يكشنبه  03  شهریور  1398
شنبه , 29 تیر 1398 ساعت 07:30

در گفتگو با آنا تشریح شد:

جزئیات طرح بازمهندسی رشته‌های کشاورزی/ طرح جامع گلخانه چیست؟

رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی کرج از طرح جامع گلخانه به‌عنوان طرحی یاد کرد که فرصتی طلایی در اختیار دانشگاه آزاد اسلامی به‌منظور درآمدزایی قرار می‌دهد.

داوود حبیبی در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا درباره طرح کشاورزی گلخانه‌ای که  از سوی دانشگاه آزاد اسلامی کرج به سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شده است، اظهار کرد: نام این طرح بازمهندسی رشته‌های کشاورزی است و موضوع به چند سال اخیر که تعداد دانشجویان رشته کارورزی دانشگاه آزاد اسلامی به‌شدت کم شده است، بازمی‌گردد. در راستای حل معضل کاهش علاقه به انتخاب رشته کشاورزی، دانشگاه آزاد اسلامی کارگروهی را تشکیل داد و نام آن را «طرح بازمهندسی رشته‌های کشاورزی» نامید.

وی افزود: مدیریت این کارگروه بر عهده محمدرضا اردکانی سرپرست اداره کل امور پژوهشی و پروژه‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی گذاشته شد و پس از نخستین نشست که با حضور تعدادی از متخصصان برگزار شد، 12 کارگروه مختلف برای طرح بازمهندسی رشته‌های کشاورزی تشکیل شد که یکی از کارگروه‌ها، گلخانه‌هاست و مسئولیت این کارگروه به بنده سپرده شد.

رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج ادامه داد: به کمک همکارانم جلساتی را برگزار کردیم و دلیل ضعف در جذب دانشجویان رشته کشاورزی و کم‌شدن علاقه دانشجویان به این رشته بررسی شد و فرصت‌ها، تهدیدها و نقاط ضعف و قوت را به‌خوبی موشکافی و یک نمودار فرصت‌ها و تهدیدها (SWOT) را آماده و تدوین کردیم و تحویل دکتر طهرانچی شد.

حبیبی بیان کرد: مسئله اصلی اینکه چرا دانشجویان به سمت رشته کشاورزی نمی‌آیند، موضوع اشتغال تشخیص داده شد. اینکه دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی شغل ندارند، البته کار دانشگاه ایجاد شغل نیست و این کار دولت‌هاست که برای فارغ‌التحصیلان اشتغالزایی کنند؛ بنابراین در شرایط فعلی باید خود دانشگاه فکری برای این معضل می‌کرد و شعار قدیمی دولت، دانشگاه و صنعت باید برقرار می‌شد.

ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی با 5 هزار هکتار زمین زراعی

برداشت محصول سبزوار

وی خاطرنشان کرد: با بررسی‌هایی که انجام شد، متوجه شدیم که در دانشگاه آزاد اسلامی 5 هزار هکتار زمین زراعی برای دانشکده‌های کشاورزی وجود دارد و برای این زمین‌ها هیچ برنامه‌ریزی خاصی انجام نشده و دانشگاه آزاد از آنها درآمدزایی هم نداشته است، شاید هم لزومی به درآمدزایی نبوده چراکه هزینه‌های دانشگاه از کانال شهریه‌های دانشجویی تأمین می‌شده است، اکنون که تعداد دانشجویان کم شده و به یکباره این تکانه‌ها تمام ارکان دانشگاه را به هم ریخته و این مشکلات به وجود آمده است به فکر استفاده از این ظرفیت 5 هزار هکتاری زمین‌های زراعی افتادیم.

رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج به آنا گفت: پیشنهاد کردیم که دانشگاه آزاد اسلامی هر استانی محور شود و یک کشت و صنعت با توجه به زمین‌های زراعی که دارد، راه‌اندازی کند و برای این زمین‌ها طرح گلخانه‌های واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را ارائه دادم که خیلی جامع و کامل است و حتی به کوچک‌ترین مسائل نیز می‌پردازند و اینکه ضرورت رفتن به سمت راه‌اندازی گلخانه‌ها چیست؟‌

حبیبی افزود: در این طرح به توانمندی‌ها و نقاط ضعف و قوت راه‌اندازی گلخانه‌ها به‌طور کامل اشاره شده است و اینکه در هر استانی چه نوع کشت و چه نوع گیاهی باید پرورش یابد. این طرح به دکتر اردکانی ارائه شد و گلخانه‌هایی را که در کشورهای دیگر بود نیز بررسی کردیم. به‌طور مثال در آلمریای اسپانیا فقط 2.5 میلیارد دلار درآمد سالانه از فروش محصولات گلخانه‌ای دارند و یا در آنتالیا بیش از 3 میلیارد دلار درآمد سالانه از این طرح است که اعدادی بسیار بزرگ و نجومی هستند.

