576913
دوشنبه  28  آبان  1397
سه شنبه , 15 آبان 1397 ساعت 10:02

حجت‌الاسلام منتظری‌مقدم:

کتاب مقتل سیدالشهدا(ع ) گزارش‌هایی از واقعه عاشورا را بیان می‌کند

استاديار مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) گفت: کتاب مقتل سیدالشهدا(ع) در دو جلد با هشت بخش و 32 فصل، گزارش‌هایی از واقعه عاشورا را بیان می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از شهرکرد، حجت‌الاسلام حامد منتظری‌مقدم صبح امروز در نشست تخصصی معرفی کتاب «مقتل جامع سیدالشهدا(ع)» که با حضور پژوهشگران دینی، استادان و دانشجویان در سالن جلسات دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد برگزار شد، با اشاره به اینکه سه رویکرد اصلی در اعتبارسنجی اخبار عاشورایی مؤثر است، گفت: برخی‌ها در نقل اخبار عاشورا رویکرد تفریطی دارند که مرحوم محدث نوری در کتاب «لولو و مرجان» و شهید مرتضی مطهری در کتاب «حماسه حسینی» این رویکرد را نقد کرده‌اند.

وی با بیان اینکه نقالان اخبار تفریطی فقط به یک کتاب چاپ شده از مقتل امام حسین(ع) اکتفا می‌کنند، افزود: مهم‌ترین آسیب راویان اخبار تفریطی رد آنها توسط اهل تخصص و در نتیجه ایجاد شبهه در مردم عادی  است که تمام اخبار عاشورایی را کذب می‌دانند.

عضو هيأت علمی و استاديار مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) رویکرد افراطی را دومین رویکرد اصلی در اعتبارسنجی اخبار عاشورایی برشمرد و اظهار کرد: محدودسازی ناموجه دامنه منابع معتبر تاریخ عاشورا، ارائه تاریخ عاشورا به شکل یک تاریخ بشری و زمینی و ارائه تحلیل‌های سطحی درباره وقایع عاشورا از ویژگی‌های این رویکرد است.

منتظری‌مقدم رویکرد کتاب «مقتل سیدالشهدا(ع)» را رویکرد میانه در مقابل دو رویکرد تفریطی و افراطی دانست و خاطرنشان کرد: توجه به اعتبار منابع اخبار عاشورا به دور از سخت‌گیری‌های ناموجه، جلوگیری از هدررفت اطلاعات قابل‌اعتماد تاریخی و ارائه تصویری منسجم و تحلیلی جامع از وقایع عاشورا، ویژگی‌های رویکرد میانه در تألیف این کتاب است.

مدرس حوزه و دانشگاه تصریح کرد: استادان تاریخ به‌خوبی اذعان دارند که به‌دست آوردن اطلاعات تاریخی کار دشواری است؛ بنابراین نباید با سخت‌گیری اطلاعات ارزشمند تاریخی را هدر داد.

وی گزارش جامع، کامل و مستند «مقتل سیدالشهدا(ع)» را نخستین دلیل تمایز این کتاب از سایر کتب مقتل دانست و عنوان کرد: گردآوری اطلاعات این کتاب حدود یک دهه به‌طول انجامید و تمام مباحث مطرح شده به صورت شورایی با حضور استادان و بزرگان تاریخ در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) بررسی شده است.

منتظری‌مقدم رویکرد اصلی کتاب «مقتل سیدالشهدا(ع)» را اثباتی خواند و اظهار کرد: این کتاب گزارش‌هایی از واقعه عاشورا بیان می‌کند که بر اساس اسناد تاریخی قابل دفاع و مستند هستند و رویکرد سلبی و نفی ندارد؛ بنابراین آنچه در مقاتل دیگر آمده و در این مجلد نیامده است را نفی نمی‌کند.

عضو هیأت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) توجه به نیازها و پرسش‌ها را دومین ویژگی بارز این مقتل خواند و ادامه داد: این کتاب قابل استفاده برای عموم مردم است، اما مخاطبان اصلی آن سخنوران و مبلغان هستند که بررسی و نقد دیدگاه‌های مختلف در چرایی قیام اباعبدالله‌الحسین(ع) و پاسخ به پرسش‌های عاشورایی در آن گنجانده شده است.

وی با بیان اینکه رعایت معیارهای تاریخ‌نگاری علمی از دیگر ویژگی‌های این مقتل است، افزود: همه مؤلفان کتاب «مقتل سیدالشهدا(ع)» متخصصان تاریخی بوده‌اند و در کنار بهره‌گیری از منابع و مقاتل، به تناسب مباحث از طیف گسترده‌ای از منابع تاریخی در تألیف این کتاب استفاده کرده‌اند.

مدرس حوزه و دانشگاه تصریح کرد: کتاب «مقتل سیدالشهدا(ع)» در دو جلد با هشت بخش و 32 فصل با همکاری گروهی از تاریخ‌پژوهان و زیر نظر حجت‌الاسلام مهدی پیشوایی تألیف شده است که برای سهولت در مطالعه و دسترسی آسان به مقتل اباعبدالله‌الحسین(ع) کتابی برگزیده از دو جلد منتشر شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

انتهای پیام/4101/4062/خ

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

دانشگاه و گسترش الگوهای وحدت‌‌بخش

دانشگاه و گسترش الگوهای وحدت‌‌بخش

اخلاقیات و اعتقادات در عاشورا به اوج رسید

اخلاقیات و اعتقادات در عاشورا به اوج رسید

نتایج قیام امام حسین(ع) تا قلب اروپا و آمریکا دیده می‌شود

نتایج قیام امام حسین(ع) تا قلب اروپا و آمریکا دیده می‌شود

عاشورا مدرسه عشق و واقعه‌ای انسان‌ساز است

عاشورا مدرسه عشق و واقعه‌ای انسان‌ساز است

نظرات

موافقت با تأسیس مرکز رشد گیاهان‌ دارویی در دانشگاه‌ آزاد شهرکرد

پاسداشت دهمین سالگرد خاکسپاری 5 شهید گمنام در دانشگاه آزاد شهرکرد

گردهمایی ائمه جماعت و مبلغان دانشگاه‌های چهارمحال و بختیاری

موافقت با تأسیس مرکز رشد گیاهان‌ دارویی در دانشگاه‌ آزاد شهرکرد

گردهمایی ائمه جماعت و مبلغان دانشگاه‌های چهارمحال و بختیاری

پاسداشت دهمین سالگرد خاکسپاری 5 شهید گمنام در دانشگاه آزاد شهرکرد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 28 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 28 آبان