سه شنبه  25  تیر  1398
پنجشنبه , 17 آبان 1397 ساعت 10:35

جلب توجه با ریتم چوپی!

ماجرای لغوشدن جشن انار در اورامانات چه بود

امام‌جمعه پاوه درباره جشن انار تذکراتی مطرح کرد که به واکنش برخی از افراد منجر شد؛ لذا آنا این موضوع را در گفتگو با مسئولان و کارشناسان مورد بررسی قرار داد.

به‌گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا، چندی پیش قرار بود جشن انار در منطقه اورامانات واقع در استان کرمانشاه برگزار شود که در نهایت علاوه بر مقارن‌شدن با ایام عزاداری، با انتقاداتی از سوی بزرگان همراه شد.

این مراسم گرچه می‌تواند به‌صورت شاد و مفرح برگزار شود، اما حفظ حدود حداقلی شرعی و ظاهری لازم است که در آن رعایت شود. در سابقه جشن انار مواردی همچون اختلاط زن و مرد و رقص و پایکوبی مشاهده شده است و این سؤال پیش می‌آید که آیا استان کرمانشاه که سابقه تمدن چندهزار ساله دارد، چیزی جز هه‌ل په‌ر کی و چوپی(1) در آن وجود ندارد؟

این همه مکان تاریخی و دیدنی، صنایع دستی، سوغات، فرهنگ زیبا و آداب و رسوم دلنشین در این دیار فرهنگ و هنر وجود دارد که اگر متولی قابلی در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وجود می‌داشت، بی‌شک برای هر گردشگر و مسافری به‌خوبی معرفی می‌شد.

به‌هر حال جشنواره انار به‌دلیل مخالفت در مورد نحوه برگزاری آن برگزار نشد و این در حالی است که می‌توانست با مدیریت صحیح به‌بهترین نحو برگزار شود و در رونق اقتصادی و گردشگری منطقه نیز مؤثر باشد.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمانشاه در این مورد با اشاره به اینکه امام‌جمعه پاوه دغدغه‌هایی در زمینه این جشنواره داشت، اظهار کرد: دغدغه‌مندی امام‌جمعه پاوه باید مورد توجه قرار بگیرد؛ چراکه همواره فردی دلسوز مردم و منطقه بوده و خدمات بسیاری انجام داده است.

ابراهیم الهی‌تبار این جشنواره را نوعی شکرگزاری برداشت محصول معرفی کرد و متذکر شد: حضور مردم در مناطق مرزی و رونق اقتصادی موجب امنیت پایدار می‌شود.

مواضع ماموستا ملاقادر قادری امام‌جمعه پاوه که دغدغه دینی و فرهنگی دارد، توسط عده‌ای معلوم‌الحال تحریف شد و با هدف جلب توجه، اقدام به حمله‌هایی علیه این عالم دینی در فضای مجازی کردند.

برهمین اساس ائمه جمعه شیعه استان کرمانشاه نیز با انتشار بیانیه‌ای از دغدغه‌های دینی و فرهنگی ماموستا ملاقادر قادری عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام‌جمعه پاوه حمایت کردند.

بی‌شک مباحث فرهنگی باید به فراخور شرایط هر منطقه تعریف و انجام شود و نمی‌توان بدون توجه به هنجارهای یک قوم، ارزش‌های آنان را زیر پا گذاشت و این اقدام در جشن موسوم به انار در سال‌های گذشته مسبوق به سابقه است.

یک استاد دانشگاه در این مورد به خبرنگار خبرگزاری آنا گفت: فرهنگ یک منطقه مجموعه‌ای در هم تنیده از ارزش‌ها، هنجارها و رفتارهای افراد آن منطقه است و نمی‌توان مقوله‌های خارج از این ساختار را به‌صورت شوک در آن وارد کرد.

کیانوش یعقوبی با اشاره به اینکه هنجارشکنی در ساختار فرهنگ یک قوم قطعاً ممکن است با مخالفت‌های شدیدی مواجه شود، افزود: برگزاری جشن شکرگزاری انار نیز قطعاً می‌توانست با تدابیر بیشتر و بهتر انجام شود.

امید است متولیان امر با برنامه‌ریزی صحیح و مشورت با صاحب‌نظران، بزرگان، علما و شهروندان در چنین مواقعی مدبرانه عمل کنند تا فضای فرهنگی و اجتماعی ملتهب نشود و بی‌شک شادی در مسیر صحیح با مخالفت هیچ فرد، سازمان و مرجع قانونی مواجه نمی‌شود.

==================

گزارش از: محسن فولادی

==================

(1) نوعی رقص و پایکوبی محلی است.

انتهای پیام/4101/4062/خ

http://ana.ir/i/323660
جشن ملی انارانه در پاوه لغو شد

جشن ملی انارانه در پاوه لغو شد

جایزه جشنواره فیلم انار برای «یه وا»

جایزه جشنواره فیلم انار برای «یه وا»

جایزه جشنواره فیلم انار برای «یه وا»

جایزه جشنواره فیلم انار برای «یه وا»

خواص خوردن انار چیست؟

خواص خوردن انار چیست؟

17/08/1397 05:03:25 ب.ظ
ممنون از روشنگری که کردید

کرمانشاه در گردشگری مذهبی پیشرو است

مسئولان آستانه تحمل و انتقادپذیری خود را بالاتر ببرند

20 هزار قطعه طیور در مرغداری سنقر معدوم شدند

استان کرمانشاه پایلوت کشوری اجرای طرح اشتغال مرغ تخم‌گذار می‌شود

ارائه راهکار و مطالبه‌گری ویژگی‌ بارز استاد بسیجی است/ لزوم استقلال بسیج اساتید

سقوط بیشترین دلیل حوادث در مدارس کرمانشاه است

ساعت کاری ادارات کرمانشاه به روال سابق برگشت

فشارخون حدود 980 هزار نفر کرمانشاهی ارزیابی شد

دانشگاه مولد فرهنگ و انسان‌های فرهیخته است

نشست تخصصی عفاف و حجاب در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه

استاد دانشگاه آزاد اسلامی عضو شورای پژوهش نیروی انتظامی کرمانشاه شد

رؤسای 3 شورای تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه انتخاب شدند

۴۳ هزار و ۸۱۹ داوطلب در حوزه‌های امتحانی استان کرمانشاه به رقابت می‌پردازند

مردم هرسین جواب سؤالات و خواسته‌های خود را از فرماندار بخواهند

برگزاری آزمون جامع مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه در تاریخ 11 تیر

نشر فرهنگ ایثار و نخبه‌پروری فرهنگی باید در دستورکار مسئولان شاهد قرار گیرد

نشست تخصصی مسئولان دفاتر شاهد و ایثارگر در دانشگاه آزاد کرمانشاه

پاسخگویی مدیرکل امور مالیاتی استان کرمانشاه به مردم در مرکز سامد

بازی با کارت تحریم در قمارخانه سیاسی ترامپ

پرداخت ۵۱ فقره وام اشتغال به نیازمندان مناطق محروم ماهیدشت