چهارشنبه  02  مرداد  1398
پنجشنبه , 17 آبان 1397 ساعت 16:30

آنا گزارش می‌دهد؛

3 طلا از جنس پهلوانی با طعم رکوردشکنی/ تولدی دیگر برای فتح توکیو

پولادمرد دسته 96 کیلوگرم کشورمان با شکار سه طلا و رکوردشکنی در مسابقات جهانی وزنه‌برداری حال به دنبال تاریخ‌سازی در بازی‌های المپیک 2020 توکیو است.

گروه ورزشی خبرگزاری آنا ـ حسین بوذری: رقابت‌های جهانی وزنه‌برداری 2018 در عشق‌آباد برای پولادمرد دسته 96 کیلوگرم طعم متفاوت و خاصی داشت. طعمی که شاید سال‌های سال در خاطر سهراب و مردم ایران خواهد ماند. 

تیان تائو، گربه‌سیاه کیانوش رستمی، همان وزنه‌برداری که در بازی‌های آسیایی سال 2014 توانسته بود در دسته 85 کیلوگرم کیانوش را از رسیدن به طلا محروم کرده و در بهت فرورفته رستمی مدال طلا را از چنگ این پولادمرد ایران خارج کند.

این چشم‌بادامی این بار در دسته 96 کیلوگرم همان دامی که بر سر راه رستمی پهن کرده بود بر سر راه مرادی پهن کرد، اما نمی‌دانست که سهراب ایران این دام را گور این چینی می‌کند.

مرادی که در گروه A این پیکارها باید با رقبای قدرتمند خود مصاف می‌داد در حرکت یک‌ضرب ابتدا وزنه 181 کیلوگرم را بالای سر برد، در حرکت دوم نتوانست وزنه 186 کیلوگرم را بالای سر ببرد، اما این پولادمرد کشورمان در حرکت سوم همین وزنه را مهار کرد تا بالاتر از وزنه‌برداری چینی و بلاروسی در جایگاه نخست قرار بگیرد.

مرادی در دسته 94 کیلوگرم با مهار وزنه 186 کیلوگرم در حرکت یک‌ضرب رکورد جدیدی را به نام خود ثبت کرد، رکوردی که توانسته بود پیش از تغییر اوزان در دسته 94 کیلوگرم نیز رکورددار باشد.

* دامی که تائه خود در آن گرفتار شد

با آغاز رقابت ورزشکاران در حرکت دو ضرب نگاه‌ها بیشتر به سوی دسته 96 کیلوگرم و دو نفر جلب شد؛ سهراب مرادی و تیان تائو دو پولادمردی که به کمتر از طلا قانع نبودند، مرادی برای کسب مدال طلا و شکستن رکورد در این دسته و تائو برای تکرار مات‌کردن وزنه‌بردار ایرانی این بار با نام سهراب مرادی.

سهراب با وزنه 223 کیلوگرمی کار خود را آغاز کرد و توانست آن را مهار کند؛ در ادامه وزنه‌بردار چینی دست بالا گذاشته و وزنه 226 کیلوگرمی را انتخاب کرد تا حضار در سالن و در رأس آن مرادی و کادرفنی تیم ملی وزنه‌برداری غافلگیر شوند.

اما سهراب ایران کسی نبود که مقابل چشم‌بادامی چینی تسلیم شود و در حرکت دوم وزنه 230 کیلوگرم را انتخاب کرد و موفق به مهار آن شد تا در آستانه طلایی شدن قرار بگیرد.

تائو در حرکت دوم و برای شکست مرادی وزنه 236 کیلوگرم را انتخاب کرد، اما در مهار آن ناموفق بود تا مدال طلای پولادمرد ایرانی قطعی شود. مرادی در حرکت سوم نتوانست وزنه 237 کیلوگرمی را بالای سر ببرد تا با همان وزنه 230 کیلوگرم قهرمانی‌اش در دسته 96 کیلوگرم قطعی شود.

* قهرمانی شیرین با طعم رکورد شیرین

سهراب مرادی در دسته 96 کیلوگرم هم افتخارآفرین شد، دسته‌ای که شاید خیلی‌ها پیش از آغاز مسابقات جهانی وزنه‌برداری شانسی برای کسب قهرمانی و رکوردشکنی مرادی قائل نبودند، اما سهراب ایران کاری کرد کارستان و در حرکت یک‌ضرب، دوضرب و مجموع به ترتیب با ثبت رکوردهای 186، 230 و 416 علاوه بر کسب عنوان قهرمانی، رکورد این وزنه را در دنیا ارتقا داد.

مرادی که در مسابقات جهانی 2017 آناهیم آمریکا موفق شده بود در دسته 94 کیلوگرم در حرکت یک‌ضرب، دوضرب و مجموع به ترتیب با مهار وزنه‌های 186، 233 و 417 مدال طلای این اوزان را از آن خود کند، راهی بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا شد تا بتواند در این بازی‌ها نیز به افتخارآفرینی خود ادامه دهد.

سهراب در بازی‌های آسیایی جاکارتا با مهار وزنه 189 کیلوگرمی علاوه بر کسب مدال طلا توانست بعد از 19 سال رکورد این وزن را ارتقا دهد.

* ژیمناستی که پولادمرد شد

شاید برای خیلی‌ها عجیب باشد که یک قهرمان بلامنازع وزنه‌برداری زمانی قهرمان ژیمناستیک بوده باشد. این در مورد سهراب مرادی صادق است، پولادمردی که شاید اگر امکانات خوبی در رشته ژیمناستیک در اختیارش قرار می‌گرفت دیگر اکنون پشت وزنه قرار نمی‌گرفت و به رکوردشکنی‌های خود در وزنه‌برداری ادامه نمی‌داد.

خودش در این خصوص می‌گوید: در کودکی و نوجوانی علاقه شدیدی به کشتی و ژیمناستیک داشتم و حتی تا قهرمانی هم پیش رفتم، اما به دلیل نبودن امکانات لازم، تصمیم گرفتم به سمت وزنه‌برداری بیایم و حالا هم خوشحالم که انتخاب درستی انجام دادم.

حال پولادمرد دوست‌داشتنی ایران که زمانی زیر سایه سایر وزنه‌برداران قرار داشت اکنون در دسته 96 کیلوگرم آقایی می‌کند و به قول معروف حریف می‌طلبد.

* قهرمانی که پهلوان ماند

سهراب مرادی روز گذشته پس از قهرمانی و رکوردشکنی در رقابت‌های جهانی وزنه‌برداری مدال‌های خود را تقدیم مردم ایران کرد، حرکت ارزشمندی که سهراب را بیش از پیش در قلب مردم ایران جای داد و اخلاق و منش این ستاره وزنه‌برداری را زبانزد خاص و عام کرد.

پولادمرد ایران با این حرکت نشان داد که اخلاق در ورزش هرگز نمرده است و ورزشکاران باصفا و قهرمانانی هستند که برای این اسطوره‌ها لذت پهلوانی بیش از لذت قهرمانی است. تقدیم مدال به مقام معظم رهبری، تقدیم مدال به مردم ایران، تقدیم مدال به خانواده‌های شهدا، تقدیم مدال به بقاع متبرکه و... نشان از ولایتمداری ورزشکاران مؤمن این مرز و بوم دارد.

وزنه‌بردار دسته 96 کیلوگرم کشورمان پیش از این، حرکت‌های مشابهی داشت و با این کار نشان داد که مزه رکوردشکنی با مردم ایران طعم دیگری دارد.

* افتخاری از جنس طلا برای پولادمرد ایران

این پایان رکوردهای پولادمرد دوست‌داشتنی ایران نیست و شاید بیش از قهرمانی، قرار گرفتن نام سهراب در فهرست رکوردداران دنیا توسط فدراسیون جهانی وزنه‌برداری (IWF) به دل مردم ایران چسبید.

مرادی که روز گذشته با حرکت یک‌ضرب، دوضرب و مجموع توانست رکورد دنیا را در دسته 96 کیلوگرم ارتقا دهد، با قرار گرفتن نامش در فهرست رکوردداران جدید جهان افتخاری دیگر نصیب خود و ملت ایران کرد.

این برای نخستین‌بار است که وزنه‌برداری در دسته 96 کیلوگرم توانست علاوه بر رکوردشکنی، نام خود را در فهرست رکوردداران این دسته در دنیا مطرح کند.

* تولدی دیگر برای فتح  توکیو

حال، سهراب مرادی با ثبت قهرمانی و رکوردشکنی در مسابقات جهانی شانس بسیار زیادی برای تکرار افتخارات خود در المپیک 2020 توکیو دارد. مرادی قطع به یقین در دسته 96 کیلوگرم می‌تواند در المپیک توکیو نیز به مدال طلا رسیده و رکوردهای ثبت شده توسط خودش را ارتقا دهد.

تا آغاز المپیک توکیو (سوم مرداد 1399) تقریباً دو سال زمان باقی است و سهراب مرادی می‌تواند با تمرینات مداوم و برنامه‌ریزی دقیق توکیو را نیز فتح کند.

قطعاً رقابت در المپیک توکیو با مسابقات جهانی و آسیایی تفاوت دارد؛ چراکه بهترین وزنه‌برداران از کشورهای مختلف در این رویداد بین‌المللی حضور پیدا می‌کنند و هیچ ورزشکاری نیست که برای مدال طلا نجنگد، ایران در رشته وزنه‌برداری شانس نخست کسب مدال در المپیک خواهد بود.

ایران بارها ثابت کرده که در رشته وزنه‌برداری حرف اول را در دنیا می‌زند و با ترمیم تیم‌های پایه‌ای در آینده تیم‌ ملی قدرتمندی را روانه رویدادهای جهانی خواهد کرد تا حسین‌ رضازاده‌ها، سعید علی حسینی‌ها، کوروش باقری‌ها، رستمی‌ها، مرادی‌ها، برخواه‌ها، پانزوان‌ها، سلیمی‌ها و... از دل آن تیم‌ها متولد شوند و نام ایران را در رشته وزنه‌برداری پرآوازه‌تر کنند.

انتهای پیام/4078/

http://ana.ir/i/324096
قارداش‌زاده رکورد جهانی شنای سوئدی را شکست

قارداش‌زاده رکورد جهانی شنای سوئدی را شکست

برنامه مسابقات وزنه‌برداری المپیک 2020 توکیو اعلام شد

برنامه مسابقات وزنه‌برداری المپیک 2020 توکیو اعلام شد

4 سال پیش باید موضوع رستمی مدیریت می‌شد

4 سال پیش باید موضوع رستمی مدیریت می‌شد

ثبت‌نام رضازاده در انتخابات فدراسیون وزنه‌برداری

ثبت‌نام رضازاده در انتخابات فدراسیون وزنه‌برداری

با 70 درصد توانایی به جهانی رفتیم

با 70 درصد توانایی به جهانی رفتیم

عنوان سومی باارزش‌تر از قهرمانی است

عنوان سومی باارزش‌تر از قهرمانی است

وضعیت وزنه‌برداری برای المپیک خوب نیست

وضعیت وزنه‌برداری برای المپیک خوب نیست

بهترین نتیجه را کسب کردیم

بهترین نتیجه را کسب کردیم

ایران بر سکوی سوم وزنه‌برداری جهان ایستاد

ایران بر سکوی سوم وزنه‌برداری جهان ایستاد

داودی عنوان هشتم سنگین‌وزن را کسب کرد

داودی عنوان هشتم سنگین‌وزن را کسب کرد

براری در کسب مدال وزنه‌برداری ناکام ماند

براری در کسب مدال وزنه‌برداری ناکام ماند

علی هاشمی در یک‌ضرب به مدال نقره دست یافت/ بیرالوند چهارم شد

علی هاشمی در یک‌ضرب به مدال نقره دست یافت/ بیرالوند چهارم شد

3 طلا، نقره و برنز برای هاشمی/ بیرالوند یک طلا و یک برنز گرفت

3 طلا، نقره و برنز برای هاشمی/ بیرالوند یک طلا و یک برنز گرفت

سهراب با همه مشکلات عنوان قهرمانی را کسب کرد

سهراب با همه مشکلات عنوان قهرمانی را کسب کرد

مدالم را به مردم ایران تقدیم می‌کنم

مدالم را به مردم ایران تقدیم می‌کنم

رکوردزنی و 3 مدال طلا برای سهراب مرادی

رکوردزنی و 3 مدال طلا برای سهراب مرادی

سهراب مرادی با شکستن رکورد یک‌ضرب جهان طلایی شد

سهراب مرادی با شکستن رکورد یک‌ضرب جهان طلایی شد

راه سخت‌ پولادمردان برای قهرمانی

راه سخت‌ پولادمردان برای قهرمانی

لیست ناقص ایران برای رقابت‌های جهانی وزنه‌برداری اعلام شد

لیست ناقص ایران برای رقابت‌های جهانی وزنه‌برداری اعلام شد

17/08/1397 05:34:22 ب.ظ
امیدوارم مرادی طلای المپیک توکیو را بر گردن بیاویزد، از این گزارش‌های خوب زیاد بنویسید

برای احقاق حق به دیوان عدالت اداری شکایت کردیم/تخلفاتی در مجمع صورت گرفت

زمان اعزام سهراب مرادی به آلمان مشخص شد

حکم ریاست علی مرادی پس از 2 هفته امضا شد

امید اول ایران مصدوم و بلاتکلیف/ چرا سهراب مرادی به آلمان اعزام نمی‌شود؟

نتیجه انتخابات وزنه‌برداری طبق اساسنامه نیست؛ با دلیل قانونی ما را قانع کنند

سهراب مرادی جراحی می‌شود؟/ ثانیه‌‌هایی که برای امید اول ایران مهم است

سهراب مرادی چه زمانی به آلمان اعزام می‌شود؟

اعزام سهراب مرادی به آلمان قطعی شد

پیام تبریک رئیس فدراسیون جهانی وزنه‌برداری به علی مرادی

آخرین وضعیت سهراب مرادی؛ ادامه درمان در آلمان میسر می‌شود؟

دستور وزیر ورزش برای حمایت کامل درمانی و پزشکی از سهراب مرادی

سهراب مرادی مسابقات جهانی را از دست داد

وزنه‌برداری پیش‌ به سوی آینده؛ توقعاتی که از مرادی می‌رود

علی مرادی رئیس فدراسیون وزنه‌برداری باقی ماند

وزنه‌بردار چینی رکورد سهراب مرادی را شکست

جدال برای صندلی وزنه‌برداری؛ از ائتلاف کاندیدها تا دور دوم انتخابات

برگزاری انتخابات فدراسیون وزنه‌برداری به صورت الکترونیکی لغو شد

خودمان سهراب را مداوا می‌کنیم

ابهام در برگزاری انتخابات فدراسیون وزنه‌برداری به صورت الکترونیکی

تصمیم عجیب وزارت ورزش؛ سلامت انتخابات به صورت الکترونیکی مورد تأیید است؟