چهارشنبه  29  خرداد  1398
جمعه , 21 دی 1397 ساعت 10:35

موسی‌خانی عنوان کرد:

توانایی نیروی علمی کشور برای حل 100 هزار مشکل

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین گفت: حدود 100هزار نیروی علمی داریم که حداقل می‌توانند 100هزار مشکل کشور را حل کنند. پس باید به فکر ایجاد تیم‌های تحقیقاتی باشیم.

مرتضی موسی‌خانی در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا به مناسبت 21 دی 71 سالگرد راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین به تاریخچه این دانشگاه اشاره و اظهار کرد: واحد قزوین سال 1370 با همکاری و حضور مرحوم آیت‌الله باریک‌بین، علی‌اکبر صالحی عضو هیئت مؤسس وقت دانشگاه آزاد اسلامی، فرماندار و دیگر مقامات استانی تأسیس شد. پیگیری‌های اولیه برای تأسیس این دانشگاه به همت امام راحل، مقام معظم رهبری، مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، جاسبی و همه افرادی که در هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی تلاش کردند، از سال 1370 شکل گرفت و دی سال 1371 این واحد راه‌اندازی شد.

وی افزود: نخستین گام مؤثر دراين راه پرفرازونشيب با مساعدت آيت‌الله باريك‌بين نماينده ولي‌فقيه و امام‌جمعه سابق قزوين و پيگيری‌های علی‌اكبر صالحی وزیر سابق امور خارجه برداشته شد. نخستين جلسه هيئت مؤسس نیز در بيت شريف امام جمعه محترم شهرستان قزوين تشكيل شد که در این جلسه صالحی رئیس وقت دانشگاه صنعتی شريف، امينيان مديرعامل وقت شركت تبد، زينالی و احمدزاده اعضای هيئت مديره این شركت، تاجيك‌ فرماندار وقت قزوين، مهجور مديركل وقت بنياد مستضعفان و جانبازان و محمديان شهردار وقت قزوين حضور داشتند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین افزود: فعاليت رسمی دانشگاه آزاد اسلامی قزوين از تاريخ 17 تیر 1371 با مساعدت و همياری مالی و تجهيزاتی دو شركت تبد و بيدستان آغاز شد و در ابتدا 3هزار و 700 نفر داوطلب در دوم مرداد 1371 آزمون ورودی را تجربه كردند و از ميان آنها 360 نفر در رشته‌های مصوب جذب دانشگاه شدند. این واحد که ابتدا هیچ‌گونه امکانات آموزشی و اداری نداشت، سرانجام با موافقت صالحی عضو هیئت مؤسس وقت دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، رشته‌های «مهندسی كامپيوتر» و «مهندسی صنايع» راه‌اندازی و بيدرنگ نسبت به جذب دانشجو در رشته‌های ياد شده اقدام شد. 

موسی‌خانی گفت: ابتدا توسط مرحوم باریک‌بین دفتر کاری در اختیار این دانشگاه قرار داده شد و امکاناتی نیز از سوی دانشکده دندانپزشکی در اختیار واحد قزوین قرار گرفت و موفق به تشکیل کلاس‌ها شدیم و با حمایت آقای تاجیک فرماندار آن زمان یک هکتار زمین در اختیار دانشگاه قرار گرفت.

بازدید دکتر موسی خانی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین از خبرگزاری آنا

سرپرست پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی یادآور شد: راهبرد دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین از ابتدای تأسيس منطبق بر منطق بنيادی و اصولی دستيابی به اندازه‌های اساسی و قواره‌های ملی و بين‌المللی آموزش و پژوهش بوده است و بر همين مبنا اعضای هيئت مؤسس و هيئت رئيسه دانشگاه، همواره كوشيده‌اند تمام آموزه‌های دانش‌پژوهی و آموزشی را همسو با شرايط محيطی به سمت نزديكی به دانشگاه‌های معتبر كشور سوق دهند.

موسی‌خانی ادامه داد: 1.5 سال بعد از تأسیس این واحد با هدف ساخت و ساز و تجهيز آزمايشگاه‌ها و كارگاه‌ها، نخستين ساختمان آموزشی دانشگاه با مساحت 3 هزار مترمربع به بهره‌برداری رسید، آن زمان شهریه دانشگاه حدود 20 هزار تومان بود و به لطف خدا همه کارها به موقع و با همکاری مراکز صنعتی و کارخانجات  و دیگر مسئولان قزوین به انجام رسید و با همّت علی‌اکبر صالحی که مدتی معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری وقت نیز بود، این واحد توسعه یافت و هیئت علمی جذب شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین اظهار کرد: با تلاش‌های شبانه‌روزی همکاران نخستین فارغ‌التحصیلان این واحد از کیفیت علمی بسیار بالایی برخوردار بودند و تعداد زیادی از آنان موفق شدند در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های امیرکبیر و صنعتی شریف و ... رتبه‌های بالایی را به دست آورند. در نخستین سال فارغ‌التحصیلی از حدود 40 فارغ‌التحصیل، 14 نفر در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه‌های معتبر و شاخص قبول شدند. در حقیقت با امکانات بسیار کمی که در ابتدا داشتیم با صبر استادان خوب واحد موفق شدیم فارغ‌التحصیلان بسیار خوبی را تربیت کنیم.

