سه شنبه  29  مرداد  1398
چهارشنبه , 23 مرداد 1398 ساعت 14:13

اصغر عالمیان*

مزیت‌های انتخاب دانشگاه آزاد اسلامی برای ادامه تحصیل

دانشگاه آزاد اسلامی در چهار دهه فعالیت علمی، پژوهشی و فرهنگی خود بدون تحمیل هزینه‌ای بر دولت توانسته است آموزش‌ عالی را در اقصی‌نقاط کشور منتشر کند.

گروه استان‌های خبرگزاری آنا؛ دانشگاه آزاد اسلامی برای سیل مشتاقان به آموزش عالی امیدآفرین بوده و هست. بدون تردید دانشگاه آزاد اسلامی که با سرمایه مردم و بدون اتکا به بودجه عمومی از سال ۱۳۶۱ تأسیس شده، توانسته است بخش مهمی از نیاز کشور به آموزش عالی را تأمین کرده و به‌عنوان موفق‌ترین نمونه آموزش‌ عالی غیردولتی در ۳۷سال فعالیت خود از خروج هزاران میلیارد ریال از بودجه کشور به‌منظور تحصیل جوانان در کشور‌های دیگر جلوگیری کند.

این دانشگاه با برخورداری از زیرساخت‌های استاندارد روز دنیا از جمله هرم هیئت‌علمی قابل‌قبول و فعالیت بیش از ۲۵هزار هیئت‌علمی متخصص در رشته‌های گوناگون و انتشار وسیع در بخش‌های مختلف جغرافیایی کشور بار سنگینی در حوزه آموزش عالی را از دوش دولت برداشته، به‌گونه‌ای که عدالت آموزشی را در اقصی‌نقاط کشور برقرار کرده است.

از سوی دیگر صدها میلیون مترمربع پردیس دانشگاهی در بیش از ۴۰۰ شهر کشور و ده‌ها میلیون مترمربع فضای آموزشی تحقیقات کتابخانه‌ای و امکانات مجهز و مدرن آزمایشگاهی، دانشگاه آزاد اسلامی را به یکی از دانشگاه‌های معتبر منطقه تبدیل کرده است.

دانشگاه آزاد اسلامی مجموعه‌ای غیردولتی است؛ یعنی به هیچ عنوان از بودجه عمومی استفاده نمی‌کند. شاید بتوان رشد و توسعه دانشگاه آزاد اسلامی را در این چهار دهه نوعی معجزه مدیریتی دانست که بدون تحمیل هزینه‌ای بر دولت توانسته است به این گستردگی آموزش‌عالی را به اقصی‌نقاط کشور منتشر کند.

تربیت و تحویل میلیون‌ها نفر نیروی متخصص و کارشناس در رشته‌های گوناگون و متنوع به بخش‌های عمومی و خصوصی کشور، خدمت ماندگار و بزرگی است که از عهده دانشگاه‌های دولتی به تنهایی برنمی‌آمد.

دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان الگوی موفق آموزش عالی توانست آرامش را به خانواده‌ها هدیه کرده و نگرانی آنها از تحصیلات عالی فرزندان‌شان را مرتفع کند؛ چراکه ظرفیت‌های محدود دانشگاه‌های دولتی در دهه‌های پیشین، سالانه صدها هزار جوان مشتاق آموزش عالی را پشت سد کنکور نگه می‌داشت.

استعدادهای فراوانی که از تحصیلات عالی محروم می‌شدند و آنها که تمکن کافی داشتند، برای ادامه تحصیل به دیگر کشورها سفر می‌کردند و اکثراً با بازنگشتن از خانواده دور می‌شدند و این‌گونه بود که سرمایه‌های زیادی از استعداد جوانان کشور از دست می‌رفت.

اعتبار این دانشگاه، نزدیکی به محل سکونت در هر یک از شهرها و مناطق کشور، تنوع رشته‌ها و آسانی پذیرش در این دانشگاه عواملی هستند که دانشگاه آزاد اسلامی را به‌عنوان اولویت انتخاب خانواده‌ها و متقاضیان آموزش‌عالی قرار داده است.

سال‌های اخیر با توسعه مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و دیگر نمونه‌های مؤسسات آموزش عالی که اغلب فاقد هیئت‌علمی و زیرساخت‌های دانشگاهی هستند، صدمات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری به آموزش‌عالی ایران وارد شده است؛ البته این موضوع که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در فرآیندی اشتباه و غیرمنطقی به اعضای هیئت‌علمی خود که بعضاً سمت‌های مدیریتی در این وزارتخانه و دانشگاه‌های تابعه دارند، مجوز راه‌اندازی مؤسسات و به عبارت بهتر مدرسه‌های آموزش عالی می‌دهد، باید از سوی دستگاه‌های نظارتی از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی و سازمان بازرسی کل کشور مورد بررسی و تحقیق و تفحص قرار گیرد.

این مسئله از آن جهت مورد توجه قرار دارد که کیفیت بسیار پایین آموزشی و تحقیقاتی و بی‌برنامگی‌های فرهنگی و دانشجویی در این‌گونه مؤسسات آموزش عالی ایران را به سوی ناکجاآباد می‌برد و سرمایه‌های مردم و گرانبهاترین سرمایه جوانان یعنی عمر آنان را تلف می‌کند.

مؤسسات آموزش عالی در حالی به پذیرش دانشجو می‌پردازند که مدارک آنها غالباً به‌دلیل فقدان استانداردهای لازم و نداشتن زیرساخت‌های قانونی برای ارائه آموزش عالی فاقد اعتبار لازم در داخل و خارج از کشور هستند.

شاید بتوان در یک تحلیل از اواخر دهه ۸۰ شمسی توسعه مراکز آموزش عالی فاقد کیفیت را نوعی تقابل با مجموعه موفق دانشگاه آزاد اسلامی قلمداد کرد؛ اما آیا دانشگاه آزاد اسلامی با این حجم از خدمات و تولید علم و تربیت نیروی متخصص موردنیاز کشور شایسته این‌گونه برخورد است؟

امروزه معتبرترین دانشگاه‌های جهان که همواره در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی جایگاه‌های برتر دنیا را به خود اختصاص می‌دهند، یا دانشگاه‌های غیردولتی هستند یا بیش از ۹۰ درصد از بودجه خود را از منابع غیردولتی تامین می‌کنند و دانشگاه آزاد اسلامی می‌‌تواند در این زمینه نمونه بارز اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی قلمداد شود.

*مدیرکل روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان)

انتهای پیام/4062/

http://ana.ir/i/410465
چگونگی تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی

چگونگی تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی

مزیت‌ها و فرصت‌های شغلی دانش‌آموختگان رشته کامپیوتر

مزیت‌ها و فرصت‌های شغلی دانش‌آموختگان رشته کامپیوتر

۱۵ مزیت تحصیل در دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی

۱۵ مزیت تحصیل در دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه آزاد اسلامی مزیت‌های ارزشمندی برای توسعه كیفی دارد

دانشگاه آزاد اسلامی مزیت‌های ارزشمندی برای توسعه كیفی دارد

لزوم توسعه درآمدهای دانشگاه با افزایش رشته‌های کاربردی و مراکز تحقیقاتی

لزوم توسعه درآمدهای دانشگاه با افزایش رشته‌های کاربردی و مراکز تحقیقاتی

ماموریت ویژه دانشگاه آزاد اسلامی ورامین؛ تجاری‌سازی و تولید فناوری در حوزه غذا و امنیت غذایی

ماموریت ویژه دانشگاه آزاد اسلامی ورامین؛ تجاری‌سازی و تولید فناوری در حوزه غذا و امنیت غذایی

فرجام اعتماد مصدق به آمریکا چه بود؟

نامه سرگشاده 550 نفر از استادان بسیجی اصفهان در حمایت از شیخ زکزاکی

سهم اشتغال مهندسان پزشکی در آینده افزایش می‌یابد

بذرهایی که با تحقیق و پژوهش شکوفا می‌شوند/ مأموریت «طرح ملی خودکفایی بذر» چیست؟

53 روز طاقت‌فرسا در زندان الرشید بغداد/ غواصانی که نامشان مفقود بود

مسیر دسترسی دانشجویان به دانشگاه آزاد اسلامی خمینی‌شهر 5 کیلومتر کوتاه‌تر می‌شود

آینده‌ای درخشان برای علاقه‌مندان به کارآفرینی در رشته علوم و مهندسی آب

برگزاری همایش رایگان انتخاب رشته/ چه آینده شغلی در انتظار رشته‌های زیر گروه کشاورزی است؟

مزیت‌های انتخاب دانشگاه آزاد اسلامی برای ادامه تحصیل

مسیر دستیابی به تمدن اسلامی از رهگذر مرحله تئوری به عملی

رشته علوم دامی بیشترین زمینه کارآفرینی و اشتغال را دارد

تعطیلی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تا 29 مرداد

راه‌اندازی دو کمیته مشورتی کارکنان و اعضای هیئت‌علمی در دانشگاه آزاد اسلامی نجف‌آباد

حمایت از تجاری‌سازی محصولات فناوری مأموریت اصلی صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی

راه‌اندازی مرکز مشاوره و هدایت تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی شاهین‌شهر

هدایت تحصیلی داوطلبان در دستور کار واحدهای دانشگاهی قرار گیرد

امکان تحصیل دانشجویان در کنار خانواده فراهم شد

همایش رایگان انتخاب رشته در دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان برگزار می‌شود

انتصاب سرپرست موقت دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان

روند معماری و شهرسازی اسلامی در ایران/ از اوج در دوره صفویه تا افول در دوران قاجار و پهلوی