جمعه  02  فروردین  1398
چهارشنبه , 02 اسفند 1396 ساعت 09:39

با حضور پرشکوه مردم و با قرائت پیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی؛

پیکر مطهر دو شهید گمنام در واحد بوئین زهرا آرام گرفت

همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) و با استقبال باشکوه و گسترده مردم و قرائت پیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، پیکر دو شهید گمنام دفاع مقدس در واحد بوئین زهرا آرام گرفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام زرینه امام جمعه بوئین زهرا، دکتر موسی خانی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین، حجت‌الاسلام حیدری رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین، رحمانی فرماندار شهرستان بوئین زهرا، مهدی طاهرخانی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قزوین، عطایی رئیس دبیرخانه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین، رضا شعبان نژاد رئیس دانشگاه ازاد اسلامی بوئین زهرا و جمع دیگری از مسئولان و مدیران استان قزوین و شهرستان بوئین زهرا پیکر مطهر ۲ شهید گمنام دوران دفاع مقدس بر روی دستان مردم شهید پرور این شهرستان تشییع و در واحد بوئین زهرا به خاک سپرده شد.

رضا شعبان نژاد در این مراسم با بیان اینکه مردم ولایت مدار و قدرشناس شهرستان بوئین زهرا استقبال تاریخی و ماندگاری از این دو شهید گمنام داشتند، گفت: «تقارن تشییع دو شهید گمنام با شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) به عنوان نخستین شهید مدافع حریم ولایت نشان دهنده پیوند ناگسستنی ملت ما با حریم ولایت است تا جایی که جوانان این کشور در راه اعتلای انقلاب اسلامی و دفاع از ارزش‌ها و ولایت جان پاک خود را فدا کردند.»

وی همچنین در گفت‌وگو با خبرنگار آنا، اظهار کرد: «مراسم تشیع و تدفین دو شهید گمنام از مقابل مسجد جامع شهر بوئین زهرا آغاز و سپس این دو شهید والامقام بر دستان مردم قدرشناس با معطر کردن فضای شهر و حضور در گلزار شهدای گمنام بوئین زهرا پس از انجام تشریفات کامل نظامی با استقبال باشکوه دانشجویان، استادان و کارکنان و همراهی اقشار مختلف مردم برای تدفین به واحد بوئین زهرا منتقل شد و پس از قرائت نماز و اجرای مراسم نوحه خوانی، پیکر مطهر این دو شهید گمنام در محوطه دانشگاه و جوار مسجد به خاک سپرده شد.»

شعبان نژاد ادامه داد: «یکی از این شهیدان گمنام در سن 24 سالگی و در سال 1363 در شرق دجله و در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نائل آمده است و دیگر شهید گمنام در سن 20 سالگی و در تیرماه 67 در منطقه زبیدات عراق در سن بیست سالگی به فوز عظیم شهادت رسیده است.»

در این مراسم پیام فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از سوی رضا شعبان نژاد قرائت شد. متن پیام دکتر رهبر بدین شرح است:

وَلا تَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوا فی سَبیلِ اللَّهِ أَمواتًا ۚ بَل أَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقونَ

سوره مبارکه آل عمران آیه ۱۶۹

سلام‌ خدا بر شهیدان‌، بر انسان‌های‌ آزاده‌ و بزرگی‌ که‌ جان‌ بر سر پیمان‌ نهادند و در راه‌ خدا از خود گذشتند و با این‌ فداکاری‌ به‌ برترین‌ پله‌های‌ انسانیت‌ رسیدند و همین‌ها بودند که‌ به‌ فرمان‌ امام‌ محبوبشان ‌صفوف‌ پولادین‌ و استوار خود را در برابر سهمگین‌ترین‌ خطراتی‌ که‌ انقلاب‌ را تهدید می‌کرد، آراستند و انقلاب‌ و نظام‌ اسلامی‌ را به اذن‌ الله‌ حراست‌ کردند و شیرین‌ترین‌ پاداش‌ الهی‌ را چشیدند.

شهدا، فرزانگان و برگزیدگان نسل خود بوده‌اند و اصلی‌ترین پیام آنها برای نسل امروز پیمودن طریق الله، طریق عزت، آزادی و سعادت و سربلندی دنیا و آخرت است. در شرایط کنونی که با مسائلی نظیر تغییر نسل‌ها، نیاز روز افزون نسل جوان به ارزش‌های متعالی اسلامی برای پیمودن مسیر پیشرفت همه جانبه و تحقق تمدن عظیم اسلامی، تهاجم فرهنگی دشمنان و تلاش مذبوحانه ایادی داخلی آنان در جهت جدایی آینده سازان کشور از ارزش‌های والای انقلاب اسلامی مواجهیم، ترویج فرهنگ شهادت و ایثار به عنوان والاترین میراث انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس وظیفه‌ای است که بر عهده همه دلسوزان نظام است؛ بی شک ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از راه‌های متعددی امکان پذیر است که یکی از مؤثرترین آنها حضور اجساد مطهر شهدا در مراکز آموزش عالی و دانشگاههای کشور است.

ایجاد فضای معنوی تدفین و حضور شهیدان در دانشگاه یک تذکر برای انسان‌هاست و تبیین فرهنگ ایثار و شهادت برای حفظ استقلال کشور است. یکی از مهمترین فواید حضور شهدا در بین دانشجویان بوجود آمدن یک فضای روحانی و معنوی است. مکانی برای توجه به معنویات. جایی برای عبادت و توجه به خدا و توسل به اولیای الهی. توجه به ارزش‌های دینی و پررنگ کردن و برجسته کردن آن. برقراری رابطه با دوستان خدا که همان شهدا باشند و بهره بردن از آنها؛ برپایی مراسمات دینی و مذهبی. حتی جایی برای فکر کردن و آرامش گرفتن است. تدفین شهدای گمنام در دانشگاه، باعث ایجاد فضایی معنوی در کنار تحصیل و یادگیری علوم مختلف می‌شود.

اینک که فضای دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوئین زهرا در ایام فاطمیه(س) معطر به عطر حضور دو شهید گمنام است، علاوه بر تشکر از تلاش‌ها و کوشش‌های مجدانه ستاد برگزاری مراسم تشییع و تدفین شهدای گمنام واحد بوئین زهرا از خداوند منان می‌خواهم که همه ما را در راه حفظ ارزش‌های اسلام و انقلاب و پیروی از راه شهدا و گسترش اصول اخلاقی و انسانی مستدام بدارد.

فرهاد رهبر

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

شیوه علوی، نیاز مدیریتی کشور/ دستگاه قضا دست فاسدان را کوتاه کند

البرز برای استقبال از مسافران نوروزی مهیاست

تمهیداتی برای پیشگیری از جرائم نوروزی

موفقیت‌های چشمگیر دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز در سال 97

مسئولان از اطلاعات حوزه کاری خود سوء‌استفاده نکنند

موفقیت‌های چشمگیر دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز در سال 97

تمهیداتی برای پیشگیری از جرائم نوروزی

البرز برای استقبال از مسافران نوروزی مهیاست

شیوه علوی، نیاز مدیریتی کشور/ دستگاه قضا دست فاسدان را کوتاه کند

مسئولان از اطلاعات حوزه کاری خود سوء‌استفاده نکنند