645071
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

دوشنبه , 24 اردیبهشت 1397 ساعت 10:30

پذیرش و ارائه مقاله عضو هیات علمی واحد شبستر در کنگره بین‌المللی

مقاله دکتر توحید وحدت‌‌پور عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر در ششمین کنگره بین‌المللی غذاهای فراسودمند و فدراسیون انجمن‌های آسیایی باکتری‌های اسید لاکتیک ارائه شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، مقاله دکتر توحید وحدت­‌پور با عنوان «پیتیدهای کوچک به عنوان یگ گروه جدید از غذاهای کاربردی» در ششمین کنگره بین­المللی غذاهای فراسودمند و فدراسیون انجمن ­های آسیایی باکتری­ های اسید لاکتیک ارائه شد.

این مقاله به معرفی پپتیدهای زیست فعال کوچک مولکول به عنوان مواد مغذی شبه هورمونی و گروه جدیدی از غذاهای فراسودمند می پردازد.

در این تحقیق، اثرات مینی‌­پپتیدها در پیشگیری و کنترل پیشرفت بیماری دیابت و فشار خون بالا در مدل­های حیوانی بررسی شده است.

پپتیدهای مینیاتوری مورد مطالعه با استفاده از واکنش های شیمیایی در محیط شیشه ای کلاسیک و پروتکل سنتز پپتید بر پایه فاز جامد(SPPS) در آزمایشگاه دارویی سنتز شد. چندین جنبه از اثرات این پپتیدهای عملگرا مانند اثرات آنتی اکسیدانی، مدولاسیون ایمنی، مهار کننده DPP-4، محرک GLP-1 و محرک مستقیم سلول های بتا که برای جلوگیری و درمان دیابت است، نشان داده شد. همچنین، به عنوان مهار کننده محور رنین-آنژیوتانسین، مهارکننده مقاومت عروقی، مدولاسیون عملکرد قلب برای کنترل تعادل فشار خون معرفی شد.

نتایج نشان می­ دهد که جنبه ­های ناشناخته دیگری از عملکرد این ترکیبات وجود دارد. بنابراین، این بیومولکول­ های چندمنظوره به عنوان یک دسته جدید از ترکیبات فراسودمند با فعالیت­ های مختلف بیولوژیک برای تامین سلامت در برابر پیشرفت بیماری­ های مزمن، به خصوص دیابت و فشار خون بالا معرفی می­ شوند.

نویسندگان در این پژوهش بر اساس مدل­های حیوانی، تولید (invitro) و آزمایش تجربی (invivo) برخی از این پپتیدهای شبه هورمونی را آغاز کرده ­اند که در آینده نزدیک نتایج آن منتشر خواهد شد.

پروفسور هادی ولیزاده استاد فارماسئوتیکس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و مهراس هاشمی دانشجوی دکتری حرفه ­ای دامپزشکی واحد شبستر، همکاران نویسنده مقاله هستند.

توحید وحدت­پور استادیار فیزیولوژی دانشکده علوم دامی و دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر و پژوهشگر دوره فوق دکتری (Post Doc.) دانشگاه علوم پزشکی تبریز با چاپ و ارایه بیش از 70 عنوان مقاله در مجلات و همایش ­های معتبر بین ­­المللی یکی از اعضای هیات علمی فعال دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر در حوزه پژوهش است.

ششمین سمپوزیوم بین المللی فدراسیون انجمن های آسیایی باکتری های اسیدلاکتیک و چهارمین همایش بین المللی پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند در تاریخ ۱۵-۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ برگزار شد. این سمپوزیوم هر سال در یکی از کشورهای آسیایی برگزار می شود.

انجمن پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند به عنوان عضو هیات مدیره این فدراسیون با همکاری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با حمایت سازمان ها و انجمن­ های علمی کشور برگزارکننده این رویداد علمی بود.

در این همایش محققان و پژوهشگران حوزه پروبیوتیک­ ها و غذاهای فراسودمند از 13 کشور آسیایی شرکت داشته و با ارائه مقالات و سخنرانی ­های علمی درباره جدیدترین یافته ­های پژوهشی در خصوص موضوع این رویداد علمی تبادل نظر کردند.

سایت نویسنده http://vahdatpour.iaushab.ac.ir/

سایت کنگره http://afslab2018.ir/

سایت مقاله https://afslab2018.ir/page/94/Preparing-Posters-and-Oral-presentation

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

معارفه سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد هریس

کارکردهای مرکز تحقیقات رباتیک سما آذربایجان شرقی

اختصاص 50 میلیارد وام به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

پرداخت معوقه استادان دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرند

افتتاح مرکز رباتیک سما آذربایجان‌شرقی

معرفی برگزیدگان مسابقات قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی + اسامی

تحصیل 65 دانشجوی قهرمان ملی، آسیایی و جهانی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه

انتقاد امام‌جمعه تبریز از بلاتکلیفی وزارتخانه‌های اقتصادی

بی‌تدبیری مسئولان را نباید به حساب ناکارآمدی نظام گذاشت

انستیتو بین‌المللی زبان‌های خارجی سما گشایش یافت

کارکردهای مرکز تحقیقات رباتیک سما آذربایجان شرقی

بی‌تدبیری مسئولان را نباید به حساب ناکارآمدی نظام گذاشت

اختصاص 50 میلیارد وام به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

لزوم شناسایی و مقابله با تبلیغ عقاید سکولار در دانشگاه‌ها

معرفی برگزیدگان مسابقات قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی + اسامی

حضور دانشجویان و استادان در راهپیمایی 13 آبان لازم است

افتتاح مرکز رباتیک سما آذربایجان‌شرقی

توجه به دروس عملی و مهارت‌آموزی دانش‌آموزان سما لازم است

دانش‌آموزان باید با فرهنگ واحد دینی تربیت و وارد دانشگاه شوند

انستیتو بین‌المللی زبان‌های خارجی سما گشایش یافت

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه