سه شنبه  28  خرداد  1398
سه شنبه , 17 مهر 1397 ساعت 15:07

امام‌جمعه قم:

مردم به عملکرد مسئولان حساس باشند

امام‌جمعه قم گفت: مردم باید مقابل کسانی که برای مسئولیتی به آنان رأی داده‌اند و تصمیمی که می‌گیرند و اموری را تصویب می‌کنند، حساس باشند و در صورت خطا، تذکر لسانی بدهند.

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری آنا از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه علیهاالسلام، آیت‌الله سیدمحمد سعیدی صبح امروز در دیدار اعضای شورای شجره طیبه صالحین در سالن محراب حرم مطهر با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در جمع باشکوه بسیجیان گفت: روحیه جوانی، روحیه عاشورایی و حسینی بسیجیان مورد توجه مقام معظم رهبری است و اهتمام خاصی به آن دارند.

وی با بیان اینکه اسلام، قرآن و اهل‌بیت(ع) و کسانی که نقش هدایت و رهبری امت را بر عهده‌ دارند، از این قشر متعهد و متدین توصیفات گوناگونی دارند، افزود: در شرایطی زندگی می‌کنیم که امکانات زیادی در اختیار داریم که در گذشته هیچ‌کدام در اختیار مردم و قشر جوان نبود.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه علیهاالسلام اظهار کرد: انتظار اسلام از جامعه دینی تحقق دین کامل است؛ اسلام از متدینین دین حداقلی را نمی‌پذیرد، اگر کسانی پیدا شوند که به حداقل‌ها اکتفا کنند و بین معارف و احکام تفکیک قائل شوند، مورد مذمت قرار گرفته‌اند.

وی با تأکید‌ بر ضرورت اهتمام در راه حق از سوی مؤمنان گفت: شاهدیم که منافقان و کافران در رویه خود، به نظر دیگران کاری ندارند و عقاید باطل خود را اجرا و ترویج می‌کنند، در حالی‌که سزاوار است مؤمنان در مسیر درستی که انتخاب کرده‌اند، پافشاری کرده و در این مسیر سخن دیگران تأثیری بر ادامه راه آنان نداشته باشند.

سعیدی با بیان اینکه باید عملکرد ما در اجرای احکام اسلامی منظم باشد، افزود: خداوند نخستین عبادتی که در تشکیل حکومت اسلامی از مؤمنان انتظار دارد، اقامه نماز است؛ اهتمام معصومین و بزرگان دینی در اقامه نماز اول وقت، ازجمله نماز ظهر عاشورای امام حسین علیه‌السلام نشان از اهمیت اقامه نماز است.

وی زکات را دستور دیگر خداوند بعد از تشکیل حکومت اسلامی عنوان کرد و گفت: کسی که خالصانه به دنبال ادای خمس و زکات است، در حقیقت گمان نمی‌کند که بخشی از مال خود را به‌عنوان ادای این فرایض الهی پرداخت می‌کند؛ بلکه این‌گونه رفتار می‌کند که گویی مالی که به خودش تعلق ندارد را به صاحب اصلی آن می‌رساند.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه علیهاالسلام افزود: دستور دیگر الهی بعد از اقامه نماز و ادای زکات در جامعه اسلامی، امربه‌معروف و نهی از منکر بوده و حوزه امربه‌معروف و نهی از منکر به دو بخش تقسیم می‌شود؛ حوزه نظام و حاکمیت و دیگری حوزه مردم و ملت است.

وی با بیان اینکه در حوزه حاکمیت، امربه معروف و نهی از منکر توسط متصدیان مربوط انجام می‌شود، گفت: امربه معروف و نهی از منکر در حوزه مردم، تذکر لسانی است و یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها و کارهایی که داریم، اگر دیدیم مسئولی به وظیفه خود عمل نمی‌کند، امربه معروف و نهی از منکر شفاف و صریح بر ما لازم است.

سعیدی تصریح کرد: مردم باید به کسانی که برای مسئولیتی به آنها رأی داده‌اند و آنها نیز تصمیمی می‌گیرند یا اموری را تصویب می‌کنند، حساس باشند و در صورت خطا کردن، تذکر لسانی بدهند، البته تذکر به افراد باید از نوع تذکری باشد که افراد به فرزندان و خانواده خود می‌دهند؛ نه آنکه تذکر و انتقاد برای حذف افراد باشد.

وی با بیان اینکه سکوت اختیارکردن در برابر تصمیمات مسئولان، سلب مسئولیت نسبت به امور نمی‌کند، گفت: گاهی مردم غافلند و توجه ندارند که مسئولان هم در کارهای خود دچار اشتباه می‌شوند که البته لازم است برای اصلاح امور نقد شوند.

انتهای پیام/4062

http://ana.ir/i/316800
تحقق آرمان‌های اسلام و انقلاب با اتصال خانه، مدرسه و مسجد

تحقق آرمان‌های اسلام و انقلاب با اتصال خانه، مدرسه و مسجد

توجه ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به حرم حضرت معصومه(س)

توجه ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به حرم حضرت معصومه(س)

تعداد اخبار امروز گروه : 0 خبر