يكشنبه  03  شهریور  1398
سه شنبه , 16 بهمن 1397 ساعت 22:58

وزیر علوم:

پیام نور شهرهای کوچک برچیده می‌شود/اعطای تسهیلات به محصلان خارجی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برای بازگرداندن تحصیل‌کرده‌های ایرانی خارج از کشور تسهیلاتی فراهم شده تا بتوانند به شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه و‌ سیاست گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، منصور غلامی امشب در برنامه گفتگوی ویژه خبری که از شبکه دو سیما پخش شد، ضمن گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: پس از انقلاب فرهنگی، دوران‌ خوبی برای دانشگاه آغاز شد و دانشگاه‌ها از نو متولد شدند.

وی افزود: در طول ۴۰ سال گذشته تعداد دانشگاه‌ها افزایش چشمگیر داشته و اعضای هیئت علمی جدید تربیت کردیم.

وزیر علوم بیان کرد: برای تربیت اساتید، دانشگاه تربیت مدرس تأسیس شد که مولود انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

غلامی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی به لحاظ گسترش فیزیکی و تعداد اعضای هیئت علمی تغییر کردند، تصریح کرد: بسیاری از اساتید دانشگاهی بعد از انقلاب فرهنگی از دانشگاه‌ها خارج ‌شدند و تعدادی از دانشجویان نیز به دلایل شرکت در دفاع مقدس و جهاد سازندگی تحصیل در دانشگاه‌ها را رها کردند.

وی بیان کرد: در اوایل دهه ۷۰ ما اقدام به ایجاد دوره‌های کارشناسی ارشد کردیم و در اواخر این دهه بیشتر دانشگاه‌های کشور دوره‌های دکترا را دایر کردند. در همین زمان بود که میزان اعزام به خارج بسیار کم شد و ما در داخل کشور به تربیت نیروی انسانی پرداختیم.

141 هزار دانشجوی دکترا منجر به تحقیقات علمی نوآورانه شده است

وزیر علوم ادامه داد: نتیجه توسعه تحصیلات تکمیلی در اوایل دهه ۸۰ رشد علمی کشور بود و این توسعه هم‌اکنون با عملکرد دانشجویان دکترا که ۱۴۱ هزار نفر هستند منجر به تحقیقات علمی نوآورانه و مقالات منتشر شده در نشریات بین المللی شده است که جزو شاخص‌های توسعه علمی کشور محسوب می‌شود.

غلامی خاطرنشان کرد: نیرو‌های انسانی تربیت شده در سطوح اجرایی و اقتصادی کشور فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه در گذشته در حوزه های نفت و پزشکی به کارشناس‌های خارجی اتکا داشتیم، اظهار کرد: این جابه‌جایی به خوبی انجام شد و بیشتر مدیران کشور حداقل یکی از مقاطع کارشناسی ارشد و ‌دکترای خود را در داخل کشور گذراندند، در حال حاضر فرزندان خانواده‌های روستایی هم تحصیلات دانشگاهی دارند.

وزیر علوم در خصوص جایگاه علمی کشور در دنیا تصریح کرد: نتیجه تحقیق‌های علمی مراکز علمی زمانی قابل ارزیابی است که در مجامع علمی بین‌المللی پذیرفته شود. هم‌اکنون به خاطر اینکه دانشجویان تحصیلات تکمیلی باید نوآوری علمی داشته باشند این دانشجویان به دنبال علم جدید رفتند؛ به همین دلیل بیشتر نشریات علمی دنیا مقالات پژوهشگران کشورمان را چاپ می‌کنند که سبب شده رتبه علمی ایران به رتبه شانزدهم دنیا برسد. 

غلامی ادامه داد: البته در بعضی شاخه‌های علمی مثل نانو، سلول‌های بنیادی و زیست‌فناوری رتبه بهتری در دنیا داریم.

فعالیت 190 مرکز رشد در کشور

وی بیان کرد: در دهه اخیر به دنبال تبدیل علم به فناوری هستیم و در حال حاضر ۱۹۰ مرکز رشد در دانشگاه‌های کشور داریم.

وزیر علوم با اشاره به اینکه ۴۳ پارک علم و فناوری در کشور فعالیت می‌کند، اظهار کرد: در هر استان حداقل یک پارک وجود دارد، تعداد زیادی از استارت‌آپ‌های ایرانی هم در همین پارک‌ها رشد کردند.

غلامی عنوان کرد: در نمایشگاه پژوهش سال ۹۷، شرکت‌های دانش بنیان زیادی حاضر بودند و قرارداد‌های خوبی را با شرکت‌های صنعتی امضا کردند.

ایجاد 42 هزار شغل بر پایه دانش و به شکل پایدار

وی افزود: در حوزه پژوهش دانشگاهی، ۴۲ هزار شغل بر پایه دانش و به شکل پایدار ایجاد شده است، ایجاد یک شغل در شرکت‌های دانش بنیان، یک پنجم شرکت‌های دیگر هزینه دارد.

وزیر علوم درباره ضعف پیوند دانشگاه و صنعت گفت: در مقایسه با کشور‌های پیشرفته در این زمینه خیلی دیر شروع کردیم اما شروع ما خوب بوده است، بخش غیردانشگاهی استعداد جذب نیرو‌های تربیت شده دانشگاه‌ها را ندارد. ما ظرفیت‌های بالایی داریم ولی مشتری جذب دانشگاه‌ها نشده است.

غلامی افزود: برای ارتباط صنعت و دانشگاه باید عوامل متعددی را بررسی کرد، باید نیاز‌های شرکت‌های صنعتی هم‌راستا با توسعه و تحقیقات باشد. بعضی از صنایع کشور از فناوری‌های جدید استفاده نمی‌کنند، به همین دلیل این شرکت‌ها خیلی نیازمند ارتباط با دانشگاه‌ها نیستند

وی درباره حمایت‌های مالی از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: در پارک‌های علم و فناوری در مورد شرکت‌های دانش‌بنیان کار حمایتی و تشویقی انجام می‌شود اما طرح‌های اقتصادی زیادی برای شرکت‌های دانش بنیان نداریم.

فروش 8 هزار میلیارد تومانی پارک‌های علم و فناوری

وزیر علوم با بیان اینکه امسال پارک‌های علم و فناوری دانشگاه‌ها، ۸ هزار میلیارد تومان فروش محصول داشتند، گفت: این فروش جدای از سود شرکت‌هایی است که بیرون از دانشگاه‌ها فعالیت می‌کنند، شرکت‌های دانش بنیان در حال ایجاد بازار خوبی برای محصولات خود هستند.

غلامی با اشاره به اینکه انقلاب فرهنگی تولد نو برای دانشگاه‌های ایران بود، گفت: تعداد دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به دلیل تقاضای زیاد توسعه فراوانی داشته است به طوری که بیش از ۲ هزار مرکز آموزشی در کشور داریم؛ واحد‌های علمی کاربردی را از دستگاه‌های دولتی جدا کردیم و به سمت بخش خصوصی هدایت شده تا در اقتصاد و صنعت تأثیر زیادی داشته باشد.

وی با اشاره به بحث آمایش سرزمینی و نیروی انسانی اظهار کرد: در کشور ما چندبار آمایش سرزمینی انجام شده است، بر اساس تقاضای دانشگاه‌ها، دانشجو پذیرش می‌شود و توسعه در این راستا صورت می‌گیرد، واحد‌های دانشگاه‌های غیردولتی با کمبود دانشجو رو به رو هستند، برای جلوگیری از آسیب‌ها و مشکلات باید واحد‌های کوچک را با واحد‌های بزرگ پیوند دهیم تا توسعه پیدا کنند به طوری که طرحی در این راستا تدوین و نهایی شده است، دانشگاه‌ها و مرکز علمی کوچک در استان‌ها به صورت شبکه علمی تحت یک تابلو قرار می‌گیرند.

پیام نور شهرهای کوچک برچیده می‌شود

وزیر علوم با بیان اینکه ما می‌خواهیم از ظرفیت‌ها در یک شبکه استفاده کنیم، گفت: واحد‌های دانشگاه پیام نور به دلیل کاهش جمعیت به سمت شهر‌های بزرگ‌تر هدایت شده است، همچنین دانشگاه آزاد طرحی را پیگیری می‌کند تا واحد‌های کوچک را در دانشگاه‌ها تجمیع کند، دانشگاه تهران تعدادی پردیس در شهر‌های مختلف دارد به طوری که آرم دانشگاه تهران را دارند لذا باید در استان‌ها هم چنین مدلی را بتوانیم تعریف کنیم، در بلژیک ۱۶ پردیس با ۵۴ هزار دانشجو اداره می‌شود که این موضوع به عنوان شاخصی برای رتبه بندی دانشگاه‌ها مطرح می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی را باید با هم تجمیع کنیم تا به صورت شبکه‌ای هدایت شود، ضرورت ندارد هر دستگاهی برای خود دانشکده یا دانشگاه تأسیس کند.

