دوشنبه  05  فروردین  1398
چهارشنبه , 05 خرداد 1395 ساعت 17:07

اسپیکر پوشیدنی، دستاورد واحد تهران جنوب در سومین جشنواره فناوری نانوی دانشگاه آزاد اسلامی

در سومین جشنواره فناوری نانوی دانشگاه آزاد اسلامی که امروز و فردا در دانشگاه آزاد واحد یادگار امام برگزار می‌شود، واحد تهران جنوب محصولات و ابداعات جالبی را در حوزه فناوری نانو معرفی کرد که از میان آنها می‌توان به اسپیکر پوشیدنی، منسوجات تزئینی تغییر رنگ‌دهنده با دما، پارچه‌های رسانا و ضد امواج، ماسک‌های سلامتی، جوهرهای رسانا و پدهای مختلف از جمله پدهای PH و چسب‌های ترمیم‌کننده زخم اشاره کرد.

نسترن صائبی، گروه علم و فناوری آنا- دکتر لاله ملک‌نیا، دکتری شیمی نساجی از دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب و عضو هیات علمی این دانشگاه، در غرفه واحد تهران جنوب اختراعاتی را در حوزه نانو به نمایش گذاشته بود که همگی در حد فناوری‌ها و محصولات روز کشورهای مدرن به شمار می‌روند.

وی در گذشته منسوجات هوشمند و الکترونیک جالبی چون منسوجات رسانا، پارچه‌، لباس و پرده‌های ضد امواج و ضدباکتری، مدار بافته شده روی پارچه و باتری منعطف پارچه‌ای را طراحی کرده است اما در جشنواره نانوی امسال محصولات جدیدتر و همچنین منسوجات و پارچه‌های رسانایی با کاربردهای را معرفی کرده است.

اسپیکر پوشیدنی

در این اسپیکر که روی لباس دوخته شده است، به جای سیم از نانوالیاف استفاده شده است و می‌توان فایل‌های صوتی یا صدای گوشی را از طریق آن پخش کرد. این اسپیکر پوشیدنی حتی می‌تواند امواج رادیویی را نیز دریافت و پخش کند.

منسوجات تزئینی تغیر رنگ‌دهنده با دما

یکی از محصولات دکتر ملک‌نیا که در این غرفه به نمایش گذاشته شده، لباسی است که با تغییر دما و حتی تنفس تغییر رنگ می‌دهد و نسبت به دما حساس است. این منسوجات می‌تواند در لباس نوزادان مورد استفاده قرار گیرد تا در صورت داشتن تب نوزاد، با تغییر رنگ به والدین هشدار دهد. این پارچه سنسور حرارتی دارد و در محیط‌های مختلف رنگ عوض می‌کند و می‌تواند بسته به کاربردهای مختلف، رنگ را برای آن تعریف کرد.

ماسک‌های سلامتی

به گفته ملک‌نیا، ماسک‌هایی که در بازار وجود دارند، در حد میکرون می‌توانند آلودگی‌ها و ذرات هوا را فیلتر کنند اما این ماسک نانو در حد زیر میکرون هم می‌تواند مواد را جذب کند. این ماسک علاوه بر اینکه ضدمیکروب، ضدباکتری و ضدگرد و غبار است، ضد احتقان نیز هست. به این معنا که موادی در آن به کار رفته که مجازی تنفسی را ضدعفونی می‌کند و مخصوصا برای افرادی که سرما خورده‌اند، مجازی تنفسی را باز می‌کند.

الکترودهای پوشیدنی

الکترودهای پوشیدنی که دکتر ملک‌نیا طراحی کرده است، پوشیدنی و شبیه به پارچه هستند و زمانی که روی بدن قرار می‌گیرند، می‌توانند علائم حیاتی مثل ضربان قلب و حرارت بدن را اندازه‌گیری کنند.

جوهرهای رسانا

ملک‌نیا در مورد این فناوری گفت: «تاکنون مدارها را با کمک سیم درست می‌کردند اما امروزه با چاپ نیز می‌توان مدارهایی را حتی روی پارچه کشید. این جوهرها حکم سیم‌ها را در مدار دارند و می‌توان با کمک این جوهرها روی پارچه و سطوح مختلف مدار کشید. نانوذرات این جوهرها را خود ما سنتز کرده‌ایم».

پدهای PH

دکتر ملک‌نیا در این جشنواره، چندین پد مختلف نانو را معرفی کرد که یکی از آنها پد PH است. این پدها از نانوالیاف حاوی رنگ‌های ترموکرونیک درست شده‌اند و می‌توانند از طریق عرق افراد، میزان PH خون آنها را تشخیص دهند. این پدها مخصوص افراد دیابتی است.

وی گفت: «از این پدها می‌توان در جوراب افراد دیابتی استفاده کرد. اگر قند فرد بالا برود، این پد یا جوراب با تغییر رنگ این موضوع را نشان می‌دهد».

خطر سیلاب بیخ گوش پایتخت‌نشینان/ دانشگاه آزاد در حالت آماده‌باش

رسالت دانشگاه آزاد اسلامی برای تحقق شعار سال 98

گسترش مدارس سمای دماوند با ساماندهی و احیای زمین 2 هکتاری

بیشتر نکات بیانیه گام دوم انقلاب آرزوی دیرینه مردم ایران بوده است

فرماندار دماوند به مسافران و شهروندان هشدار داد

فرماندار دماوند به مسافران و شهروندان هشدار داد

خطر سیلاب بیخ گوش پایتخت‌نشینان/ دانشگاه آزاد در حالت آماده‌باش

بیشتر نکات بیانیه گام دوم انقلاب آرزوی دیرینه مردم ایران بوده است

رسالت دانشگاه آزاد اسلامی برای تحقق شعار سال 98

گسترش مدارس سمای دماوند با ساماندهی و احیای زمین 2 هکتاری