يكشنبه  03  شهریور  1398
شنبه , 26 خرداد 1397 ساعت 01:25

حمیدرضا بی‏‌تقصیر فدافن*

فرهنگ‌سازی؛ راهکاری برای تقابل با پدیده چاقوکشی

سابقه ساخت، حمل و استفاده از سلاح‌ های سرد به تاریخ حیات بشر بازمی‌گردد؛ خنجرهای سنگی شکل ابتدایی شمشیر بود و امروز در اشکال مختلف و با عنوان های متفاوتی ساخته می شود، نخستین ابزار دارای برندگی، برای شکار حیوانات توسط بنی ‌آدم بود و طبق بقایای موجود، نخستین انسان‌ های کشته شده نیز با همین سلاح برنده، جانشان ستانده شده است. در طول ده‌ ها هزار سال، علی رغم شکل‌گیری بسیاری از سلاح‌های کارآمدتر، هیچ گاه خنجر و چاقو و کارد جایگاه خودش را از دست نداد تا آنجا که در جهان امروز هر کماندو به عنوان توانمندترین نیروی ارتش هر کشوری، به فنونی بهره برداری از کارد و خنجر و چاقو مسلط می شود.

چاقوکشی نمونه ‌ای از جرایمی است که سالیان اخیر با حساسیت جامعه مواجه شده است. اکثر کسانی که با سلاح سرد مرتکب قتل می شوند از چاقو به عنوان یک وسیله دلگرم کننده و تکیه‌گاه یاد می کنند و آن را در جیب یا کیف خود به عنوان وسیله‌ای که امنیت را برای آنها با خود به همراه خود دارند . در نگاه اول، شخص حمل کننده چاقو به عنوان یک سپر دفاعی و ایمنی در مقابل اشخاص دیگر از آن استفاده می کند. به عبارتی چاقو برای او یک پشتوانه محسوب می‌شود. البته هستند افرادی که یک چاقوی دست ‌ساز زنجانی را به عنوان یک اثر هنری و یا یک سوغات و یادگاری نگهداری می‌کنند.

هر چه هست چاقو بسان یک قاتل خاموش و خوش خط و خال می ‌تواند ما را در هنگام عصبانیت و بروز خشم وادار به صدمه زدن به دیگران بکند. با مراجعه به حافظه می توانیم وقایع تلخی را در کشور درباره نزاع ‌های منجر به چاقوکشی به خاطر بیاوریم. چاقو سهم بسزایی در وقوع جرایم دارد و بجاست که همچون سلاح گرم قوانین خاصی برای آن‌ اتخاذ شود. متاسفانه هنوز قانون مشخصی برای برخورد با فروشندگان، تولیدکنندگان و توزیع‌ کنندگان سلاح سرد در کشور وجود ندارد. در برخی سال ها آمار بیانگر آن است که 46 درصد از قتل‌های کشور به وسیله استفاده از چاقو رخ داده است.

حدود 68 درصد از قتل‌های کشور بدون برنامه ‌ریزی قبلی با چاقو به وقوع می ‌پیوندد. متهمان پس از ارتکاب قتل از اقدام خود پشیمان می ‌شوند و آرزو می‌ کنند که کاش چاقویی به همراه نداشتند. آمارها دلالت بر آن دارد که در برخی نقاط کشور سهم وقوع قتل توسط چاقو و سلاح‌ های سرد به 71 درصد می‌ رسد. آیت الله لاریجانی رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه سلاح سرد در قانون همانند سلاح گرم است، تاکید می کند که اگر کسی با سلاح سرد موجب ترس مردم شود به عنوان محارب یا مفسد فی الارض شناخته شده و حکمش اعدام است و هیچ تردیدی در اجرای این حکم وجود ندارد. نفس عمل کشیدن چاقو و ترساندن مردم مصداق محاربه است که طبق قانون مجازات این فرد اعدام است به همین دلیل به اشرار اخطار می کنیم تا خود را جمع و جور کنند.

متاسفانه بررسی ها نشان می‌دهد که اغلب حاملان سلاح سرد را جوانان تشکیل می دهند و میانگین سنی آنان کمتر از 18 سال است. علت گرایش جوانان به استفاده از چاقو، سوژه ‌ای مناسب برای تحقیق و پژوهش است. بایسته است دانشگاه آزاد اسلامی از محل بودجه تحقیقاتی خود این مهم را مورد بررسی قرار دهند. در این تحقیق می توان به کاربرد شمشیرهای سامورائی، انواع چاقوهای غیرمتعارف ، ساطور، قمه ، پنجه بکس ،کاردهای شکاری و خنجر نیز توجه کرد. به کارنگرفتن چاقو و آشنایی با عواقب آن نیازمند فرهنگ‌سازی و آگاهی ‌رسانی به مردم است. باید در حرکتی به‌سامان از ترویج زیرزمینی و نامحسوس آن جلوگیری شود.

اگر استفاده نکردن از سلاح سرد و خطرات ناشی از آن برای مردم فرهنگ ‌سازی نشود، برخورد قانونی و تصویب قانون‌ های متعدد راه‌گشا نیست. حاملان سلاح سرد خود از قربانیان جرایم خشن محسوب می ‌شوند، متهمانی که خود با سلاح سرد جرمی را مرتکب شدند، تمام زندگیشان را از دست می ‌دهند و قربانی هستند. فرهنگ ‌سازی نیازمند همراهی همه مراکز فرهنگی و انتظامی و دانشگاهی کشور است.

کار را باید از آموزش و پرورش شروع کرد. خطیبان و سخنوران جامعه می‌توانند با حضور در مدارس به تشریح عواقب به‌ کارگیری چاقو و انواع سلاح سرد بپردازند. می توان موضوع را به شکل مبسوط برای انجمن ‌های اولیا و مربیان مطرح کرد. می‌ توان از مجامع امور صنفی و اداره بازرگانی برای برخورد با مراکز عرضه انواع سلاح‌ های سرد کمک گرفت. اجرای قوانین موجود در برخورد با مجرمان در ممانعت از وقوع حوادث بعدی موثر است. ارائه طریق از سوی شورای فرهنگ عمومی هر شهرستان در حوزه فرهنگ‌ سازی ضروری است.

* رئیس اداره روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر

http://ana.ir/i/284405

اقتصاد ایران بازار محور نیست/ دولت در حال عمق‌بخشی به بازار سرمایه

ترامپ: رسانه‌ها حرف‌های من را جدی می‌گیرند

آیین‌نامه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی ابلاغ شد

راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌هاست

بنیاد دفاع ازدموکراسی‌ها ومدیرآن در فهرست تحریمی ایران قرار گرفتند

حمله انتحاری به کاروان نیروهای ناتو در افغانستان

نخست‌وزیر انگلیس: نگران تبعات جنگ تجاری آمریکا با چین هستیم

بخشنامه‌ها بعد از هماهنگی با معاونت طرح و برنامه صادر شوند

رئیس شورای اروپا: خروج آمریکا از برجام نتایج مثبتی نداشت

سيد سلمان سامانى به سمت معاون هماهنگى وزارت كشور منصوب شد

هیئت دولت فیلم برخورد رهبری با جوان منتقد را ببینند

چرا آمریکایی‌ها با استیضاح ترامپ مخالف‌اند؟!

حجت‌الاسلام والمسلمین رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت شد

مراکز فروش بلیت هواپیما موظف به رعایت سقف و کف قیمت هستند

ایرانی‌ها رکورددار مصرف نان/ گرانی نان در راه است

گازرسانی به همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار خراسان جنوبی تا پایان دولت دوازدهم

افتتاح ۱۶ پروژه توسعه مهارت‌آموزی در 7 استان

بازآفرینی محور بهارستان تا چهاردرخت در بافت تاریخی بیرجند

افزایش 30 درصدی کشف و ضبط مواد مخدر در خراسان جنوبی

خراسان جنوبی به عسلویه معدنی تبدیل می‌شود

برگزاری برنامه «غدیر محور اتحاد امت اسلامی» در مناطق مرزی و اهل سنت خراسان جنوبی

حال عمومی محیط‌بان قائنی بهتر است/ دستور ویژه وزیر بهداشت و درمان برای رسیدگی

تعطیلی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تا 29 مرداد

دانشگاه آزاد اسلامی به‌دنبال تولید پیاز زعفران مقاوم/ مرکز تحقیقات بتن در بیرجند راه‌اندازی می‌شود

واریز سهمیه سوخت مرزنشینان در آستانه عيد قربان

سهم دانشگاه آزاد اسلامی در حل مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور

بیش از 3 هزار اثر جشنواره هنر و ادبیات دینی دانشگاه آزاد اسلامی در مرحله داوری نهایی

سرمایه‌گذاری ۸۰۰ میلیارد تومانی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در خراسان‌جنوبی

لزوم برنامه‌ریزی ویژه برای ورود به بازار کشورهای همسایه

عامل کشتار 21 قطعه کبک و تیهو در شهرستان قاین دستگیر شد

احداث ۸۰۰ واحد مسکونی با اولویت خانوارهای ایتام در خراسان‌جنوبی

قطار مسکن محرومان به هيچ وجه نبايد متوقف شود

شهروندان توصیه‌ کارشناسان دامپزشکی را جدی بگیرند

بهره‌گیری از ظرفیت خیران و جهادگران کارآفرین در راهبری اشتغال مددجویان

لزوم استفاده بهینه از ظرفیت فضای مجازی برای اطلاع‌رسانی