355956
سه شنبه  24  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

چهارشنبه , 20 دی 1396 ساعت 13:36

دو مقاله عضو هیات علمی واحد شبستر در مجله بین‌­المللی نمایه شد

دو مقاله عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر در مجله­‌های «شبکه­‌های بی­سیم» و «شبکه­‌های ارتباطی نانو» که جزو مجلات بین­­‌المللی نمایه شده درWeb of Science (WOS)، ISI به ترتیب با ایمپکت فکتوری 584/1 و 769/2 هستند، به چاپ رسید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، مقاله دکتر محمدعلی جمالی با عنوان «نقشه­‌برداری مبتنی بر خوشه‌­بندی جدید در شبکه -D3 بر تراشه» در مجله شبکه­‌های ارتباطی نانو و مقاله با عنوان «معماری سلسله مراتبی مبتنی بر مشکل فروش فروشنده برای شبکه بی سیم هیبریدی» در مجله شبکه‌­های بی­سیم که جزو مجلات بین‌­­المللی نمایه شده در Web of Science (WOS)، ISI هستند، به چاپ رسید.

شبکه بر تراشه‌ مدلی جدید برای ارتباطات درون سیستم­‌های چندهسته‌­ای VLSI بزرگ پیاده‌­سازی شده بر روی یک تراشه است که اهمیت آن‌ با رشد روزافزون محاسبات، پر رنگ­تر شده است. لزوم مجتمع‌­سازی کاربردها و واحدهای عملیاتی در داخل یک تراشه و افزایش تعداد هسته‌های پردازشی، طراحی شبکه بر روی تراشه‌های دو بعدی را با چالش‌­های اساسی مواجه کرده است. بنابر این، برای دستیابی به ارتباطات سراسری کوتاه­تر، افزایش کارایی، کاهش مصرف انرژی و کاهش سطح مورد نیاز برای پیاده‌سازی تراشه، لزوم استفاده از مدارات مجتمع سه بعدی مطرح شد.

نحوه نگاشت هسته‌های پردازشی در هم‌بندی مورد نظر، تاثیر زیادی در کارایی و مصرف انرژی تراشه دارد. در این مقاله یک الگوریتم نگاشت مبتنی بر خوشه‌بندی به نام V-CastNet3D برای شبکه بر روی تراشه سه بعدی ارائه شده است. در این روش هر یک از خوشه‌های بدست آمده از روش خوشه بندی ابداعی FLVAMOSA، با روش نگاشت CastNet روی یک لایه شبکه بر روی تراشه سه بعدی نگاشت شده و با جابجایی لایه‌ها بهترین حالت انتخاب می‌شود.

روش خوشه بندی FLVAMOSA که مبتنی بر بهینه­سازی چند معیاره است، باخوشه‌بندی هدفمند وظایف و قرار دادن وظایف با بیشترین وزن ارتباطی در کمترین فاصله ممکن، هزینه ارتباطی را کاهش می­دهد. نتایج شبیه‌سازی نشان می‌دهد که روش نگاشت V-CastNet در مقایسه با کارهای پیشین با اهداف مشابه، توانسته با کاهش تاخیر و توان مصرفی شبکه و همچنین افزایش سرعت نگاشت، حد مطلوبی از کارایی را ارائه نماید. در مقایسه روش پیشنهادی با روش TSBM به عنوان روشی بهینه در نگاشت سه بعدی، روش ما با مقدار کمی افزونگی هزینه ارتباطی، توان و تاخیر، زمان اجرای بسیار کوتاهتری دارد. این مزیت در نگاشت گراف‌های با تعداد گره بالا بسیار تاثیرگذار است.

افزایش تاخیر و توان مصرفی چالش­‌های اصلی در شبکه بر تراشه­‌های سیمی مرسوم هستند. معماری شبکه بر تراشه بی‌سیم به عنوان راه‌حل جدید برای رفع این مشکلات ارائه شده‌اند. در مقاله «معماری سلسله مراتبی مبتنی بر مشکل فروش فروشنده برای شبکه بی سیم هیبریدی» ساختارهای سلسله مراتبی معرفی می­‌شوند.

توپولوژی­‌های در نظرگرفته شده برای سلسله مراتب سطح اول عبارتند از: Chordal Ring of degree 3 (CR) و Ring-Connected Cycles (RCC). در سطح دوم سلسله مراتبی برای تشکیل توپولوژی از مسئله فروشنده دوره‌گرد به عنوان روش جدید الهام گرفته شده است.

با توجه به NP-hard بودن مسئله، از الگوریتم PS-ACO برای بدست آوردن مسیر دلخواه استفاده شده است. در این مقاله برای الگوی مصنوعی از ترافیک تصادفی یکنواخت و برای الگوی واقعی از ترافیک 3-tuple استفاده شده است. نتایج شبیه­‌سازی نشان می­‌دهند که ساختار پیشنهادی لینک‌­های سیمی کمتری داشته و نسبت به مش سیمی شبکه بر تراشه، بطور قابل ملاحظه‌­ای کارایی بالاتری دارد.

محمدعلی جمالی استادیار گروه کامپیوتر دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر با بیش از 50 مقاله در مجلات معتبر بین‌­المللی و چاپ یک عنوان کتاب، چندین سال مسئولیت معاونت پژوهش و فناوری واحد را بر عهده داشت.

محدثه زمان، بهاره بهرامی، شهرام سعیدی فارغ­التحصیلان کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر نرم­افزار در تالیف و چاپ مقاله همکاری کرده است.

لینک دسترسی به مقاله‌­ها:

https://link.springer.com/article/10.1007/s11276-017-1641-8

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1878778917300923

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

اعضای کمیته علم‌سنجی دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی منصوب شدند

معرفی دستاوردهای علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی در هندوستان

انتشار مقاله دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر در مجله بین‌المللی Solar Energy

مدارس تیزهوشان سما به‌زودی راه‌اندازی می‌شود

برگزاری کرسی‌های تلاوت قرآن در دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی

کسب 2 مدال بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا توسط دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی میانه

لزوم استفاده از آموزش‌های مجازی و ارائه طرح‌های ماندگار در حوزه قرآن دانشگاه‌ها

رقص رنگ‌های پاییزی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر

FATF تأمین کننده منافع نظام سلطه است

قدرت نیروهای مسلح مهم‌ترین عامل اقتدار کشور است

برداشت زعفران گلخانه‌ای در دانشگاه آزاد اسلامی واحد هریس

اعضای کمیته علم‌سنجی دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی منصوب شدند

احداث مجتمع آموزشی و خدماتی در دانشگاه آزاد اسلامی سردرود

لزوم استفاده از آموزش‌های مجازی و ارائه طرح‌های ماندگار در حوزه قرآن دانشگاه‌ها

رقص رنگ‌های پاییزی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر

ورودی شهر اهر ساماندهی شود

نیروی انتظامی آماده همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی است

دفاع از ایده‌‌های ارائه‌شده به مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه

بررسی تئوریکی افزایش بهره‌وری و تولید آب مقطر و شیرین

برگزاری کرسی‌های تلاوت قرآن در دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه