دوشنبه  30  اردیبهشت  1398
چهارشنبه , 21 شهریور 1397 ساعت 07:02

رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان؛

آغاز رقابت بلندقامتان ایران مقابل غول‌های جهان/ شاگردان ایگور به دنبال کسب نتیجه‌ای بهتر

تیم ملی والیبال در نخستین گام در رقابت‌های قهرمانی جهان عصر امروز به مصاف تیم پورتوریکو خواهد رفت.

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، نوزدهمین دوره رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان از روز یکشنبه به میزبانی بلغارستان آغاز شد و بلندقامتان ایران ‌در گروه D این رقابت‌ها با کشورهای پورتوریکو، بلغارستان، کوبا و فنلاند هم‌گروه هستند و امروز در نخستین دیدار خود باید مقابل پورتوریکو به میدان بروند.

تاریخچه حضور والیبال در رقابت‌های قهرمانی جهان

سابقه حضور والیبال ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان به سال 1970 برمی‌گردد. بلندقامتان ایران 48 سال پیش نخستین تجربه خود را در رقابت‌های قهرمانی جهان را پشت‌ سر گذاشتند. البته نتیجه‌ای که به دست آمد چندان مورد توجه نبود، ایران در آن زمان در جایگاه بیست‌ و‌ یکمی قرار گرفت و هر پنج‌باری هم که به میدان رفت با شکست روبه‌رو شد.

رقابت‌های قهرمانی جهان هر چهار سال یک‌بار برگزار می‌شود، اما حضور مجدد ملی‌پوشان والیبال در این رقابت‌ها، نزدیک به 28 سال طول کشید و دومین حضور آنها در سال 1998 بود. بلندقامتان ایران در آن سال در جایگاه نوزدهم قرار گرفتند و مانند نخستین حضور خود، همه رقابت‌ها را با شکست پشت‌ سر گذاشتند.

سومین حضور ایران با یک دوره غیبت در سال 2006 اتفاق افتاد، در آن سال هم ملی‌پوشان والیبال با شکست مقابل تمامی حریفان خود در جایگاه بیست و یکمی قرار گرفتند و قعرنشین شدند.

در سال 2010 دو اتفاق مهم برای والیبال ایران رقم خورد، یکی حضور دو سال پیاپی تیم ایران به این رقابت‌ها بود بدون اینکه غیبت داشته باشد و دوم نخستین برد ملی‌پوشان در این رقابت‌ها بود که توانستند تیم ژاپن را شکست دهند، اما در نهایت عنوانی بهتر از نوزدهمی به دست نیاورند.

نقطه تحول والیبال در سال 2014 با هدایت کواچ رقم خورد، جایی که نسل طلایی والیبال ایران برای نخستین‌بار در رده ششم جدول قرار گرفت و توجه والیبال جهان را به خود جلب کرد. البته ناگفته نماند که ششمی والیبال ایران در آن زمان مرهون زحمات ولاسکوی آرژانتینی بود. مربی که دوران روشنای چراغ خانه والیبال ایران با او رقم خورد و به گفته خیلی از اهالی خانواده والیبال رشد موشکی والیبال ایران با این مربی اتفاق افتاد. این مربی نسل آماده‌ای به کواچ داد و این مربی هم از همه پتانسیل آنها استفاده کرد. شاگردان کواچ پس از پیروزی در مرحله اول و دوم برای حضور در جمع چهار تیم برتر باید آلمان و فرانسه را از پیش‌رو برمی‌داشتند که در نهایت مقابل آنها شکست خوردند و از صعود بازماندند، بعد از آن، ملی‌پوشان برای قرار گرفتن در رده پنجم و ششم با روسیه به میدان رفتند که در نهایت شکست خوردند و عنوان ششمی را از آن خود کردند.

حالا ششمین حضور ملی‌پوشان والیبال در رقابت‌های قهرمانی جهان امروز به میزبانی بلغارستان و ایتالیا برگزار می‌شود و در نخستین گام آنها باید مقابل پورتوریکو به میدان بروند. در این دوره از رقابت‌ها، 24 تیم در چهار گروه 6 تیمی حضور دارند و در پایان مرحله گروهی 14 تیم برتر از 30 شهریور رقابت خود را در مرحله دوم آغاز خواهند کرد و در نهایت قهرمان نوزدهمین دوره رقابت‌های قهرمانی جهان هشتم مهر 97 مشخص می‌شود.

در حال حاضر روسیه با 6 مدال طلا، سه نقره و سه برنز پرافتخارترین تیم این رقابت‌ها محسوب می‌شود. تیم ژاپن هم با کسب دو مدال طلا تنها تیم آسیایی محسوب می‌شود که در تاریخ رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان صاحب مدال شده است. تیم ایران چهار سال پیش در سال 2014 در این رقابت‌ها به عنوان ششمی رسید و حالا شاگردان ایگور کولاکوویچ به دنبال این هستند که نتیجه‌ای بهتر از ششمی به دست بیاورند.

برنامه دیدارهای ایران در مرحله گروهی:

ایران – پورتوریکو، چهارشنبه، ساعت 18:30
ایران – بلغارستان، پنجشنبه، ساعت 22:10
ایران – کوبا، شنبه، ساعت 18:30
ایران – لهستان، دوشنبه، ساعت 22:00
ایران – فنلاند، سه شنبه، ساعت 18:30

انتهای پیام/4057/

http://ana.ir/i/310593
تعداد اخبار امروز گروه : 2 خبر