844903
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

يكشنبه , 02 مهر 1396 ساعت 11:00

رتبه‌بندی "نیچر ایندکس" اعلام شد

پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در فهرست برترین‌های جهان/ هاروارد در صدر

براساس گزارش "شپرینگر نیچر" در سال ۲۰۱۷، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی توانسته است در میان ۵۰۰ موسسه‌ برتر جهان در رتبه‌بندی موسسه‌های آکادمیک «نیچر ایندکس» قرار گیرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا به نقل از ایرانداک، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی تنها موسسه ایرانی است که توانسته در فهرست نهایی رتبه‌بندی "نیچر ایندکس" جایگاه ۴۷۴ جهان را به دست آورد. هرساله "نیچر ایندکس" به رتبه‌بندی موسسه‌ها در سراسر جهان بر پایه دستاوردهای پژوهشی آنها در سال گذشته که کیفیت بالایی دارند، می‌پردازد. این رتبه‌بندی بر پایه بخش محدودی از دستاوردهای پژوهشی موسسه‌ها انجام می‌شود و برای درک بهتر جایگاه موسسه‌ها باید نظام‌های رتبه‌بندی دیگر نیز مرور شوند.

"نیچر ایندکس" با شمارش شمار مقاله‌های پدیدآوران در نشریه‌های نمایه‌شده‌اش، امکان رتبه‌بندی موسسه‌ها را بر پایه سه سنجه کلیدی شمار مقاله‌ها (AC)، شمار کسری (FC)، و شمار کسری وزنی (WFC) فراهم می‌آورد.

شمار مقاله‌های منتشر شده در نشریه‌ها بدون توجه به شمار پدیدآوران؛ شمار کسری سهم مشارکت هر پدیدآور در نگارش یک مقاله را محاسبه می‌کند، کل امتیاز شمار کسری یک مقاله برابر با یک است، یعنی اگر ۱۰ نفر در نگارش یک مقاله شرکت کرده باشند شمار کسری هر پدیدآور برابر با یک دهم است؛ و شمار کسری وزنی به شمار کسری وزن اختصاص می‌دهد. شمار کسری وزنی ویرایش اصلاح‌شده شمار کسری است.

در حوزه‌های ستاره‌شناسی و اخترفیزیک به دلیل آنکه حجم انتشارات نسبت به دیگر حوزه‌ها در نمایه "نیچر" بیشتر است، به انتشارات این حوزه وزن داده می‌شود تا تأثیرشان کمتر شود.

در سال ۲۰۱۷ مقاله‌های منتشرشده در نزدیک به ۷۰ نشریه برتر در حوزه‌های شیمی، علوم محیط و زمین‌شناسی، علوم زیستی، و علوم فیزیک شمارش و ارزیابی شده‌اند. در جدول یک امتیاز کل به همراه رتبه‌های ملی و جهانی موسسه برتر ایرانی در این نظام رتبه‌بندی آمده است.

امتیاز کل و رتبه موسسه‌های ایرانی در نظام رتبه‌بندی موسسه‌های آکادمیک «نیچر ایندکس»

موسسه‌های ایرانی دیگری نیز هستند که در نشریه‌های پیش‌گفته مقاله دارند، اگرچه نام آنها در فهرست ۵۰۰ موسسه برتر قرار نگرفته است.

بر اساس گزارش «شپرینگر نیچر» در سال ۲۰۱۷، «Harvard University» با انتشار ۲۶۶۵ مقاله و شمار کسری وزنیِ نزدیک به ۷۵۰، پیشتاز موسسه‌های آکادمیک جهان است. سپس «Stanford University»، «MIT»، «University of Oxford»، «University of Cambridge»، «The University of Tokyo»، «University of California, Berkeley»، «ETH Zurich»، «Peking University - PKU»، و «Yale University» در جایگاه‌های دوم تا دهم ایستاده‌اند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

DNA؛ بهترین راهنمای درسی

هزینه واقعی کالج‌های آمریکا چقدر است؟

شهریه بالا باعث کاهش دانشجویان می‌شود

چگونه تنوع نژادی را در دانشگاه ترویج دهیم؟

گسترش آموزش آنلاین در تحصیلات عالی

تقویت همکاری صنعت و دانشگاه در کره جنوبی

مشکلات مالی دانشجویان کم‌درآمد در آمریکا تمامی ندارد

چگونه نرخ فارغ‌التحصیلی را بالا ببریم؟

نمونه سؤالات مصاحبه آکسفورد

ارتباط موفقیت دانش‌آموزان با بینایی

انواع خوابگاه‌ در چین 

پدران ورزشکار فرزندان سالم‌تری دارند

ارتباط موفقیت دانش‌آموزان با بینایی

نیاز آموزش عالی مالزی به محرک‌های مداوم

تورم نمرات در دانشگاه‌های انگلستان

تکنولوژی آموزش را متحول می‌کند

راز بهترین سیستم آموزش اروپا چیست؟

تقویت همکاری صنعت و دانشگاه در کره جنوبی

نیاز بازار کار به کالج‌های منطقه‌ای

کنترل دیگران را به دست بگیرید

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه