1687688
چهارشنبه  30  آبان  1397
دوشنبه , 14 اسفند 1396 ساعت 15:38

پاسخ رئیس موسسه حکمت و فلسفه به منتقدان؛

دعوا سر لحاف ملا یعنی ریاست موسسه است/ ادامه فعالیت با تمام قدرت

حجت‌الاسلام خسرو پناه پس از انتقادات تند منتقدانی که مدیریت او را رادیکالی و غیر حرفه‌ای خوانده بودند واکنش نشان داد و خطاب به آنها گفت: در این نقدها به نوشته‌های ده بیست سال پیش بنده تمسک می‌کنند و حتی اطلاع ندارند که آن مباحث به صورت چندین کتاب با تفصیل بیشتری منتشر شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری آنا، در چند روز گذشته فشار منتقدین و مخالفین حجت الاسلام خسرو پناه بالا گرفت و وی را وادار به پاسخ دادن و شفاف سازی اذهان عمومی کرد.

برخی منقدین در روزهای گذشته حجت‌الاسلام خسروپناه، ریاست موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران را فردی رادیکال برای تخریب ساختار موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران دانسته‌اند و ادعا کردند خسروپناه در پی اخراج اساتید و تغییراتی اتوبوسی در موسسه بوده و همچنان نیز هست.

این انتقادات واکنش ریاست موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران را در برداشت. متن زیر گفتگوی خبرگزاری مهر در مورد تخریب های اخیر در برخی رسانه ها نسبت به حجت الاسلام خسروپناه است:

همانگونه که در درخواست آمده این حمله ها از سنخ نقد علمی نیستند بل پروژه سیاسی است و اهل فن توجه دارند در طول این چند سال استادان حوزه و دانشگاه نسبت به دیدگاههای بنده از جمله فلسفه فلسفه اسلامی، وجود انضمامی انسان به عنوان موضوع فلسفه، اصالت وجود و ماهیت، الگوی حکمی اجتهادی و علم دینی نقدهایی نگاشته و گفته اند و پاسخ ها شنیده اند و هیچ حاشیه ای شکل نگرفت و این نقد و پاسخ ها در نشریه های علمی منتشر شد.

اما این قصه اخیر هیچ حکایت و دلالتی بر نقد علمی ندارد چون این پروژه از سنخ انشاء است؛ نه اخبار.

دعوای اصلی بر سر لحاف ملا یعنی منصب ریاست موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران است و اعتراض بر اینکه چرا این جایگاه در اختیار یک نیروی انقلابی است!

لذا برخی از کسانی که فرق حسن و قبح ذاتی و عقلی را نمی دانند وارد این گود شده و به عنوان نقد، تخریب می کنند و عده ای هم از مهندسان و داروسازان دیروز که امروز ردای فلسفه بر تن کرده اند و قصد طریقت در حکمت را دارند؛ بدون اینکه فرق نسبیت هستی شناختی با نسبیت معرفت شناختی را بدانند فریاد می زنند که مطالب خسروپناه غیر دقیق است و فهم نادرست و مملو از بد فهمی خود را به پای بنده می نویسند.

جالب اینکه در این نقدها به نوشته های ده بیست سال پیش بنده تمسک می کنند و حتی اطلاع ندارند که آن مباحث به صورت چندین کتاب با تفصیل بیشتری منتشر شده است.

عرض کردم قصه هفته ای که گذشت و ادامه هم خواهد داشت؛ پروژه ای است تا بتوانند مسئولیتی را بردارند که هشت ماه وزارت علوم دولت اسبق اصرار داشت تا بنده بپذیرم و وزارت علوم دولت سابق و فعلی هم تصمیم بر استمرار آن گرفت.

حال چرا با ریاست بنده مخالفت می کنند آیا به جهت نقدهای نادرست و غیر علمی منتقدان مهندسان و داروسازان دیروز و دانش آموختگان فلسفه تحلیلی امروز است؟

حاشا و کلا اینها مخالفتشان که به صراحت گفته اند این است که چرا یک معتقد و مدافع تئوری های نظام جمهوری اسلامی بر منصب موسسه ای نشسته که زمانی دیگران بر آن تکیه زدند.

شما پرسشگر گرامی کمی تامل کنید اگر خسروپناه رئیس موسسه حکمت و فلسفه نبود باز اینگونه تخریب میکردند؟!!! آیا اگر خسروپناه، شخصیتی سکولار بود همین تخریبها صورت میگرفت؟ اینها تنها رئیس اپوزیسیون بر منصب موسسه می خواهند؛ نه حتی شخص بی تفاوت.

همین امر باعث شده که عده ای با دروغ و دغل اخراج افرادی مثل جناب شهرام پازوکی ( مدیر فعلی گروه عرفان و ادیان موسسه) را شایع کنند و اخراج اعضای خارج نشین از موسسه توسط وزارت علوم را مکرر به رخ بکشند.

کدام مرکز علمی در دنیا عضو هیات علمی که بدون مجوز وزارت علوم سالها در کشور دیگری زندگی می کند نگه می دارد.

مخالفت عده دیگر با مدیریت موسسه، پیگیری های جدی این مدیریت برای اجرایی کردن مصوبات وزارت علوم جهت انجام موظفی و حضور اعضای هیات علمی در موسسه است که عده ای به عللی نه دلایل نمی پسندند و همچون باور جناب منصوری معاون پژوهشی وزارت علوم در دولت اصلاحات اجرایی کردن این مصوبات را خطا می پندارند.

نگرانی دیگر اپوزیسیون که برای تخریب مدیریت موسسه بسیج شده اند این است که می بینند موسسه ای که از سال ۵۲ تا ۹۰ فقط یک استاد تمام و سه دانشیار داشت با تلاش فراوان که تکمیل پرونده علمی اعضای موسسه طی شش سال به سه استاد و شش دانشیار رسید.

خلاصه سخن: اپوزیسیون بداند اولا هیچ تلاشی برای این پست نداشتم و به شدت پرهیز کردم و ثانیا تا زمانی که وزارت علوم صلاح بر استمرار خدمت بداند با تمام قوت در اجرایی سازی مصوبات آن وزارت تلاش خواهم کرد و این بازی های کودکانه در انجام وظایف قانونی و شرعی خللی وارد نمی سازنند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

دست عالِم سکولار را باید از دانشگاه کوتاه کرد

چرا نباید افسوس گذشته را خورد؟

امروز به یک آخوند خراسانی نیاز داریم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیران جدید این وزارتخانه را منصوب کرد

ولی چه سود که خود را نمی‌کنی ادراک!

فلسفه، باز بودن ذهن برای حرف‌های تازه و تحمل مخالف است

مراسم رونمایی از کتاب «مکتب اجتهادی آخوند خراسانی»

زنده‌یاد صفارزاده در شعر نو سنت‌شکنی کرد

قرآن شناخت؛ ترجمه تفسیر قرآن به روایت سید حسین نصر

وقتی شب مؤمن روز است و روزش شب

کتاب شفیعی کدکنی رونمایی شد

«قوتِ دل و نوشِ جان» یک پژوهش پدیدارشناسانه است

حکمت، عنصر گمشده عصر ماست

چرا نباید افسوس گذشته را خورد؟

امروز به یک آخوند خراسانی نیاز داریم

وقتی شب مؤمن روز است و روزش شب

بررسی جريان فکری استاد صفايی‌حائری پس از 20 سال

زنده‌یاد صفارزاده در شعر نو سنت‌شکنی کرد

قرآن شناخت؛ ترجمه تفسیر قرآن به روایت سید حسین نصر

مشارکت کانون اندیشه جوان و دانشگاه آزاد اسلامی در طرح کتابخوان

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 30 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 30 آبان