118914
شنبه  24  آذر  1397
سه شنبه , 28 فروردین 1397 ساعت 08:41

کوروش‌ باقری:

کاهش سهمیه وزنه‌برداری در المپیک توکیو بازی سیاسی است/ افسوس برای نبودن در IOC

سرمربی اسبق تیم‌ملی وزنه‌برداری گفت: کاهش سهمیه وزنه‌برداری در المپیک توکیو سیاسی کاری است چرا که کمیته ملی المپیک دست روی رشته‌هایی گذاشته‌است که کشورهای شرقی در آن مدال آور هستند.

کوروش‌ باقری سرمربی اسبق تیم‌ملی وزنه‌برداری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری آنا درباره قانون جدید فدراسیون جهانی در رابطه با کاهش سهمیه کشور‌هایی که سابقه خوبی در امر مبارزه با دوپینگ ندارند در المپیک توکیو گفت: «به نظرم قبل از اینکه فدراسیون جهانی قانون جدیدی در رابطه با دوپینگ وضع کند،‌موضوعاتی همچون کاهش اوزان و نحوه برگزاری انتخابی تیم‌ملی نشان داد این موضوعات برگرفته از مسائل سیاسی است و با توجه به تغییراتی که در کمیته بین المللی المپیک به وجود آمده آنها هم به دنبال محدود کردن مدال آوری در کشورهای شرقی هستند.»

وی ادامه داد: «‌شما الان ببینید چندی پیش در مورد کشتی قوانینی وضع کردند و حالا نوبت به وزنه‌برداری رسید. به نظرم کمیته بین المللی المپیک به دنبال تصمیماتی است که در نهایت به ضرر کشورهای شرقی شود وگرنه چرا تا به حال در مورد بوکس، شنا و تیراندازی قانونی وضع نکرده‌اند مگر در این رشته‌ها دوپینگ وجود ندارد. آنها به دنبال این هستند که دست روی رشته‌هایی بگذارند که کشورهای شرقی در مدال آوری آن موفق بودند. متاسفانه در وزنه‌برداری موضوع دوپینگ هم بهانه کافی را به دست آنها داد و همین امر باعث شد تا ابتدا اوزان را کم کنند و بعد از آن نحو انتخابی و حالا هم سهمیه ها المپیک توکیو را کاهش دهند. این مسائل به نظرم همگی سیاسی کاری است و کمیته بین المللی المپیک هم پشت این قضیه است.»

باقری تاکید کرد: «فدراسیون جهانی اعلام کرده تعداد دوپینگ‌ها از سال 2008 ملاک است در حالی‌که پیش از این روسیه و بلغارستان را از حضور در المپیک 2016 محروم کرده بودند و همین چند وقت پیش هم به 9 کشور اجازه حضور در مسابقات جهانی 2017 در آمریکا را ندادند، اما حالا دوباره به دنبال تکرار محرومیت‌های قبلی‌ اما در قالبی جدید هستند.»

باقری در واکنش به اینکه فدراسیون فعلی این مسائل را به گذشته ارتباط می‌دهد، عنوان کرد: «این موضوعی نیست که کسی به دنبال شخصی کردن آن باشد.‌همین فدراسیون فعلی که اعتقاد دارد کمترین آمار دوپینگی را داشته تیر خلاص به وسیله خود آنها زده شد و یک نفر دوپینگی به آمار قبل اضافه شد. ضمن اینکه افرادی که در این چندسال در هر مسابقه شرکت می کردند و تست دوپینگ آنها مثبت در نیامده از بزرگان وزنه‌برداری هستند و در سال‌های گذشته هم همین شرایط را داشتند. قوانین جدید متاسفانه به ورزش ایران در المپیک از باب مدال آوری آسیب می زند و خیلی جالب نیست بخواهیم این موضوعات را شخصی کنیم و به افراد دیگر ربط دهیم.»

پبشکسوت وزنه‌برداری ایران عنوان کرد: «‌همانطور که گفتم پشت این موضوع کمیته بین‌المللی المپیک است و بعید می‌دانم رایزنی‌ها و مذاکرات به ثمر برسد. به طور حتم داشتن کرسی بین المللی در فدراسیون جهانی تاثیر دارد اما این مسائل از حوزه فدراسیون جهانی هم خارج است و به طور حتم تاماش آیان و مسئولان فدراسیون جهانی خودشان هم به هیچ عنوان دوست ندارند حوزه کاری شان محدود شود و این قوانین برای وزنه برداری وضع شود.»

باقری به شرایط ایران در المپیک توکیو اشاره کرد و گفت:‌ «‌در المپیک ایران جزو کشورهایی است که چهار سهمیه دارد. دو سهمیه به بانوان و دو سهمیه به مردان داده می‌شود که البته فکر نمی‌کنم با وجود راه اندازی وزنه‌برداری بانوان این رشته نوپا بتواند به المپیک توکیو برسد و در نهایت همان دو سهمیه نصیب ایران می شود که از بین بزرگان وزنه برداری که هر کدام در وزن‌های خود مدعی هستند کسب تنها دو سهمیه برای حضور در المپیک کار سختی خواهد بود و در نهایت ورزش ما متضرر می شود چرا که یکی از رشته‌های مدال‌آور ایران در المپیک همین وزنه‌برداری است و اگر سهمیه این رشته هم به صورت قطعی کاهش پیدا کند آمار مدال آوری کاهش پیدا می کند.»

وی در ادامه گفت: «‌همانطور که گفتم شخصی کردن این مسائل و ربط دادن این موضوع به افراد کار درستی نیست.‌تا زمانی که من سرمربی تیم ملی بودم دو وزنه‌بردار نمونه تستشان مثبت اعلام شد و بعد از من در رده نوجوانان 4 نفر بودند. کلا در دوران رضازاده 6 وزنه بردار تست دوپینگ شان مثبت شد و اگر بخواهیم حالا کسی را مقصر بدانیم مرادی خودش رکوردار دوپینگ بوده و از سال 94 تا به امروز خودش بالاترین تعداد دوپینگی را داشته است. اما این مسائل اصلا نباید بازگو شود و باید به این فکر کنیم که این اتقاق چقدر به ضرر ورزش کشورمان می شود.»

باقری در پایان گفت: «‌به جای اینکه ما فدراسیونی را متهم کنیم که دوپینگ در آن به وجود آمده باید افسوس این را بخوریم که ما نماینده ای در کمیته بین المللی المپیک داشتیم اما خیلی راحت آن را از دست دادیم.‌ مطمئنا اگر هاشمی طبا الان عضو IOC بود این تصمیمات با حداقل ترین ضرر برای ایران و کشورهای شرقی همراه می‌شد. اما با از دست دادن عضویت در کمیته بین المللی المپیک حالا باید افسوس بخوریم که چرا به این راحتی آن را از دست دادیم.»

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه