262037
پنجشنبه  26  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

جمعه , 05 آبان 1396 ساعت 12:54

تصحیح و چاپ تفسیر قرآنی تازه یافت شده از سوی پژوهشگر واحد دهاقان

الواضحه فی تفسیر الفاتحه، تفسیری است مفصل بر سوره فاتحه از معین الدین بن محمد فراهی، نویسنده، شاعر، مفسر، واعظ و عارف سده دهم هجری قمری که از سوی دکتر احمدرضا یلمه‌ها، پژوهشگر و نسخه‌شناس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان در حال تصحیح و چاپ است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، ملامعین فراهی از عرفا، نویسندگان، شعرا، وعاظ و مفسرین سده دهم هجری قمری است که آثار متعددی همچون اعجاز موسوی، بحرالدرر، التفسیر، دیوان، روضه‌الواعظین فی شرح احادیث الاربعین عن سید المرسلین، شرح کنز الدقایق، احسن القصص، معارج النبوه فی مدارج الفتوه و الواضحه فی تفسیر سوره الفاتحه از خود به جای گذاشته است. برخی از آثار این دانشمند شیعی سده دهم از جمله اعجاز موسوی، تفسیر حدایق الحقایق، دیوان به چاپ رسیده و برخی دیگر از آثار او همچنان ناشناخته باقی مانده است.

الواضحه فی تفسیر سوره الفاتحه، تفسیر مفصلی است بر سوره فاتحه (در حدود یک هزار صفحه) به نثر آمیخته به نظم که مشتمل بر بسیاری از لطایف عرفانی و اسرار و دقایق علمی، در یک مقدمه و پانزده مجلس و در چند فصل نوشته شده است. نخستین صحیفه درباره واژه‌ی حمد و دومین درباره سوره فاتحه است که با ترجمه آیات هفتگانه این سوره در هفت اصل، همراه شده است. مؤلف در چند صفحه آخر درباره کلمه آمین سخن گفته و در متن با بهره‌گیری از اشعار عارفان بزرگ به بیان بسیاری از نکات عرفانی نیز پرداخته است. نسخه‌های متعددی از این اثر نفیس در کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه تهران، کتابخانه آیت‌الله مرعشی قم،کتابخانه مجلس شورای اسلامی و نیز کتابخانه گنج بخش اسلام آباد پاکستان و کتابخانه جعفریه در مدرسه هندی کربلا موجود است.

احمدرضا یلمه‌ها پژوهشگر نسخه شناس و مصحح متون ادبی و عرفانی که تا کنون بیش از 25 جلد کتاب تالیف نموده است با به دست آوردن همه نسخه‌های موجود از این اثر نفیس، به تصحیح این اثر پرداخته است. مقدمه تصحیح و تعلیق این اثر به عنوان طرح ماندگار فرهنگی از سوی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان در شورای فرهنگی این دانشگاه به تصویب رسیده است و قرار است با حمایت و تایید معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی از سوی انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان به چاپ رسد.

اثر دیگر این مفسر با نام روضه الواعظین فی شرح احادیث الاربعین عن سید المرسلین نیز توسط همین پژوهشگر در مراحل پایانی تصحیح است. این اثر شرح و تأویلی است عرفانی آمیخته به نظم که در آن چهل حدیث (اربعین) و چهل آیه همراه با حکایات بسیار شیوا، تصنیف شده است. از این اثر معین‌الدین فراهی تاکنون پنج نسخه خطی در کشور شناخته شده است که نسخه‌های آن در کتابخانه آستان قدس رضوی، مجلس شورای اسلامی و مرکز احیای نسخه‌های خطی قم نگهداری می‌شود و در دسترس این مصحح قرار دارد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

«ایستگاه قطار» در دانشگاه آزاد اسلامی نجف‌آباد ساخته می‌شود

بزرگ‌ترین سرای نوآوری مرکز کشور راه‌اندازی می‌شود

دستیابی پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی به دانش تولید پیچ هوایی چرخ‌ هواپیما

ادای احترام دکتر طهرانچی به شهدای گمنام دانشگاه آزاد کاشان

دکتر طهرانچی از مرکز تحقیقات و رشد دانشگاه آزاد کاشان بازدید کرد

برندسازی محصولات تولیدی و تجاری‌سازی اختراعات دانشجویان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا در تولید گیاهان دارویی منحصر به‌ فرد است

راه‌اندازی رشته تغذیه در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان

شهید چمران الگوی دانشجویان مسلمان است

حرکت دانشگاه آزاد اسلامی به‌سمت تبدیل علم به ثروت سوق یابد

ارتقای مركز تحقيقات مواد پيشرفته دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد به پژوهشكده

راه‌اندازی رشته تغذیه در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان

معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان معرفی شد

درخشش پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی در کنفرانس رباتیک و کنترل چین 

ایجاد رشته‌ با جذب حداکثری در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی واحد میمه

برندسازی محصولات تولیدی و تجاری‌سازی اختراعات دانشجویان

دستیابی پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی به دانش تولید پیچ هوایی چرخ‌ هواپیما

23 پرونده جرائم اقتصادی در اصفهان کشف شد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا در تولید گیاهان دارویی منحصر به‌ فرد است

حرکت دانشگاه آزاد اسلامی به‌سمت تبدیل علم به ثروت سوق یابد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه