چهارشنبه  05  تیر  1398
جمعه , 13 مهر 1397 ساعت 11:06

با حضور و سخنرانی آیت‌الله خاتمی؛

آیین سنتی و مذهبی قالیشویان در مشهد اردهال برگزار شد

آیین سنتی و مذهبی قالیشویان فین کاشان در دومین جمعه مهر با حضور آیت‌الله سیداحمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در جوار بارگاه ملکوتی علی‌بن‌محمد باقر(ع) برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از کاشان، آیین سنتی و مذهبی قالیشویان فین کاشان و روستای خاوه اردهال که همه‌ساله در دومین جمعه مهر در مشهد اردهال در ۴۲ کیلومتری غرب کاشان برگزار می‌شود، تنها آیین مذهبی اسلامی است که به تقویم خورشیدی برپا می‌شود.

 در این مراسم شرکت‌کنندگان که از فین برای برگزاری این مراسم آمده‌اند در‌حالی‌که چوب‌هایی به دست دارند، قالی را به نماد شستن خون علی‌بن‌محمد باقر(ع) در چشمه می‌شویند و تحویل تولیت آستان مقدس می‌دهند. 

آیت‌الله سیداحمد خاتمی امام جمعه موقت تهران، صبح امروز در مراسم سالگرد شهادت سلطان‌‌علی‌بن‌محمد‌باقر(ع) سخنرانی کرد و مداحان، اسماعیل اخباری و سیدمهدی میرداماد به مرثیه‌سرایی پرداختند.

خاتمی، مراسم سنتی مذهبی قالیشویان را نوعی بیعت دانست و بر برگزاری باشکوه‌تر آن تأکید کرد و گفت: احیای هرساله این مراسم سنتی مذهبی باقدمت با حضور عاشقان و دوست‌داران اهل بیت(ع) به‌خوبی دیده می‌شود.

محمد احترامی رئیس ستاد آیین سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان در مشهد اردهال، پیش از این پیش‌بینی کرده بود که بیش از 300 هزار نفر از شهرستان کاشان، استان‌های اصفهان، مرکزی، قم ، تهران و سایر شهرستان‌های مجاور و توابع کاشان در این مراسم آیینی شرکت کنند.

این مراسم از شبکه‌های افق، شما، پنج سراسری (تهران) و استان اصفهان و آفتاب پخش مستقیم شد.

به گزارش آنا، حرکت پیاده‌روی اهالی فین کاشان، یک روز قبل از برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان برای شرکت در عزاداری آغاز و حدود 3 هزار نفر در مسیری حدود 50 کیلومتر از مسجد جامع فین تا مشهد اردهال برگزار می‌شود.

این کاروان با چوب‌دستی‌های خود که نمادی از اسلحه و ابزار جنگی در آن زمان بوده است، از صبح پنج‌شنبه (قبل از جمعه دوم مهر هر سال) از مسجد جامع فین با عبور از میدان‌ها و خیابان‌های اصلی شهر و عبور از راوند به طرف مشهد اردهال حرکت می‌کنند و بین راه نیز از طریق ایستگاه‌های صلواتی خودجوش و مردمی با توزیع نذورات پذیرایی می‌شوند.

این مراسم در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شده و در دسامبر ۲۰۱۲ در فهرست میراث فرهنگی و معنوی یونسکو نیز به ثبت رسید.

عکس‌ها: زهره کبودوندی

انتهای پیام/4062/خ

http://ana.ir/i/315676
سخنرانی آیت‌الله خاتمی در مراسم مذهبی مشهد اردهال

سخنرانی آیت‌الله خاتمی در مراسم مذهبی مشهد اردهال

تعداد اخبار امروز گروه : 0 خبر