موسی‌خانی در خصوص تعداد رشته‌ها و دانشجویان حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین گفت: اکنون واحد قزوین حدود 120 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی تا دکتری و 27 هزار دانشجو دارد. 400 عضو هیئت علمی در این واحد مشغول به آموزش و تدریس هستند و دانشگاه 250 هزار مترمربع بناهای مفید شامل امکانات آموزشی، خدماتی، تفریحی و ... دارد. واحد قزوین دارای 41 هکتار زمین ملکی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین تصریح کرد: این واحد دارای یک مرکز فناوری و نوآوری (سینتک) است که نخستین مرکز فناوری و نوآوری در کشور است،  در این مرکز بخش‌های مختلف از جمله «قطب علمی رباتیک»، «شتابدهنده»، «مرکز رشد»، «مرکز تحقیقات مدیریت و بهره‌وری»، «مرکز تحقیقات مهندسی مکانیک و خودرو»، «مرکز تحقیقات صنعت ساختمان و بتن»، «مرکز تحقیقات علوم شناختی»، «علوم همگرا»، «نانو» و ... است. در حقیقت مرکز فناوری و تحقیقات مجموعاً از دو کلمه سینرژی (هم‌افزایی یا Synergy) و تکنولوژی گرفته شده است که خروجی بسیار خوبی داشته و شرکت‌های بسیار خوبی با راه‌اندازی این مرکز تأسیس شدند.

وی افزود: ابتدا قرار بود که مرکز ایده‌های نو را تأسیس کنیم که با هدایت و راهنمایی آقای ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور به سمت تأسیس مرکز فناوری و نوآوری (سینتک) رفتیم تا به بحث دانش‌بنیان ورود کنیم و اکنون 17 شرکت دانش‌بنیان در این مرکز تأسیس شده‌اند.

موسی‌خانی در خصوص برنامه‌ها و اهداف این دانشگاه برای آینده توضیحاتی ارائه و اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی قزوین چند سالی است که با یک جهش واقعی مواجه شده و در مسیر بسیار مناسبی قرار گرفته است، این مسیر، راهی است که دانشگاه آزاد اسلامی نیز پیموده و تمایلات دانشجویان این دانشگاه نیز به‌طور کلی نسبت به سابق عوض شده و با واقعیت‌هایی که در بیرون جامعه بوده مطابقت پیدا کرده است. در دوره جدید جهت‌گیری‌هایی در بخش جذب دانشجویان برتر در دانشگاه آزاد اسلامی شکل گرفته و در واحد قزوین نیز همواره سعی بر این است که خروجی دانشگاه به جای آموزش‌محوری به سمت محصول‌محوری حرکت کند، بدین معنی که آموزش با تأکید بر خروجی‌های محصول‌محور همواره سرلوحه کار مسئولان واحد قرار دارد.

سرپرست پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: با توجه به تجربیات ارزشمندی که واحد قزوین در رباتیک، IT، علوم شناختی و ... داشته و طراحی و ساخت ماشین‌های صنعتی و اتوماسیون، موتورسیکلت و خودروهای غیرفسیلی نیز از دستاوردها و پیشرفت‌های این واحد دانشگاهی محسوب می‌شود؛ بنابراین می‌توان گفت که دانشگاه در همه حوزه‌ها فعال است.

وی گفت: از گروه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین خواسته‌ایم که مسیر حرکتی دانشگاه را در راستای شایستگی‌ها ترسیم کنند تا در تحقق سیاست جدید یا همان «پایش»  بتوانند تبیین‌کننده باشند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین اظهار کرد: هدف ما در آموزش‌های دانش‌بنیان و حرکت به این سمت بسیار جدی است و خوشبختانه حتی مراکز غیرتحقیقاتی دانشگاه نیز شاید نتوانند وارد مباحث دانش‌بنیان شوند؛ اما همین‌ها هم پروژه‌های بسیار خوبی در دست انجام دارند و به‌صورت خوبی با نهادهای بزرگی مانند شهرداری تهران و ... همکاری می‌کنند و خروجی بسیار خوبی در این خصوص داشته‌اند.

موسی‌خانی ادامه داد: نکته اساسی که همه صنعتگران باید به آن به‌طور کامل توجه کنند این است که توانمندی‌های دانشجویان واحد قزوین برای همه اثبات شده است و صحبت‌هایی که در گذشته انجام می‌شد و معتقد بودند که دانشجویان دانشگاه آزاد به درد صنعت کشور نمی‌خورند، کاملاً تغییر کرده و اکنون دو نمونه ربات در یک شرکت طراحی و نصب کردیم که صفر تا صد طراحی و ساخت آن توسط دانشجویان واحد قزوین انجام شده است.

واحد قزوین سردر

وی گفت: این محصولات نشان‌دهنده توانایی بچه‌های ایرانی است و زمان آن رسیده که صنعت کشور به آنها اعتماد کند؛ چراکه دانشجویان ما توانایی بسیار بالایی دارند و بهتر است شرکت‌ها به سمت جذب و استفاده از آنان بروند. زمان آن رسیده که به دانشگاه‌ها اعتماد کنیم، ما آمادگی کامل برای سوق دادن و ارتباط صنعت کشور با دانشگاه را داریم و با توجه به اینکه با کمبود دانشجو هم مواجه شده‌ایم، استادان ما به سمت پژوهش‌های کاربردی در حال حرکت هستند و به یاری خدا تعداد بسیار زیادی دانشجوی دکتری داریم که می‌توانند محصولات صنعتی مورد نیاز کشور و جامعه را بسازند.

موسی‌خانی با اشاره به یکپارچگی و همکاری همه اقشار علمی کشور برای سربلندی ایران اظهار کرد: باید بتوانیم در کنار هم گام برداریم، به هر ترتیب هیچ‌کس به ما ترحم و کمکی نخواهد کرد، باید خودمان به داشته‌های خودمان باور داشته باشیم. نباید اجازه دهیم سرمایه‌های انسانی ما به‌راحتی مهاجرت کنند، فرار مغزها معضل بسیار بزرگی است و اگر به فکر نباشیم، بعدها حسرت بسیار زیادی خواهیم خورد، بهترین سرمایه‌های انسانی را داریم و باید قدر آنان را بدانیم وگرنه به سادگی از کشور می‌روند.

وی افزود: لازم است برای سربلندی نام ایران و هویت و ملیت ایرانی به داشته‌هایمان توجه بیشتری نشان دهیم و به آنها افتخار کنیم، مطمئن باشید اگر روزی ما در ایران صاحب کمپانی‌های بزرگ شویم، دیگر هیچ‌گاه دچار تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه نخواهیم شد؛ چراکه در آن صورت کشورهای دیگر به ما وابستگی خواهند داشت و دیگر فکر تحریم به سرشان نخواهد زد. باید این موضوع را به‌عنوان یک آرمان ملی مدنظر قرار دهیم.

موسی‌خانی گفت: حدود 500 دانشجوی دکتری داریم و این یعنی 500 پروژه و ایده نو و اگر تعداد دانشجویان دکتری در کشور یعنی 30 هزار نفر را در نظر بگیریم، با تعداد هیئت‌ علمی و استادان حدود 100 هزار نیروی علمی در کشور داریم که اینها حداقل می‌توانند 100 هزار مشکل کشور را حل کنند؛ بنابراین باید به فکر ایجاد تیم‌های تحقیقاتی باشیم. چند هزار پروژه بزرگ در کشور داریم و به انجام رسیدن آنها مستلزم انسجام و هماهنگی و یکپارچگی بین گروه‌های تحقیقاتی، مراکز علمی و دانشگاه‌ها در کشور است. کشوری مانند کره جنوبی با همین سیاست موفق شد بحران اقتصادی کشور خود را پشت سر بگذارد و ما نیز باید در همین مسیر موفقیت‌آمیز قرار بگیریم.

انتهای پیام/4062/ 4122/ن

http://ana.ir/i/351034
پیشرفت علمی ایران دشمنان را وادار به تحریم‌ کرده است

پیشرفت علمی ایران دشمنان را وادار به تحریم‌ کرده است

دبیرخانه‌ تحقق ارزش‌های دانشگاه‌آزاد‌اسلامی راه‌اندازی شود

دبیرخانه‌ تحقق ارزش‌های دانشگاه‌آزاد‌اسلامی راه‌اندازی شود

فاز 2 مرکز فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی قزوین راه‌اندازی می‌شود

فاز 2 مرکز فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی قزوین راه‌اندازی می‌شود