174118
شنبه  26  آبان  1397
شنبه , 10 شهریور 1397 ساعت 11:44

با اعلام نرخ تورم مرداد از سوی مرکز آمار؛

بیش از ۵ درصد به گرانی استان‌های کشور اضافه شد

نرخ تورم نقطه به نقطه استان‌های کشور از سوی مرکز آمار اعلام و ۵,۲ درصد به میانگین تورم استان‌های کشور اضافه شد. همدان در این آمار با ۲۳.۲ درصد تورم، رکورددار کشور است.

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری آنا، تورم یکی از مصداق‌های اقتصادی کشور برای ارزیابی عملکرد مدیران است. بر همین اساس مرکز آمار ایران، اقدام به انتشار تورم نقطه به نقطه در سراسر استان‌های کشور در هر ماه می‌کند و در این راستا پنج‌شنبه گذشته نرخ تورم ماه مرداد استان‌های کشور منتشر شد.

در ماه مرداد ۱۳۹۷ عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور به ۱۲۷.۷ رسید که نسبت به ماه قبل ۵.۲ درصد افزایش نشان ‌می‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با ۹.۵ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان مازندران با چهار درصد افزایش است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ۱۹.۳ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان همدان ۲۳.۲ درصد و کمترین آن مربوط به استان هرمزگان ۱۴.۷ درصد است؛ یعنی خانوارهای ساکن استان همدان به‌طور متوسط ۳.۹ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای ساکن استان هرمزگان به طور متوسط ۴.۶ درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به مرداد ۱۳۹۶ برای خرید هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم دوازده ماه منتهی به مرداد ۱۳۹۷ برای خانوارهای کشور به عدد ۹.۷ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماه مربوط به استان کرمانشاه ۱۲.۵ درصد و کمترین آن مربوط به استان‌های بوشهر و سیستان وبلوچستان ۷.۴ درصد است.

شکاف نرخ تورم دوازده ماه استان‌‌‎ها در مرداد ۵.۱ درصد است که نسبت به ماه قبل دو واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

انتهای پیام/4062/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات