شنبه  02  شهریور  1398
شنبه , 27 بهمن 1397 ساعت 19:28

آنا گزارش می‌دهد:

کلرزایی استخرها با هدف سالم‌سازی/ تاکتیکی که نتیجه معکوس دارد

صاحبان استخرها برای گندزدایی و سالم‌سازی آب استخرها از کلر بیش از اندازه استفاده می‌کنند؛ در‌حالی‌که این تاکتیک ممکن است جان مردم را در معرض خطر قرار دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از زنجان، افرادی که برای تفریح و گذراندن ساعاتی خوش و یا آب درمانی رهسپار استخر می‌شوند، انتظار دارند، مدیریت مجموعه نیز موارد بهداشتی را مورد توجه قرار دهد که این مسائل با تغییر مدیریت در برخی از این مجموعه‌ها به حاشیه می‌رود؛ این در حالی است که مرکز بهداشت این شهرستان نمونه‌برداری ماهانه و نظارت بر مسائل بهداشتی را در برنامه دارد، اما همکاری مردمی، ارتباط با این مرکز و فرهنگ‌سازی را راهکار اساسی برای به نتیجه رسیدن می‌داند.

گسترش علاقه‌مندی مردم به ورزش‌های آبی در شهر زنجان نسبت به گذشته رشد چشمگیری داشته است. علاقمندان به ورزش‌های آبی و افرادی که درمان در آب را دنبال می‌کنند، بیش از هر زمان دیگری به خاصیت معجزه‌آسای آب پی‌برده‌اند. از سوی دیگر قراردادهای سالیانه نهادها و ارگان‌های دولتی و حتی بخش خصوصی با  استخرها در افزایش استقبال از استخرها تأثیر داشته است.

همین امر موجب شد تا در چند سال گذشته گرایش بخش خصوصی به ساخت مجموعه‌های استخر در زنجان بیشتر شود، به‌طوری‌که در برخی موارد همین تعداد استخر در شهر پاسخگوی خیل بی‌شمار علاقه‌مندان به ورزش‌های آبی نیست.

در این بین توجه به بهداشت استخرها مسئله‌ای است که انتقادهای مردمی را در پی داشته است و انتظار دارند، در قبال هزینه دریافتی استخرها در ارائه خدمات کوتاهی نکنند.

بی‌تفاوتی به بهداشت در استخرها مشهود است

یکی از شهروندان زنجانی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در زنجان بی‌تفاوتی به بهداشت در استخرها را مشهود اعلام می‌کند و می‌گوید: متأسفانه در برخی استخرها از کلر استفاده بی‌رویه می‌شود، به‌طوری‌که بوی تند آن تا ورودی استخر به مشام می‌رسد.

حسین بحری بر ضرورت نظارت جدی به بهداشت استخرها از سوی دستگاه‌های متولی را مهم می‌داند و می‌افزاید: علاقه‌مندان به ورزش‌های آبی باید در مقابل هزینه‌ای که دریافت می‌کنند، پاسخگوی خدمات ارائه شده به مشتریان باشند.

شهروند دیگر زنجانی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا، حجم بالای پذیرش سانس‌های استخرها را یادآور می‌شود و اینکه یک استخر باید ظرفیت قابل پذیرش را داشته باشد.

رسول حسینی با بیان اینکه استخری که ظرفیت پذیرش 100 نفر را دارد، نباید بیش از این مقدار پذیرش قبول کند، اضافه می‌کند: این مسئله در استخرهای زنجان مشهود است و مدیریت این مجموعه‌ها اصول بهداشتی و ایمنی را رعایت نمی‌کنند.  

وی با انتقاد از برخی افراد که مسائل بهداشتی را در استخرها جدی نمی‌گیرند، تشریح می‌کند: استخرها نباید افرادی که بیماری‌های پوستی داشته و نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، به استخرها راه دهند.

استقبال از استخرها در پایان سال بالا می‌رود

مدیر روابط عمومی اداره‌کل ورزش و جوانان استان زنجان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا با تأکید بر اینکه با نزدیک شدن به پایان سال استقبال از استخرها همچون روزهای گرم تابستان اوج می‌گیرد، یادآور می‌شود: ظرفیت پذیرش به دلیل خاتمه مدت استفاده از کارت‌های استخر بالا می‌رود و باید عموم مردم به زمان‌بندی حضور در استخرها توجه کنند.

حمید حسنی با بیان اینکه قاعدتاً صاحبان استخرها نمی‌توانند، جلوی مردم را برای آمدن به استخر بگیرند، تأکید می‌کند: مدیریت استخرها در این رابطه باید برای افزایش استقبال مردم نهایت همکاری را داشته باشند و توجه به مسائل بهداشتی از سوی آنان و اداره بهداشت شهرستان زنجان مهم است.

افزایش نظارت بر وضعیت بهداشتی استخرها

آنا برای پیگیری بیشتر رعایت بهداشت در استخرها به سراغ مدیر گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان استان رفته است.

جمال ناصحی، نمونه‌برداری ماهانه از تمامی استخرها شهر زنجان، نظارت و کنترل بر موارد بهداشتی را یادآور می‌شود و عنوان می‌کند: در تابستان و روزهای منتهی به پایان سال به دلیل حجم بالای استخرهای شهر شاهد انتقادهایی از وضعیت بهداشتی در استخرها هستیم و در این راستا مرکز بهداشت شهرستان نظارت‌های خود را بیشتر می‌کند.

وی در پاسخ به سؤالی درباره استفاده بی‌رویه از کلر در استخرها با هدف گندزدایی و سالم‌سازی آب استخر خاطرنشان می‌کند: صاحبان استخرها و افرادی که استخرها را اجاره می‌کنند با هدف کاهش بار میکروبی تصور می‌کنند اگر از کلر بیش از اندازه استفاده کنند، آب سالم خواهد ماند، درحالی‌که اشتباه نادرستی است.

ناصحی با تأکید بر اینکه باید وسط سانس‌ها برای تصفیه آب خالی باشد، بیان می‌کند: کلر به عنوان ضدعفونی‌کننده و برای انجام واکنش در آب و عوامل باکتری‌زا زمانی عمل می‌کند که نیم ساعت آب به شکل راکت باقی بماند. در این باره باید بین سانس استخرها به مدت نیم ساعت وقفه بیفتد.

وی با اعلام اینکه استفاده بی‌رویه از کلر صرفه اقتصادی برای استخرها ندارد و مدیریت این مجموعه‌ها از این مسئله آگاهی ندارند، توضیح می‌دهد: بعضی از استخرها را افرادی اجاره کرده‌اند که اطلاعی درباره نگهداری استخر ندارند.  

مدیر گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان در ادامه با بیان اینکه اوضاع استخرهای شهر زنجان نسبت به گذشته به لحاظ رعایت مسائل بهداشتی بهتر است، اضافه می‌کند: با وجود اینکه مسائل بهداشتی در استخرها رعایت می‌شود، اما باید قبول کنیم که حساسیت و نقطه‌نظر مردم نسبت به بهداشت و نکات ایمنی در استخرها نیز بالاتر رفته است، درحالیکه در گذشته مردم به مسائل بهداشتی در استخرهای شهر چندان اهمیت نمی‌دادند.

ناصحی با اشاره به انتقادهای شهروندان از یکی از استخرهای شهر زنجان در دو ماه گذشته و پیگیری‌های مرکز بهداشت تشریح می‌کند: این مرکز به دلیل بالا رفتن انتقادها از اوضاع بهداشتی تذکر لازم را به مدیریت استخر داد و شرایط به گونه‌ای شد که قصد پلمب آن مجموعه را داشتیم تا در نهایت رعایت بهداشت را جدی گرفتند.

وی، اجاره استخر به افراد ناآگاه به نحوه مدیریت آن در زنجان را یکی از چالش‌ها می‌داند و تأکید می‌کند: در مناقصه واگذاری استخرها هر شخصی که قیمت بالا داد، برنده خواهد شد و غافل از اینکه همان فرد چه میزان به مسائل مربوط به استخر آشنایی دارد؟

مدیر گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان، اجاره دادن مقطعی استخرها را یکی از معضلات در بروز مسائل مربوط به بهداشت و نحوه نگهداری بیان می‌کند  و می‌افزاید: افراد برنده در مناقصه‌ها به نیت رسیدن به سود در یک سال اجاره پای کار می‌آیند و  تا زمانی که منفعت مالی پای کار باشد، در برخی موارد شاهد بروز موارد غیربهداشتی خواهیم بود.

ناصحی با بیان اینکه این مرکز نیز به دلیل بالا بودن تعداد اماکن برای بازدید امکان رسیدگی مستمر به بهداشت استخرها را ندارد، یادآور می‌شود: مردم بهترین پل ارتباطی با این مرکز در سالم‌سازی محیط هستند و اعتقاد دارم، ارتباط دوسویه اثرگذار خواهد بود.

وی، سامانه ارتباط مردمی 190 وزارت بهداشت را با هدف اطلاع‌رسانی موارد بهداشتی و درمانی در استان‌ها یادآور می‌شود و می‌افزاید: دریافت پیغام‌های مردمی از این سامانه و پیگیری نتیجه از سوی وزارتخانه موجب شده تا حساسیت‌ها نسبت به مطالبات مردمی بالاتر برود.

به گزارش آنا، تا زمانی که نگاه روشنی به مقوله استخرداری از سوی مدیریت‌ها نشود و عموم مردم آداب شنا کردن را جدی نگیرند، این مسئله تداوم خواهد داشت. با این حساب باید بهداشت به عنوان رکن اصلی از سوی دو طرف (دستگاه های متولی بهداشت و ورزش) رنگ عملیاتی به خود بگیرد و صاحبان استخرها نیز این مجموعه‌ها را به افراد صلاحیت‌دار واگذار کنند.   

گزارش از اسدالله قربان‌زاده  

انتهای پیام/4078/

http://ana.ir/i/360949
نخستین المپیاد علمی و مهارتی فوریت‌های پزشکی در زنجان برگزار شد

نخستین المپیاد علمی و مهارتی فوریت‌های پزشکی در زنجان برگزار شد

طرح ضیافت اندیشه اساتید در دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار می‌شود

طرح ضیافت اندیشه اساتید در دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار می‌شود

احتمال بروز موج آنفلوآنزا در فروردین ماه

احتمال بروز موج آنفلوآنزا در فروردین ماه

پیش‌بینی ورود 2 میلیون گردشگر سلامت به کشور

پیش‌بینی ورود 2 میلیون گردشگر سلامت به کشور

وزارت علوم از پارک‌های علم و فناوری حمایت ویژه می‌کند

وزارت علوم از پارک‌های علم و فناوری حمایت ویژه می‌کند

جشنواره ادواری آکادمی ملی فدراسیون شنا

جشنواره ادواری آکادمی ملی فدراسیون شنا

5 طرح عمرانی و توسعه‌ای مجتمع فولاد خراسان به بهره‌برداری رسید

5 طرح عمرانی و توسعه‌ای مجتمع فولاد خراسان به بهره‌برداری رسید

جابه‌جایی7 رکورد ملی در مسابقات شنای دهه مبارکه فجر

جابه‌جایی7 رکورد ملی در مسابقات شنای دهه مبارکه فجر

2 رکورد جدید در روز دوم ثبت شد

2 رکورد جدید در روز دوم ثبت شد

صادرات 2 محصول دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی به عراق

صادرات 2 محصول دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی به عراق

پاداش برتری فوتبال بر یمن، شنا را متحول می‌کند

پاداش برتری فوتبال بر یمن، شنا را متحول می‌کند

اجرای طرح پرنده‌نگری در استخر لاهیجان

اجرای طرح پرنده‌نگری در استخر لاهیجان

وجود امکانات به‌روز در بنادر بوشهر ضروری است

وجود امکانات به‌روز در بنادر بوشهر ضروری است

پیروزی امیدیه برابر نوفلاح/ سایپا بازهم قاطعانه برد

پیروزی امیدیه برابر نوفلاح/ سایپا بازهم قاطعانه برد

مسابقات لیگ شیرجه باشگاه‌های کشور

مسابقات لیگ شیرجه باشگاه‌های کشور

نرخ تورم سالانه به ٤٢,٢ درصد رسید

استراماچونی با شکست لیگ را آغاز کرد/ شوک به استقلال در تبریز با گل دقیقه 5+90

رئیس کمیته امداد: رئیسی در مبارزه با فساد بی‌انگیزه نخواهد شد

وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط‌زیست خطرات سدسازی‌های ترکیه را جدی بگیرند

ماهواره‌های مخابراتی ایران امسال آماده می‌شوند

پایبندی اتحادیه اروپا به تعهداتش معیار روابط خوب است/ فرانسه در اجلاس جی۷ درباره ایران رایزنی کند

سفیر هند: تفاهم‌نامه‌های فرهنگی ایران و هند احیا شوند

صنعت به مسئولیت اجتماعی خود پایبند است

ماکرون و ظریف دیدار کردند

ارجاع ناعادلانه پروانه‌های کارشناسی به کارشناس رسمی

بهروزی راد سهمیه پارالمپیک توکیو را کسب کرد

لهستان مشارکت در ائتلاف آمریکا در خلیج فارس را رد کرد

گفت‌وگوی رئیس کل بانک مرکزی با شبکه تلویزیونی NBC + ویدئو

باور 373 برتر از سامانه پاتریوت آمریکاست/ دستیابی ایران به سلاح توپ‌ لیزری

نشست توافق آمریکا و طالبان در قطر آغاز شد

افتتاح 4 طرح آبخیزداری زنجان از محل صندوق توسعه ملی در هفته دولت

پايان عمليات بازگشت حجاج در سه فرودگاه کشور

افتتاح ۱۶ پروژه توسعه مهارت‌آموزی در 7 استان

راه‌اندازی 16 رشته تحصیلی جدید در استان زنجان  

کشف اشیای عتیقه 3 هزار ساله در ایجرود

پرداختن به الگوی معماری ایرانی ـ اسلامی از ضرورت‌های حوزه شهرسازی است

اعزام 15 سفیر انفال به روستاهای استان زنجان

فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی در راستای توسعه استان زنجان است

کشف 2 قبضه اسلحه قاچاق از متخلفان در زنجان

تولید سالانه یک میلیون اصله نهال در نهالستان کوشکن زنجان

تعطیلی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تا 29 مرداد

تولید سدیم سیانید در دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان

نخستین المپیاد علمی و مهارتی فوریت‌های پزشکی در زنجان برگزار شد

معرفی توانایی روستاییان استان زنجان در جشنواره روستا

جشنواره آش ایرانی به مطالبه مردمی تبدیل شده است

اجرای طرح کشوری جنگل‌کاری در 122 هزار هکتار زمین

آموزش عالی در کاهش نرخ جرائم موفق عمل کرده است

نخبگان نباید از سرعت تحولات تکنولوژی غافل شوند

چوب‌های قاچاق به منزل نرسید

پذیرش مقاله دانش‌آموزان سمای زنجان در مجله پژوهش‌های نوین علوم مهندسی