پنجشنبه  30  خرداد  1398
شنبه , 15 دی 1397 ساعت 12:44

از سوی دکتر طهرانچی؛

بخشنامه «لزوم اجرای موارد ایمنی در دانشگاه آزاد اسلامی» ابلاغ شد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه «لزوم اجرای موارد ایمنی» را به رؤسای استان‌ها و واحدها، مراکز آموزشی و سازمان سما ابلاغ کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به‌منظور ایمن‌سازی و پیشگیری از بروز حوادث احتمالی، بخشنامه «لزوم اجرای موارد ایمنی» را به رؤسای دانشگاه آزاد اسلامی استان‌ها، رؤسای واحدها، مراکز آموزشی و سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد.

در این بخشنامه تأکید شده است: «با عنایت به لزوم ایمن‌سازی و پیشگیری از بروز حوادث احتمالی اعم از آتش‌سوزی، زلزله، حوادث راهنمایی و رانندگی و... مقتضی است در تمامی واحدهای دانشگاهی اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی صورت گیرد.»

تهیه یک دستورالعمل جامع با هدف تعریف حدود وظایف و مسئولیت‌های مربوط به افراد مشخص در صورت بروز حوادث احتمالی، ضرورت توجه ویژه به مقاومت و استحکام تمامی ساختمان‌ها و اماکن اداری، آموزشی، آزمایشگاهی، ورزشی و... در اختیار واحدهای دانشگاه توسط افراد متخصص و اقدام لازم در جهت رفع معایب و خطرات احتمالی، ازجمله اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی مندرج در این بخشنامه است.

بر اساس بندهای این بخشنامه، بازبینی سیستم‌های اعلام و اطفای حریق و اطمینان از به‌روز بودن آنها به‌خصوص در کنار تابلوهای اصلی و فرعی برق، بازرسی‌های برنامه‌ریزی‌شده و هدفمند از کارگاه‌های با فعالیت دارای ریسک بالا، بازبینی سیستم گرمایش و سرمایش ساختمان‌ها به‌صورت دوره‌ای و ممنوعیت استفاده از هرگونه وسایل گرمایشی اشتعال‌زا از قبیل هیتر و بخاری و شناسایی محل‌هایی که ممکن است منجر به بروز حادثه شود، ازجمله نقاط پرتگاهی در داخل ساختمان‌ها و محوطه‌های واحدهای دانشگاهی، پنجره‌های تمام‌قد و بدون حفاظ و انجام اقدامات اصلاحی، از مواردی است که مورد تأکید قرار گرفته است.

همچنین در این بخشنامه آمده که واحدها و مراکز آموزشی و سازمان سما باید اقداماتی ازجمله بازدید ماهیانه آسانسورها و ضرورت رفع معایب و نواقص احتمالی توسط افراد متخصص و ذی‌صلاح، لزوم عقد قرارداد سرویس و نگهداری آسانسورها با پیمانکاران واجد صلاحیت و دارای پروانه کار از وزارت صنعت، معدن و تجارت را در دستور کار قرار دهند.

بازدید مستمر از وضعیت بهداشت، سلامت و ایمنی محیط مجتمع‌ها و ساختمان‌های دانشگاه، تدوین روش دائمی مبنی بر بازدید و ثبت چک‌لیست روزانه از تمامی مراکز حساس و خطرناک واحدهای دانشگاهی مانند آزمایشگاه‌ها و محل نگهداری مواد شیمیایی آنها، محصور کردن و قرار دادن منابع خطرساز در محدوده‌های بسته استاندارد که تعداد افراد در معرض را به حداقل ممکن رسانده و یا حذف کند، از دیگر مواردی است که در این بخشنامه مورد تأکید قرار گرفته است.

در بخش دیگری از این بخشنامه آمده است: «بهره‌گیری از مربیان ورزشی و ناجیان غریق دارای صلاحیت در محیط‌های ورزشی، لزوم برخورداری استادان، دانشجویان و کارکنان دانشگاه از پوشش‌های بیمه‌ای مناسب، بازبینی دوره‌ای سه‌ماهه از وسایل نقلیه مورد استفاده دانشجویان و کارکنان در سطح واحدهای دانشگاهی و اطمینان کامل نسبت به ایمنی و سلامت و بیمه ناوگان ترابری، تجهیز محوطه پارکینگ‌ها به تجهیزات مناسب اطفایی و خاموش‌کننده‌های لازم، رعایت تمامی مسائل ایمنی در بهره‌گیری از وسایل نقلیه مورد استفاده در برگزاری اردوهای علمی، تفریحی و زیارتی دانشجویان و کارکنان باید مورد توجه رؤسای دانشگاه آزاد اسلامی استان‌ها، رؤسای واحدها، مراکز آموزشی و سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی قرار گیرد.»

همچنین در این بخشنامه نصب حفاظ‌های کنار جاده‌ای و میان جاده‌ای، علائم راهنمایی و رانندگی و تعیین محدودیت سرعت تردد خودروها در تمامی مسیرهای عبوری وسایل نقلیه اعم از شخصی و عمومی با نظر کارشناسان راهنمایی و رانندگی مورد تأکید است.

گزارش ماهانه اقدامات انجام شده واحدهای دانشگاهی باید از سوی رؤسای دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان‌ها به معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه ارائه شود.

انتهای پیام/4060/4040/خ

http://ana.ir/i/349735
شیوه‌نامه پیش‌بینی بودجه سال 1398 دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد

شیوه‌نامه پیش‌بینی بودجه سال 1398 دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد

کرسی‌های آزاداندیشی سبب افزایش بصیرت جوانان می‌شود

کرسی‌های آزاداندیشی سبب افزایش بصیرت جوانان می‌شود

خدمات ماندگار فخری در دانشگاه آزاد اسلامی از یاد نمی‌رود

خدمات ماندگار فخری در دانشگاه آزاد اسلامی از یاد نمی‌رود

قابلیت دانشگاه علوم پزشکی آزاد در توسعه همکاری با کشورهای همسایه

قابلیت دانشگاه علوم پزشکی آزاد در توسعه همکاری با کشورهای همسایه

 ثبت‌نام وام دانشجویی امروز به پایان می‌رسد

ثبت‌نام وام دانشجویی امروز به پایان می‌رسد

جزئیات تخفیف شهریه ازدواج دانشجویان دانشگاه آزاد اعلام شد

جزئیات تخفیف شهریه ازدواج دانشجویان دانشگاه آزاد اعلام شد

تعداد اخبار امروز گروه : 3 خبر