چهارشنبه  01  اسفند  1397
چهارشنبه , 09 دی 1394 ساعت 09:05

با حضور و سخنرانی عضو هیات علمی واحد نجف‌آباد در کنفرانس«زن در تاریخ محلی ایران» صورت گرفت

بررسی رویکردهای متفاوت دو نشریه محلی زنان در بوشهر و اصفهان

سهیلا ترابی فارسانی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی نجف‌آباد، با مقاله‌ای با عنوان«رویکردهای متفاوت دو نشریه محلی نورافشان بوشهر و زبان زنان اصفهان» در کنفرانس ملی زن در تاریخ محلی ایران حضور یافت.

سهیلا ترابی فارسانی در باره مقاله ارائه‌شده در این کنفرانس به آنا گفت: نخستین نشریات زنان در سال‌های اولیه پس از پیروزی مشروطیت ظهور یافتند و به‌تدریج بر تعداد آنها افزوده شد. بیشتر این نشریات در تهران منتشر می‌­شدند و تعداد معدودی از آن­ها به عنوان نشریات محلی در دیگر شهر­ها انتشار می‌یافتند.

وی ادامه داد: بدیهی است ویژگی‌­های نشریات محلی به‌طور عام و نشریات محلی زنان به‌طور خاص با نشریاتی که در تهران انتشار می‌­یافت، تفاوت داشت. نشریه نورافشان در 1309 شمسی به سردبیری و مدیرمسئولی شوکت سلامی در بوشهر آغاز به فعالیت کرد. بر خلاف نشریات اولیه زنان که سعی می‌کردند تا حد ممکن به مسائل خاص زنان بپردازند و فقط از نوشته‌‌های زنان بهره جویند، این نشریه چنین رویکردی نداشت.

ترابی افزود: نشریه نورافشان در سال 1311 به مدت شش سال تعطیل و مجددا در سال 1317. منتشر شد. زبان زنان نیز به سرپرستی صدیقه دولت‌آبادی به عنوان نشریه محلی در 1298 در اصفهان منتشر شد و بعد از کودتای 1299 توقیف و دور دوم فعالیت خود را در تهران ادامه داد و از شکل یک نشریه محلی خارج شد.

ترابی فارسانی با مقایسه و تحلیل محتوایی دو نشریه نورافشان بوشهر و زبان زنان اصفهان افزود: در اینجا سوالی که پیش می‌آید این است که هویت بومی منطقه جنوب چه ویژگی‌هایی به نورافشان بخشید که آن را با نشریات محلی مشابه خود متفاوت کرده است. منطقه‌گرایی و گرایش‌­های ضد مرکزگرایی، شعارهای ناسیونالیستی و وطن­‌پرستانه، تلاش برای حل مسائل اجتماعی و فرهنگی شهر بوشهر و منطقه جنوب در نشریه نورافشان کاملا برجسته بوده است؛ در حالی که مطالب زبان زنان رنگ و بوی بومی­ گرایی نداشته و به ویژگی‌­های نشریات مرکز شباهت داشته است.

وی با بررسی نقش زنان و چگونگی ورود آنها در عرصه مطبوعات ادامه داد: نشریات زنان حاصل تغییرات فرهنگی – اجتماعی برآمده از جنبش مشروطیت بود و ورود زنان به حیطه روزنامه‌نگاری با تأخیر چندین دهه‌­ای از فعالیت روزنامه­ نگاری در ایران صورت گرفت. با این حال این بخش از فعالیت­‌های فرهنگی که مقارن تأسیس نخستین مدارس دختران بود حکایت از اهمیت آن داشت.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی نجف‌آباد خاطرنشان کرد: در شرایطی که زنان امکان حضور در صحنه‌‌های سیاسی و اجتماعی را به‌دست نیاورده بودند، انتشار نشریه­‌های زنان گامی بلند در فعالیت‌های آنان محسوب می­‌شد. فعالیتی غیرحضوری، نامحسوس ولی تأثیر­گذار که به عنوان ابزاری جدید امکان طرح گفتمان جدید را فراهم می­‌کرد.

دانشگاهیان دانشگاه‌ آزاد حادثه تروریستی زاهدان را محکوم کردند

حضور در میدان نبرد علمی و آوردگاه دانشگاهی برای خونخواهی شهدا

ارتباط دو‌سویه و پویا با صنعت سنگ در دانشگاه آزاد اسلامی

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و چند پیام

جریمه 2.7 میلیاردی قاچاقچی خودروی خارجی در اصفهان

4 تیم به مرحله نیمه‌نهایی والیبال دانشگاه آزاد اسلامی راه یافتند

گلستان و خراسان‌رضوی فینالیست مسابقات والیبال دانشگاه آزاد شدند

پیکر 27 شهید پاسدار حریم امنیت ملی بر دستان مردم «نصف جهان»

ایجاد تمدن نوین اسلامی با دستیابی به پیشرفته‌ترین فناوری‌ها

خانه عباسی شاهکار معماری کاشان

پیکر 27 شهید پاسدار حریم امنیت ملی بر دستان مردم «نصف جهان»

تجلی هنر معماری اصفهان در حمام علیقلی‌خان

حضور در میدان نبرد علمی و آوردگاه دانشگاهی برای خونخواهی شهدا

دانشگاهیان دانشگاه‌ آزاد حادثه تروریستی زاهدان را محکوم کردند

4 تیم به مرحله نیمه‌نهایی والیبال دانشگاه آزاد اسلامی راه یافتند

خانه عباسی شاهکار معماری کاشان

تیم بسکتبال با ویلچر اصفهان قهرمان شد

اندیشکده علمی راهبردی مدافع در اصفهان راه‌اندازی می‌شود

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و چند پیام

تکنوکرات‌ها و اندیشه‌های لیبرالیستی موانع مهم پیش روی انقلاب