سه شنبه  04  تیر  1398
دوشنبه , 07 دی 1394 ساعت 17:20

گرامیداشت هفته وحدت و جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) در واحدهای دانشگاهی

واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی اجتماعی هفته وحدت را رامی داشته و میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) را جشن گرفتند.

همزمان با خجسته میلاد باسعادت پیامبرگرامی اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع)، مراسم جشنی با حضور عاشقان اهل بیت(ع) در نمازخانه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام(ره) شهرری برگزار شد.

در این جشن باشکوه که به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام(ره) شهرری و با حضور اعضای هیات رئیسه، معاونین، استادان،کارکنان و دانشجویاناین واحد دانشگاهی برگزار شد، حجت الاسلام حسین مومنی کارشناس فرهنگ این دانشگاه، با تبریک میلاد پر برکت حضرت محمد (ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع) بنیانگذار مذهب تشیع، با توجه به ابعاد شخصیت وجودی پیامبر عظیم الشان اسلام، درباره زندگی آن حضرت مطالبی را بیان کرد.

به مناسبت فرا رسیدن هفته وحدت و ولادت با سعادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و ولادت امام جعفر صادق (ع) مراسم ویژه ای در مسجد دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام خوش نیت کارشناس امور فرهنگی دانشگاه و مسئول ستاد اقامه نماز، با توجه به اهمیت وحدت بین مسلمین به بیان بیاناتی از نبی مکرم اسلام در این باره پرداخت در ادامه مولودی خوانی به همین مناسبت برای نمازگزاران اجرا شد .

در پایان از شرکت کنندگان مسابقه کتابخوانی نماز که به همت ستاد اقامه نماز دانشگاه برگزار شده بود ، درحضور دکتر جعفر سعیدی رئیس دانشگاه ، به قید قرعه نفراتی انتخاب و هدایایی اهدا شد.

مراسم گرامیداشت میلادحضرت محمد(ص) و امام جعفرصادق(ع) و ایام فرخنده هفته وحدت در سالن اجتماعات واحد لنگرود برگزار شد.

رئیس واحد لنگرود به تفصیل درباره شخصیت ملکوتی پیامبرعظیم‌الشان اسلام و عظمت رسالت نبوی و اهمیت مودت و محبت در تعالیم دینی پرداخت و گفت: اصل وحدت و گسترش محبت در پرتو معنویت است. همانطور که پیامبر اسلام(ص) در ابتدای بعثت خود خصومت‌های آن دوران را به محبت و برادری تبدیل کرد وظیفه ما مسلمانان نیز در همین راستا هست که در عصر جدید با الگوگرفتن از آن پیامبر بزرگ (ص) در شرایط دشوار روز، تفرقه و دشمنی ها را به مهرورزی و دوستی بدل سازیم.

دکتر کیوان صائب افزود: اگر دنبال سعادتمندی و رستگاری هستیم باید خصوصیات اخلاقی و رفتاری آن حضرت را که بهترین سبک زندگی برای انسان است سرلوحه اعمال خود قراردهیم.

وی با توجه به این که امروز علاوه برسالروز ولادت پیامبراکرم (ص) که عهده دار ابلاغ و رساندن رسالت و پیام عظیم اسلام برای بشریت است، ولادت امامی است که بنیانگذار فقه جعفری و تشیع است و ما پیرو مذهب آن امام بزرگوارهستیم. مذهبی که مبانی آن از سوی امام جعفرصادق(ع) زمانی که همه مذاهب فقهی در حال شکل گیری بودند پی ریزی شد که جایگاه آن نزد خداوند بسیار رفیع است.

در ادامه مسئول دفترفرهنگ اسلامی واحد لنگرود نیز گفت: حضرت محمد (ص) نماد وحدت امت اسلامی و شریف ترین انسان خلقت و جهان هستی است که با افکار بلند خود سبب وحدت و عزت مسلمان سرتاسر جهان شدند.

حجت الاسلام موسی پور افزود: پیروان راستین و واقعی پیامبر(ص) کسانی هستند که در ترویج صلح و دوستی حرکت کرده و تلاش می کنند.

در پایان این مراسم به فعالان فرهنگی در عرصه های مختلف در بخش کارکنان، استادان و دانشجویان تقدیر و جوائزی به عنوان یادبود اهدا شد.

به گزارش خبرنگار آنا، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام با تبریک میلاد سراسر نور و رحمت پیامبر اکرم و امام جعفر صادق(ع) در مراسم جشن این واحد گفت: میلاد پیامبر اکرم (ص) و هفته وحدت فرصتی مغتنم برای نمایش وحدت مسلمانان و بر افراشتن پرچم اسلام در جهان است.

حجت الاسلام مهدی همتی گفت: خداوند وجود پیامبر گرامی (ص) را با ویژگی‌هایی معرفی می‌کند که ویژگی‌های تمامی پیامبران را شامل می‌شود یعنی تمامی فضائل و خوبی‌های پیامبران گذشته در وجود حضرت محمد (ص) جمع شده است.

وی با بیان اینکه قرآن کریم پیامبر (ص) را به عنوان اسوه معرفی می‌کند، گفت: وجود آن حضرت مایه فخر مسلمانان، الگو و سرمشق است و باید تلاش کنیم سبک زندگی پیامبر را در خود پیاده کنیم.

در حاشیه این مراسم رئیس واحد ایلام نیز ضمن تبریک میلاد پیامبر و امام جعفر صادق گفت: پیامبر (ص) ‌‌نهایت دلسوزی و شفقت را نسبت به همه مسلمانان داشتند و نه‌تن‌ها برای مسلمانان، بلکه برای تمامی عالمیان مایه رحمت هستند.

دکتر شهریار عباسی گفت: وحدت رمز اصلی پیروزی انقلاب و عامل اصلی تداوم آن بوده و هدف دشمنان از تفرقه میان مسلمانان تسلط بر کشورهای اسلامی است.

وی تصریح کرد: رویکرد ما به عنوان مسلمان نسبت به وجود مقدس پیامبر اکرم (ص) نباید رویکرد توصیفی صرف باشد بلکه باید رویکردی الگویی و اسوه‌ای باشد. اجرای مداحی توسط مداح اهل بیت پایان بخش این مراسم بود.

همزمان با فرا رسیدن میلاد با سعادت حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع)، مراسم جشنی با حضور هیات رئیسه در واحد علوم دارویی برگزار شد.

به همت معاونت دانشجویی- فرهنگی واحد علوم دارویی، روز دوشنبه 7 دی ماه همزمان با فرا رسیدن میلاد فرخنده پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) مراسم جشنی در سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم و فناوریهای نوین واحد علوم دارویی با حضور دکتر ابراهیم بلالی، رییس دانشکده، برخی مدیران، استادان، کارکنان و دانشجویان برگزار شد.

در این مراسم که شامل برنامه های متنوع فرهنگی بود از شرکت کنندگان در سومین نمایشگاه هنری دانشجویان و برندگان مسابقه ارسال بهترین جمله درباره امام زمان (عج)، حضرت رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) قدردانی شد.

مراسم گرامیداشت میلاد با سعات نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و امام جعفر صادق (ع) و هفته وحدت ظهر امروز در نمازخانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرانزلی برگزار شد.

حجت الاسلام عموزاده، با تبریک این میلاد با سعادت و هفته وحدت به همه حاضران با برشمردن ویژگیهای بارز پیامبر اکرم (ص) ایشان را پیامبر صلح، رحمت، مهربانی و مخالف با ظلم و فساد دانست که متاسفانه در سال های اخیر دشمنان کوردل اسلام سعی بر آن دارند که از طریق رسانه ها و فضای مجازی واقعیت را به گونه ای دیگر جلوه داده و از پیامبر اکرم (ص) چهره ای دوستدار جنگ ترسیم کنند.

وی با توجه به وجود مشترکات بین مسلمان شیعه و سنی از جمله خدای، قرآن، پیامبر و قبله واحد، بیان کرد: دشمنان اسلام از وحدت بین مسلمانان واهمه دارند؛ بنابراین می‌کوشند از طرق مختلف و با طراحی برنامه های گوناگون بین مسلمانان اختلاف و تفرقه ایجاد کنند تا شاید از این طریق به اهداف شوم خود دست یابند، مانند آنچه که امروز در سوریه شاهد آن هستیم و در این جاست که باید مسلمان جهان هوشیار باشند و وحدت کلمه و یکپارچگی خود را حفظ کرده و مانع از تحقق اهداف پلید دشمنان اسلام شوند.

اجرای مولودی خوانی توسط حاج جمشید بذربخش از دیگر برنامه های این مراسم بود.

همزمان با هفته وحدت و فرارسیدن میلاد سراسر سعادت حضرت رسول اکرم (ص) و ولادت با سعادت حضرت امام جعفر صادق (ع)، جشن میلاد دو نور ظهر امروز هفتم دیماه بعد از نماز ظهر و عصر در مسجد صاحب الزمان (عج) شهرک دانشگاهی امیرکبیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک برگزار شد.

ر این جشن که به همت معاونت دانشجویی وفرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک برگزار شد اعضای هیأت رییسه،جمعی از استادان، کارکنان و دانشجویان حضور داشتند.

سید جواد رفیعی مداح اهل البیت (ع) در این مراسم به مدح و مولودی خوانی حضرت رسول اکرم (ص) وحضرت امام جعفرصادق علیه السلام پرداخت.

به گزارش خبرنگار آنا، دکتر طاهره میرساردو، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار در جشن میلاد حضرت رسول اکرم (ص)، میلاد امام جعفر صادق (ع) وهفته وحدت، در جمع اساتید، کارکنان و دانشجویان این دانشگاه ضمن تاکید برایجاد نشاط سیاسی و لزوم مشارکت همه جانبه اساتید و کارکنان در برگزاری انتخابات سالجاری تاکید کرد: هفته وحدت، هفته همدلی و اتحاد مسلمانان در برابر افراط گرایی است.

وی اظهار کرد: شما به عنوان یک فرد و شخص حقیقی می‌توانید با رعایت اخلاق اسلامی برای هر کس که مایل هستید فعالیت انتخاباتی و تبلیغ انجام دهید، اما به عنوان نماینده دانشگاه آزاد اسلامی یا کسی که در دانشگاه سمت و مسئولیتی دارید حق ندارید از نام دانشگاه آزاد اسلامی به نفع یا علیه کسی اقدام کنید.

میرساردو انسجام و پایبندی به ارزشهای اسلامی و پیروی از منویات مقام معظم رهبری و همکاری و پشتیبانی از دولت تدبیر و امید را یادآور شد وافزود: دشمنان اسلام وانقلاب چشم به انتخابات سال ۹۴ دوخته، و ما می‌توانیم با مشارکت پرشور در انتخابات دشمنان را مایوس کنیم.

سرپرست واحد گرمسار ضمن گرامیداشت هفته وحدت گفت: به یمن میلاد مسعود نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و میلاد امام جعفر صادق (ع) این هفته، هفته وحدت نامگذاری شده و پیامبر اسلام، پیامبر وحدت و همدلی بودند ویکی از ویژگی‌های بسیار مثبتی که جامعه‌شناسان در تحلیل اسلام بیان کردند این است که اسلام دین انسجام و یکپارچگی است.

وی افزود: امام راحل (ره) تاکید داشتند تازمانی که ما وحدت داشته باشیم، دشمن قادر به نفوذ و ایجاد تفرقه نخواهد بود و امروز دشمنان با ترس و هراسی که از گسترش دین اسلام در دنیا داشتند در صدد ایجاد نفاق در بین مسلمانان هستند و وحدت مسلمانان را نشانه گرفته‌اند.

میرساردو گفت: خداراشاکریم که جمهوری اسلامی ایران، بدور از تفرقه، وحدت و انسجام درونی‌اش را حفظ کرده، و تلاش می‌کند یکپارچگی و وحدت مسلمانان را حفظ کند و مردم مطیع امر ولی فقیه هستند و با رهنمودهای مقام معظم رهبری و امام راحل (ره) ودستورات قرآن کریم این وحدت وهمدلی را حفظ کردند.

در این مراسم حجت الاسلام سعدالله حسنی، مدیر امور فرهنگی در سخنانی به جایگاه هفته وحدت در بین مسلمانان پرداخت و یکی از مداحان اهل بیت (ع) به مولودی خوانی در وصف پیامبر گرامی اسلام (ص) و امام جعفر صادق (ع) پرداخت.

به مناسبت فرا رسیدن میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) و هفته وحدت مسئولین کارمندان و اعضای هیأت علمی سما واحد اهواز نماز ظهر و عصر را به جماعت و به امامت حجت السلام و المسلمین عبدالباری جوانمرد‌زاده رئیس دفتر نهاد مقام معظم رهبری و دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان به پا داشتند.

پس از اقامه نماز وحدت در نشستی صمیمانه مهرداد افشون دبیر شورای سیاستگذاری سما استان خوزستان و معاون دانشگاه و رئیس مرکز آموزشی و فرهنگی سما واحد اهواز ضمن عرض خیر مقدم و تبریک مناسبت‌های فوق، هفته وحدت را یادگار امام خمینی (ره) دانست که با دید وسع و بینش بالا به اهمیت وحدت بین شیعیان و اهل تسنن در مقابل حمله دشمنان پی برده بودند.

دبیر شورای سیاستگذاری سما ضمن اشاره به اینکه هفته وحدت یکی از نمونه‌های بسیار خوب همدلی و همزبانی است خواستار وحدت بیشتر مجموعه سما و انجام هر چه بهتر امور و عملی نمودن شعار تکریم ارباب رجوع شد.

وی با بیان به اینکه تمام تلاش خود را جهت رفاه کارمندان، استادان و دانشجویان بکار خواهد گرفت به اقدمات انجام شده برای آنان از جمله تغییر وضعیت استخدامی کارمندان واجد شرایط، ترفیع رتبه اعضای هیأت علمی، اعطای تسهیلات مختلف و کم بهره و نصب و راه اندازی دستگاه خود‌پرداز در آموزشکده با توجه به جلسه برگزار شده با مدیر کل شعب بانک ملی استان خوزستان اشاره کرد.

در ادامه حجت الاسلام و مسلمین عبدالباری جوانمرد‌زاده رئیس دفتر نهاد مقام معظم رهبری و دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان ضمن تبریک این ایام به همه مسلمین، از وجود نازنین پیامبر اکرم (ص) به عنوان محور وحدت مسلمانان نام برد.

وی جامعه غرب را درگیر یک بیماری جانکاه و پوچ گرایی دانست که علت آن را نداشتن الگوی صحیح و سالم است در صورتیکه مسلمانان در این زمینه دارای محوری ارزشمند همچون پیامبر اسلام (ص) می‌باشند. حجت الاسلام و مسلمین عبدالباری جوانمرد‌زاده در ادامه با بیان اهمیت سلامتی روح و روان و همچنین ارزش بالای خدمت به خلق خدا به ضرورت عمل نمودن در دین مبین اسلام اشاره کرد و اسلام را دین عمل دانست.

در پایان مراسم نیز از سه نفر از بسیجیان نمونه حوزه بسیج کارمندی اهواز با اهدا لوح سپاس تقدیر و تشکر به عمل آمد.

سرپرست واحد بین المللی جلفا در مراسم گرامیداشت میلاد حضرت محمد (ص) وامام صادق (ع) این روز را روز اخلاق و مهرورزی نامیده گفت: بایستی سیره اخلاقی پیامراکرم( ص) بعنوان الگو در رفتار و کردارما نمود پیداکند.

دکتر محمد حسین صادقی در این مراسم ضمن تبریک سالروز میلاد حضرت محمد (ص) وامام جعفرصادق (ع) این روز را روز اخلاق و مهرورزی نامیده و افزود: حضرت محمد (ص) برای رشد و تکامل ارزش های اخلاقی مبعوث شده اند و ازنیکوترین اخلاق برخوردار بوده اند که ایثار،عفو، ازخودگذشتگی،تواضع و فروتنی جلوه های از سیره اخلاقی نبی اکرم هستند که بایستی بعنوان الگو در رفتار و کردار ما نمود پیداکنند.

صادقی با اشاره به فرارسیدن روز بصیرت و میثاق امت با ولایت، بصیر بودن ازمهمترین ویژگی های پیامبر اکرم (ص) توصیف نموده و گفت: بصیرت به منزله قطب نما و چراغ هدایت است که در تشخیص حق و باطل و آگاهی نسبت به حوادث و رخداد های جامعه تاثیرگذارمی باشد.

وی با اعلام اینکه بنا به فرموده مقام معظم رهبری برای موفقیت کامل بایستی در کنار بصیرت، اخلاص درعمل نیز باشد گفت: دانشجوی ما بایستی بصیر و بینا باشد و بداند چه کسی دوست وچه کسی دشمن است چراکه بدون بصیرت نه تنها به اهداف متعالی نخواهیم رسید بلکه متضرر نیز خواهیم شد.

سرپرست واحد بین المللی جلفا با اشاره به نقش بی بدیل ولایت فقیه در گذر از کوران توطئه های مختلف در طول انقلاب اسلامی، رمز موفقیت انقلاب اسلامی را پایبندی مردم ایران به اسلام وانقلاب و ولایت فقیه، به دور از جناح بندی های سیاسی دانسته و گفت: مادامیکه پیرو و گوش به فرمان ولایت فقیه باشیم به مملکت و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران آسیبی نخواهد رسید.

در ادامه سید جمال الدین آل رسول مسئول دفتر فرهنگ اسلامی واحد بین المللی جلفا نیز طی سخنانی به اهمیت توجه به سیره حضرت محمد (ص ) و امام جعفر صادق (ع) در زندگی روزمره پرداخت.

اجرای تواشیح توسط گروه تواشیح طاها نیز بخش دیگری از این مراسم بود.

این مراسم با حضور استادان، کارکنان و دانشجویان واحد بین المللی جلفا مقارن ظهر امروز در سالن آمفی تئاتر این واحد دانشگاهی برگزار شد که درپایان به تعداد 7 نفر از دانشجویان مسمی به نام والقاب مبارک حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع ) و همچنین ازدانشجویان بسیجی ومقام آور ورزشی تجلیل و هدایایی تقدیم شد.

جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع) به همت بسیج کارکنان واحد قم در تالار غدیر دانشگاه با حضور اساتید،کارکنان و خانواده های آنان برگزار شد.

حجت الاسلام علی یزدی درباره سبک زندگی اسلامی در سیره پیامبر اکرم (ص) گفت:یک مسلمان باید همیشه ودر همه حال به یاد خدا باشد وبر اعمال خود نظارت کند تا در مسیر خدا باشد. ​سبک زندگی پایه و اساس فهم شرایط فرهنگی موجود و تحولات پیش رو در این حوزه تلقی می‌شود و نشان می‌دهد که در بطن ارزش‌های موجود در خرده‌نظام فرهنگی چه می‌­گذرد. در واقع با به‌کارگیری مفهوم سبک زندگی و تعمق در آن می‌توان از هنجارهای پنهان در اذهان، باورها و رفتارهای مردم یک جامعه، سر درآورد و از جهت‌گیری‌ها و الگوهای موجود یا در حال شکل‌گیری، تفسیر واقع‌بینانه‌ای ارایه کرد.

وی آموزش آداب زندگی اسلامی را به فرزندان از اولویت تربیت فرزندان دانست و افزود: آدابی را که به توصیه پیامبر(ص) میتوانیم به فرزندان یباموزیم شامل کارها را برای خدا ورضایت او انجام دهیم،دایم الوضو بودن را همیشه به یاد داشته باشیم که همین امر باعث کم کردن غضب می‌شود، سبقت گرفتن فرزندان در سلام کردن به همدیگر، جمعه ها را عید بدانیم و در این روز به اعضای خانواده هدیه بدهیم و نماز را به پا دارید.

کارشناس مسایل خانواده ادامه داد: برخی از گناهان هستند که رابطه مستقیمی با سلامت جسم و جان دارند و امام رضا(ع) در این مورد می فرماید: هر گاه مردم گناه تازه‌ای را انجام دهند که در گذشته انجام نداده‌ند، خداوند متعال آنها را به بیماری تازه و بی‌سابقه‌ای مبتلا می‌کند.

یزدی افزود: از این روایت پیداست که رابطه مستقیمی بین گناهان و سلامتی وجود دارد و متأسفانه سلامتی جسم و جان به‌علت استفاده نادرست و نامناسب از ابزارهایی مانند موبایل، اینترنت، برنامه‌های ماهواره‌ای و ... که خود باعث ایجاد گناهان تازه‌ای می‌شود به خطر می‌افتد و بیماری‌ها، دردها و بلاهای تازه‌ای ایجاد می‌کند که گریبان‌گیر انسان می‌شود.

در این مراسم که با مولودی خوانی مداحان اهل بیت (س) و برگزاری مراسم جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) همراه بود با حضور سرهنگ مهدی بوالحسنی رییس سازمان بسیج کارکنان ادارات استان قم و مسئولین دانشگاه و بسیج کارکنان واحد قم به پرسنل فعال بسیج و برگزیدگان مسابقه فرهنگی جوایزی اهدا گردید.

http://ana.ir/i/58563
تعداد اخبار امروز گروه : 0 خبر