شنبه  02  شهریور  1398
يكشنبه , 14 بهمن 1397 ساعت 10:54

دکتر طهرانچی تأکید کرد:

گسترش فعالیت‌های علمی بین دانشگاه آزاد اسلامی و عراق

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از آمادگی انجام پروژه‌های مشترک با همکاری استادان عراقی و راه‌اندازی پارک علم و فناوری در ایران و عراق خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، قصی عبدالوهاب السهیل وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق و هیئت همراه با دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ساختمان حافظ سازمان مرکزی دیدار و گفتگو کردند.

طهرانچی در این دیدار با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران نخستین سفر خارجی وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق در دوره جدید است، گفت: این موضوع بیانگر اهمیتی است که ایشان برای گسترش آموزش عالی در کشور خود قائل است.

وی اظهار کرد: یکی از توفیقات جمهوری اسلامی ایران در طول 40 سال که از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی می‌گذرد، پیشرفت‌های علمی متعدد است. این پیشرفت‌ها در زمینه دستاوردها و برون‌دادهای علمی و مقالات گوناگون حاصل شده، به طوری که ایران در رتبه شانزدهم دنیا قرار گرفته و دانشگاه آزاد اسلامی در میان مؤسسات ایرانی دارای بالاترین تعداد از این جهت است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ایران در زمینه آموزش عالی سرزمینی و رشد تحصیلات تکمیلی یکی از 5 کشور اول دنیا در دهه گذشته است، گفت: همچنین ایران جزو 10 کشور برتر دنیا در زمینه تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی در داخل کشور است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: 48 درصد از جوانان ایرانی بین 18 تا 24 سال در مقاطع مختلف آموزش عالی تحصیل می‌کنند که این موضوع نشان می‌دهد  ظرفیت‌سازی بسیار خوب از سوی ایران در این زمینه صورت گرفته است.

طهرانچی به تحصیل یک میلیون و 320 هزار دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی 38 درصد آموزش عالی کشور را به خود اختصاص داده و در حوزه‌های علوم، پزشکی، مهندسی و ... جایگاه ویژه‌ای دارد.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان کرد: این دانشگاه در کشورهای همسایه از جمله افغانستان و امارات دارای شعبه و در لبنان هم به فعالیت مشغول است. دانشگاه آزاد اسلامی در افغانستان دارای یکی از معتبرترین مؤسسات آموزش عالی حتی با وجود دانشگاه‌های آمریکایی است.

وی اظهار کرد: در ایران علی‌رغم تحریم‌ها، فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی بسیار خوب و ارزنده‌ای انجام شده، به طوری که نتایج آن را می‌توان در پیشرفت‌هایی که در صنایع هسته‌ای، دفاعی و ساخت ماهواره‌ها صورت گرفته، مشاهده کرد. جوانان ما در پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان آموخته‌اند،  چگونه ایده‌های خود را به محصول تبدیل کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به قیاس تعداد دانشجویان و اعضای هیئت علمی کشور در قبل و بعد از انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: در ابتدای انقلاب 170 هزار دانشجو و 8 هزار عضو هیئت علمی داشتیم که همه استادان دانش‌آموخته کشورهای خارجی بودند، اما خوشبختانه امروز 82 هزار عضو هیئت علمی و بالغ بر 4 میلیون دانشجو داریم که بیش از نیمی از استادان از دانشگاه‌های داخل کشور فارغ‌التحصیل شده‌اند.

دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی انجام پروژه‌های مشترک با همکاری استادان عراقی را دارد

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: مقام معظم رهبری بر این نکته تأکید دارند که پیشرفت‌های علمی جمهوری اسلامی ایران متعلق به کشورهای مسلمان و منطقه است؛ بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی دارد با یک کار کارشناسی و عملیاتی، وارد عرصه جدیدی از فعالیت‌های مشترک با کشور عراق شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در گذشته، بیشتر ارتباطات علمی بین ایران و عراق به اعزام دانشجو محدود می‌شد، خاطر نشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی انجام پروژه‌های مشترک با همکاری استادان عراقی را دارد؛همچنین می‌تواند در حوزه علوم و فناوری‌های نوین در کشور عراق یا محیط‌های مشترک، آزمایشگاه‌های ملی راه‌اندازی کند تا منجر به افزایش کارآمدی، برون‌دادهای علمی و ارتقای محققان و پژوهشگران عراقی شود.

طهرانچی از آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای راه‌اندازی پارک علم و فناوری در ایران و عراق خبر داد و افزود: این دانشگاه همچنین در حوزه‌های پزشکی، درمان و آموزش نیروی انسانی از جمله پزشک، پرستار و کادر درمانی، آماده هرگونه همکاری با کشور عراق است.

وی در ادامه با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی دارای 440 شعبه و 700 مدرسه دوره ابتدایی و متوسطه در سراسر کشور است، گفت: 30 هزار عضو هیئت علمی به یک میلیون و 320 هزار دانشجو آموزش می‌دهند که نیمی از دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: این دانشگاه دارای 10 بیمارستان در کشور است که وظیفه خدمت رسانی به مردم و آموزش به دانشجویان را برعهده دارند. همچنین دارای آزمایشگاه‌های بسیار مجهز در سطح کشور است.

طهرانچی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی هیچ پولی از دولت نمی‌گیرد و به طور غیردولتی اداره می‌شود، گفت: این دانشگاه با وزارت‌خانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ارتباط و تعامل مستقیم است.

مهم‌تر از تجهیزات و امکانات پیشرفته، نیروی انسانی ایده‌پرداز است

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه مهم‌تر از تجهیزات و امکانات پیشرفته، نیروی انسانی است که ایده خلق می‌کند، گفت: جوانان کشور قبل از انقلاب اسلامی برای ادامه تحصیل به دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی می‌رفتند و بعد از فارغ‌التحصیلی و بازگشت به کشور، هیچ ایده و تفکری نداشتند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی می‌خواهد در آزمایشگاه‌های خود دانشمندانی تربیت کند که بعد از فارغ‌التحصیلی نیز دارای ایده‌های فراوان و کاربردی باشند. در صورت آمادگی وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق، دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند با ایجاد یک فرصت مطالعاتی 6 ماهه، زمینه همکاری و پیوند میان دانشمندان جوان دو کشور را فراهم کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: همچنین با توجه به علاقه‌مندی دانشمندان عراقی به امام رضا (ع)، می‌توانیم دوره‌های مطالعاتی را در شهر مقدس مشهد برگزار کنیم؛ با توجه به اینکه امکان سکونت در تهران و سایر شهرها نیز مهیاست.

طهرانچی نانو تکنولوژی، سلول‌های بنیادی، بیو تکنولوژی، ریزگردها، محیط زیست، نفت و پتروشیمی، علوم انسانی، روان‌شناسی، علوم اجتماعی، تاریخ شفاهی، مستندسازی معماری و ... را از مباحث مشترک بین ایران و عراق عنوان کرد و افزود: دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق می‌توانند با تشکیل تیم‌های تحقیقاتی بر روی این موضوعات پژوهش کنند. همچنین جوانان برومند عراق زحمات زیادی در مبارزه با داعش کشیدند که باید تلاش‌های آنها از لحاظ علمی ثبت و نشر داده شود.

وی اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی آماده است تا در چارچوب یک تفاهم‌نامه در زمینه ایجاد فرصت‌های مطالعاتی برای محققان جوان عراقی، توسعه شعبه در عراق، فعالیت‌های مشترک علمی و ایجاد آزمایشگاه‌های پیشرفته در دانشگاه‌های عراق توسط پژوهشگران جمهوری اسلامی ایران اقدام کند که این امر بستر کار پژوهشی مشترک در دوران طولانی بین دو کشور را تضمین می‌کند.

دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال برقراری ارتباط بین دانشمندان در سطوح مختلف است

طهرانچی تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال برقراری ارتباط بین دانشمندان در سطوح مختلف است. این دانشگاه تلاش می‌کند تا بستر را برای پیوند و تعامل هر چه بیشتر محققان و پژوهشگران فراهم کند.

وی در پایان با تأکید بر اینکه نگاه جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه آزاد اسلامی به اقداماتی که در کشور عراق انجام می‌دهد، اداری نیست، گفت: رابطه ما برادری است و ثمراتش تمدن دوره اسلامی است که 500 سال در جهان حاکم بود. امیدواریم دوباره روزی فرا برسد که این منطقه در تمدن و علم پیشتاز باشد.

در این مراسم بیژن رنجبر قائم‌مقام رئیس دانشگاه در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش‌های تحصیلات تکمیلی، بهروز طهماسب کاظمی رئیس مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی، علیرضا شیخ‌عطار سرپرست معاونت بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی، علیرضا منظری توکلی سرپرست سازمان سما، رضا مسعودی سرپرست واحد علوم و تحقیقات و سید محمودرضا آقامیری سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکزی حضور داشتند.

انتهای پیام/4040/خ

http://ana.ir/i/357652
اجرای 11 پروژه تحقیقاتی بین دانشگاه‌های ایران و هند

اجرای 11 پروژه تحقیقاتی بین دانشگاه‌های ایران و هند

راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی از برکات نظام و انقلاب بود

راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی از برکات نظام و انقلاب بود

ساماندهی امور روانشناسی بالینی به معاونت علوم پزشکی واگذار شد

ساماندهی امور روانشناسی بالینی به معاونت علوم پزشکی واگذار شد

مدارس عالی مهارتی  دغدغه اشتغال فارغ‌التحصیلان را حل خواهد کرد

مدارس عالی مهارتی دغدغه اشتغال فارغ‌التحصیلان را حل خواهد کرد

ایران به برکت انقلاب اسلامی نخستین کشور منطقه در حوزه علم است

ایران به برکت انقلاب اسلامی نخستین کشور منطقه در حوزه علم است

دانشگاه آزاد با اجرای طرح تحول کشاورزی در پی شکوفایی اقتصادی

دانشگاه آزاد با اجرای طرح تحول کشاورزی در پی شکوفایی اقتصادی

لزوم راه‌اندازی سامانه اینترنتی فروش تولیدات کشاورزی دانشگاه آزاد

لزوم راه‌اندازی سامانه اینترنتی فروش تولیدات کشاورزی دانشگاه آزاد

علاقه‌مند به همکاری مستمر با پژوهشگران برجسته ایرانی هستیم

علاقه‌مند به همکاری مستمر با پژوهشگران برجسته ایرانی هستیم

بیژن رنجبر سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی شد

بیژن رنجبر سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی شد

دومین کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی

دومین کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی

تسلیت رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پی درگذشت کارمند واحد قائم‌شهر

تسلیت رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پی درگذشت کارمند واحد قائم‌شهر

دانشگاه آزاد اسلامی روز یکشنبه 21 بهمن تعطیل است

دانشگاه آزاد اسلامی روز یکشنبه 21 بهمن تعطیل است

انسان غیرمتفکر محصول نظام کمّی و نگاه اداری بر اداره علم است

انسان غیرمتفکر محصول نظام کمّی و نگاه اداری بر اداره علم است

نمایشگاه فن‌بازار کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی افتتاح شد

نمایشگاه فن‌بازار کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی افتتاح شد

14/11/1397 02:53:19 ب.ظ
سلام.لطفاً آیین نامه تحصیل همزمان در دو رشته در دانشگاه آزاد اسلامی را ابلاغ بفرمایید.

اقتصاد ایران بازار محور نیست/ دولت در حال عمق‌بخشی به بازار سرمایه

ترامپ: رسانه‌ها حرف‌های من را جدی می‌گیرند

آیین‌نامه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی ابلاغ شد

راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌هاست

بنیاد دفاع ازدموکراسی‌ها ومدیرآن در فهرست تحریمی ایران قرار گرفتند

حمله انتحاری به کاروان نیروهای ناتو در افغانستان

نخست‌وزیر انگلیس: نگران تبعات جنگ تجاری آمریکا با چین هستیم

بخشنامه‌ها بعد از هماهنگی با معاونت طرح و برنامه صادر شوند

رئیس شورای اروپا: خروج آمریکا از برجام نتایج مثبتی نداشت

سيد سلمان سامانى به سمت معاون هماهنگى وزارت كشور منصوب شد

هیئت دولت فیلم برخورد رهبری با جوان منتقد را ببینند

چرا آمریکایی‌ها با استیضاح ترامپ مخالف‌اند؟!

حجت‌الاسلام والمسلمین رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت شد

مراکز فروش بلیت هواپیما موظف به رعایت سقف و کف قیمت هستند

ایرانی‌ها رکورددار مصرف نان/ گرانی نان در راه است

دانشگاه آزاد اسلامی به سمت کارآمدسازی در آموزش و متناسب‌سازی با سند توسعه استان‌ها تغییر جهت داده است

وظیفه اصلی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تبیین ارزش‌های انقلابی و تعمیق معرفت اسلامی است

اعتراض دانشگاه آزاد به رأی دادگاه علوم و تحقیقات/ حکم دادگاه قطعی نیست

جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان برگزار شد

ضرورت تدوین مقررات جدید برای رسانه‌های اجتماعی و ارتباطات شبکه‌ای

مواضع ضد و نقیض رئیس یک دانشگاه/ وقتی دانشگاه بهشتی پاتوق سفارت فرانسه می‌شود!

دانشگاه آزاد اسلامی در گام دوم خود مردم را امیدوار خواهد کرد

جلسه بررسی بودجه دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران برگزار شد

از تایید تا تکذیب آقای رئیس/ آیا فساد اخلاقی استاد دانشگاه تربیت مدرس نادیده گرفته می‌شود؟

آغاز عملیات احداث سه پروژه عمرانی دانشگاهی در مجتمع آموزش عالی سراوان

تصویب تشکیل کمیته تلفیق برنامه‌های پنج‌ساله دستگاه‌ها/ کارگروه‌های تخصصی مهندسی فرهنگی در دستگاه‌ها تشکیل شد

رئیس دانشگاه مراغه ابقا شد

دانشگاه D8 بنابردلایلی به دانشگاه بوعلی سینا داده شد!

از مؤسسات غیرانتفاعی حمایت می‌کنیم

استفاده از مواد یخ‌زدا به جای شن و ماسه از دستاوردهای پژوهشگاه مواد و انرژی است

تدوین بودجه دانشگاه آزاد مبتنی بر معیارهای عملیاتی/ تمرکزگرایی در نظام بودجه‌بندی موجب شفافیت می‌شود

چرا آمریکا وارد جنگ با ایران نمی‌شود؟ / طرح شکست خورده خاورمیانه بزرگ 7 تریلیون دلار هزینه داشت

گاردریل‌گذاری 4 کیلومتری در واحد علوم و تحقیقات/ طرح ایمن‌سازی مسیر با مشاوره‌های پلیس راه در حال انجام است

اخراج یا اتمام تفاهم همکاری؟/ معاونت فرهنگی وزارت علوم زیر چرخ «بی‌تدبیری»

اثرگذاری اطلاعات بر اجتماع و سیاست اجتناب‌ناپذیر است/ قاضی دیوان روسای سه دانشگاه را تهدید کرده است