179051
سه شنبه  27  آذر  1397
دوشنبه , 20 فروردین 1397 ساعت 12:35

در گفت‌وگو با آنا تشریح شد:

درباره «ویلچر خودران با یادگیری عمیق» نایب قهرمان مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران

تیم رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز با طراحی و ساخت «ویلچر خودران با یادگیری عمیق» توانست عنوان نایب قهرمانی لیگ ربات‌های نمایشی سیزدهمین دوره از مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران 2018 را به خود اختصاص دهد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا اظهار کرد: «این ربات با دارابودن ویژگی‌های خاص، توانسته است با نوآوری‌های برگرفته از هوش مصنوعی و تلاش شبانه روزی تیم دانشجویی به راهنمایی دکتر محمد حسین شکور و سرپرستی مهندس محمدرضا بهمنی و عضویت محمدتقی مومنی، محمدرضا صفوی، علیرضا تابع بردبار، نجمه صادق پور، سحر یوسفی و مسلم محمدی در مسابقات ملی و بین المللی، جشنواره ها و نمایشگاه‌های مختلف علمی، افتخارات متعددی را کسب کنند.

محمدمهدی جباری گفت: «نخستین ویژگی ویلچر خودران با قابلیت یادگیری عمیق، استفاده از حرکات مردمک چشم و سر برای درک مسیر مورد نظر بیمار است به طوری که بیماری که فاقد قابلیت کنترل ویلچر برقی باشد با استفاده از حرکات مردمک چشم و یا سر به جهات مختلف، ویلچر را به جهت‌های مورد نظر هدایت می‌کند.

وی افزود: «اصلی ترین قابلیت ویلچر شرکت داده شده در این دوره از مسابقات، استفاده از مبحث یادگیری عمیق که به روزترین موضوع علمی حوزه هوش مصنوعی بوده و خودروهای خودران گوگل هم از این موضوع استفاده می کنند، می باشد. بطوریکه اگر این ویلچر با استفاده از دوربین موبایل هر مسیری را برای نخستین بار طی کند، با آموزش کل محیط به سیستم در دفعات بعد بدون هیچ کنترلی در آن محیط به صورت هوشمند و خودکار هدایت خواهد شد.»

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه