چهارشنبه  29  اسفند  1397
چهارشنبه , 15 اردیبهشت 1395 ساعت 09:25

آنا گزارش می‌دهد

گرامیداشت روز معلم و مقام استاد در واحدهای دانشگاهی با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی/ 4

واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی اجتماعی، دیدار، پیام و یادداشت، روز معلم و مقام استاد را گرامی و یاد و خاطر استاد شهید مرتضی مطهری را پاس داشتند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، امام جمعه شهر دهاقان در مراسم گرامیداشت روز معلم، در حضور اعضای هیأت علمی، دانشجویان و کارکنان واحد دهاقان با گرامیداشت مقام معلم اظهار کرد: «خداوند از جهت تکوینی، جان انسان و در بعد روحی نیز از پیش از تولد تا پس از تولد و کمال، انسان را تربیت می‌کند. رب متعال در حقیقت نخستین و بهترین معلم انسان است که آدمی را با قلم، علم آموخت.»

حجت الاسلام اصغر رضوانی افزود: «توجه به محیط اطراف ما و دقت در زیبایی اشیا و موجودات باعث شگفت ما خواهد شد. زیبایی و شکوه و عظمت موجود در جهان و آنچه در آن است، همگی در اختیار انسان هستند که حاصل تکوین و جبر هستند. درحالیکه انسان و زیبایی‌هایی که می‌آفریند، با اراده و حسن‌اختیار به‌وجود می‌آیند، علوم مختلف و یافته‌هایی که انسان به‌وجود می‌آورد با هیچ چیز قابل مقایسه نیستند که در درجه اول محصول اراده و حسن‌اختیار و پس از آن آموزش معلم است، پس اسلام از افق و دید بسیار بلندی به انسان و مسأله تعلیم و تربیت نگاه می‌کند.»

امام جمعه شهر دهاقان خاطرنشان کرد: «در دین مبین اسلام اعتقاد بر آن است که پیامبران پس از خداوند به عنوان معلمانی بزرگ آمده‌اند تا با نشان دادن راه کمال و رشد به انسان‌ها، آنان را به سرمنزل مقصود و هدف برسانند. برماست که امروزه با پیروی از خداوند، پیامبران، امامان و معلمان خود اعتبار علم و دانشگاه‌ها و به خصوص واحد دهاقان را بیش از پیش بالا ببریم و با جولان در دنیای علم و کار، در مسیر اقتصاد مقاومتی و استقلال قدم برداریم.»

در پایان از دکتر شادی ابراهیمی و دکتر اعظم نورا به عنوان اعضای هیأت علمی منتخب واحد با اهدای لوح سپاس و جوایزی قدردانی به عمل آمد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناوه در مراسمی که به مناسبت گرامیداشت هفته معلم در سالن همایش‌های واحد گناوه با حضور جمع کثیری از استادان، دانشجویان و کارمندان برگزار شد، با پاسداشت مقام معلم، لزوم اکرام و احترام به مقام استاد و معلم را یادآور شد.

دکتر یداله قلایی‌زاده به همه استادان و معلمان به ویژه استادان شاغل در واحد گناوه این روز را تبریک گفته و توفیق روزافزون در تمامی مراحل زندگی را برای آنان آرزو کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که این واحد دانشگاهی در سال جاری بتواند همچون گذشته قدم‌های موثرتری در راستای خدمت به استادان بردارد.

حجت الاسلام خواجه گیری نیز با گرامیداشت شهادت آیت اله مطهری و تبریک روز معلم، با توجه به بخشی از زندگینامه وسوابق مبارزاتی شهید مطهری، او را مبارزی نستوه و اسوه‌ای گرانقدر در تاریخ انقلاب اسلامی قلمداد کرد.

وی با توجه به آیاتی به اهمیت علم و علم آموزی از نگاه قرآن پرداخته و به لزوم اخلاق مداری در کنار علم آموزی ازدیدگاه اسلام اشاره نمودند.

در ادامه دکتر مختاری معاونت آموزشی، دانشجویی و فرهنگی واحد گناوه نیز با بیان اینکه بزرگ‌ترین معلمین بشر پیامبران الهی بوده‌اند، همگان را به کسب دانش و معرفت و آموختن آن به دیگران توصیه کرد.

در پایان از همه استادان هیات علمی و مدعو شاغل در واحد گناوه و همچنین برخی از دانشجویان مقام آوردر عرصه ورزشی با اهدای جوایز و لوح یادبود، قدردانی به عمل آمد.

به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری و هفته بزرگداشت مقام معلم، نمایشگاه آثار شهید مطهری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مینودشت برپا شد.

مسئول دفتر فرهنگ اسلامی واحد مینودشت در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه با تبریک این روز بزرگ به تمامی استادان و با گرامیداشت روح بلند و متعالی اندیشمند بر‌تر جهان اسلام، استاد حوزه و دانشگاه، استاد شهید مرتضی مطهری گفت: «جوانان و دانشجویان باید هرچه بیشتر با آثار این فیلسوف فرزانه آشنا شوند و آنها را مطالعه کنند و از دریای علم و معرفت شهید والا مقام استاد مرتضی مطهری بهره‌مند شوند. زیرا با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی، شهید مطهری در میان فلاسفهٔ معروف اسلامی، تنها فردی است که دیدگاه فلسفی او به مسائل اجتماعی و سیاسی و حتی مسائل زندگی تسرّی می‌یابد و باید این ویژگی منحصر به فرد استاد مطهری به طور صحیح معرفی شود.»

ایوب سرایلو هدف از برگزاری این نمایشگاه را بازدید و آشنایی هرچه بیشتردانشجویان و استادان با آثار گرانقدر شهید مطهری برشمرد و گفت: «پیشرفت‌های معنوی و مادی بشر ریشه در تربیت انسان دارد و نقش معلمان در این میان بسیار کلیدی است و معلمان علاوه بر انتقال علم و دانش، رسالت سنگین تری در برابر فرزندان جامعه که به دست آنان به امانت سپرده شده‌اند را بر دوش دارند.»

سرایلو ادامه داد: «در این نمایشگاه آثاری همچون مسئله حجاب، داستان راستان، ده گفتار، توحید شرح منظومه و.... به معرض دید دانشگاهیان قرار گرفته است.»

تعداد آثار استاد مطهری در زمان شهادت ۲۹ جلد بوده است که از زمان شهادت وی تاکنون بیش از ۶۰ جلد اثر جدید شامل سخنرانی‌ها، درس‌ها، تفاسیر قرآن و یادداشتهای آن شهید منتشر شده است که آثار وی را نزدیک به ۱۰۰ جلد رسانده است.

به مناسبت سالروز شهادت علامه شهید مطهری (ره) و هفته معلم مراسم جشنی به همت دفتر فرهنگ اسلامی در سالن آمفی تئا‌تر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تویسرکان برگزار شد، این مراسم قرآنی با حضور و سخنرانی حجت الاسلام سلحشور مسول نهاد رهبری دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی برگزار شد.

سلحشور در این مراسم با توجه به آیات قرآنی چیستی و نحوه خلقت شیطان و در ادامه به تحلیل محتوای فیلم‌ها و برنامه‌های صنعت سینمای غرب بویژه هالیود پرداخت.

پس از آن و در پایان این برنامه هفتاد و هفت نفر از استادان، کارکنان و دانشجویان شرکت کننده در این دوره از مسابقات قرآن و عترت که در واحد مقام آورده و بعضی به استان نیز راه یافته بودند و همچنین از اعضای گروه هنری تئا‌تر دفتر فرهنگ با اهدای لوح و هدایایی تجلیل به عمل آمد.

به مناسبت فرا رسیدن هفته گرامیداشت معلم دانشجویان رشته‌های تربیت بدنی و حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان در مراسماتی جداگانه از استادان خود تجلیل کردند.

در این مراسم که استادان گروه تربیت بدنی و استادان گروه حقوق واحد سیرجان حضور داشتند دانشجویان با اهدا گل و لوح سپاس از استادان خود قدردانی کردند.

به مناسبت هفته معلم و گرامیداشت یاد و خاطره شهید مطهری مراسم جشنی همراه با قدردانی و تشکر از استادان دانشگاه آزاد اسلامی واحد فارسان با حضور امام جمعه شهرستان فارسان و دکتر علی کاظمی منتخب دوره دهم مجلس شورای اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد فارسان برگزار شد.