تسهیلات دولت برای تحصیل‌کرده‌های خارج از کشور

غلامی عنوان کرد: برای بازگرداندن تحصیل‌کرده‌های ایرانی خارج از کشور تسهیلاتی فراهم شده تا بتوانند به شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کنند، در حوزه علوم انسانی بعد از انقلاب رویکرد جدیدی را در پیش گرفتیم، با توجه به دیدگاه‌های اسلامی مسائل علوم انسانی تحول خاصی پیدا کرده است، دانشگاه‌های ما از قدیم به ریاضت‌کشی عادت کرده‌اند.

وزیر علوم با اشاره به اینکه با توجه به رقمی که از تولید ناخالص ملی برای پژوهش در بودجه در نظر گرفته می‌شود سهم کمی به دانشگاه‌ها اختصاص پیدا می‌کند، ادامه داد: دانشگاه‌ها با تمام محدودیت‌ها دستاورد‌های خوبی داشتند، ۱۰ تا ۲۵ درصد از بودجه جاری دانشگاه‌ها به پژوهش اختصاص داده می‌شود.

قرارداد وزارت علوم با محیط‌ زیست در مورد ریزگردها و دریاچه ارومیه

غلامی با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان برنامه‌های بسیاری برای بازگرداندن تحصیل‌کرده‌های خارج از کشور دارد و تسهیل این رفت و آمد‌ها باید در دولت و مجلس مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: در حوزه علوم انسانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی نگاه اسلام به انسان مبنای کار آموزش عالی بوده و در سال‌های اخیر تلاش شده است تا ارتباط بدنه کارشناسی دانشگاه‌ها به ویژه در علوم انسانی با جامعه ایجاد شود.

وزیر علوم در پایان خاطرنشان کرد: امسال قرارداد مهمی با سازمان حفاظت محیط زیست درباره ریزگردها و خشک شدن تالاب‌ها امضا کرده‌ایم و در حال حاضر دانشگاه شریف برای احیای دریاچه ارومیه کارهای خوبی انجام داده است.

انتهای پیام/۴۱۱۸/4123/

http://ana.ir/i/358708
سامانه جوشکاری پرتو الکترونی در پارک فناوری پردیس رونمایی شد

سامانه جوشکاری پرتو الکترونی در پارک فناوری پردیس رونمایی شد

حفظ رشد علمی و توسعه فناوری از محورهای اصلی بیانیه رهبری است

حفظ رشد علمی و توسعه فناوری از محورهای اصلی بیانیه رهبری است

رونمایی از نخستین محصول فناوری روش نوین ویرایش ژنی کریسپر

رونمایی از نخستین محصول فناوری روش نوین ویرایش ژنی کریسپر

بهره‌مندی از استعدادهای جوانان در مسیر توسعه کشور

بهره‌مندی از استعدادهای جوانان در مسیر توسعه کشور

احداث اولین رصدخانه استان اردبیل توسط دانشگاه پیام نور

احداث اولین رصدخانه استان اردبیل توسط دانشگاه پیام نور

آثار معنوی سرمایه‌‌های انقلاب از بین رفتنی نیست

آثار معنوی سرمایه‌‌های انقلاب از بین رفتنی نیست

چرا مقالات علمی منجر به تولید ثروت در کشور نشده است؟

چرا مقالات علمی منجر به تولید ثروت در کشور نشده است؟

 23 دانشگاه کشور از برترین دانشگاه‌های دنیاست

23 دانشگاه کشور از برترین دانشگاه‌های دنیاست

وزارت علوم حمايت رفاهی از دانشجويان دكتری را تقويت می‌كند

وزارت علوم حمايت رفاهی از دانشجويان دكتری را تقويت می‌كند

وزیر علوم از مجلس کارت زرد گرفت

وزیر علوم از مجلس کارت زرد گرفت

ساماندهی نخبگان کشور اصلی‌ترین راه رسیدن به تکنولوژی است

ساماندهی نخبگان کشور اصلی‌ترین راه رسیدن به تکنولوژی است

معمای خوابگاه‌های متأهلی

معمای خوابگاه‌های متأهلی

شبکه نظارت و کنترل تغذیه دانشجویی تشکیل می‌شود

شبکه نظارت و کنترل تغذیه دانشجویی تشکیل می‌شود

سعید نمکی به‌عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب شد

سعید نمکی به‌عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب شد

به پیشرفت آموزش عالی و علمی نمره ۲۰ می‌دهم

به پیشرفت آموزش عالی و علمی نمره ۲۰ می‌دهم

اقتصاد ایران بازار محور نیست/ دولت در حال عمق‌بخشی به بازار سرمایه

ترامپ: رسانه‌ها حرف‌های من را جدی می‌گیرند

آیین‌نامه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی ابلاغ شد

راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌هاست

بنیاد دفاع ازدموکراسی‌ها ومدیرآن در فهرست تحریمی ایران قرار گرفتند

حمله انتحاری به کاروان نیروهای ناتو در افغانستان

نخست‌وزیر انگلیس: نگران تبعات جنگ تجاری آمریکا با چین هستیم

بخشنامه‌ها بعد از هماهنگی با معاونت طرح و برنامه صادر شوند

رئیس شورای اروپا: خروج آمریکا از برجام نتایج مثبتی نداشت

سيد سلمان سامانى به سمت معاون هماهنگى وزارت كشور منصوب شد

هیئت دولت فیلم برخورد رهبری با جوان منتقد را ببینند

چرا آمریکایی‌ها با استیضاح ترامپ مخالف‌اند؟!

حجت‌الاسلام والمسلمین رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت شد

مراکز فروش بلیت هواپیما موظف به رعایت سقف و کف قیمت هستند

ایرانی‌ها رکورددار مصرف نان/ گرانی نان در راه است

دانشگاه آزاد اسلامی به سمت کارآمدسازی در آموزش و متناسب‌سازی با سند توسعه استان‌ها تغییر جهت داده است

وظیفه اصلی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تبیین ارزش‌های انقلابی و تعمیق معرفت اسلامی است

اعتراض دانشگاه آزاد به رأی دادگاه علوم و تحقیقات/ حکم دادگاه قطعی نیست

جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان برگزار شد

ضرورت تدوین مقررات جدید برای رسانه‌های اجتماعی و ارتباطات شبکه‌ای

مواضع ضد و نقیض رئیس یک دانشگاه/ وقتی دانشگاه بهشتی پاتوق سفارت فرانسه می‌شود!

دانشگاه آزاد اسلامی در گام دوم خود مردم را امیدوار خواهد کرد

جلسه بررسی بودجه دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران برگزار شد

از تایید تا تکذیب آقای رئیس/ آیا فساد اخلاقی استاد دانشگاه تربیت مدرس نادیده گرفته می‌شود؟

آغاز عملیات احداث سه پروژه عمرانی دانشگاهی در مجتمع آموزش عالی سراوان

تصویب تشکیل کمیته تلفیق برنامه‌های پنج‌ساله دستگاه‌ها/ کارگروه‌های تخصصی مهندسی فرهنگی در دستگاه‌ها تشکیل شد

رئیس دانشگاه مراغه ابقا شد

دانشگاه D8 بنابردلایلی به دانشگاه بوعلی سینا داده شد!

از مؤسسات غیرانتفاعی حمایت می‌کنیم

استفاده از مواد یخ‌زدا به جای شن و ماسه از دستاوردهای پژوهشگاه مواد و انرژی است

تدوین بودجه دانشگاه آزاد مبتنی بر معیارهای عملیاتی/ تمرکزگرایی در نظام بودجه‌بندی موجب شفافیت می‌شود

چرا آمریکا وارد جنگ با ایران نمی‌شود؟ / طرح شکست خورده خاورمیانه بزرگ 7 تریلیون دلار هزینه داشت

گاردریل‌گذاری 4 کیلومتری در واحد علوم و تحقیقات/ طرح ایمن‌سازی مسیر با مشاوره‌های پلیس راه در حال انجام است

اخراج یا اتمام تفاهم همکاری؟/ معاونت فرهنگی وزارت علوم زیر چرخ «بی‌تدبیری»

اثرگذاری اطلاعات بر اجتماع و سیاست اجتناب‌ناپذیر است/ قاضی دیوان روسای سه دانشگاه را تهدید کرده است