چهارشنبه  29  خرداد  1398
سه شنبه , 18 دی 1397 ساعت 16:56

غلامی:

پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی بازوی فکری وزارت علوم است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی بخشی از حوزه و بازوی فکری وزارت علوم است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، منصور غلامی امروز سه‌شنبه در بازدید از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی و دبیرخانه جشنواره فارابی و در جمع مدیران، اعضای هیئت‌علمی و کارکنان این پژوهشکده تأکید کرد: پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، بخشی از حوزه و بازوی فکری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و باید از ظرفیت‌های خود در جهت بررسی زمینه‌های کاری، مأموریت‌ها و مسئولیت‌های این وزارت استفاده کنند.

وزیر علوم در این نشست اظهار کرد: مراکز پژوهشی که خارج از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت دارند باید بازوان مطالعاتی و مشاوره‌ای مدیران دستگاه‌های اجرایی کشور باشند چراکه ضرورت وجودی این مراکز انجام کار تخصصی و کمک به تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در کشور است.

به گفته وزیر علوم، جشنواره بین‌المللی فارابی فرصت مغتنمی برای معرفی و شناساندن فرهیختگان، پیشکسوتان و انتقال تجربه‌های علمی و گران‌قدر آنان به نسل جوان است.

وی تصریح کرد: اعتقاددارم پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌های کشور باید هم مسئله‌محور باشند و هم تخصصی کار کنند.

غلامی افزود: در درون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری علاوه بر اینکه باید به دستاوردها توجه ویژه کنیم، قطعاً وظیفه تحقیق و توسعه حوزه‌های علمی را نیز بر عهده داریم؛ بحث مهم آینده‌پژوهی در هر زمینه و رشته‌ای است که قاعدتاً مراکز مختلف ازجمله مراکز پژوهشی علوم انسانی و اجتماعی این کار را به‌خوبی انجام داده و خواهند داد.

وزیر علوم بیان کرد: مدیران ما در سیاست‌گذاری، اجرا و آینده‌نگری نیاز دارند که بخش فکری فارغ‌البال و تخصصی در کنار آن‌ها باشد تا بتوانند به‌صورت مستمر تغذیه فکری برای برنامه‌ریزی دقیق‌تر و تصمیم‌گیری‌های درست‌تر ارائه کنند.

وی خاطرنشان کرد: وزارت علوم در یک مقطع زمانی قرارگرفته که نیاز است تصمیمات مهمی را اخذ کند؛ در مباحثی چون تحول در حوزه آموزش عالی، ساماندهی آموزش عالی و ورود به دانشگاه‌های نسل جدید، باید مباحث فرهنگی و اجتماعی را در کنار برنامه‌ها موردتوجه قرار دهیم. انتظار داریم که این امر در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی و سایر مراکز پژوهشی و گروه‌های علمی مستقر در دانشگاه‌ها انجام شود.

غلامی بیان کرد: در حوزه فناوری و توسعه مبتنی بر فناوری‌های جدید، نقش مهمی را برای دانشگاه‌ها تعریف کرده‌ایم که نیاز است به بحث‌های فرهنگی و اجتماعی آن نیز توجه شود. آنچه امروز انتظار آن است که تلاش‌های تحقیقاتی و مطالعاتی به کاربست برسد و موردتوجه قرار گیرد و قطعاً برای برنامه‌ریزان و تصمیم‌گیران تأثیرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینکه در کشور از ظرفیت‌های علمی بسیار خوبی برخورداریم، افزود: همه باید تلاش کنیم در مسیر برنامه‌ریزی، مدیریت، تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی، این ظرفیت‌ها علمی را در جایگاه خود قرار دهیم و نهادینه‌سازیم.

به گفته وزیر علوم، در علوم انسانی و اجتماعی گفتمان‌های گسترده و متعددی در دوره‌های معاصر به‌خصوص در ۲۵ سال گذشته شکل‌گرفته و ارائه‌شده است؛ لذا آنچه می‌تواند چاره‌ساز و مؤثر باشد هم‌فکری، هم‌افزایی و هم‌گرایی متخصصان و دانشمندان این حوزه است.

وی تصریح کرد: مجموعه علوم انسانی و اجتماعی، مسئولیت‌های اجتماعی خاص و مهمی بر عهده‌ دارند که به لحاظ تخصصی و آینده‌نگری امید است بیش از گذشته به آن توجه داشته باشیم؛ مطالعات بسیار خوبی در این حوزه انجام‌شده و نیاز است نتایج آن به مدیران و تصمیم‌گیران در حوزه‌های علوم، تحقیقات و بخش‌های فرهنگی و دانشجویی منتقل شود.

غلامی خاطرنشان کرد: وزارت علوم تلاش کرده در سطوح مختلف بین محققان، اساتید و مسئولان اجرایی ارتباط برقرار کند؛ تشکیل «خوشه‌های علمی» و نشست اخیر با معاون اول رئیس‌جمهوری نمودی بود تا دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، دیدگاه‌ها و نظرات خود را به مسئولان ذی‌ربط منتقل کنند.

به گفته وزیر علوم، دیوار میان مسئولان و صاحبان فکر و اندیشه فروریخته و باید این ارتباطات نهادینه شود.

وی با اشاره به بازدید کوتاه خود از نمایشگاه ارائه دستاوردهای پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی افزود: به لحاظ موضوعی و برون‌داد، ظرفیت‌های علمی موجود در این پژوهشکده قابل‌توجه است.

لزوم تسری ابعاد فرهنگی و اجتماعی در تمامی حوزه‌ها

حسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی نیز در این آیین گفت: این پژوهشگاه در چهار گروه پژوهشی، مطالعات اجتماعی، فرهنگی، زنان و آینده‌نگر فعالیت دارد و همواره سعی کرده نگاه فرابخشی داشته باشد.

وی اظهار امیدواری کرد بتوانیم ابعاد فرهنگی و اجتماعی را در تمامی حوزه‌ها حتی در حوزه علم و فناوری، تسری دهیم و بتوانیم در اعتلای حوزه مطالعات فرهنگی و اجتماعی گام‌های مؤثری برداریم.

میرزایی خاطرنشان کرد: از دغدغه‌های اصلی ما بحث مسئولیت اجتماعی دانشگاه است و درخواست داریم که شما به‌عنوان سکاندار این حوزه بیش‌ازپیش در سیاست‌گذاری‌ها و اقداماتی که در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام می‌شود آن را نافذ بدانید چراکه می‌تواند بسیاری از معضلات دانشگاه و کشور را حل کند.

به گفته رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی دغدغه‌ای که بتواند دانشگاه و جامعه را در تعامل با یکدیگر قرار دهد، در دستور کار قرار داده‌ایم تا بتوانیم بدیهیات عقلی را در باب مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی انجام دهیم.

در ادامه این نشست صمیمانه، چند تن از مدیران و اعضای هیئت‌علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود را با وزیر علوم در میان گذاشتند.

انتهای پیام/4060/4118/

http://ana.ir/i/350776
صادرات 2 میلیون دلاری شرکت‌های دانش بنیان

صادرات 2 میلیون دلاری شرکت‌های دانش بنیان

ضرورت گسترش مشارکت ایران در برنامه پژوهشی آتی اتحادیه اروپا

ضرورت گسترش مشارکت ایران در برنامه پژوهشی آتی اتحادیه اروپا

دانشگاه‌ها به سمت حل مشکلات جامعه پیش می‌روند

دانشگاه‌ها به سمت حل مشکلات جامعه پیش می‌روند

دومین همایش ملی هم‌افزایی ظرفیت‌های علمی برگزار می‌شود

دومین همایش ملی هم‌افزایی ظرفیت‌های علمی برگزار می‌شود

ضرورت برنامه‌مداری در نظام آموزش عالی

ضرورت برنامه‌مداری در نظام آموزش عالی

نشست مشورتی بخش گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی برگزار شد

نشست مشورتی بخش گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی برگزار شد

رئیس پارک علم و فناوری اردبیل منصوب شد

رئیس پارک علم و فناوری اردبیل منصوب شد

وزیر علوم، رئیس مجتمع آموزش عالی زرند را منصوب کرد

وزیر علوم، رئیس مجتمع آموزش عالی زرند را منصوب کرد

ارائه گزارش اولیه حادثه اتوبوس دانشگاه آزاد به رئیس‌جمهور

ارائه گزارش اولیه حادثه اتوبوس دانشگاه آزاد به رئیس‌جمهور

انتصاب عضو هیئت ممیزه دانشگاه پیام نور

انتصاب عضو هیئت ممیزه دانشگاه پیام نور

تعداد اخبار امروز گروه : 5 خبر