حسین حیدری رئیس واحد فارسان با گرامیداشت یاد و خاطره شهید مرتضی مطهری اظهار کرد:«روز معلم، روز بزرگداشت عشق و ایثار است. تجلیل از کسانیکه علم را جرعه جرعه در جان‌ها جاری می‌کردند خود لحظه به لحظه می‌سوختند و با دانش خویش جامعه را می‌ساختند و فردائی با شکوه را نوید می‌دادند.

مام جمعه شهر فارسان نیز گفت: «براساس آموزه‌های دینی آموختن دانش به دیگران آثار معنوی ماندگاری برای آموزگار خواهد داشت. دانایی، اندیشیدن و نوآوری از ویژگیهای معلمی است که همگام با علوم روز پیش می‌رود.»

دکتر نادر پورارشد اظهار کرد: «تعلیم و تربیت انسان‌ها پاداش فراوانی به همراه دارد و کسانی که خالصانه به امر تعلیم مشغولند از چنین پاداشی بی‌نصیب نخواهند بود.»

دکتر علی کاظمی نماینده منتخب و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی که خود از استادان دانشگاه آزاد اسلامی هستندبا گرامیداشت روز معلم گفت: «معلم موفق کسی است که به اطلاعات پیشین خود بسنده نکند و با فراگیری همیشگی دانش در شکوفایی علمی دانش آموزان خود نقش مهمی را ایفا کند.»
در پایان با اهدای لوح و هدایایی از مقام شامخ ۱۶۰ نفر از استادان دانشگاه آزاد اسلامی واحد فارسان تشکر بعمل آمد.

دوازده اردیبهشت سالروز شهادت استاد مطهری و روز بزرگداشت مقام معلم در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوکان گرامی داشته شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوکان به همراه هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوکان با حضور در کلاس‌های درس با پخش شیرینی در کلاس‌ها روز معلم و استاد را به استادان دانشگاه تبریک گفت.

دکتر انور ضیائی به همراه هیات رئیسه با تبریک هفته معلم و گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری به محل کلاس های درس استادان رشته‌های مختلف رفته و در جمع دانشجویان این روز را به استادان تبریک گفت و از تلاش های صادقانه آنها تشکر و قدردانی کرد.

به مناسبت هفته بزرگداشت مقام شامخ معلم مراسمی با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان میناب، امام جمعه موقت شهرستان و تعدادی از مسئولان ادارات و جمع کثیری از استادان دانشگاه به همراه خانواده آنها در محل دانشگاه آزاد اسلامی واحد میناب برگزار شد.

دکتر کمال جوانمرد رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد میناب با خیرمقدم و خوشامدگویی به مدعوین و تبریک این مناسبت به خانواده سترگ دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «شغل معلمی برگرفته از شغل ائمه و انبیا الهی است و نقش این عزیزان در جامعه امروزی موثر و برجسته است و نقش معلم را در توسعه جامعه بسیار مهم ارزیابی کرد و معلمین را قدرت نرم نظام معرفی کرد که می‌توانند در تحقق شعار سال کارکرد قابل توجهی داشته باشند.»

امام جمعه موقت شهرستان میناب نیز اظهار کرد: «استاد شهید مرتضی مطهری الگوی علم و اخلاق برای همه معلمین و استادان دانشگاه بود و نامگذاری این روز به نام روز معلم بهانه‌ای برای ادای احترام به این عزیزان در عرصه علم و دانش است که با عشق و ایمان در این راه فعالیت دارند.»

حجت الاسلام حسن زارعی نقش معلم در جامعه از بینادی‌ترین ارکان جامعه اسلامی دانست و افزود: «معلم مبلغ دین و علم و دانش در نسل امروزی است و آینده و مسیر جامعه را از تاریکی و کجی به رشد و شکوفایی سوق می‌دهد.»

وی افزود: «تعلیم و تربیت از شئون الهی است و خداوند این موهبت را به پیامبران خود ارزانی کرده تا مسیر هدایت را به بشریت بیاموزد و در عصر کنونی معلمین و اساتید این وظیفه الهی را برعهده دارند.»

علیرضا پاکدامن معاون استاندار و فرماندار ویژه میناب با تبریک روز معلم گفت:«استادان دانشگاه‌ها وظیفه اندیشمندانه‌ای را دارند که دانشجویان و جوانان را به مسیر اصلی خودشان که‌‌ همان علم آموزی و حرکت در مسیر دین مبین اسلام است را هدایت کرده و با کسب علم و دانش آینده‌ای روشن برای کشور عزیزمان رقم بزنند.»

نماینده عالی دولت در میناب با توجه به نامگذاری شعار سال از سوی مقام معظم رهبری (اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل) گفت: «نقش دانشگاه‌ها و اساتید در این راستا مهم و زیر بنایی بوده و با فعالیتهای کارآفرینی و مرکز علمی پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در راستای عملیاتی ساختن اقتصاد مقاومتی تاثیر گذار است.»

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد در مراسم بزرگداشت شهید مرتضی مطهری و روز استاد، با تبریک روز معلم به استادان دانشگاه گفت: «معلم عاشق واقعی است یعنی زمانی که در کلاس درس حضور دارد دغدغه‌های خود را کنار گذاشته و با تمام وجود در خدمت دانشجویان است.»

دکتر سید محمد کاظمی با توجه به ثبت دو شرکت دانش‌بنیان از سوی این واحد گفت: «واحد دولت آباد آماده دریافت پیشنهادات استادان در زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان است تا بتوانیم با همفکری یکدیگر در زمینه پیشبرد اهداف علمی و اشتغال زایی گام برداریم.»

دکتر بیژن شمس با بیان جایگاه والای معلم گفت: «حضرت علی (ع) می‌فرماید، هر کس یک کلمه را به من بیاموزد من بنده او هستم پس باید ببینیم ما از استادان خود مطالب بسیاری را آموزیده‌ایم که باید در قبال آن سپاسگزار او باشیم.»

استاد منتخب و نمونه استان اصفهان افزود: «اگر انسان اراده انجام کاری را داشته باشد ولی ایمان به عنوان پشتوانه اجرایی شدن عقلی عمل نباشد. این عقل و این فکر در راستای مثبت گرایش پیدا نمی‌کند و در راستای منفی حرکت خواهد کرد.»

وی گفت: «معلم و استاد دانشگاه با یک قوای ایمانی و اخلاقی، نه فقط با فنون تکنولوژی و شیمی و فیزیک و ریاضی بلکه هدایت را به دانشجو انتقال می‌دهد.»

شمس استاد را دومین الگو بعد از پدر و مادر برای تربیت نسل و جامعه برشمرد و گفت: «در الگوهای اجتماعی ابتدا پدر و مادر در اولویت قرا دارند و سپس معلم و استاد و بعد ممکن است هنرپیشه و بازیگر و موسقیدان باشد، پس اگر معلم آنطور که شایسته باشد نتوانسته الگوی خوبی برای دانشجو و دانش آموز خودش باشد بنابراین الگوی بعدی جایگزین می‌شود.»

از جمله برنامه‌های اجرا شده در این مراسم اجرای موسیقی سنتی با موضوع استاد اهدای هدیه، شاخه گل و لوح به استادان این واحد دانشگاهی بود.

دکتر احمد رضا طاهری، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحدسراوان با صدور پیامی هفته استاد و معلم را تبریک گفت. متن پیام به شرح ذیل است.

شخصیت یک معلم برخاسته از مقام و منزلتی است که دین اسلام برای علم قائل شده است. از نظر اسلام علم مایه تعالی و رشد می‌باشد و جامعه ایی که قدر معلم واستادرا بداند در حقیقت قدر دانش را می‌داند اینک به بهانه گرامیداشت شهادت فیلسوف عالیقدر و والا مقام، استاد مطهری، که حقاً خدمات شایانی را در توسعه و بسط مفاهیم و مبانی اسلام انجام داده است، هفته استاد و معلم که به پاس خدمات شایان این عالم بزرگ نام گرفته است، فرصت را مغتنم شمرده این هفته را به تمامی معلمان و استادان، بویژه آنان که در سنگر علم و دانش از هیچ تلاش و کوششی دریغ نمیکنند تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و تلاش همه این عزیزان در تربیت علمی و معنوی نسل‌های میهن سرافرازمان که پیش آهنگ تمدن دانش و فضیلت، گاهواره
دانشمندان بزرگ و الهام بخش جهان بشریت بوده است را ارج نهاده و توفیقات روز افزون را ازدرگاه خداوند متعال خواهان و خواستارم

دفتر فرهنگ دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراوان با صدور پیامی هفته استاد و معلم را تبریک گفت.
متن پیام به این شرح ذیل است: تعلیم و تعلم از شئون الهی است و خداوند این موهبت را به پیامبران و اولیای پاک خویش ارزانی کرده است تا مسیر هدایت را به بشر بیاموزند و چنین شد که تعلیم و تعلم به صورت سنت حسنه آفرینش درآمد. انسان نیز با پذیرش این مسئولیت، نام خویش را در این گروه و در قالب واژه مقدس «معلم» ثبت کرده است.

اینک به بهانه گرامیداشت شهادت بزرگ مردی از تبار اهل علم و قلم، پارسایی و دین مداری، مردم دوستی، ظلم ستیزی، خداباوری و ولایت مداری، استاد
مطهری، که به نام روز معلم نامگذاری شده است، فرصت را مغتنم شمرده واین هفته را به تمامی استادان و معلمان، بویژه آنان که همانند چراغ هدایتی،
سرزمین علم و فرهیختگی را می‌افروزند و با گذشت و مهرآفرینی به جان‌های تشنه نوشتن، خواندن و آموختن را ارزانی می‌دارند، تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم.

امید است در سایه لطف خداوند متعال و تلاش بی‌وقفه معلمان و استادان ایران اسلامی، شاهد تلاش و روشنگری هرچه بیشتر دانشجویان و دانش‌آموزان و حماسه آفرینی آنان در عرصه تولید دانش باشیم.

همزمان با فرا رسیدن هفته گرامیداشت مقام معلم، آثار استاد مرتضی مطهری در محل کتابخانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراوان در معرض دید مراجعین و کتابخوانان قرار داده شده است. این نمایشگاه با هدف تأکید بر آشنایی بیشتر نسل جوان با آثار شهید مطهری برگزار شد.

همزمان با هفته معلم از استادان بر‌تر دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر با حضور آیت اله حاجی‌زاده امام جمعه اهر و جمعی از مسئول تجلیل شد.

به همت شورای فرهنگ واحد اهر به منظور گرامیداشت هفته معلم و علامه شهید مطهری مراسم ویژه‌ای با حضور اعضای هیئت رئیسه، اساتید و کارکنان در محل سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر برگزار شد.

دراین مراسم رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر زنده نگهداشتن یاد و نام شهید مطهری که به عنوان الگوی جامعه دانشگاهی ضروری برشمرد و بر بهره‌مندی از آثار شهید مطهری در دانشگاه‌ها تأکید کرد.

دکتر نادر اسدی، با توجه به نقش استادان در پیشرفت و توسعه دانشگاه در زمینه‌های مختلف علمی، پژوهشی، فرهنگی و آموزشی تلاش مضاعف همکاران و استادان را در تحقق این امر یادآور شد.

وی با توجه به تلاش‌های انجام شده در دو سال اخیر و ایجاد ۱۲ رشته دکتری و ۴۴ رشته کار‌شناسی ارشد را از تلاش‌های انجام شده در حوزه آموزش عنوان کرد و افزود: «نزدیک به چهار هزار دانشجو مشغول تحصیل در مقطع ارشد و دکتری هستند.»

اسدی با توجه به مشارکت استادان در حوزه پژوهشی را گامی مهم در راستای توسعه شرکت‌های دانش بنیان و موضوع ابداعات و اختراعات ذکر کرد.

این مسئول یکی از محورهای مهم برنامه‌های سالجاری دانشگاه را حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و توسعه فعالیت‌های اقتصادی عنوان کرد و افزود: «با تلاش‌های انجام شده ۳۴ طرح توجیه دار اقتصادی در برنامه‌های اقتصادی این دانشگاه قرار دارد که امیدواریم با مشارکت اساتید و فعالان اقتصادی بتوانیم گامهای اساسی دراین زمینه برداریم.»

رئیس دانشگاه آ‌زاد اسلامی واحد رودهن با گرامیداشت مقام معلم و تبریک به استادان این واحد دانشگاهی به مناسبت فرارسیدن هفته معلم، از تلاش‌های بی‌دریغ آنان برای تربیت نسل جوان قدردانی کرد و گفت: «استادان و معلمان دلسوز سرمایه‌های ما هستند و به گردن همه دانش‌آموزان و دانش‌جویان حق بزرگی دارند.

نقی شجاع با گرامیداشت نام و یاد استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری افزود: «معلمان و استادان دانشگاه باید با الگوبرداری از سیره شهید مطهری، با تمام توان در ادامه را این شهید علی‌قدر بکوشند تا به فضل خدای متعال در تعلیم و تربیت نسل آینده ساز میهن اسلامی روزبه روز توفیق بیشتری کسب کنند.»

وی تصریح کرد: «در سالی که با درایت و نظر مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام‌گذاری شده است، باید بتوانیم با همکاری استادان و مربیان در پیشبرد این هدف متعالی بکوشیم.»

رئیس واحد رودهن گفت: «یاد و خاطره غافله سالار معلمان شهید، فیلسوف فرزانه، آیت‌الله مرتضی مطهری، زمینه‌ای را برای ارج نهادن به تلاش بی‌دریغ استادان دانشگاه که در راه تربیت و تعلیم فرزندان این مرز و بوم می‌کوشند فراهم کرده است.»

شجاع با قدردانی از زحمات و تلاش‌های بی‌وقفه استادان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن در عرصه‌های علمی و فرهنگی، دانشگاه را محل بروز نشاط علمی، سیاسی و اجتماعی و محیطی برای خلاقیت، ابتکار و کارآفرینی دانست و افزود: «از دانشگاه انتظار می‌رود مشکلات و موانع سر راه خود را به درستی شناسایی و اولویت بندی کرده و برای رفع آنها راه حل ارائه کندو بتواند از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استادان دانشگاه به درستی استفاده کند.»

وی با توجه به دیگر برنامه‌های هفته بزرگداشت مقام معلم در این دانشگاه بیان کرد: «با تصویب شورای فرهنگی، برگزاری آئین گرامیداشت مقام معلم و تجلیل از ۷ استاد بر‌تر، تهیه بروشور و ویژه‌نامه، از دیگر برنامه‌های هفته گرامیداشت مقام معلم در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن است.»

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن نیز با دعوت از استادان این دانشگاه به تامل و تفکر در آیات نورانی قرآن کریم و روایات اهل بیت (ص) اظهار کرد: «معلمی شغل و حرفه نیست. معلم واقعی، معلمی است که بتواند در اندیشه و تعقل دانشجوی خود تاثیر گذاشته و درون او را نورانی کند.»

محمد ابراهیم سراج با بیان اینکه، ایرادی ندارد که یک استاد، کلاس درس خود را با یک حدیث یا یک لطیفه آغاز کند و با توجه به آیه ۶۶ سوره مبارکه کهف، بیان کرد: «در این آیه شاگردی حضرت موسی (ع) در برابر حضرت خضر (ع) را یادآور شده است و از مضمون آن درمیابیم که، شاگرد از طرفی باید با تبعیت و الگوسازی از معلم، زمینه رشد و بالندگی خود را فراهم کند و از طرفی دیگر رعایت تواضع و ادب در مقابل استاد و معلم که یکی از پیام‌ها این آیه است را همیشه و در همه حال حفظ کند.»

رئیس واحد بوکان در مراسمی که به مناسبت هفته مقام معلم و فرارسید عید مبعث رسول اکرم (ص) در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوکان برگزار شد، با خوشامدگویی به مهمانان و تبریک روز معلم و هفته عقیدتی و تبریک فرا رسیدن عید مبعث رسول اکرم (ص) به تمامی فرهیختگان و اساتید دانشگاه و تسلیت به مناسبت شهادت استاد شهید، مرتضی مطهری، صحبت‌های خویش را آغاز نمود.

دکتر انور ضیائی با برشمردن صفات و ویژگی‌ها مقام شامخ معلم، پیشرفت‌های چشمگیر و افتخارات بی‌شمار سال‌های اخیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوکان را مرهون تلاش‌ها و خدمات تمامی دانشگاهیان این دانشگاه و در رأس آن‌ها استادان شایسته و خدمتگذار این مجموعه عنوان کرد.

در ادامه علایی برزنجه یکی از استادان برجسته دانشگاه، نکات مفیدی درباره این روز و مقام معلم بیان کرد. در ادامه از طرف اعضای هیات علمی دانشگاه از خدمات ارزنده ضیایی رئیس دانشگاه با اهدای هدیه‌ای قدردانی شد. سپس مراسم با اجرای مولودی خوانی و صرف شام به پایان رسید.