1634187
پنجشنبه  24  آبان  1397
جمعه , 23 شهریور 1397 ساعت 13:46

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال در گفتگو با آنا:

ترسی از برخورد با داوران پراشتباه نداریم/ اهل لاپوشانی نیستیم

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: با هر داوری که اشتباه‌های تأثیرگذار زیادی داشته باشد، برخورد جدی خواهیم کرد.

فریدون اصفهانیان در گفتگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، درباره اینکه به‌عنوان رئیس کمیته داوران از قضاوت داورهای خود تا پایان هفته ششم لیگ برتر رضایت دارد یا خیر، گفت: باتوجه به اینکه تنها یک بازی از هفته ششم لیگ برتر به تعویق افتاده، تا اینجا شاهد برگزاری 47 مسابقه لیگ برتر بوده‌ایم. به نظرم تنها در چهار بازی داوران اشتباه‌هایی کردند که تأثیرگذار بوده و سرنوشت بازی را تغییر داده است و در دیگر بازی‌ها شاهد اشتباهی از داورها نبودیم که منجر به تغییر نتیجه شود.

وی ادامه داد: در تمام لیگ‌های معتبر فوتبال جهان ضریب اشتباهات اثرگذار داوران 10 تا 15 درصد است، در حالی‌ که در ایران و در لیگ برتر زیر 10 درصد است. پس این میزان خطای مهم از داوران طبیعی است. ما به‌صورت کلی عملکرد داوران را مثبت ارزیابی می‌کنیم و این اتفاق درحالی رخ داده که داوران باتجربه و لایقی همانند محسن ترکی، سعید مظفری‌زاده، احمد صالحی، شاهین حاجی‌بابایی و تورج حق‌وردی از عرصه قضاوت جدا شده‌اند و در داوری با پوست‌اندازی مواجه بوده‌ایم. با این حال داوران جوان ما الحمدلله قضاوت‌های خوبی انجام داده‌اند و نمره قبولی گرفته‌اند.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: برای آنکه بی‌عدالتی در امر قضاوت داوران صورت نگیرد، گروه آنالیزی تشکیل دادیم که عملکرد داوران را توسط فیلم هر مسابقه به‌دقت مورد بررسی قرار می‌دهد تا اگر احیاناً ناظر مسابقه نمره‌ای کمتر یا بیشتر به داوری داده است، نمره‌ای که حق داور بوده به او داده شود. ما برای پیشرفت امر داوری تمامی موارد را مدنظر قرار می‌دهیم تا حقی از داوری اجحاف نشود.

وی در مورد اینکه برخی از مربیان و مدیران تیم‌ها معتقدند، کمیته داوران با اغماض به داوران پراشتباه نگاه می‌کند، اظهار کرد: اتفاقاً ما هیچ ترسی نداریم که با داوران پراشتباه برخورد کنیم. اگر داوران دچار اشتباه‌‌هایی شوند که سرنوشت مسابقه را عوض کرده باشد، با آنها مطابق آیین‌نامه‌ای که داریم، برخورد می‌کنیم. همان‌طور که در آیین‌نامه برای داوران موفق تشویق ذکر شده و ما آنهایی که خوب سوت بزنند را تشویق می‌کنیم، با داورانی که خطاهای آنها تأثیرگذار است هم برخورد خواهیم کرد و جریمه‌هایی برای آنها درنظر می‌گیریم.

اصفهانیان خاطرنشان کرد: محرومیت از قضاوت در یک تا چند بازی، دادن قضاوت در لیگ‌های دسته اول، دوم، سوم و حتی پایین‌تر، و همچنین محرومیت طولانی‌مدت از موارد تنبیهی است که برای داوران پراشتباه لحاظ می‌شود. اگر کمیته داوران با لاپوشانی و اغماض به قضاوت‌های داوران نگاه کند، در حق آنها ظلم و جفا کرده، چون لازمه پیشرفت در داوری برخورد قاطع و محکم است.

رئیس کمیته داوران خاطرنشان کرد: در بازی چهارشنبه شب هفته گذشته پرسپولیس و نساجی مازندران، رضا کرمانشاهی داور مسابقه اشتباه تأثیرگذار و سرنوشت‌سازی مرتکب نشد و از نظر ناظر داوری مسابقه قضاوت خوبی را ارائه کرد اما سرمربیان هر دو تیم با اعتراض‌های فراوان، فضایی را ایجاد کردند که قضاوت داور از نگاه تماشاگران زیر سؤال برود. به نظرم این نوع رفتار خارج از رفتار حرفه‌ای است و اعتراض‌های سرمربیان دو تیم مبنای خاصی نداشت. داور به خوبی سوت زد و خطایی نداشت که عامل تغییر نتیجه مسابقه شود. مربیان هر دو تیم می‌توانند اعتراض‌های خود را به صورت مکتوب از طریق باشگاه‌‌شان به کمیته داوران بدهند و گروه آنالیز ما نیز به‌دقت صحنه‌های داوری را مورد بررسی قرار می‌دهد تا از هیچ تیمی حقی تضییع نشود.

انتهای پیام/4048/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

رؤسای چسبیده به صندلی ریاست چه کسانی هستند

پرسپولیس نایب‌قهرمان آسیا شد

از دیپلماسی فوتبالی با مرد سوئیسی تا نمایش قدرت در آسیا

جریمه جدید AFC در انتظار پرسپولیس

تنها راه قانونی رفتن مهدی تاج از فدراسیون فوتبال

ضرری که سازمان لیگ به پرسپولیس وارد کرد

رکوردشکنی تماشاگران پرسپولیس در فینال آسیا

حضور فرزندان برانکو در ورزشگاه

اینفانتینو و شیخ سلمان موظف بودند به ایران بیایند

پرونده شکایت رحمتی از میناوند مختومه شد

پرسپولیس نایب‌قهرمان آسیا شد

ورود تراکتورسازی به جمع مدعیان قهرمانی

رقابت مدعیان در لیگ برتر فوتسال بانوان

جایگاه فوق‌العاده در انتظار شاگردان گل‌محمدی

افزایش امید نساجی برای ماندن در لیگ برتر

نمایندگان AFC با دقت زیادی مقررات را اجرا کردند

گل‌باران ذوب‌آهن در خانه تراکتورسازی

ادامه پیروزی‌های گیتی‌پسند و مس در لیگ برتر فوتسال

امیر قلعه‌نویی به علی دایی درس مربیگری داد

سلام ملی‌پوشان فوتبال ساحلی به فینال جام بین قاره‌ای

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های پنجشنبه 24 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های پنجشنبه 24 آبان