305828
شنبه  24  آذر  1397
دوشنبه , 20 آذر 1396 ساعت 09:45

سرمربی تیم تکواندوی دانشگاه آزاد:

قبل از مسابقات جهانی از شهید حججی کمک خواستم/ دانشگاه آزاد سهم بالایی در موفقیت تکواندوی ایران دارد

سرمربی تیم دانشگاه آزاد گفت: قبل از آغاز مسابقات جهانی از شهید حججی کمک خواستم و خدا را شکر با کمک شهدا تیم ما با آرامش کامل توانست عنوان قهرمانی را به دست آورد.

نعمت خلیفه سرمربی تیم دانشگاه آزاد در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی آنا درباره قهرمانی این تیم در مسابقات جام‌جهانی تکواندو که در ساحل عاج برگزار شد گفت:«‌خدا را شکر به عنوان نماینده ایران توانستیم با اقتدار عنوان قهرمانی را به دست بیاوریم. این سومین بار است که تکواندوی ایران به این عنوان می‌رسد. اولین قهرمانی مربوط به سال 2000 بود؛ دومین قهرمانی هم در چین و در سال 2010 بدست آمد و خدا را شکر سومین عنوان قهرمانی هم به نام دانشگاه آزاد ثبت شد.»

وی در ادامه در مورد سطح مسابقات افزود: «‌سطح مسابقات واقعا بالا بود.بهترین‌های دنیا به این رقابت‌ها دعوت شده بودند و در این میان فشار بر روی تیم ما بسیار بالا بود چرا که از سال 2010 تکواندوی ایران نتوانسته بود در این مسابقات قهرمان شود از همین روی همه تلاش ما در این‌ خلاصه شد که بهترین نتیجه را بگیریم. در مسابقات ساحل عاج اکثر تکواندوکارانی که به مسابقات فینال گرندپری دعوت شده بودند حضور داشتند و از همین روی سطح مسابقات بسیار بالا رفته بود.تیم‌های روسیه و چین هم با تمام قوا در این مسابقات حاضر شدند که خدا را شکر تیم دانشگاه آزاد توانست با کسب 4 مدال طلا عنوان قهرمانی را از آن خود کند. بعد از رسیدن به این موفقیت فدراسیون جهانی اعلام کرد که تیم‌های اول و دوم در مسابقات گرنداسلم که یک ماه دیگر در کشور چین برگزار می‌شود می‌توانند شرکت کنند. از همین روی تیم ایران و روسیه به عنوان تیم اول و دوم و تیم چین هم به عنوان کشور میزبان یک ماه دیگر باید در مسابقات گرنداسلم چین حاضر شوند.»

خلیفه عنوان کرد: «در این مسابقات هم کار سختی پیش رو داریم چرا که باید با بهترین‌های جهان مبارزه کنیم. سه قدرت برتر دنیا در این مسابقات حضور دارند و امیدوارم که نماینده شایسته ای برای ایران باشیم.»

سرمربی تیم دانشگاه آزاد همچنین در مورد انتخاب مهدی خدابخشی به عنوان فنی‌ترین تکواندوکار این رقابت‌‌ها گفت: «خوشبختانه خدابخشی هم مانند سایر تکواندوکاران عملکرد خوبی داشت و فکر می‌کنم انتخابش به عنوان فنی‌ترین بازیکن باعث شد که انگیزه‌اش دوباره مانند گذشته شود و بتواند با همین روحیه جنگنده باز هم برای تیم ملی و تیم دانشگاه آزاد افتخارآفرینی کند.»

خلیفه همچنین در مورد انتخابش به عنوان بهترین مربی مسابقات جام جهانی نیز اظهار کرد:«لطف خدا شامل حال من شد. همانطور که گفتم قبل از این مسابقات شرایط خیلی خاصی داشتیم.هفت سال از آخرین قهرمانی تکواندوی ایران در این رقابت‌‌ها گذشته بود از همین روی فشار روی ما به عنوان نماینده ایران خیلی زیاد بود اما خدا را شکر از این مسابقات سربلند بیرون آمدیم. من قبل از شروع مسابقات از شهید حججی کمک خواستم و حتی بر روی پیراهن بازیکنان تیم به زبان انگلیسی نوشته بودیم که قهرمانان واقعی شهدا هستند و بعد از این مسابقات هم تکواندوکاران با همان تیشرت‌ها عکس انداختند و قهرمانی را جشن گرفتند.خدا را شکر با کمک شهدا تیم ما با آرامش کامل توانست عنوان قهرمانی این مسابقات را به دست بیاورد.»

وی در ادامه در مورد عملکرد تیم‌ملی و انتقادهای که به عملکرد تکواندوکاران در مسابقات مختلف می‌شود گفت: «در چند وقت اخیر برخی‌‌ها از ضعف تکواندوکاران حرف می‌زنند که البته من به آن اعتقادی ندارم. توانایی تکواندوکاران ما بر هیچ کس پوشیده نیست و همیشه توانایی‌های خود را ثابت کرده‌اند اما موضوعی مهمی که باید به آن توجه کرد این است که تکواندوی جهان روز به روز در حال پیشرفت است و همانطور که ما در حال تمرین و پیشرفت هستیم حریفان هم با سرعت زیاد در حال کار کردن هستند. از طرفی دیگر مسابقات گرندپری از مهمترین مسابقات تکواندو است که در سطح خیلی بالا برگزار می شود و تکواندوکاران با کسب سهمیه می‌توانند در آن شرکت کنند. از همین روی دست کادرفنی برای اعزام بازیکنان جوان به این رقابت‌ها بسته است و همین محدودیت‌ها در گرندپری باعث می‌شود که ما آن نتیجه دلخواه را نگیریم.»

خلیفه در پایان در مورد شرایط تیم دانشگاه آزاد در رقابت‌‌های لیگ برتر عنوان کرد:«ما در لیگ شرایط خیلی خوبی داریم البته همیشه همه چیز ایده آل نیست، به هر حال نواقصی وجود دارد اما لیگ خوب تاثیر مستقیم بر عملکرد تیم ملی دارد و از همین لیگ است که پشتوانه‌های خوبی برای تیم ملی شناسایی می‌شوند.البته ناگفته نماند در بالا رفتن سطح کیفی لیگ دانشگاه آزاد تاثیر به سزایی داشته است.در حال حاضر دانشگاه‌آزاد 18 سال است که در لیگ تیم‌داری می‌کند و اکثر قهرمانان امروز و گذشته تیم ملی استارت قهرمانی خود را از حضور در تیم دانشگاه آزاد زده‌اند و حرف غلطی نیست که اگر بگوییم که دانشگاه سهم به سزایی در رشد تکواندوی ایران داشته است.»

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه