946278
چهارشنبه  02  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

شنبه , 12 خرداد 1397 ساعت 10:14

در گفت‌وگو با آنا تشریح شد؛

جزئیات راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد از زبان موسس

موسس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد جزئیات راه‌اندازی این واحد دانشگاهی در استان چهارمحال و بختیاری در سال 62 و ضرورت امروز آن را تشریح کرد.

به گزارش آنا، علی آهون منش متولد 1322 اصفهان، دارای مدرک دکتری مدیریت بیماری های گیاهی از دانشگاه کالیفرنیای آمریکا و استاد بازنشسته دانشگاه صنعتی اصفهان است. او مدت 36 سال در مسائل آموزش عالی کشور کار کرده و مدتی هم در سه دوره متوالی به عنوان معاون آموزش و تحقیقات وزارت کشاورزی انجام وظیفه کرده است. بیشترین خدمات وی در آموزش عالی بوده تا جایی که هشت سال رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان و مسئول راه اندازی دانشگاه دولتی شهرکرد بوده و برای مدت 5 سال مسئولیت این دانشگاه را هم بر عهده داشته است. او اکنون مسئولیت دانشگاه غیرانتفاعی صنعتی فولاد فولادشهر اصفهان را عهده دار است.

آهون منش از موسسان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد در یکم اردیبهشت سال 62 هم بوده است به همین مناسبت و درباره چگونگی و شرایط راه اندازی این دانشگاه با خبرنگار خبرگزاری آنا گفت‌وگو کرده است که در ادامه پی می گیریم.

*لطفا درباره راه اندازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد توضیح دهید.

- تا آنجا که ذهنم یاری می کند اوایل سال 1362 بود که آقای دکتر جاسبی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با آقای دکتر گرانمایه استاندار وقت استان چهارمحال و بختیاری صحبت کرده بودند که دانشگاه آزاد اسلامی در کل کشور در حال راه اندازی است و از ایشان کمک خواسته بودند. آقای گرانمایه یک روز بنده را خواستند. آن موقع رئیس دانشکده کشاورزی شهرکرد بودم که هنوز دانشگاه نشده بود. استاندار وقت به بنده گفت با پیشنهاد مرحوم آیت الله هاشمی رفسجانی و موافقت حضرت امام خمینی (ره) و مبلغ اهدایی یک میلیون تومانی حضرت امام به دانشگاه آزاد اسلامی، این دانشگاه راه اندازی شده و بیشتر در جهت این است که آموزش عالی را در اقصی نقاط کشور توسعه دهد.

چون آن زمان امکانات وزارت علوم محدود بود، تعداد دانشجویان داوطلب ورود به دانشگاه زیاد بودند؛ به منظور کمک به گسترش آموزش عالی و یک مساله مهمی که ایشان آن موقع اشاره کردند این بود که به منظور گریز از مدرک گرایی ما بتوانیم دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد را در شهرکرد ایجاد کنیم.

من از آقای گرانمایه سوال کردم که دانشگاه آزاد اسلامی در کجا قرار است مستقر شود و چه برنامه ای دارید؟ آقای استاندار به بنده گفت پیرو مذاکره تلفنی با آقای دکتر جاسبی، اکنون هیچ کمک خاصی نمی توانیم بکنیم و باید خود استان و امام جمعه و دیگر مسئولان و مردم کمک کنند تا دانشگاه آزاد اسلامی در شهرکرد راه اندازی شود. به این ترتیب استاندار با یکی از مالکان شهرکردی صحبت کردند و خانه دو طبقه کوچکی بصورت موقت در اختیار دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد قرار گرفت. من خودم دو نفر از کارکنان دانشکده کشاورزی دانشگاه دولتی شهرکرد به نام های خانم نیکبخت و مهندس ملک پور را مأمور کردم که برای شروع کار به این ساختمان در مرکز شهر منتقل شوند. با همت این دو کارمند تابلویی با عنوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد نصب شد و این دو کارمند مشغول کار شدند و مدارک داوطلبان را برای ثبت نام در دانشگاه آزاد اسلامی جمع آوری می کردند. آن زمان هیچ بودجه ای نداشتیم تصمیم گرفتیم یک سری قبض کمک به دانشگاه آزاد اسلامی آماده کنیم و بنده خودم که روزهای جمعه به نمازجمعه می رفتم این قبض ها را بین داوطلبان کمک به دانشگاه توزیع می کردم. به این ترتیب بودجه اولیه دانشگاه را از این طریق جمع آوری کردیم چون استانداری نمی توانست هیچ کمکی بکند و وضعیت دانشگاه نامشخص بود. حقوق دو کارمند هم دانشگاه دولتی پرداخت می کرد.

*جذب نخستین دوره دانشجویی در واحد شهرکرد از چه زمانی و با چند رشته آغاز شد؟

- پس از راه اندازی اولیه، تلفنی از آقای دکتر جاسبی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تقاضا کردم که برای بازدید از واحد شهرکرد به استان چهارمحال و بختیاری تشریف بیاورند. ایشان بدون درنگ عازم شهرکرد شدند و پس از بازدید از مکان راه اندازی دانشگاه با تصویب دو رشته به توافق رسیدیم. با توجه به اینکه بنده مسئولیت دانشکده دامپروری و کشاورزی شهرکرد را هم بر عهده داشتم و می توانستم از استادان آنجا در امر تدریس کمک بگیرم، با رشته های مربوط به دامپروری و زراعت اصلاح نباتات موافقت شد و مقرر شد نخستین دوره دانشجویی را به واحد شهرکرد از سازمان مرکزی اعلام کنند.

پس از بازگشت دکتر جاسبی به تهران فردای آن روز که تلفنی با دکتر صحبت کردم با تصویب پنج رشته به واحد شهرکرد موافقت شد که بنده تعجب کردم به دلیل اینکه در چارچوب برنامه ریزی کار می کردم و با ایشان تماس گرفتم و گفتم ما در واحد شهرکرد برای دو رشته برنامه ریزی کرده ایم و امکانات برای ایجاد پنج رشته نداریم ولی دکتر جاسبی در جوابم شجاعانه و دلاورانه گفت نترسید و پیش بروید ان شاالله هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. به این ترتیب نخستین گروه دانشجویی در پنج رشته در واحد شهرکرد ثبت نام کردند و ما کار آموزشی را آغاز کردیم.

در همان زمان و مصادف با همین جذب اولیه دانشجو، آقای سلامتی وزیر کشاورزی وقت از من خواستند که به عنوان مشاور ایشان و به عنوان مدیرکل آموزش و ترویج وزارت کشاورزی به تهران عزیمت کنم. مأموریت گرفتم که از وزارت علوم به وزارت کشاورزی منتقل شوم و دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد کم کم با کمک های دکتر جاسبی، استاندار چهارمحال و بختیاری، نمایندگان مجلس و صدالبته کمک های مردمی راه افتاد و امروز می بینم که به لطف پروردگار این واحد به یک واحد جامع و یکی از واحدهای خوب دانشگاه آزاد اسلامی در کشور تبدیل شده است و با ایجاد رشته های مختلف در مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری حرفه ای و تخصصی و امکانات و تجهیزات پیشرفته وسعت بسیار زیادی گرفته است.

به هر حال خوشحالم که آن سنگ بنای اولیه که بنده در شهرکرد گذاشتم اکنون به این فرزند برومند تبدیل شده است و از لحاظ علمی حرفی برای گفتن در منطقه و حتی کشور دارد.

*برای رشد و توسعه بهتر این مجموعه جامع آموزشی در استان چه توصیه ای دارید؟

- دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد اکنون با این رتبه علمی مبرای از این است که بنده به عنوان یک استادتمام بازنشسته توصیه ای داشته باشم اما به هرحال برحسب وظیفه، قاعدتا این دانشگاه به عنوان فعالیت بخش خصوصی بدون کمک های دولت و صرفا بر اساس کمک های مردمی شکل گرفته و بخصوص اینکه مایه و برکت اولیه اش همان کمک یک میلیون تومانی حضرت امام خمینی (ره) با پیشنهاد مرحوم آیت الله رفسنجانی که ان شاءالله هردو با اولیای خداوند محشور باشند و کمک های مسئولان و نمایندگان مجلس به این شکل تبدیل شده است. اما الان که با افت دانشجو در کشور مواجه هستیم و دانشگاه آزاد تجدید حیاتش را بازنگری می کند و واحدهایی کم‌بازدهش را تجمیع می کند، توصیه بنده این است که برای افزایش کیفیت هم قدم بردارند. کارکنان و اعضای هیأت علمی هم که با حداقل ساخته اند و الان این دانشگاه به این بزرگی را هدایت می کنند هنوز هم درخواست دارم که در جهت افزایش کیفیت برای دانشگاه آزاد قدم بردارند چون از نظر کمیت واقعا حرف ندارد و گستره تمام کشور را فراگرفته و در تمام جاهایی که امکان پذیر بوده گسترش پیدا کرده است. اما الان باید درآمد و هزینه خودش را کنترل کند و در جهت افزایش کیفیت بیش از پیش کوشا باشد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

معرفی برگزیدگان مسابقات قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی + اسامی

آغاز هفتمین دوره مسابقات فوتسال جام شهدای دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد

تشویق دانشجویان با حجاب برتر و پوشش اسلامی

تشویق دانشجویان با حجاب برتر و پوشش اسلامی

معرفی برگزیدگان مسابقات قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی + اسامی

آغاز هفتمین دوره مسابقات فوتسال جام شهدای دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه