386883
جمعه  27  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

جمعه , 20 بهمن 1396 ساعت 10:35

رئیس سابق سازمان تربیت بدنی:

صحبت‌های مسئولین فدراسیون فوتبال با آرای AFC تناقض دارد/ لزوم ورود فیفا به مساله میزبانی نمایندگان ایران

رئیس سابق سازمان تربیت بدنی گفت: سفر رئیس فیفا به ایران اتفاق مثبتی برای فوتبال ما است، اما اینفانتینو اختیارات محدودی دارد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا باز هم در حرکت سیاسی در قبال فوتبال ایران، حق میزبانی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در مقابل تیم‌های عربستانی را از کشور ما گرفت و عمان را به عنوان کشور میزبان بازی‌های تیم‌های ایرانی و عربستانی انتخاب کرد. در حال حاضر درخواست همه اهالی فوتبال اعتراض به رای AFC نزد سازمان بالاتر یعنی فیفا است و طبق برنامه‌ها جیانی اینفانتینو رئیس فیفا هم قرار است اسفند ماه سفری به ایران داشته باشد و شاید بهترین فرصت ممکن برای گرفتن حق فوتبال ایران از کنفدراسیون فوتبال آسیا باشد.

مصطفی هاشمی‌طبا رئیس سابق سازمان تربیت بدنی در مورد حضور رئیس فیفا در ایران و درخواست‌های مسئولین ورزش از اینفانتینو برای استیفای حق فوتبال ایران به خبرنگار خبرگزاری آنا گفت: اینکه رئیس فیفا قرار است برای دومین بار به ایران سفر کند اتفاق خوبی برای فوتبال و ورزش ما است و حضور اینفانتینو می‌تواند نگاه همه دنیا را به ایران معطوف کند. اما اینکه در سفر رئیس فیفا به ایران باید چه محورهایی مورد مذاکره قرار گیرد بحثی است که باید مسئولین ورزش کشور به آن توجه کنند و درخواست‌های معقولی از رئیس فیفا داشته باشند.

وی ادامه داد: فیفا هم محدودیت‌هایی دارد و رئیس فیفا هم اختیارات خاصی دارد که نمی‌توان انتظارات واهی از او داشت. بحث آموزش و همچنین ارتباطات گسترده بین ورزش و فدراسیون فوتبال با فیفا می‌تواند از درخواست‌های مسئولین از اینفانتینو باشد، اما حضور رئیس فیفا در ایران قطعا اتفاق مثبتی برای فوتبال ما است.

فیفا باید در مساله میزبانی نمایندگان ایران ورود کند

هاشمی‌‌طبا در خصوص حل مشکل میزبانی نمایندگان ایران از تیم‌های عربستانی در زمان حضور اینفانتینو در تهران گفت: مساله‌ای که مشخص است تخلف آشکار کنفدراسیون فوتبال آسیا در خصوص عدم اعطای میزبانی به نمایندگان فوتبال ما است و شکایت فدراسیون به مرجع بالاتر ربطی به حضور اینفانتینو در ایران ندارد. مسئولین فدراسیون چه بخواهند و چه نخواهند باید به رای کنفدراسیون فوتبال آسیا اعتراض کنند و فیفا باید در این مساله ورود کند.

وی افزود: اما اینکه حضور اینفانتینو در ایران را عامل حل این مشکل بدانیم درخواستی غیرطبیعی است. رئیس فیفا در بعضی جهات اختیارات محدودی دارد و نمی‌تواند تصمیمات کلانی بگیرد. اما قطعا در زمان حضور اینفانتینو در تهران باید بحث میزبانی تیم‌های ایرانی از نمایندگان عربستان مطرح شود و اعتراض ایران به گوش رئیس فیفا برسد.

صحبت‌های مسئولین فدراسیون فوتبال با آرای AFC تناقض دارد

رئیس سابق سازمان تربیت بدنی در مورد ضعف فدراسیون فوتبال و مسئولین ورزش در گرفتن حق نمایندگان ایران از کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: قدرت سیاسی عربستان در AFC به مراتب بالاتر از ایران است و به همین دلیل آرای آنها کاملا به نفع عربستان و به ضرر ما است، ما هم نباید بهانه دست عرب‌ها می‌دادیم که متاسفانه این بهانه را دست آنها دادیم. مسئولین فدراسیون فوتبال چندین بار اعلام کردند که مساله حل شد اما در پایان دیدیم که رای به نفع ایران نبود. صحبت‌های مسئولین فدراسیون فوتبال با آرای AFC تناقض دارد و در این مورد یا AFC حرفش را عوض کرد و یا اینکه تصمیمات آنها کلی بود و ربطی به ایران نداشت اما مسئولین فدراسیون احساس کردند که رای به نفع ایران است.

وی ادامه داد: در این زمینه وزارت ورزش هیچ اشرافی به موضوع نداشت و نمی‌توانست به صورت تخصصی دخالت کند و فدراسیون فوتبال باید با استفاده از تجربه افراد حقوقی کارآمد این مشکل را حل می‌کرد که با توجه به نفوذ عربستان در کنفدراسیون فوتبال آسیا تاثیر خاصی هم نمی‌توانست داشته باشد. وقتی همین مشکل بین قطر و عربستان بوجود آمد و کنفدراسیون فوتبال آسیا خیلی راحت این مشکل را بین دو کشور حل می‌کند اما در بحث ایران نمی‌تواند حل کند. کاملا مشخص است که تصمیمات سیاسی است و در حال حاضر بهترین راه ممکن شکایت از رای AFC به فیفا است.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

مراسم ترحیم بهرام شفیع برگزار شد

برتری 4 گُله استقلال برابر پرسپولیس

السد 0 - الریان 8/ حریف پرسپولیس نقره‌داغ شد

زیرساخت‌های آزادی جوابگوی بانوان نیست/ پرسپولیس - السد؛ بانوان! ورود ممنوع

کی‌روش دست پیش می‌گیرد پس نیفتد/ بولیوی را کجای دلمان بگذاریم

کی‌روش ایران را ترک کرد

عبور کی‌روش از خطوط قرمز؛ دوئل ناتمام با مربیان ایرانی

حضور بانوان در ورزشگاه آزادی از شایعه تا واقعیت

جنگ روانی السد بی‌فایده است

استرس بلای جان فتاحی

مصاف سلتاویگو و آلاوز در نخستین بازی هفته نهم لالیگا

مسی و پیکه خواهان حضور پوگبا در نوکمپ

پذیرایی آینتراخت فرانکفورت از فورتونا دوسلدورف

مصاف دور از خانه نیم با لیون

محبوبیت گران‌ترین بازیکن تاریخ برایتون نزد هواداران

لوپتگی و پرز در پایان راه؟

حمایت رسانه‌های فرانسوی از گریزمان برای توپ طلای 2018

ونگر در اندیشه نشستن روی نیمکت سامورایی‌ها

160 میلیون یورو بدهید، صلاح را ببرید

ترکیب پرسپولیس مقابل نود ارومیه اعلام شد/ بیرانوند روی نیمکت

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه