برای اثبات اعجاز قرآن در تربیت نوع انسان از حضیض بردگی شیطان تا اوج بندگی حضرت احدیت است.»

در آستانه ماه مبارک رمضان، ماه میهمانی پروردگار سبحان، آیین معنوی غبارروبی مسجد فاطمیه دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب به همت دفتر فرهنگ اسلامی برگزار شد.

در این آیین معنوی و خداپسندانه، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب و عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی به همراه هیأت رئیسه و جمعی از کارکنان متدین واحد بناب بصورت داوطلبانه در یک فضای صمیمی و معنوی گرد و غبار مسجد را زدوده و فضای داخلی آن را با گلاب شست و شو دادند.

مسجد فاطمیه بناب اکنون برای حضور نماز گزارن و روزه دارن در ماه مبارک رمضان آماده و معطر شده است.

دهه آخر ماه شعبان به عنوان دهه «تکریم و غبارروبی مساجد» نامگذاریی شده و هر ساله به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان این آیین در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب برگزار می شود.

مراسم غبارروبی نمازخانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد آذرشهر با حضور دکتر رضاپور رئیس واحد، کارکنان، اساتید و دانشجویان واحد به مناسبت هفته غبارروبی مساجد در آستانه ماه مبارک رمضان ماه نزول وحی الهی و بهار قرآن برگزار شد.

مسئول دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه آزاد آذرشهر با توجه به فضیلت ماه شعبان گفت: «مساجد خانه خداوند در روی زمین هستند و اولین حرکت پیامبر در زمان ورود به مدینه منوره ساختن مسجد بوده و مساجد مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی مسلمانان است که در همه زمان ها مورد توجه قرار گرفته است.»

موسوی افزود: «محفل انس با قران، برگزاری نماز جماعت ظهر و عصر، جلسات تفسیر سوره مبارک حمد و برگزاری جلسات متعدد آشنایی با احکام برای دانشگاهیان از جمله فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد آذرشهر در طول ماه مبارک رمضان خواهد بود.»

آیین غبارروبی مسجد دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج در آستانه فرارسیدن ماه مبارک رمضان و همزمان با هفته غبارروبی مساجد با حضور حجت الاسلام والمسلمین هاشمی پور مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد، هیات رئیسه این واحد دانشگاهی و کارمندان برگزار شد.

همه ساله دهه آخر ماه شعبان دهه تکریم و غبارروبی مساجد نامگذاری شده است و مساجد برای پذیرایی شایسته از روزه‌داران غبارروبی می شود.

امسال نیز با فرارسیدن روزهای میهمانی خدا، سنت نیکوی غبارروبی مساجد بار دیگر زنده شده و مساجد سراسر کشور برای استقبال ماه مبارک رمضان غبارروبی، معطر و برای مراسم عبادی این ماه نورانی آماده می شوند.

در این راستا و به رسم همه ساله در مراسمی و با حضور کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد مسجد امام علی (ع) این واحد دانشگاهی غبارروبی و عطرافشانی شد.

در آستانه ماه مهمانی خدا، ماه نزول قرآن مراسم آیین غبار روبی در نمازخانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملارد برگزار شد.

همزمان با دهه تکریم و غبارروبی مساجد و به منظور آمادگی برای ورود به ماه مبارک رمضان، نمازخانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملارد با حضور اساتید، کارکنان و دانشجویان نظافت و غبارروبی شد.

در این مراسم عاشقان میهمانی خدا، حاضران ابتدا زیارت پرفیض عاشورا را قرائت کردند. سپس غبار یک ساله از تن نمازخانه زدودند و با هدف جلب رضایت الهی و قرب به درگاه احدیت، خانه خدا را همانند خانه دل پاک و پاکیزه کردند و به استقبال ماه مبارک رمضان رفتند.

به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان ، اعضای هیأت رئیسه، جمعی از استادان، کارمندان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد زرقان با حضور در مسجد امام حسن مجتبی (ع) به عطرافشانی و غبارروبی اقدام کرده و به استقبال ماه مبارک رمضان رفتند.

رئیس واحد زرقان با تبریک پیشاپیش به مناسبت حلول ماه مبارک بیان کرد: «ماه رمضان ماه نزول قرآن و عبادت و بندگی درپیشگاه خداوند منان است در دانشگاه باید به گونه ای برنامه ریزی شود که صف‌های نماز جماعت مساجد لبریز از جمعیت باشد و دانشجویان با شور و شوق و علاقه در مراسم‌های فرهنگی بویژه در مراسم‌های ماه مبارک رمضان در مساجد حاضر شوند.»

حجت‌الاسلام حسین کارگر معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زرقان هم از برنامه‌ریزی‌های لازم برای اجرای برنامه‌های فرهنگی و مذهبی از جمله؛ محفل انس با قرآن، سخنرانی بین الصلاتین، شبی با قرآن ، مسابقه کتاب خوانی و برگزاری کارگاه آموزشی تفسیر سوره نور ویژه ایام ماه مبارک رمضان خبر داد.

برنامه استقبال از ماه مبارک رمضان با غبارروبی و عطر افشانی مسجد بلال دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر انجام شد.

همزمان با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و استقبال از این ماه نزول قرآن دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر به غبارروبی و عطر افشانی مسجد بزرگ واحد اهر پرداختند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان غبارروبی از مساجد در دهه تکریم از مساجد را زمینه ساز غبارروبی از قلوب مومنان دانست.

دکتر حمدالله منظری توکلی در حاشیه مراسم غبارروبی مسجد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان این مراسم را فرصتی برای شناخت ظرفیت‌های تازه مساجد عنوان کرده و توضیح داد: «حضور گسترده و قابل توجه مردم در مساجد در ماه مبارک رمضان و تدوین برنامه های متنوع فرهنگی در این ماه نقش بسزای در سوق دهی دل های جوانان به یاد خدا خواهد داشت.»

دبیر هیات امنای استان کرمان مساجد را درخشان ترین پایگاه های بندگان صالح خداوند دانسته و افزود:« تلاش برای آبادانی مساجد تنها به معنای ساختن و یا تعمیر آنها نیست بلکه کمک به رونق مساجد و حضور در آن و اهتمام جدی برای نظافت خانه خدا از مصادیق آبادانی مساجد است.»

وی با اشاره به وظیفه نهادهای عمومی در اینباره ادامه داد: «توسعه و ترویج فرهنگ غنی اسلامی از طریق نظارت و پیشگیری از آسیب و انحرافات مذهبی و همچنین ارائه مسیر و جهت دهی صحیح گام مهمی است که مسئولان باید در این زمینه بردارند.»

همزمان با دهه آخر شعبان المعظم و آماده سازی مساجد جهت حلول ماه مبارک رمضان، مراسم غبارروبی و عطرافشانی مسجد دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آبادکتول با حضور تعدادی از اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان برگزار شد.

به گزارش آنا، معاون دانشجویی و فرهنگی واحد علی آبادکتول با بیان اینکه مسجد به عنوان مهم ترین پایگاه مردمی همواره بستری برای اجرای برنامه های ملی، فرهنگی و مذهبی، گفت: «غبارروبی، آماده سازی و مهیا کردن فضای معنوی مناسب برای حضور روزه داران، برگزاری مراسم ختم قرآن کریم و شب های احیا در ماه پر فضیلت رمضان بیانگر پایبندی به دین و وحدت بین امت اسلامی است.»

دکتر سیدمحمد رضا حسینی با اشاره به برنامه های پیش بینی شده فرهنگی این واحد دانشگاهی در ماه مبارک رمضان افزود:« ماه مبارک رمضان فرصتی مناسب برای خودسازی است، از این رو حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی این واحد دانشگاهی طبق روال همه ساله برنامه های فرهنگی و مذهبی مختلفی را پیش بینی کرده است که امیدواریم بستری مناسب برای بهره گیری دانشگاهیان فراهم کند.»

در آستانه ماه مهربانی مراسم غبارروبی و عطرافشانی مسجد دانشگاه با حضور تعدای از استادان، کارکنان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد نکا برگزار شد.

مسئول فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نکا، غبارروبی مسجد را آماده کردن خانه خدا برای پذیرائی از میمهانان این ماه برشمرد و تاکید کرد: وقتی دل‌های مسلمان در این ماه به واسطه روزه گرفتن وعبادت پاک و تمیز می شود خانه خدا نیز قبل از شروع این ضیافت بزرگ الهی تمیز و پاکیزه می شود.

قربانی تصریح کرد: هدف این برنامه را ترویج فرهنگ بی نظیر امت اسلام و عمومیت بخشیدن به این ارزش خداپسندانه و آماده شدن برای مهمانی ماه مهربانی است.

در این ماه مبارک طبق سنوات گذشته نماز جماعت و قرائت قرآن و تفسیر سورهنور از همه کسانی که در این امر خداپسندانه شرکت و همکاری داشتند، قدردانی کرد.

معاون دانشجویی، فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد گفت: سنت حسنه غبارروبی همه ساله درآخر ماه شعبان و با حضور جمعی ازاستادان، کارکنان ودانشجویان درمسجد النبی (ص) دانشگاه برگزار می شود.

دکتر موسی مولوی وردنجانی گفت: «دهه آخر ماه شعبان به عنوان دهه تکریم مساجد نامگذاری شده است تا در این فرصت مساجد را برای ورود به ماه مهمانی خدا آماده کرد.»

وی اظهار کرد: «آماده سازی خانه خدا برای ورود به ماه ضیافت الهی و فراهم کردن شرایط و فضای مناسب ازجمله اهداف طرح غبارروبی مسجد درهفته تکریم مساجد است.»

معاون دانشجویی، فرهنگی واحد شهرکرد تصریح کرد: «مسجد مکانی برای راز و نیاز با خداوند متعال و محلی برای رابطه عاطفی انسان با یگانه معبود خود است که منحصر به آخرت نیست، بلکه لذت دنیایی برای انسان‌ها هم دارد.»

دکتر مولوی وردنجانی گفت: «ما مسجد را غبارروبی می کنیم که مقدمه غبارروبی دل و جلای قلب باشد؛ بنابراین، حفظ و پاکیزگی مساجد، بویژه در ماه مبارک رمضان، بزرگداشت مساجد است و هرگونه کوتاهی در این زمینه، بی احترامی به مقدس‌ترین مکان‌ها به شمار می آید.»

وی افزود: «درماه رمضان کارگاه تفسیر سوره نور ویژه کارکنان قبل از نماز ظهر و عصر در سالن اجتماعات ساختمان اداری دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد برگزار می شود.»

مسجدالنبی (ص)، نمازخانه خوابگاه‌های دانشجویی دخترانه و پسرانه دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد با حضور پرشور دانشجویان ساکن خوابگاه غبارروبی شد.

به گزارش خبرنگار آنا، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر با تبریک حلول ماه ضیافت الهی به مسلمانان به ویژه دانشگاهیان گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر با اجرای آیین غبارروبی مسجد امام رضا(ع) این دانشگاه به استقبال ماه مبارک رمضان رفت.»

حجت الاسلام میثم تارم با تاکید بر اینکه این دانشگاه در ماه ضیافت الهی، برنامه‌های فرهنگی ویژه‌ای تدارک دیده افزود: «ماه مبارک رمضان، ماه رحمت و برکت الهی است.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر از برگزاری جلسات ختم قرآن کریم در ماه مبارک رمضان خبرداد و افزود: «در ماه ضیافت الهی، جلسات تفسیر قرآن، محفل انس با قرآن، مسابقات کتاب‌خوانی با مضمون ماه مبارک رمضان، کارگاه‌های آموزشی فلسفه احکام روزه، مراسم شب‌های قدر، جشن تکلیف و ... در این واحد دانشگاه برگزار می‌شود.»

گردشگری و اکوتوریسم رویکرد جدید دانشگاه آزاد اسلامی علی‌آباد کتول

رقابت بيش از ٥٠ تيم در مسابقه چالش جاذبه استان گلستان

عزت و اقتدار امروز کشور به‌ دلیل ازخودگذشتگی شهداست

گام‌های بلند دانشگاه آزاد علی‌آبادکتول در راستای توسعه و ارتقا

توزیع اقلام فرهنگی در ایام نوروز در سطح استان گلستان

توزیع اقلام فرهنگی در ایام نوروز در سطح استان گلستان

گردشگری و اکوتوریسم رویکرد جدید دانشگاه آزاد اسلامی علی‌آباد کتول

گام‌های بلند دانشگاه آزاد علی‌آبادکتول در راستای توسعه و ارتقا

رقابت بيش از ٥٠ تيم در مسابقه چالش جاذبه استان گلستان

عزت و اقتدار امروز کشور به‌ دلیل ازخودگذشتگی شهداست