يكشنبه  03  شهریور  1398
شنبه , 29 تیر 1398 ساعت 04:35

شهرام فتاحی*

گور متروکی به نام اینستکس

قطار از ریل خارج‌شده برجام در یک‌سال اخیر در ایستگاه متروک اینستکس توقف کرد که آن هم عملاً حتی در قواره‌های حقارت‌بار نفت در برابر غذا هم قابلیت ندارد.

 گروه استان‌های خبرگزاری آنا؛ بیش از 15 سال از آغاز نمایش بین‌المللی در ژانر  کمیک-تراژیک  با عنوان «تهدیدهای ایران هسته‌ای» به کارگردانی غرب قدیم و غرب جدید گذشته است و این فریبکاری و غوغاسالاری گرچه به شدت کم‌تماشاگر شده؛ اما صحنه‌گردانان این سناریو کماکان کمترین تمایلی ندارند تا آن را از صحنه پایین آورند؛ چراکه غائله ایران فوبیا و بمب موهوم هسته‌ای ایران به پرسودترین سوداگری ایالات متحده و حواریونش در خاورمیانه مبدل شد و در تلاقی با کوته‌فکری، بی‌تجربگی و عصبیت رجاله‌های حاشیه خلیج‌فارس، صدها میلیارد دلار قرارداد تسلیحاتی و میلیون‌ها شغل را در بازارهای غربی به‌ویژه ایالات متحده فراهم آورده است.

این خوان پرخون عافیت‌سوز برای کدخدایان فارغ از خدای دهکده جهانی چنان پُرسود بوده است که مفاهیمی مانند اخلاق، انصاف و حقوق بین‌الملل عملاً محلی از اعراب نداشته و ندارند.

در گستره همین مکاره بازار، صدها کلاهک هسته‌ای صهیونیست‌ها در صحرای نقب با گل آفتابگردان تفاوتی ندارند؛ ولی سراب خودساخته بمب هسته‌ای ایران به مدد پروپاگاندای رسانه‌ای به جدی‌ترین تهدید علیه امنیت بین‌الملل مبدل می‌شود.

رجزخوانی‌های دائمی و دومینوی تحریم‌های رو به تزاید به ایستگاه برجام رسید.

«برنامه جامع اقدام مشترک» جنین نارسی بود که برای هیچ‌کدام از طرفین دعوای واقعی این سناریو (تهران و واشنگتن) خوش‌یمن نبود. دموکرات‌ها که با تبلیغاتی سرسام‌آور داعیه‌دار آن بودند که با ابتکار برجام، شیر را در قفس کرده‌اند، قافیه را به جمهوریخواهان و رقیب نه‌چندان شناخته شده خود باختند؛ اما در تهران روحانی سوار بر موج برآمده از برجام ظاهراً به ساحل سلامت رسید و چنان از سد سدید برجام گفت که تو گویی دیو سپید را در دماوند برجام به بند کشیده است!

اما این پایان خوش قصه دراماتیک پروژه هسته‌ای نبود؛ با سربرآوردن دونالد ترامپ که یکی از وعده‌های انتخاباتی او پاره‌کردن برجام بود، عملاً برجام به جوانمرگی زودرسی رسید که نه «صبوری استراتژیک» تهران و نه مواعید موهوم اروپایی‌ها نتوانست مسیحای این جسم بی‌جان باشد.

دخیل‌بستن خواسته و ناخواسته بر کهنه استعمارگران اروپایی برای ایجاد موازنه در قبال تحریم‌های احیاشده و افتراها و مطالبات جابرانه کاخ سفید، عملاً به‌مثابه دویدن و فرورفتن در مرداب برای رهایی از تمساح‌های گرسنه است.

سال‌ها پیش روبرت کگان در کتاب «بهشت و قدرت» گرچه در فرازهایی به نکوهش اروپایی‌ها به‌دلیل پرداخت ‌نکردن حق‌السهم خود در مدیریت بحران‌های بین‌المللی پرداخت؛ ولی عملاً به یک تقسیم کار نانوشته بین غرب قدیم و غرب جدید اشاره کرد که در این سناریو ایالات متحده به‌مثابه کلانتر و اروپایی‌ها در قامت کافه‌دار شهرهای فیلم‌های وسترن ایفای نقش می‌کنند؛ ولی در نهایت هم‌داستان همدیگر در این ارکستر عافیت‌سوز  هستند.

پروژه مجاب‌سازی و به تمکین واداشتن جمهوری اسلامی ایران و در صورت امکان تغییر رژیم،  هدف اهریمنی مشترکی است که بروکسل و واشنگتن البته با دیالوگ‌ها و راهبردهایی ظاهراً متفاوت در پی نیل به آن بوده و هستند.

قطار از ریل خارج‌شده برجام در یک‌سال اخیر در ایستگاه متروک اینستکس توقف کرده است تا شاید پس از عینیت یافتن مواعید اروپایی‌ها در راه‌اندازی این کانال امن مالی، اعتباری و بوروکراتیک دوباره به راه خود ادامه دهد؛ ولی پس از ماه‌ها تأخیر و تطویل فرساینده شیر بی‌‌یال و دم و اشکم اینستکس از درون کلاه شعبده غربی‌ها به درآمد که عملاً حتی در قواره‌های حقارت‌بار نفت در برابر غذا هم قابلیت ندارد.

و البته همین ساختار ناساز و فشل هم به‌دنبال اقدامات تهران در کاستن از تعهدات برجامی به استناد خود برجام (مواد ۲۶ و ۳۶) عرضه شد. ارائه این سازوکار به‌شدت ناکارآمد و حتی توهین‌آمیز بیشتر از آن جهت بود که وجاهت حقوقی و اعتباری اقدامات تهران به چالش کشیده شود.

بدیهی به نظر می‌رسد که در صورت پذیرش و تقید به این سازوکار ابتر، عملاً دچار یک خودزنی استراتژیک شده‌ایم و اسب تروای دشمن پشت دروازه را با دست‌های خود به درون حصارهای شهر آورده‌ایم.

در این روزگار نامراد که سنگ فتنه و باران بلا می‌بارد، بیش از دشمن کمین کرده، باید خطر حاج ابراهیم‌خان کلانترهایی را جدی گرفت که با طمعکاری، دنیاپرستی و دریوزگی دروازه‌های شهر را به روی دشمن کینه‌توز نگشایند.

جماعت دلالان و سوداگران قارون‌وار بازار، رانت‌خواران و ویژه‌خوران بی‌ترحم شادخوار که سال‌هاست در نای‌نای جان این ملک و ملت چنگ انداخته‌اند، نباید احساس امنیت کنند و بر سبیل مسموم مرسوم برانند و بتازند.

کسانی که سرمایه‌های ملی که باید تأمین‌کننده حوائج ضروری ملت باشد را در راستای عیش و عشرت و سوداگری خویش بلعیده‌اند، خطرناک‌تر و مذموم‌تر از نتانیاهو و پمپئو هستند. اینان منافقان این جنگ احزاب هستند که به‌زعم امام(ره) از کفار هم بدترند‌.

از طرفی طایفه خبرسازان و قصه‌پردازان مثلاً دغدغه‌مند ولی مآل‌اندیش باید به نیش‌های تا بناگوش گشوده بدخواهان همیشگی مام میهن بنگرند و با خود و در خود تأمل کنند که به‌راستی خواسته و ناخواسته آب به آسیاب چه کسی می‌ریزند؟! انَّ‌اللهَ لا یُغَیِّروا ما بِقَوم حَتی یُغَیِّروا ما بِاَنفُسِهِم.

*عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه

انتهای پیام/4103/4062/

http://ana.ir/i/405515
روسیه: اینستکس نیاز تهران را برآورده نخواهد کرد

روسیه: اینستکس نیاز تهران را برآورده نخواهد کرد

اینستکس نمی‌تواند مرهمی بر مشکلات اقتصادی باشد

اینستکس نمی‌تواند مرهمی بر مشکلات اقتصادی باشد

مسئولان مراقب فریب جدید اروپایی‌ها باشند

مسئولان مراقب فریب جدید اروپایی‌ها باشند

اقتصاد ایران بازار محور نیست/ دولت در حال عمق‌بخشی به بازار سرمایه

ترامپ: رسانه‌ها حرف‌های من را جدی می‌گیرند

آیین‌نامه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی ابلاغ شد

راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌هاست

بنیاد دفاع ازدموکراسی‌ها و مدیر آن در فهرست تحریمی ایران قرار گرفتند

حمله انتحاری به کاروان نیروهای ناتو در افغانستان

نخست‌وزیر انگلیس: نگران تبعات جنگ تجاری آمریکا با چین هستیم

بخشنامه‌ها بعد از هماهنگی با معاونت طرح و برنامه صادر شوند

رئیس شورای اروپا: خروج آمریکا از برجام نتایج مثبتی نداشت

سيد سلمان سامانى به سمت معاون هماهنگى وزارت كشور منصوب شد

هیئت دولت فیلم برخورد رهبری با جوان منتقد را ببینند

چرا آمریکایی‌ها با استیضاح ترامپ مخالف‌اند؟!

حجت‌الاسلام والمسلمین رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت شد

مراکز فروش بلیت هواپیما موظف به رعایت سقف و کف قیمت هستند

ایرانی‌ها رکورددار مصرف نان/ گرانی نان در راه است

نگاهی به تاریخ مام میهن؛ بازیابی عزتمندی ملی

ایجاد کانون کارآفرینان خیر در استان کرمانشاه

آموزش‌های کارآفرینی به ۳۰۰ کودک مددجوی کرمانشاهی ارائه می‌شود

روند تورم ماهانه و تورم نقطه‌به‌نقطه کاهشی شد

بودجه امسال شهرستان کرمانشاه 234 میلیارد تومان است

نظام بانکی نقدینگی موردنیاز واحدهای تولیدی را تأمین می‌کند

افزایش سطح زیر كشت زعفران استان کرمانشاه به ۱۸۵ هكتار

تشریح اقدامات دبیرخانه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری در کاهش نرخ بیکاری استان کرمانشاه

تعطیلی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تا 29 مرداد

ایجاد 17 هزار شغل برای دانش‌آموختگان دانشگاهی هدف‌گذاری شود

ایجاد واحدهای جدید صنایع تبدیلی كشاورزی در دستور كار سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه

سرمایه‌گذاری ۷۰۰ میلیون تومانی برای آموزش سبک زندگی به همسران جوان کرمانشاهی

آمادگی 130 داوطلب خارجی برای تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه

نیل به موفقیت با استفاده از ایده‌های مختلف میسر می‌شود

واگذاری 400 هکتار زمین کشاورزی به دانشگاه آزاد اسلامی

بیش از 3 هزار اثر جشنواره هنر و ادبیات دینی دانشگاه آزاد اسلامی در مرحله داوری نهایی

پانزدهمین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه

برخورد با سنک کلزا باید بر اساس روند مناسب علمی صورت پذیرد

 تأکید بر درآمدهای غیر‌شهریه‌ای از طریق فعالیت‌های فناورانه و دانش‌بنیان در بودجه‌ریزی

هزار و 200 قطعه مرغ در شهرستان سنقر معدوم‌ شدند