پنجشنبه  02  اسفند  1397
چهارشنبه , 17 بهمن 1397 ساعت 11:03

به توان چهل/ ۹؛

رشد کمی و کیفی دانشگاه آزاد اسلامی بیشتر از بقیه دانشگاه‌هاست

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: در چند دهه اخیر، همه دانشگاه‌ها رشد داشته‌اند اما نقش دانشگاه آزاد اسلامی پررنگ‌تر از بقیه است.

داوود محمدی در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاه و سیاست گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در مورد دستاوردهای دانشگاهی در 40 سال اخیر اظهار کرد: در نظام آموزش عالی، پیشرفت‌های فوق‌العاده زیادی داشته‌ایم؛ از نظر کمی و کیفی، دانشگاه‌ها رشد زیادی پیدا کرده‌اند که نقش دانشگاه آزاد اسلامی پررنگ‌تر از بقیه دانشگاه‌هاست؛ در اقصی نقاط کشور واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد و به کیفی سازی مسائل علمی توجه ویژه‌ای می‌شود.

وی افزود: افزایش دانشگاه در یک کشور، موجب توسعه علمی آن کشور می‌شود و افراد بیشتری امکان دارند که از تحصیلات دانشگاهی برخوردار شوند؛ افزایش کمّی فارغ‌التحصیلان سبب افزایش سواد، اطلاعات و علم در کشور شده و تعداد قابل‌توجهی از این قشر فرهیخته، برای جامعه سرمایه بزرگی محسوب می‌شوند.

پزشکان ایرانی جزو برجسته‌ترین پزشکان جهان هستند

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: علاوه بر رشد کمی، از نظر کیفی نیز رشد خوبی در کشور داشته‌ایم؛ در اوایل انقلاب دانشکده‌های پزشکی به‌اندازه کافی وجود نداشت و برای درمان برخی بیماری‌ها، پزشک از کشورهای هند و... به ایران می‌آمد و مریض‌ها را درمان می‌کردند؛ اما در حال حاضر پزشکان ایرانی، جزو برترین پزشکان جهان بوده و از نظر علمی جایگاه برجسته‌ای در دنیا دارند.

محمدی ادامه داد: در مجموع نمره بالایی به دانشگاه‌ها می‌دهم؛ البته کافی نیست و باید اشکالات را بازنگری و آسیب‌شناسی کنیم؛ آیا پیشرفت‌های علمی ما منطبق بر نیازهای کشور بوده است؟ آموزش عالی باید نیازهای کشور را برطرف کند و ارتباط خوبی با صنعت پیدا کند.

از نظرات علمی و تخصصی سایر کشورها استفاده کنیم

وی با بیان اینکه باید با کشورهای مختلف ارتباط علمی بیشتری برقرار کنیم، افزود: برخی از کشورها در شاخه‌های علمی مختلف پیشرفت کرده‌اند که باید از تخصص و نظر علمی آن‌ها استفاده کنیم؛ برای این کار می‌توانیم برخی دانشجویان را به کشورهای خارجی بفرستیم و در حوزه‌هایی که نیاز داریم، تبادل علمی صورت بگیرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در بعضی از شهرهای کوچک، نیاز به واحد دانشگاهی نداریم که این واحدهای کوچک باید با دانشگاه‌های بزرگ ادغام شوند و از صرف هزینه اضافی جلوگیری شود.

محمدی بیان کرد: در زمینه علمی باید به دانشمندان خودمان توجه ویژه‌ای داشته باشیم و از نظرات آن‌ها برای پیشرفت کشور استفاده کنیم؛ البته ایرادی ندارد که از پیشرفت علمی کشورهای خارجی استفاده کنیم. در دهکده جهانی همه باید باهم همکاری داشته باشند؛ نظرات کارشناسی و علمی افراد خارجی را بررسی کنیم و مطابق با نیازهای کشورمان از آن استفاده کنیم.

وی افزود: باید راهکارهای مناسبی برای توسعه علمی کشور پیدا کنیم، اشکالات را برطرف کرده و از تجربه کشورهای خارجی استفاده کنیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در مورد برنامه‌های کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: یکی از وظایف کمیسیون، بررسی طرح‌ها و لوایح آموزشی است. همچنین کمیسیون آموزش باید نظارت لازم بر آموزش عالی و آموزش‌وپرورش را داشته باشد.

محمدی افزود: در مورد وزارت علوم و دانشگاه‌ها باید نظارتمان بیشتر از گذشته باشد و برنامه‌ریزی کنیم تا اشکالات، آسیب‌شناسی شود.

وی ادامه داد: برای توسعه پژوهش در کشور باید راهکارهای خوبی پیدا کنیم؛ کشورهایی که رشد چشمگیر علمی داشته‌اند، به تحقیق و پژوهش، بیشتر از مقوله‌های دیگر اهمیت دادند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اعضای کمیسیون آموزش با مأمور کردن گروه‌هایی می‌توانند دستاوردهای دانشگاه‌های بزرگ دنیا را بررسی کنند که چه اقداماتی انجام دادند تا به این رشد علمی رسیده‌اند؛ باید بین دانشگاه و صنعت ارتباط زیادی ایجاد شود که در این زمینه کارهای خوبی انجام‌شده اما کم است و باید این ارتباط تقویت شود.

استاد دانشگاه نباید فقط تدریس کند/ لزوم توجه بیشتر استادان دانشگاه به پژوهش و نوآوری

محمدی در پایان خاطرنشان کرد: یکی از ایراداتی که به دانشگاه‌ها وارد است، روزمرگی برخی استادان دانشگاه است که فقط تدریس می‌کنند و به تحقیق، پژوهش و نوآوری کمتر توجه می‌کنند؛ استاد دانشگاه باید مدام در حال تحقیق و پژوهش باشد و در جهت رفع مشکلات کشور گام بردارد.

انتهای پیام/4123/4118/خ

دانشگاه آزاد آرامش و امنیت را به خانواده‌های ایرانی هدیه داد

دانشگاه آزاد آرامش و امنیت را به خانواده‌های ایرانی هدیه داد

شیخی: دانشگاه هرمزگان مولود انقلاب اسلامی است

شیخی: دانشگاه هرمزگان مولود انقلاب اسلامی است

دستاوردهای دانشگاهی در 40 سال گذشته رشد چشمگیر داشته است

دستاوردهای دانشگاهی در 40 سال گذشته رشد چشمگیر داشته است

بهترین دستاورد دانشگاه جامع علمی کاربردی تربیت نیروهای مهارتی است

بهترین دستاورد دانشگاه جامع علمی کاربردی تربیت نیروهای مهارتی است

دانشگاه امام خمینی(ره)؛ تنها مرجع رسمی تربیت دانشجویان غیرایرانی

دانشگاه امام خمینی(ره)؛ تنها مرجع رسمی تربیت دانشجویان غیرایرانی

تأسیس 37 دانشگاه در استان ایلام به برکت انقلاب اسلامی

تأسیس 37 دانشگاه در استان ایلام به برکت انقلاب اسلامی

رشد و توسعه دانشگاه پیام نور از دستاوردهای انقلاب اسلامی است

رشد و توسعه دانشگاه پیام نور از دستاوردهای انقلاب اسلامی است

حرکت تحولی دانشگاه آزاد اسلامی در راستای بیانیه مقام معظم رهبری

معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد هرند و مرکز نیک‌آباد منصوب شد

رئیس مرکز امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد

دانشگاه آزاد بازوی پرتوان رهبری در معماری تمدن نوین اسلامی

مقام معظم رهبری درپیام تاریخی خویش «گام دوم انقلاب» راتدوین کردند

اقدامات رذیلانه تروریستی خللی در اراده ملت ایران ایجاد نخواهد کرد

ابلاغ آیین‌نامه مسابقات قرآن و عترت و جشنواره هنر و ادبیات دینی

آغاز آیین رونمایی از ۴۰ اثر فاخر در حوزه مطالعات انقلاب اسلامی

مصوبه افزایش نجومی شهریه دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد کذب است

دانشگاه آزاد بازوی پرتوان رهبری در معماری تمدن نوین اسلامی

مقام معظم رهبری درپیام تاریخی خویش «گام دوم انقلاب» راتدوین کردند

رئیس مرکز امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد

پیوند بین چله‌های انقلاب اسلامی ضروری است

اقساط وام‌های کارکنان دانشگاه آزاد از حقوق اسفند کسر نمی‌شود

کتاب تاریخچه 30 ساله دانشگاه یزد رونمایی شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری وارد یزد شد

زنان در برهه کنونی، مرجعيت علمی، سياسی و اجتماعی دارند

تیمچه مرتاض در دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد افتتاح شد

سمینار «آینده نفت در سرزمین انرژی» برگزار شد