پنجشنبه  31  مرداد  1398
سه شنبه , 03 اردیبهشت 1398 ساعت 11:44

غلامی:

طرح ساماندهی آموزش عالی به کیفیت‌بخشی دانشگاه‌ها کمک می‌کند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، طرح ساماندهی آموزش عالی را زمینه‌ساز کیفیت‌بخشی دانشگاه‌ها دانست و بر ضرورت آینده‌پژوهی در آموزش عالی تأکید کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه شیراز، منصور غلامی در نشستی با رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان فارس به بررسی مسائل کلان این واحدهای آموزشی پرداخت.

وی طرح ساماندهی آموزش عالی را زمینه‌ساز کیفیت‌بخشی، جلوگیری از موازی‌کاری و هم‌افزایی بیشتر در ارائه خدمات دانست و بر ضرورت آینده‌پژوهی در آموزش عالی تأکید کرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این نشست در خصوص طرح ساماندهی آموزش عالی اظهار کرد: اگرچه انحلال، ادغام و تجمیع برخی واحدهای دانشگاهی در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان شده، اما در مرحله اولیه اجرای طرح ساماندهی قرار نیست مرکز آموزشی منحل شود. این موارد تنها با رعایت اصل وجاهت و ضرورت صورت خواهد گرفت.

غلامی افزود: در خصوص طرح ساماندهی آموزش عالی اطلاع‌رسانی به‌صورت کامل رخ نداده است؛ زیرا طرح نهایی در حال حاضر به‌صورت پیش‌نویس اولیه نگاشته شده است.

وی بیان کرد: برای نهایی‌کردن این طرح با رؤسای مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌ها حتماً مشورت خواهیم کرد؛ به‌ویژه ستاد ساماندهی در استان فارس باید نظرخواهی انجام دهد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: همه مسئولان مربوطه باید درباره طرح نهایی توجیه شوند اما هنوز به مباحث بیشتر نیاز است. این طرح به معنای کیفیت‌بخشی، جلوگیری از موازی‌کاری، افزایش هم‌افزایی در ارائه خدمات و از این قبیل موارد است.

غلامی ادامه داد: پیش‌نویس اولیه این طرح در شوراهای مختلف ستادی ذیل شورای عالی انقلاب فرهنگی نظرخواهی شده است؛ اما در مراحل بعدی با دانشگاه‌ها وارد گفت‌وگو می‌شویم.

وی تصریح کرد: به‌جز دانشگاه‌های علمی و کاربردی وابسته به دستگاه‌های دولتی که باید تعطیل می‌شدند، هیچ فشاری برای تعطیلی مراکز آموزش عالی نیست، ولی برخی از این مؤسسات آموزش عالی به دلایل مختلف از جمله کاهش آمار دانشجویان تعطیل شده‌اند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه این جلسه در خصوص عملکرد دانشگاه‌های علمی و کاربردی عنوان کرد: اینکه دانشگاه علمی و کاربردی از طریق کنکور به دنبال جذب دانشجو باشد، درست نیست؛ بلکه عملکرد این مراکز باید برنامه‌ریزی برای حرفه‌های مختلف و صنایع باشد.

غلامی افزود: در این امر باید برنامه‌ریزی‌های بیشتری صورت گیرد. همچنین بخش خصوصی نیز باید وارد شود و یک فعالیت غیردولتی جدی را برای مهارت‌افزایی شکل دهد.

وی تأکید کرد: قرار نیست با اجرای طرح آمایش آموزش عالی، دانشگاه پیام نور تعطیل شود، بلکه تکلیف جدیدی برای این دانشگاه تعریف شده است و آن آموزش مجازی است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: زمانی که دانشگاه پیام نور در رقابت با دانشگاه آزاد اسلامی، واحدهای متفرقه ایجاد کرد باید پیش‌بینی می‌شد چه وضعی ایجاد می‌شود. امروز نیز باید ظرفیت‌های خالی شده در این دانشگاه را پر کنیم و در حوزه فناوری و اشتغال خدمات‌رسانی کنیم. دانشگاه پیام نور باید زیرساخت‌های آموزش مجازی را در کشور فراهم کند.

غلامی بر ضرورت آینده‌پژوهی در آموزش عالی تأکید کرد و گفت: مسائل روزمره بیش‌ازحد ما را سرگرم کرده است؛ درحالی‌که باید نقشه راهی را تعریف کنیم که منطبق با پیش‌بینی‌های علمی باشد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به‌ضرورت مشارکت دانشگاهیان در مسائل اقتصادی و اجتماعی گفت: دانشگاه‌ها بدون آنکه انتظار دعوت داشته باشند، در این‌گونه مسائل اظهارنظر کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در این زمینه نیز به دانشگاه‌ها نامه‌ای ارسال‌شده است؛ به‌ویژه با توجه به سیل اخیر در کشور، استادان دانشگاه باید مباحث مربوط به بارش‌های هر استان را مدنظر داشته باشند و همه جوانب آن را مورد بررسی قرار دهند.

۵۲ درصد فارغ‌التحصیلان تحصیلات تکمیلی شاغل با سابقه بیمه هستند

در ادامه مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ۵۲ درصد فارغ‌التحصیلان تحصیلات تکمیلی شاغل با سابقه بیمه هستند که این آمار نشان می‌دهد مراکز آموزشی ما باید در جذب فارغ‌التحصیلان در مناطق و رشته‌های مختلف بازنگری کنند.

وی تأکید کرد: جذب فارغ‌التحصیلان دکترا و کارشناسی ارشد شرایط خود را می‌طلبد و در این زمینه مراکز باید با توجه به مزیت‌های منطقه خود طرح ارائه دهند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: درصورتی‌که دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیلان حوزه‌های مزیت‌دار را جذب کنند، جذب منابع از وزارت علوم نیز آسان‌تر خواهد بود.

دبیرکل شورای عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در خصوص تجهیز دانشگاه‌های کشور گفت: در سال گذشته، یک میلیارد دلار برای تأمین تجهیزات آزمایشگاهی موردنیاز دانشگاه‌ها در نظر گرفته شد؛ دانشگاه‌ها نیز طرح‌هایی ارائه کردند اما فقط دو طرح حامی مالی داشتند.

برومند با بیان اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند با اخذ وام از بانک‌های عامل برای تأمین تجهیزات اقدام کنند، افزود: درعین‌حال، تجهیز کامل همه آزمایشگاه‌ها میسر نیست. تهیه برخی تجهیزات توجیه‌پذیر نیست؛ چراکه قیمت بسیاری دارد و به‌راحتی تعمیر نمی‌شود.

وی افزود: ۴۰ میلیون یورو برای تجهیز دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است؛ اما با این مبلغ نمی‌توان همه لوازم را با توجه به قیمت روز خریداری کرد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تأکید کرد: دانشگاه‌ها باید در این حوزه همکاری کنند تا به روش‌هایی متفاوت از گذشته دست‌یابیم؛ در این زمینه ایجاد آزمایشگاه‌های موضوعی در هر استان می‌تواند راهگشا باشد.

برومند خاطرنشان کرد: بااین‌حال حتی ممکن است نتوان این آزمایشگاه‌های موضوعی را به‌صورت کامل در کشور ایجاد کرد و بودجه موجود جوابگوی نیازها نیست.

وی همچنین با اشاره به توسعه رشته‌ها و آموزش‌های بیشتر توسط مراکز آموزش عالی گفت: مسئله اصلی در این زمینه سرمایه‌گذاری است. دانشگاه‌ها می‌توانند در این حوزه‌ها ورود کنند و اعضای هیئت‌علمی نیز طرح‌هایی برای سرمایه‌گذاری با هدف توسعه استان ارائه دهند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: در این حوزه می‌توان از بخش خصوصی نیز یاری گرفت تا سرمایه‌های سرگردان این بخش به‌جای روانه شدن به بازار ارز و طلا و مسکن با هدف ایجاد ارزش افزوده در راه توسعه استان‌ها به کار گرفته شود.

برومند در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بروز سیل در بیشتر نقاط کشور طی یک ماه گذشته عنوان کرد: مراکز آموزش عالی موظف شده‌اند از طریق دانشگاه‌های معین در هر استان مسائل مربوط به سیل را به‌صورت علمی رصد و نتیجه را اعلام کنند. پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، موضوع ارزیابی مراکز آموزش عالی و مؤسسات پژوهشی کشور را در سال ۹۸ انجام خواهد داد.

محمدجواد دهقانی رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز در این نشست عنوان کرد: این مرکز در بحث آمایش آموزش عالی طبق ابلاغ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، موضوع ارزیابی مراکز آموزش عالی و مؤسسات پژوهشی کل کشور را رسماً در سال ۹۸ انجام خواهد داد.

وی افزود: در این زمینه شاخص‌های ارزیابی مراکز و مؤسسات مشخص خواهد شد و به تصویب می‌رسد و پس‌ازآن با در نظر گرفتن مأموریت مراکز و نوع عملکرد آن‌ها ارزیابی می‌شوند.

رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام بیان کرد: نتایج این ارزیابی در پایان سال جاری به اطلاع مراکز تصمیم‌گیرنده ارائه خواهد شد.

در ابتدای این نشست، رؤسای دانشگاه‌ها به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود پرداختند و توانمندی‌های دانشگاه‌ها را در حوزه‌های مختلف بیان کردند.

گفتنی است، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دومین روز از سفر به استان فارس از آزمایشگاه مرکزی و مجموعه پردیس دانشگاه شیراز بازدید کرد و از نزدیک در جریان اقدامات و برنامه‌های توسعه‌ای دانشگاه قرار گرفت.

انتهای پیام/4107/4118/ن

http://ana.ir/i/375730
امیدواریم طرح ساماندهی آموزش عالی مهر 98 اجرایی شود

امیدواریم طرح ساماندهی آموزش عالی مهر 98 اجرایی شود

استقبال از طرح فرصت مطالعاتی اعضای هیئت‌ علمی در جامعه و صنعت

استقبال از طرح فرصت مطالعاتی اعضای هیئت‌ علمی در جامعه و صنعت

طرح تحول آموزش عالی در کارگروه‌های تخصصی با جدیت دنبال می‌شود

طرح تحول آموزش عالی در کارگروه‌های تخصصی با جدیت دنبال می‌شود

فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی گامی در جهت رونق تولید است

فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی گامی در جهت رونق تولید است

پژوهش‌های دانشگاهی باید مسائل کشور را حل کنند

پژوهش‌های دانشگاهی باید مسائل کشور را حل کنند

جهت‌دهی آموزش عالی با طرح ساماندهی آموزش عالی

جهت‌دهی آموزش عالی با طرح ساماندهی آموزش عالی

لزوم آموزش نیروی انسانی براساس نیاز جامعه در دانشگاه‌ها

لزوم آموزش نیروی انسانی براساس نیاز جامعه در دانشگاه‌ها

تحقق اهداف سند آموزش عالی قرآنی از برنامه‌های وزارت علوم است

تحقق اهداف سند آموزش عالی قرآنی از برنامه‌های وزارت علوم است

برگزاری همایش معماری و شهرسازی دانش‌بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی

برگزاری همایش معماری و شهرسازی دانش‌بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی

کلنگ ساخت خوابگاه دانشجویی دانشگاه صنعتی شیراز به زمین زده شد

کلنگ ساخت خوابگاه دانشجویی دانشگاه صنعتی شیراز به زمین زده شد

وزارت علوم به دنبال حمایت از فناوری است

وزارت علوم به دنبال حمایت از فناوری است

ضرورت توجه بیشتر به علوم انسانی

ضرورت توجه بیشتر به علوم انسانی

همدلی مردم شیراز با سیل‌زدگان، نشان از نگاه فرهنگی آن‌ها دارد

همدلی مردم شیراز با سیل‌زدگان، نشان از نگاه فرهنگی آن‌ها دارد

دانشگاه‌های ما در استانداردهای دانشگاه و دانشکده قرار نمی‌گیرند

دانشگاه‌های ما در استانداردهای دانشگاه و دانشکده قرار نمی‌گیرند

سهمیه داوطلبان مناطق سیل‌زده حذف شد

سهمیه داوطلبان مناطق سیل‌زده حذف شد

 ۹۰۰ عضو هیئت‌ علمی دانشگاه پیام نور طی یک سال ساماندهی می‌شوند

 ۹۰۰ عضو هیئت‌ علمی دانشگاه پیام نور طی یک سال ساماندهی می‌شوند

برخی رشته‌های دانشگاهی حذف شده‌اند

برخی رشته‌های دانشگاهی حذف شده‌اند

دانشگاه آزاد اسلامی به سمت کارآمدسازی در آموزش و متناسب‌سازی با سند توسعه استان‌ها تغییر جهت داده است

وظیفه اصلی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تبیین ارزش‌های انقلابی و تعمیق معرفت اسلامی است

اعتراض دانشگاه آزاد به رأی دادگاه علوم و تحقیقات/ حکم دادگاه قطعی نیست

جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان برگزار شد

ضرورت تدوین مقررات جدید برای رسانه‌های اجتماعی و ارتباطات شبکه‌ای

مواضع ضد و نقیض رئیس یک دانشگاه/ وقتی دانشگاه بهشتی پاتوق سفارت فرانسه می‌شود!

دانشگاه آزاد اسلامی در گام دوم خود مردم را امیدوار خواهد کرد

جلسه بررسی بودجه دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران برگزار شد

از تایید تا تکذیب آقای رئیس/ آیا فساد اخلاقی استاد دانشگاه تربیت مدرس نادیده گرفته می‌شود؟

آغاز عملیات احداث سه پروژه عمرانی دانشگاهی در مجتمع آموزش عالی سراوان

تصویب تشکیل کمیته تلفیق برنامه‌های پنج‌ساله دستگاه‌ها/ کارگروه‌های تخصصی مهندسی فرهنگی در دستگاه‌ها تشکیل شد

رئیس دانشگاه مراغه ابقا شد

دانشگاه D8 بنابردلایلی به دانشگاه بوعلی سینا داده شد!

از مؤسسات غیرانتفاعی حمایت می‌کنیم

استفاده از مواد یخ‌زدا به جای شن و ماسه از دستاوردهای پژوهشگاه مواد و انرژی است

تدوین بودجه دانشگاه آزاد مبتنی بر معیارهای عملیاتی/ تمرکزگرایی در نظام بودجه‌بندی موجب شفافیت می‌شود

چرا آمریکا وارد جنگ با ایران نمی‌شود؟ / طرح شکست خورده خاورمیانه بزرگ 7 تریلیون دلار هزینه داشت

گاردریل‌گذاری 4 کیلومتری در واحد علوم و تحقیقات/ طرح ایمن‌سازی مسیر با مشاوره‌های پلیس راه در حال انجام است

اخراج یا اتمام تفاهم همکاری؟/ معاونت فرهنگی وزارت علوم زیر چرخ «بی‌تدبیری»

اثرگذاری اطلاعات بر اجتماع و سیاست اجتناب‌ناپذیر است/ قاضی دیوان روسای سه دانشگاه را تهدید کرده است