يكشنبه  05  خرداد  1398
يكشنبه , 15 مهر 1397 ساعت 16:51

تازه‌های نشر دانشگاه آزاد اسلامی؛

انتشار 2 جلد کتاب در حوزه تاریخ معماری، نقش و رنگ

دو جلد کتاب «هنر دست و نقش و رنگ: بر خاک، چوب و کاغذ، فلز، هنرها و صنایع تزئینی، نگارگری، معماری، نمادها و نقوش» و «هنر دست و نقش و رنگ: بر نخ، الیاف، پارچه، پوست، پشم و چرم» از سوی شهرزاد ساسان‌پور منتشر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از شبستر، دو جلد کتاب «هنر دست و نقش و رنگ: بر خاک، چوب و کاغذ، فلز، هنرها و صنایع تزئینی، نگارگری، معماری، نمادها و نقوش» و «هنر دست و نقش و رنگ: بر نخ، الیاف، پارچه، پوست، پشم و چرم» تألیف شهرزاد ساسان‌پور عضو هیأت علمی تمام وقت و استادیار گروه تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر از سوی نشر اختر منتشر شد.

کتاب «هنر دست و نقش و رنگ: بر خاک، چوب و کاغذ، فلز، هنرها و صنایع تزئینی، نگارگری، معماری، نمادها و نقوش تاریخ هنرها و صنایع ایران بعد از اسلام» در هفت فصل تدوین شد. فصل نخست آن به هنر دست و نقش و رنگ برخاک (سفال‌گری، سرامیک‌سازی، کاشی‌کاری و گچ‌بری) اختصاص یافته است.

 در فصل دوم هنر دست و نقش و رنگ بر چوب و کاغذ (پاپیه ماشه یا لاکی، پیشه‌سازی، خاتم‌سازی، خراطی روی چوب، کنده‌کاری روی چوب، معرق روی چوب، منبت‌کاری، نازک‌کاری چوب، نجاری، اشیا ساخته شده از ساقه و شاخه گیاهان همانند ارغوان بافی یا خبیش‌بافی بامبو بافی، موربافی یا پرده حصیری) به صورت مجمل بررسی شده است.

فصل سوم به هنر دست و نقش و رنگ بر فلز (جواهرسازی، زرگری و طلاسازی) اختصاص یافته و در فصل چهارم هنر دست و نقش و رنگ در هنرها و صنایع تزئینی (تذهیب) بررسی شده است.

 فصل پنجم به هنر دست و نقش و رنگ در نگارگری (نقاشی و مینیاتور) و فصل ششم به هنر دست و نقش و رنگ در معماری و فصل هفتم به نگاره‌ها، نمادها و نقوش رایج در هنرها و صنایع ایران بعد از اسلام اختصاص یافته است.

کتاب «هنر دست و نقش و رنگ: بر خاک، چوب و کاغذ، فلز، هنرها و صنایع تزئینی، نگارگری، معماری، نمادها و نقوش (تاریخ هنرها و صنایع ایران بعد از اسلام)» در 722 صفحه در سال 1397 با قیمت 85 هزار تومان از سوی انتشارات اختر تبریز چاپ و روانه بازار کتاب شده است.

شیوه سازمان‌بندی کتاب «هنر دست و نقش و رنگ: بر نخ، الیاف، پارچه، پوست، پشم و چرم تاریخ هنرها و صنایع ایران بعد از اسلام» بر اساس دو مقوله سیر تاریخی و نوع مواد و مصالح به کار رفته در هنرها و صنایع مورد نظر یعنی نخ، الیاف، پارچه، پشم و پوست بوده که با توجه به حروف الفبایی در هفت فصل تنظیم شده و شامل منسوجات و پارچه‌بافی، سوزن‌دوزی‌ها، قالی‌بافی و انواع قالی‌های شهری، روستایی و عشایری، گلیم‌بافی، دست بافته‌ها و زیراندازهای گلیمی روستایی و عشایری، نمدمالی، پوست‌دوزی، چرم‌سازی، چاروق‌دوزی و گیوه‌دوزی است.

کتاب «هنر دست و نقش و رنگ: بر نخ، الیاف، پارچه، پوست، پشم و چرم تاریخ هنرها و صنایع ایران بعد از اسلام» در 621 صفحه با قیمت 85 هزار تومان در سال 1397 از سوی انتشارات اختر تبریز چاپ و روانه بازار کتاب شده است.

شهرزاد ساسان‌پور عضو هیأت علمی تمام وقت و استادیار گروه تاریخ واحد شبستر است. از وی پیش از این کتاب‌های «عبور از سازمان: مجید شریف واقفی به روایت اسناد» و «مردی بزرگ از دیاری کوچک: زندگی‌نامه مهدی ابراهیمی دریانی» به چاپ رسیده است.

انتهای پیام/4062/4082/

http://ana.ir/i/316241
مقاله عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد در مجله بین‌المللی نمایه شد

مقاله عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد در مجله بین‌المللی نمایه شد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز ارگان معتمد صنعت چرم و کفش است

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز ارگان معتمد صنعت چرم و کفش است

چاپ و انتشار کتاب «مردی بزرگ از دیاری کوچک: زندگی‌نامه مهدی ابراهیمی دریانی»

چاپ و انتشار کتاب «مردی بزرگ از دیاری کوچک: زندگی‌نامه مهدی ابراهیمی دریانی»

تعداد اخبار امروز گروه : 2 خبر