87897
يكشنبه  25  آذر  1397
جمعه , 10 مهر 1394 ساعت 11:07

جهانگرد عنوان کرد

افزایش چشمگیر اپلیکیشن‌های موبایلی با توسعه 3G/ به بیش از 20 هزار استارت آپ نیاز داریم

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران و معاون وزیر ارتباطات از افزایش چشمگیر شمار اپلیکیشن‌های موبایلی تحت اینترنت پس از توسعه اینرنت 3G در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار آنا، نصرالله جهانگرد با سخنرانی در افتتاحیه همایش سه روزه استارت آپ ویکند که از سوی واحد تهران غرب دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر محمود واعظی در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد؛ موضوع استارت آپ ویکند را یادآور شد و با تاکید بر ضرورت ترویج و گسترش آن گفت: در دو سال گذشته تنها در همین سالن شهید قندی بیش از پنجاه کارگاه و همایش استارت آپ ویکند برگزار شد و به نظرم چنین اقداماتی تاثیر زیادی در رشد علمی و اقتصادی کشور خواهد داشت.

جهانگرد با بیان اینکه سه قطب اصلی در فضای توسعه جهانی وجود دارد، ادامه داد: این سه قطب عبارتند از؛ اقتصاد، فرهنگ و امنیت که باعث توسعه و پیشرفت یک کشور می شوند و اخیراً نیز سه عامل سرمایه انسانی، تکنولوژی و دغدغه های زیست‌محیطی به آن اضافه شده است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران و معاون وزیر ارتباطات، قطب‌های اقتصاد ایران و جهان را به سه دسته صنعتی، کشاورزی و خدماتی تفکیک کرد و افزود: در بخش صنعت به طور میانگین می توان گفت که 39.4 درصد ارزش افزوده و 34.5 درصد اشتغال‌زایی وجود دارد. این اعداد در بخش کشاورزی به 10.5 درصد ارزش افزوده و 17.5 درصد اشتغال زایی می‌رسد و در حوزه خدمات نیز 50.1 درصد ارزش افزوده و 48.7 درصد نیز اشتغال‌زایی حاصل می‌شود.

از سال گذشته که 3G وارد کشور شد، تعداد اپلیکیشین‌هایی که در کشور داشتیم به حدود 5000 عدد می‌رسید اما اکنون این تعداد به بیش از 40هزار اپلیکیشن رسیده که بخش قابل توجهی از آنها در حوزه خدمات فعالیت می‌کند

وی با توجه به دو حوزه کشاوزی و صنعت اظهار کرد: در حوزه کشاورزی دیگر نمی‌توان زمین یا آب اضافه کرد، باید از طریق اصلاح الگوی کشت و ... وارد عمل شویم ، در این شرایط درصد اشتغال کم می‌شود اما ارزش افزوده بالاتر می‌رود. در حوزه صنعت هم همین طور است با ارتقا خطوط تولید و ... درصد اشتغال کم می‌شود و تنها ارزش افزوده ممکن است بیشتر شود. پس باید برای اشتغال‌زایی به سراغ حوزه خدمات برویم که هم درصد اشتغال در آن بالاست و هم ارزش افزوده بالایی دارد.

جهانگرد ادامه داد: در این حوزه استارت آپ‌ها نقش و سهم زیادی دارند و ما در کشورمان به بیش از 20 هزار استارت آپ نیاز داریم. جایی که جوانان بتوانند ایده های خود را ثبت کرده و به بهره‌برداری برسانند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران و معاون وزیر ارتباطات در ادامه توسعه اینترنت تلفن‌های همراه یا همان 3G را یادآوری کرده و افزود: از سال گذشته که 3G وارد کشور شد، تعداد اپلیکیشین‌هایی که در کشور داشتیم به حدود 5000 عدد می‌رسید اما اکنون این تعداد به بیش از 40 هزار اپلیکیشن رسیده که بخش قابل توجهی از آنها در حوزه خدمات فعالیت می‌کند.

جهانگرد با توجه به عبور سه خط بین‌المللی ارتباطی از کشور خاطرنشان کرد: تا دوسال دیگر دو یا سه خط جدید نیز به این تعداد اضافه خواهد شد و در آینده نزدیک ما شاهد تغییراتی جدی در اینترنت و خطوط ارتباطی کشور خواهیم بود.

وی با بیان اینکه در کشور به دنبال خلق امکاناتی هستیم که دانشجو و هر فردی بتواند با یک نوت‌بوک و بدون دغدغه کارش را شروع کند، گفت: متخصصان، پارک‌ها و مراکز رشد فناوری، صاحبان سرمایه، مراکز شتاب‌دهنده، مربیان و ... از افراد موثر در استارت آپ‌ها هستند.

به گفته رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران و معاون وزیر ارتباطات، باید فضایی فراهم شود تا در کوتاه ترین زمان ممکن، ایده‌ها اجرایی شوند و در وزارتخانه نیز تمامی تلاش‌ها به سمتی است که از ایده های دانشجویی با قابلیت اجرا حمایت شود.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

همایش دورهمی نوآوری و کارآفرینی برگزار می‌شود

همایش دورهمی نوآوری و کارآفرینی برگزار می‌شود

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه