سه شنبه  02  بهمن  1397
پنجشنبه , 20 دی 1397 ساعت 19:28

طهرانچی خبر داد:

ارتقای نمودار سازمانی دانشگاه آزاد درجهت تفویض اختیار به استان‌ها

جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی عصر امروز به ریاست دکتر طهرانچی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد برگزار شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه شورای استان خراسان رضوی با اشاره به وضعیت دانشگاه آزاد اسلامی این استان گفت: این دانشگاه در زمانی که کشور طالب آموزش بود، با قابلیت‌ها و ویژگی‌های خود ایجاد شد و توسعه پیدا کرد و اکنون این دانشگاه به یک خانواده بزرگ تبدیل‌شده که دولتی‌سازی و مدیریت دولتی‌گونه این مجموعه می‌تواند نقطه شکست آن باشد.

وی ادامه داد: هنری نیست که از بودجه دولتی و پول نفت، هزینه پتنت کرد و از آن درآمدزایی نداشت، بلکه پتنت زمانی اهمیت دارد که منجر به درآمدزایی شود. سالانه در کشور حدود 46 هزار مقاله ثبت می‌شود که این مقالات با صرف هزینه در مجلات بین‌المللی به چاپ می‌رسند، اما زمانی که می‌خواهیم از این مقالات استفاده کنیم، برای خرید آن باید به ناشرانی چون الزویر و اشپرینگر و... پرداخت صورت گیرد.

طهرانچی با بیان اینکه اگر سازمانی تغییر و تحولات را درک نکند، شکست خواهد خورد، تصریح کرد: بسیاری از شرکت‌های بزرگ مانند برندهای معتبر ساخت تلفن همراه در رقابت با شرکت‌های جدید و قدرتمند از عرصه رقابت خارج شده‌اند، بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی هم باید درک درستی از تغییرات و سلایق جامعه داشته باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اعضای هیئت علمی قوه فکری دانشگاه هستند، گفت: با برنامه‌ریزی و به‌کارگیری صحیح از توانمندی اعضای هیئت علمی، باید سرمایه‌ها را حفظ و از بی‌انگیزه شدن آنها جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به فعالیت‌های اقتصاد دانش‌بنیان در دانشگاه خاطرنشان کرد: منظور از اقتصاد دانش‌بنیان، اقتصاد با راندمان بالاست و نه اقتصاد رانتی دولتی و اقتصادی که با وام سرپاست، چرا که پس از اختراع ماشین بخار همه کارهای تولیدی و فعالیت‌های کارخانه‌ای، متأثر از دانش بوده، اما اکنون تأثیر دانش نسبت به گذشته بیشتر شده، چرا که در گذشته اقتصاد منبع‌بنیان بود و علم و دانش حدود 18 درصد در آن نقش داشت، اما اکنون این میزان افزایش یافته است.

طهرانچی در ادامه اظهار کرد: مجموع 11 واحد و مرکز دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی 50 هزار دانشجو دارد که همه این دانشجویان را در قالب یک استان می‌بینیم که همه اعضای هیئت علمی، مدیران و کارکنان استان باید به این دانشجویان خدمت‌رسانی کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه در استان‌ها باید بتواند طرح اشتغال را داشته باشد، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان‌ها باید براساس ظرفیت‌های هر استان و با برنامه حرکت کنند تا بتوانند شرایط اشتغال جوانان را فراهم کنند، نه اینکه به امید اخذ مجوز رشته‌های جدید باشند.