 قول همکاری مناسب وزارت جهاد کشاورزی با دانشگاه آزاد اسلامی

داوود حبیبی رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج ادامه داد: نشستی همراه با رئیس واحد کرج با عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی داشتیم و وی اعلام کرد که مشکلی برای کمک وجود ندارد؛ اما کمک‌ها بیشتر حالت پشتیبانی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: به طور مثال وقتی اشاره کردیم که زمین، آب و منابع داریم، معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت که چرا وارد بحث گلخانه‌ها نمی‌شوید؟ ما می‌توانیم با وام‌های بسیار با سود پایین در راه‌اندازی گلخانه‌ها به دانشگاه آزاد اسلامی کمک کنیم. این موضوع مطرح شد و طرح 5 هکتاری برای واحد کرج و طرح جامع گلخانه‌ها را برای دانشگاه آزاد اسلامی نوشتم و به معاون وزیر ارائه کردم.

حبیبی اظهار کرد: اگر بخواهیم وارد بحث کشت و صنعت شویم، در کنار زمین‌های زیادی که متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است، طلب زیادی هم از بنیاد شهید داریم و با یکی از ارگان‌های مرتبط با این نهاد یعنی بنیاد کوثر جلسه‌ای برگزار کردیم و ابراز تمایل کردند که می‌توانند در ازای بخشی از طلب‌های دانشگاه آزاد اسلامی، زمین کشاورزی در اختیار ما بگذارند.

رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج تصریح کرد: این پیشنهاد از سوی بنیاد کوثر به ما مطرح شد و اگر موافقت نهایی صورت بگیرد، می‌توانیم به‌راحتی اعلام کنیم که از سال آینده در دفترچه‌های آزمون این نکته را لحاظ کنیم که هر دانشجوی قبول‌شده در رشته کشاورزی می‌تواند حداقل 5 هکتار زمین در اختیارش باشد تا در طول مدت تحصیل مجاز خود از آن استفاده کند. در این خصوص فقط موافقت دکتر طهرانچی مانده است.

وی اظهار کرد: علاوه بر این از زمین‌هایی که متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است، برخی از واحدها ظرفیت بالاتری دارند و اگر برنامه‌ریزی مناسبی صورت بگیرد، واحدهای با ظرفیت بالاتر می‌توانند به واحدهای ضعیف‌تر کمک کنند و به نوعی معین دیگر واحدها هم باشند.

تشریح مزایای طرح جامع گلخانه

آغاز برداشت محصول توت فرنگی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت+ تصاویر

حبیبی بیان کرد: طرحی که نوشته شده دارای مزایای زیادی است که می‌توان کسب درآمد با ایجاد اشتغال، ایجاد انگیزه برای دانشجویانی که این رشته را انتخاب می‌کنند، الگوشدن دانشگاه آزاد اسلامی برای سایر دانشگاه‌های کشور، صرفه‌جویی در مصرف آب و ... را نام برد.

رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج گفت: طبق تحقیقی که قبلاً انجام داده بودم، برای سال 90 حدود 90 میلیون دلار واردات بذر سبزی و صیفی داشته‌ایم و این در حالی است که در کشورهای دیگر صادرات محصول دارند و ما هنوز در مرحله واردکردن بذر این محصولات مانده‌ایم.

حبیبی افزود: بنده در 22.5 هکتار از زمین‌های واحد کرج این طرح را راه‌اندازی کرده‌ام و حدود 1.2 میلیارد تومان تاکنون در مدت چهار ماه درآمدزایی داشته‌ایم در صورتی که قبلاً هیچ درآمدی از این طریق و از زمین‌ها نصیب دانشگاه آزاد اسلامی نمی‌شد. این درآمدزایی در حالی صورت گرفت که حمایت‌های مالی نیز از طرح وجود نداشت و فقط از امکانات دانشگاه آزاد اسلامی مانند آزمایشگاه‌ها و ... بهره بردیم.

وی ادامه داد: به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری فراخوان دادیم و در قراردادهای مشارکتی به هر کدام 5 تا 10 هکتار زمین دادیم که علاوه بر اینکه موجب اشتغالزایی شد، اکنون نیز حدود 150 نفر در حال کارکردن هستند و درآمد مناسبی نیز دارند و قرار است این طرح توسعه یابد.

رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج تصریح کرد: طرح گلخانه‌ها بسیار جامع و کامل و کاملاً مطابق با موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه است و توضیح می‌دهد که چرا گلخانه بهتر از سایر گزینه‌هاست. اگر نهادهای مرتبط همگی همکاری کنند، حتی می‌توان این طرح را فرامرزی و در کشورهای دیگر نیز آن را اجرایی کرد.

به گزارش آنا، اوایل تیرماه امسال بود که محصولات ارگانیک دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج شامل ادویه‌جات، چای ایرانی بهاره و عرقیجات گیاهی در نخستین  سری عرضه به بازار در فروشگاه شرکت تعاونی مصرف این دانشگاه عرضه شد.

گفتگو از مجتبی آزادیان

انتهای پیام/4103/4062/

http://ana.ir/i/404006
رسالت نخستین مرکز تحقیقاتی کاهش ریسک سوانح طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی چیست؟

رسالت نخستین مرکز تحقیقاتی کاهش ریسک سوانح طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی چیست؟

برگزاری دوره‌های آموزش فنی دستگاه‌های اجرایی البرز در دانشگاه آزاد اسلامی

برگزاری دوره‌های آموزش فنی دستگاه‌های اجرایی البرز در دانشگاه آزاد اسلامی

تبدیل تهدیدهای عرصه حجاب و عفاف به فرصت با مهندسی فرهنگی

تبدیل تهدیدهای عرصه حجاب و عفاف به فرصت با مهندسی فرهنگی

نیاز به سازوکار هماهنگ برای کارایی بیشتر اردوهای جهادی تخصصی

نیاز به سازوکار هماهنگ برای کارایی بیشتر اردوهای جهادی تخصصی

2 انتصاب در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

2 انتصاب در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

طرح آب‌رسانی و کف‌پوش سیمانی روستای محروم ورآباد اجرا شد

طرح آب‌رسانی و کف‌پوش سیمانی روستای محروم ورآباد اجرا شد

عرضه نخستین سری از محصولات کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی کرج به بازار

عرضه نخستین سری از محصولات کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی کرج به بازار

نبود امنیت و سلامت غذایی تهدیدی برای آینده کشاورزی کشور است

نبود امنیت و سلامت غذایی تهدیدی برای آینده کشاورزی کشور است

اجرای پروژه کاشت گیاهان گلخانه‌ای در مزرعه 20 هکتاری مهرشهر تا پایان سال

اجرای پروژه کاشت گیاهان گلخانه‌ای در مزرعه 20 هکتاری مهرشهر تا پایان سال

اقتصاد ایران بازار محور نیست/ دولت در حال عمق‌بخشی به بازار سرمایه

ترامپ: رسانه‌ها حرف‌های من را جدی می‌گیرند

آیین‌نامه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی ابلاغ شد

راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌هاست

بنیاد دفاع ازدموکراسی‌ها ومدیرآن در فهرست تحریمی ایران قرار گرفتند

حمله انتحاری به کاروان نیروهای ناتو در افغانستان

نخست‌وزیر انگلیس: نگران تبعات جنگ تجاری آمریکا با چین هستیم

بخشنامه‌ها بعد از هماهنگی با معاونت طرح و برنامه صادر شوند

رئیس شورای اروپا: خروج آمریکا از برجام نتایج مثبتی نداشت

سيد سلمان سامانى به سمت معاون هماهنگى وزارت كشور منصوب شد

هیئت دولت فیلم برخورد رهبری با جوان منتقد را ببینند

چرا آمریکایی‌ها با استیضاح ترامپ مخالف‌اند؟!

حجت‌الاسلام والمسلمین رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت شد

مراکز فروش بلیت هواپیما موظف به رعایت سقف و کف قیمت هستند

ایرانی‌ها رکورددار مصرف نان/ گرانی نان در راه است

پیشگیری از قاچاق کالای سلامت‌محور در دستور کار

جزئیات گسترش همکاری‌ها در راستای پیشگیری از وقوع جرم در شهر گرمدره

انتقاد از عوام‌فریبی برخی کاندیداهای مجلس در تبلیغات انتخاباتی/ تولیدکنندگان سربازان اقتصادی نظام هستند

تصویب 2 رشته جدید کارشناسی پیوسته برای دانشگاه آزاد اسلامی نظرآباد

افتتاح ۱۶ پروژه توسعه مهارت‌آموزی در 7 استان

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین نیروی انتظامی استان البرز و شهرداری کرج

کشف بیش از 112 میلیارد دستگاه استخراج‌گر ارز ديجيتال قاچاق در کرج

هزینه‌کرد دانشگاه آزاد اسلامی برای تولید ثروت، علمی پژوهشی و دانش‌بنیان است

لزوم تدوین سند توسعه قرآنی برای نیل به اهداف کلان قرآنی استان البرز

نخستین پست برق 400 کیلوولت در البرز ایجاد می‌شود

دقت در عملکرد اجتماعی کاندیداها ضروری است/ مساجد محل رفت‌وآمد جوانان شود

دانش‌آموزان دختر استان البرز قهرمان تنیس روی میز کشور شدند

«باسلوق‌آباد» تنها نماینده استان البرز در جشنواره سراسری نمایش‌های سنتی و آیینی

تعطیلی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تا 29 مرداد

تشکیل مرکز رشد و فناوری اشتغالات نوین عامل تقویت راهبرد ارتباط دانشگاه با صنعت

اجرای طرح‌های پژوهشی و فعالیت‌های دانش‌بنیان در راستای رفع نیازهای جامعه

لزوم هم‌افزایی واحدهای دانشگاهی برای توسعه کمی و کیفی رشته تربیت‌بدنی

شهریه دانشجویان در ردیف‌های بودجه‌ای مصوب هزینه می‌شود

مسئولان استان البرز چالش‌های خود را مطرح کنند

خدمت‌رسانی ۲۲۰ میلیارد ریالی مراکز نیکوکاری در البرز