جمعه  03  اسفند  1397
چهارشنبه , 21 مرداد 1394 ساعت 16:25

نشست مشترک پژوهشکده محیط‌های خشک واحد مشهد و مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی

نشست مشترک پژوهشکده محیط‌های خشک دانشگاه آزاد اسلامی مشهد و مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در مشهد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار آنا، با هدف ارتباط با مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، کمیسیون کشاورزی و کمیته‌های ملی مرتبط با آب، کشاورزی و امور دامی، نشست مشترک پژوهشکده محیط‌های خشک دانشگاه آزاد اسلامی مشهد و مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی با حضور نمایندگان خراسان رضوی در مجلس و جمعی از مسئولان نهادها و دستگاه‌های اجرایی استان و مسئولان پژوهشکده محیط‌های خشک در محل هتل پارس مشهد برگزار شد.

درابتدای این نشست رئیس پژوهشکده محیط های خشک واحد مشهد با بیان اینکه پژوهشکده محیط های خشک با الگوی برداری از پژوهشکده های بزرگ ومدرن دنیا تاسیس شده است افزود : پرداختن به مفاهیم توسعه با مدیریت کم آبی و خشکسالی یکی از اهداف تاسیس این پژوهشکده است .

دکتر عباسعلی قزل سوفلو، مدیریت مصرف آب در کشور را ضروری دانست و گفت: این پژوهشکده درصدد توسعه فراگیر و ایجاد کشاورزی مدرن، به‌زراعی و به‌نژادی در سطح استان و کشور است.

پرفسور پسرک‌ لی استاد دانشگاه آریزونای آمریکا و عضو پژوهشکده محیط های خشک واحد مشهد نیز در این نشست، برای انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه‌های کشاورزی و زراعت اعلام آمادگی کرد و گفت: طرح سرسبز کردن جزیره قشم با روش‌های نوین ژنتیکی و کاشت گونه‌های خاص گیاهی مناطق خشک و گرمسیری در این جزیره و طرح‌هایی در گرگان و گلستان نیز از جمله فعالیت‌های در حال اجرا است.

معاون توسعه و پشتیبانی پژوهشکده محیط‌های خشک واحد مشهد در معرفی پرفسور پسرک لی گفت: این محقق صاحب‌نظر بین‌المللی ایرانی دارای تالیفاتی در زمینه مسائل کشاورزی است که مرجع دانشگاه‌های معتبر دنیا برای تدریس است و اکنون نیز به عنوان استاد علوم گیاهی در دانشکده کشاورزی دانشگاه آریزونا شهر توسان مشغول به تدریس است.

نماینده مردم مشهد: اثر اصلی بحران آب در اقتصاد ایران در بخش کشاورزی است که اگر این بخش دچار اضمحلال شود هیچ یک از بخش ها رشد نمی‌کند

مهندس محمد قدمی با بیان اینکه پسرک لی به نام پدر فضای سبز دنیا و پدر بیابان‌های جهان در عرصه بین‌المللی شهرت دارد، افزود: وی همچنین کاشف گیاهی است که می‌تواند در صحرا بدون نیاز به آب بروید.

به گفته وی با همکاری پرفسور پسرک لی، کشاورزی بر اساس طرح‌های نوین و عملیات ژنتیکی در استان احیا می‌شود و با کاشت گونه‌های گیاهی منطبق با شرایط آب و هوایی در کشور بیابان‌زدایی می‌شود.

بحرینی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در این نشست با ابراز خرسندی از حضور پرفسور پسرک لی در ایران گفت: اثر اصلی بحران آب در اقتصاد ایران در بخش کشاورزی است که اگر این بخش دچار اضمحلال شود هیچ یک از بخش ها رشد نمی‌کند.

وی با تاکید بر اینکه باید به مساله بحران آب و مدیریت آن نه تنها در سطح شهر و استان بلکه در سطح کلان بنگریم، خاطرنشان کرد: بنابراین شیوه‌های مدیریت منابع آب را باید به عنوان اولویت اصلی در برنامه‌های خود قرار داده و با مشاوره گرفتن از استادان در بخش کشاورزی کارآمد باشیم.

محمدرضا محسنی نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه با اجرای این طرح‌ها و پوشش مناسب گیاهی، می‌توان بیابان‌ها را احیا کرد و تهدید بیابان‌ها را به فرصت تبدیل کرد، اظهار کرد: می‌توانیم با تشکیل کمپ کویر بزرگترین منبع درآمدی تولیدی را به وجود آوردیم.

در این نشست هر یک از مسئولان به بیان نظر و پیشنهاد خود در رابطه با بحران کمبود آب پرداختند و در پایان پرفسور پسرک لی به سوالات مطرح شده پاسخ گفت .

مراکز آموزش عالی برای جهاد علمی گسترده آماده شوند

برنامه‌های فرهنگی فرصتی برای بازتعریف چهره واقعی استان‌ها

فرماندار شهرستان سرایان منصوب شد

بیش از ۳۶ تن مواد مخدر در خراسان جنوبی کشف شد

۶۶۳ شغل در شهرستان زیرکوه ایجاد شد

مراکز آموزش عالی برای جهاد علمی گسترده آماده شوند

۶۶۳ شغل در شهرستان زیرکوه ایجاد شد

فرماندار شهرستان سرایان منصوب شد

برنامه‌های فرهنگی فرصتی برای بازتعریف چهره واقعی استان‌ها

بیش از ۳۶ تن مواد مخدر در خراسان جنوبی کشف شد