وی با تأکید بر ورود دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی به تقویت رشته‌های مربوط به حوزه کشاورزی اظهار کرد: خوشبختانه به برکت آستان قدس رضوی، زمین‌های کشاورزی این استان و سایر استان‌ها تغییر کاربری نداشته‌اند و می‌توانیم با استفاده از این فرصت و تعامل خوبی که دانشگاه آزاد اسلامی با آستان قدس رضوی دارد، برای اشتغال جوانان و به‌کارگیری اعضای هیئت علمی گروه‌های مرتبط با کشاورزی، برنامه‌ریزی کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در کشور حدود 5 میلیون خانواده داریم که به نحوی اشتغال آنها مربوط به حوزه کشاورزی است، بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی باید همت کند تا رشته کشاورزی را احیا کرده و جوانان را به سمت این اشتغال که به تأمین غذا منجر می‌شود، ترغیب کند. 8 واحد دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی با دارا بودن 430 هکتار زمین کشاورزی در 12 قطعه، ظرفیت بسیار خوبی در حوزه کشاورزی دارد که می‌تواند به تقویت رشته‌های مربوط به حوزه کشاورزی، جذب دانشجوی بیشتر و درآمدزایی منجر شود.

طهرانچی با بیان اینکه شهر مقدس مشهد سالانه بیش از 25 میلیون زائر دارد، گفت: باید پرسید دانشگاه آزاد اسلامی چه سهمی در این اقتصاد داشته؟ آیا توانسته در موضوع سوغاتی، محل اقامت، بسته‌بندی محصولات تولیدی نقش‌آفرینی کند؟

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر تفویض اختیار به هیئت امنای استان‌ها، خاطرنشان کرد: اعتقاد ما این است که سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان ستاد باید نقش تصمیم‌گیرنده و نظارت‌کننده بر اجرای برنامه‌ها و مصوبات را داشته باشد و اجرای کامل برنامه‌ها را با تفویض اختیار به استان‌ها واگذار کرده و آنها را ملزم به پاسخگویی کند.

طهرانچی از اعضای هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی خواست مسائل و چالش‌های مربوط به استان را شناسایی کرده و نظام موضوعات و معضل حاشیه‌نشینی را احصاء کنند.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی از تدوین طرح «تحول بازمهندسی آموزش، پژوهش و خدمات فناوری در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی» در دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی که 52 عضو هیئت علمی گروه کشاورزی در اختیار دارد، می‌تواند یک دپارتمان ویژه راه‌اندازی کرده و اساتید و اعضای هیئت علمی رشته‌های مربوط به کشاورزی دو استان هم‌جوار خود – خراسان جنوبی و خراسان شمالی – را با زمین‌های کشاورزی و گلخانه‌هایی که در اختیار دارد، متصل کند. بدین ترتیب یک هسته مرکزی و مدرسه کشاورزی در این دانشگاه شکل می‌گیرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تغییر ساختار سازمان مرکزی، تصریح کرد: نمودار سازمانی دانشگاه آزاد اسلامی در حال تغییر و ارتقا به سمت چابک‌سازی، پاسخگویی و تفویض اختیار به استان‌هاست. تلاش می‌کنیم در ساختار جدید دخالت سازمان مرکزی در امور اجرایی را کاهش داده و نقش کنترلی خود را افزایش دهیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: بدین منظور نمودار ساختاری دانشگاه در کمیسیون دائمی هیئت امنا در حال بررسی است که طرح نهایی آن تا پایان سال ابلاغ خواهد شد.

وی در پایان بر رسیدگی به مسائل دانشجویان و حفظ کرامت مقام دانشجو تأکید کرد و از رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی خواست همواره بر موضوعاتی از جمله حمل‌ونقل، تغذیه، خوابگاه، آزمایشگاه، کتابخانه، سالن‌های ورزشی و... نظارت داشته باشند تا خدمات ارائه‌شده، مطلوب دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی باشد.

در ابتدای این جلسه، علی سروری‌مجد سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی با ارائه گزارش آماری از وضعیت دانشگاه آزاد اسلامی استان گفت: این دانشگاه می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های شهر مقدس مشهد از امکانات مادی و معنوی در جهت جذب دانشجویان ایرانی و غیرایرانی بهره ببرد.

وی ابراز امیدواری کرد با استعانت از امام رضا (ع) و با همت و تلاش شبانه‌روزی، در راه تعالی و ترقی دانشگاه آزاد اسلامی گام بردارد.

انتهای پیام /4060

سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی مقارن با سال تحصیلی خواهد شد

سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی مقارن با سال تحصیلی خواهد شد

انتصاب سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشکین‌شهر

انتصاب سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشکین‌شهر

جزئیات تخفیف هزینه انصراف از تحصیل دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

جزئیات تخفیف هزینه انصراف از تحصیل دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با آیت‌الله علم‌الهدی دیدار کرد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با آیت‌الله علم‌الهدی دیدار کرد

بازدید دکتر طهرانچی از مجتمع گلبهار دانشگاه آزاد اسلامی

بازدید دکتر طهرانچی از مجتمع گلبهار دانشگاه آزاد اسلامی

26/10/1397 03:28:29 ب.ظ
سلام. به کارمندان هم بها دهید فقط به فکر اساتید که دو روز در هفته بیشتر در واحدها نیستند وبین ترم وتابستانها هم نیستند ودانشجویانی که کار با آنها دارند مثل دانشجویان ارشد ودکترا در زحمت هستند، را دریابید.

سرپرست اداره کل امور مالی دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد

ارجاع پرونده تخلفات مسئولان سابق دانشگاه آزاد به قوه قضائیه

رنجبر قائم مقام رئیس دانشگاه در امور آموزش عالی و پژوهش‌ شد

هیئت امنای استان‌های دانشگاه آزاد برای رشد منطقه تصمیم‌گیر باشند

حسابرسی مستقل از همه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی برای نخستین بار

انتصاب سرپرست معاونت بین‌الملل دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد

شورای عالی انقلاب فرهنگی مظهر «علم» و «فرهنگ» است

۸۰ درصد پروژه نصب گاردریل در واحد علوم و تحقیقات به انجام رسید

ادای احترام دکتر طهرانچی به شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی همدان

رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد

باید از ظرفیت جوانان در بدنه دانشگاه و اعضای هیئت علمی بهره برد

ارجاع پرونده تخلفات مسئولان سابق دانشگاه آزاد به قوه قضائیه

سرپرست اداره کل امور مالی دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد

رنجبر قائم مقام رئیس دانشگاه در امور آموزش عالی و پژوهش‌ شد

راه‌اندازی 3 آزمایشگاه تحقیقاتی و آموزشی در دانشگاه تفرش

حسابرسی مستقل از همه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی برای نخستین بار

شورای عالی انقلاب فرهنگی مظهر «علم» و «فرهنگ» است

دانشگاه آزاد اسلامی بستر رشد و پرورش نسل جوان را آماده كرده است

برخی خوابگاه‌های دانشجویی فاقد استانداردهای مناسب هستند

انتصاب دکتر ولایتی موجب انقلابی شدن دانشگاه آزاد اسلامی شد

مدیران گزینش در دانشگاه علامه

عملکرد ولایتی شایسته تقدیر است

مدیریت خوب دانشگاه آزاد اسلامی

آموزش کارگاهی کارمندان وزارت علوم

حذف استرس امتحانات

مسئولان فلات قاره در دانشگاه شیراز

دکتر ولایتی بهترین گزینه بود

انتخاب ولایتی؛ انتخابی انقلابی

تعداد اخبار امروز گروه : 0 خبر

رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد

باید از ظرفیت جوانان در بدنه دانشگاه و اعضای هیئت علمی بهره برد

برخی انحصارها با حضور دکتر ولایتی در دانشگاه آزاد اسلامی شکسته شد

رونق اقدامات علمی و پژوهشی با حضور دکتر ولایتی در دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد اسلامی در سال‌های اخیر انقلابی‌ شده است

دانشگاه علامه میزبان مدیران گزینش دانشگاه‌های منطقه 1

عملکرد دکتر ولایتی در دانشگاه آزاد اسلامی شایسته تقدیر است

مدیریت دانشگاه آزاد مانع امنیتی‌شدن فضا پس از سانحه اتوبوس شد

آموزش سامانه ملی مقررات به کارکنان وزارت علوم

طرحی برای حذف استرس امتحان در دانشگاه امیرکبیر