جمعه  28  تیر  1398
چهارشنبه , 07 فروردین 1398 ساعت 06:00

حکیمی‌پور در گفتگو با آنا:

دولت از مطالبات واقعی مردم آگاهی ندارد/ اقتصاد کشور رها شده است

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت از مطالبات واقعی مردم به هیچ‌عنوان آگاهی ندارد، گفت: تنها راه خروج از بحران اقتصادی فعلی بالا بردن آگاهی‌ مردم است.

ابوالقاسم حکیمی‌پور در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا، درباره اوضاع اقتصادی کشور در سال گذشته و پیش‌بینی‌ خود از اقتصاد ایران در سال 98 اظهار کرد: در زمینه اقتصاد بین منتقدان و خط‌مشی‌گذاران دولت، دیواری از ناامیدی و بی‌اعتمادی وجود دارد. اگر همکاران ما حاضر نیستند در این زمینه کاری انجام دهند، به همین دلیل است.

وی افزود: در کشورهای توسعه‌یافته بین منتقدان و کارشناسان از یک طرف و خط‌مشی‌گذاران دولت از طرف دیگر، پلی وجود دارد. پلی دوطرفه برای تعامل و همکاری. به‌طورمثال در آمریکا هر هفته رئیس جمهور در این چالش حاضر می‌شود و گزارش اقدام‌های دولت متبوع خود را در اختیار رسانه‌ها و کارشناسان قرار می‌دهد. متأسفانه دولت ما از این اقدام اکراه دارد. بد نیست وزرای دولت نیز در این زمینه به رفتار مسئولان کشورهای توسعه‌یافته نگاهی بیندازند.

تنها راه خروج از بحران بالابردن آگاهی‌ مردم است

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: دولت مدعی است تورم حدود 20 درصد است که این  اصلاً درست نیست. سال گذشته 70 تا 120 درصد افزایش قیمت در کالاهای اساسی داشتیم. به‌طورمثال برنج 90 درصد افزایش قیمت داشت، گوشت 120 درصد و مرغ 85 درصد افزایش قیمت داشت. رئیس جمهور باید شهامت داشته باشد و در مناظره با کارشناسان اقتصادی این مسائل را مطرح کند. تنها راه خروج از بحران بالابردن آگاهی‌های مردم است. با دروغ‌گفتن و دستکاری در آمار و ارقام چیزی درست نمی‌شود.

حکیمی‌پور بیان کرد: مورد بعدی فساد گسترده‌ای است که در دولت به‌شدت افزایش پیدا کرده و سیستماتیک شده است. در این بین گهگاهی می‌بینیم که برخی افراد به‌دلیل فساد دادگاهی می‌شوند؛ اما باید توجه کنیم که همه اینها معلولند. فساد گسترده در رده‌های بالاتر دولتی وجود دارد. متأسفانه بستر فساد به‌وجود آمده و برای از بین بردن آن نیز اعتمادی وجود ندارد. به‌طورمثال چیزی حدود یک‌سوم مصرف سوخت ما قاچاق می‌شود، آن‌هم قاچاق از خودِ پالایشگاه و عزم و اراده‌ای برای مبارزه علنی وجود ندارد.

این استاد دانشگاه افزود: رئیس جمهور در انتخابات 96 قول داده بود که ورود سرمایه‌گذاری را گسترش دهد؛ اما عکس این قضیه اتفاق افتاد. سال گذشته فقط بالای 40 میلیارد دلار سرمایه از کشورمان خارج شد و هزینه خرید آپارتمان و ... در ترکیه و کشورهای همسایه شد. هیچ‌کدام از برنامه‌های دولت تحقق پیدا نکرده و احساس می‌کنم دولتی کاملاً ناکارآمد و فشل داریم و اقتصاد ایران رها شده است و پدر ندارد.

وی ادامه داد: مدیران و وزرا خودمحور هستند. زمانی که ارز به بالای 18 هزار تومان رسید، انتظار می‌رفت روحانی در نطقی تلویزیونی از مردم عذرخواهی کند؛ اما برعکس رئیس دفتر ایشان به‌صراحت اعلام کرد که موردی برای عذرخواهی وجود ندارد. درواقع دولت فعلی از مطالبات واقعی مردم به هیچ‌عنوان آگاهی ندارد. زمانی در ابتدای انقلاب، شهید دکتر چمران همراه با همسر لبنانی خود در وزارت دفاع در اتاق یکی از راننده‌ها زندگی می‌کرد و نماد ساده‌زیستی بود؛ اما در این دولت وزیری داریم که میکروفن خبرنگار را پرت و به خبرنگار خانم توهین می‌کند. مقام معظم رهبری بارها به‌صراحت گفته‌اند که انقلاب در برخی جاها ضعف‌هایی داشته و باید این ضعف‌ها برطرف شود.

حکیمی‌پور درباره راهکار خروج از بحران اقتصادی اظهار کرد: رئیس جمهور باید بازنگری اساسی در تک‌تک قول‌هایی که داده است، داشته باشد و آدم‌هایی را که قدرت عملی‌کردن این قول‌ها را دارند به کابینه بیاورد. به‌طورمثال فرض کنیم دولت می‌خواهد وزیر کشاورزی انتخاب کند. باید به فرد مورد نظر اعلام کند که قیمت گوشت سال گذشته بالای 100 هزار تومان بوده و ما می‌خواهیم تا پایان امسال قیمت گوشت را به 50 هزار تومان برسانیم و از وزیرش قول بگیرد، درصورتی که وزیر نتوانست چنین کاری را انجام دهد، برکنارش کند. ما نیاز به آدم‌هایی در کابینه داریم که علم کار را داشته باشند. به‌طور مثال وزیر اقتصاد به‌هیچ‌عنوان در حد و اندازه وزارت اقتصاد نیست.

این کارشناس اقتصادی افزود: متأسفانه در کشور ما منافع حزبی و شخصی بر منافع جامعه ترجیح داده می‌شود. رئیس‌کل سابق بانک مرکزی در هر کشوری چنین اقداماتی انجام می‌داد، محاکمه و به اشد مجازات محکوم می‌شد؛ اما در کشور ما پس از برکناری، از وی تجلیل می‌شود و رئیس جمهور او را مشاور بانکی خود می‌کند. دولت باید اتاق فکرهایی داشته باشد و مسئولان دولتی نباید ترسو باشند و با فساد و مشکلات با صراحت برخورد کنند. دولت و کارشناسان اقتصادی باید جلسات متعددی نیز با مقام معظم رهبری داشته باشند و موانعی که توسط نهادهای موازی به‌وجود آمده است را در محضر ایشان مطرح کنند. باید به گمرکاتی که وابسته به برخی نهادهاست سروسامان داده شود. بسیاری از بنگاه‌های بزرگ در کشورمان مالیات نمی‌دهند. تمام این مسائل باید تعیین تکلیف شود.

حکیمی‌پور گفت: به‌دلیل شفاف نبودن فعالیت برخی سازمان‌ها، سیستم بودجه‌ریزی ما عملیاتی نیست و اقتصاد رها شده است. باید آدم‌هایی که دل‌شان برای مملکت می‌سوزد، دعوت شوند و مشکلات اساسی در جلسات متعدد بررسی شود. با اینکه کشور ما بحران‌های زیادی دارد؛ اما در گذشته نیز بحران‌های بسیار سخت‌تر را سپری کرده و به‌سلامت رد شده است؛ بنابراین هنوز کورسوی امیدی وجود دارد که این بحران هم برطرف شود به‌شرط اینکه همت، همدلی، عشق و اعتماد وجود داشته باشد.

انتهای پیام/4103/4062/

http://ana.ir/i/369394
 پاسخگویی صریح و شفاف به مطالبات مردم مأموریت مدیران است

پاسخگویی صریح و شفاف به مطالبات مردم مأموریت مدیران است

دولت برای خروج از بحران اقتصادی بر تقویت تولید داخل تمرکز کند

دولت برای خروج از بحران اقتصادی بر تقویت تولید داخل تمرکز کند

نامزد رئیس جمهوری قزاقستان معرفی شد

نامزد رئیس جمهوری قزاقستان معرفی شد

رئیس‌ جمهور قزاقستان استعفا کرد

رئیس‌ جمهور قزاقستان استعفا کرد

سفر هیئتی از کنگره آمریکا به سودان

سفر هیئتی از کنگره آمریکا به سودان

 کسری بودجه آمریکا 40 درصد افزایش یافت

کسری بودجه آمریکا 40 درصد افزایش یافت

برگزاری مانور واکنش در شرایط اضطراری در مجتمع پتروشیمی بندر امام

برگزاری مانور واکنش در شرایط اضطراری در مجتمع پتروشیمی بندر امام

نظرات اقتصادی ارتباطی با واقعیت کشور ندارند

نظرات اقتصادی ارتباطی با واقعیت کشور ندارند

مسابقات تنیس روی میز دانشجویان دختر دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد

جزئیات انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین-پیشوا

آغاز فعالیت 2 مدرسه جدید سما در ورامین از مهر 98

2 انتصاب در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرقدس

برگزاری نمایشگاه دائمی صنایع دستی بانوان تهرانی در 2 ایالت روسیه

امنیت جامعه به برکت خون شهداست

قهرمانی مسابقات تنیس روی میز به دانشگاه آزاد اسلامی کردستان رسید

هنر وسیله‌ای برای تبلور اندیشه‌ها و احساسات ناب انسان است

تکنولوژی‌های نوین کارکردهای خانواده را دچار اختلال کرده است

شهدای مدافع حرم نقش مؤثری در استقرار امنیت داشته‌اند

دانشگاه آزاد اسلامی از برندهای ورزش کشور است

گام‌های دانشگاه آزاد اسلامی برای ارتقای سلامت جسمانی دانشگاهیان

باید نگاه و توجه ویژه‌ای به جوانان شود

مسابقات سراسری تنیس‌روی‌میز واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد

99 درصد از اراضی ملی شهرستان‌های ورامین و قرچک سند‌دار شدند

ساز و کار حمایت از دانشجویان مرکز رشد محدود به دانشگاه نیست

مجوز راه‌اندازی مدارس جدید سما در رودهن اخذ شد

ترویج روحیه ایثارگری در تربیت نسل‌‌ آینده تأثیرگذار است

شهرقدس، میزبان مسابقات کشوری تنیس روی میز دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملارد منصوب شد