445963
سه شنبه  24  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

يكشنبه , 15 مهر 1397 ساعت 16:51

تازه‌های نشر دانشگاه آزاد اسلامی؛

انتشار 2 جلد کتاب در حوزه تاریخ معماری، نقش و رنگ

دو جلد کتاب «هنر دست و نقش و رنگ: بر خاک، چوب و کاغذ، فلز، هنرها و صنایع تزئینی، نگارگری، معماری، نمادها و نقوش» و «هنر دست و نقش و رنگ: بر نخ، الیاف، پارچه، پوست، پشم و چرم» از سوی شهرزاد ساسان‌پور منتشر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از شبستر، دو جلد کتاب «هنر دست و نقش و رنگ: بر خاک، چوب و کاغذ، فلز، هنرها و صنایع تزئینی، نگارگری، معماری، نمادها و نقوش» و «هنر دست و نقش و رنگ: بر نخ، الیاف، پارچه، پوست، پشم و چرم» تألیف شهرزاد ساسان‌پور عضو هیأت علمی تمام وقت و استادیار گروه تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر از سوی نشر اختر منتشر شد.

کتاب «هنر دست و نقش و رنگ: بر خاک، چوب و کاغذ، فلز، هنرها و صنایع تزئینی، نگارگری، معماری، نمادها و نقوش تاریخ هنرها و صنایع ایران بعد از اسلام» در هفت فصل تدوین شد. فصل نخست آن به هنر دست و نقش و رنگ برخاک (سفال‌گری، سرامیک‌سازی، کاشی‌کاری و گچ‌بری) اختصاص یافته است.

 در فصل دوم هنر دست و نقش و رنگ بر چوب و کاغذ (پاپیه ماشه یا لاکی، پیشه‌سازی، خاتم‌سازی، خراطی روی چوب، کنده‌کاری روی چوب، معرق روی چوب، منبت‌کاری، نازک‌کاری چوب، نجاری، اشیا ساخته شده از ساقه و شاخه گیاهان همانند ارغوان بافی یا خبیش‌بافی بامبو بافی، موربافی یا پرده حصیری) به صورت مجمل بررسی شده است.

فصل سوم به هنر دست و نقش و رنگ بر فلز (جواهرسازی، زرگری و طلاسازی) اختصاص یافته و در فصل چهارم هنر دست و نقش و رنگ در هنرها و صنایع تزئینی (تذهیب) بررسی شده است.

 فصل پنجم به هنر دست و نقش و رنگ در نگارگری (نقاشی و مینیاتور) و فصل ششم به هنر دست و نقش و رنگ در معماری و فصل هفتم به نگاره‌ها، نمادها و نقوش رایج در هنرها و صنایع ایران بعد از اسلام اختصاص یافته است.

کتاب «هنر دست و نقش و رنگ: بر خاک، چوب و کاغذ، فلز، هنرها و صنایع تزئینی، نگارگری، معماری، نمادها و نقوش (تاریخ هنرها و صنایع ایران بعد از اسلام)» در 722 صفحه در سال 1397 با قیمت 85 هزار تومان از سوی انتشارات اختر تبریز چاپ و روانه بازار کتاب شده است.

شیوه سازمان‌بندی کتاب «هنر دست و نقش و رنگ: بر نخ، الیاف، پارچه، پوست، پشم و چرم تاریخ هنرها و صنایع ایران بعد از اسلام» بر اساس دو مقوله سیر تاریخی و نوع مواد و مصالح به کار رفته در هنرها و صنایع مورد نظر یعنی نخ، الیاف، پارچه، پشم و پوست بوده که با توجه به حروف الفبایی در هفت فصل تنظیم شده و شامل منسوجات و پارچه‌بافی، سوزن‌دوزی‌ها، قالی‌بافی و انواع قالی‌های شهری، روستایی و عشایری، گلیم‌بافی، دست بافته‌ها و زیراندازهای گلیمی روستایی و عشایری، نمدمالی، پوست‌دوزی، چرم‌سازی، چاروق‌دوزی و گیوه‌دوزی است.

کتاب «هنر دست و نقش و رنگ: بر نخ، الیاف، پارچه، پوست، پشم و چرم تاریخ هنرها و صنایع ایران بعد از اسلام» در 621 صفحه با قیمت 85 هزار تومان در سال 1397 از سوی انتشارات اختر تبریز چاپ و روانه بازار کتاب شده است.

شهرزاد ساسان‌پور عضو هیأت علمی تمام وقت و استادیار گروه تاریخ واحد شبستر است. از وی پیش از این کتاب‌های «عبور از سازمان: مجید شریف واقفی به روایت اسناد» و «مردی بزرگ از دیاری کوچک: زندگی‌نامه مهدی ابراهیمی دریانی» به چاپ رسیده است.

انتهای پیام/4062/4082/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

چاپ و انتشار کتاب «مردی بزرگ از دیاری کوچک: زندگی‌نامه مهدی ابراهیمی دریانی»

چاپ و انتشار کتاب «مردی بزرگ از دیاری کوچک: زندگی‌نامه مهدی ابراهیمی دریانی»

نظرات

اعضای کمیته علم‌سنجی دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی منصوب شدند

معرفی دستاوردهای علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی در هندوستان

انتشار مقاله دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر در مجله بین‌المللی Solar Energy

برداشت زعفران گلخانه‌ای در دانشگاه آزاد اسلامی واحد هریس

مدارس تیزهوشان سما به‌زودی راه‌اندازی می‌شود

رقص رنگ‌های پاییزی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر

برگزاری کرسی‌های تلاوت قرآن در دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی

کسب 2 مدال بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا توسط دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی میانه

لزوم استفاده از آموزش‌های مجازی و ارائه طرح‌های ماندگار در حوزه قرآن دانشگاه‌ها

FATF تأمین کننده منافع نظام سلطه است

برداشت زعفران گلخانه‌ای در دانشگاه آزاد اسلامی واحد هریس

اعضای کمیته علم‌سنجی دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی منصوب شدند

احداث مجتمع آموزشی و خدماتی در دانشگاه آزاد اسلامی سردرود

لزوم استفاده از آموزش‌های مجازی و ارائه طرح‌های ماندگار در حوزه قرآن دانشگاه‌ها

رقص رنگ‌های پاییزی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر

ورودی شهر اهر ساماندهی شود

نیروی انتظامی آماده همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی است

دفاع از ایده‌‌های ارائه‌شده به مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه

بررسی تئوریکی افزایش بهره‌وری و تولید آب مقطر و شیرین

برگزاری کرسی‌های تلاوت قرآن در دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه