چهارشنبه  01  اسفند  1397
چهارشنبه , 18 شهریور 1394 ساعت 10:55

ترانه‌خواندن «دی‌دی» کمدین هشتاد ساله آلمانی برای پناه‌جویان + تصاویر و ویدئو

دیتر هالرووردن کمدین، کارگردان و خواننده آلمانی مشهور به «دی‌دی» با انتشار ویدئوکلیپ یکی از ترانه‌هایش در فضای مجازی، درآمد حاصل از فروش آن را به پناه‌جویان خاورمیانه‌ای اختصاص داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا، دیتر هالرووردن کمدینی که فیلم‌های او با نام هنری «دی‌دی» بارها از تلویزیون ایران پخش شده است، این هفته و همزمان با هشتادمین سالگرد تولدش ویدئوکلیپی با آواز خود در فضای مجازی منتشر کرد و اعلام کرد که 100 درصد درآمد آن را به پناه‌جویان اختصاص خواهد داد.

دی‌دی از چند ماه پیش در صفحه فیس‌بوک خود اعلام کرده بود برای جشن تولد 80 سالگی به جای کادو گرفتن می‌خواهد به مردم یک ویدئوی موسیقی کادو بدهد. او شنبه‌شب در سالگرد تولدش ضمن حضور درشبکه تلویزیونی دولتی ARD آلمان اعلام کرد کلیه درآمد حاصل از فروش سی دی و فروش اینترنتی آلبوم مربوط به این موزیک ویدئورا به کمک به پناه‌جویان اختصاص می‌دهد.

کارگردانی این موزیک ویدیو را با عنوان «شما هستید که به من جرأت می‌دهید» پسر17 ساله دی‌دی، به نام یوهانس هالرووردن انجام داده که مانند پدرش بازیگر است و در چند مجموعه تلویزیونی نوجوانان در شبکه تلویزیونی دیزنی بازی کرده و در عرصه سینمای کودک و نوجوان آلمان مشهور شده است. او نیز مانند پدرش چند سالی است که مواضع سیاسی و بشردوستانه خود را در قبال مسائل آلمان و جهان با زبانی تند وتیز در فن‌پیج فیس‌بوکی خود منتشر می‌کند.

دیتر هالرووردن و پسرش، یوهانس

بخش کوتاهی از این ویدئوی موسیقی را در لینک ذیل می‌توانید تماشا کنید.

نسخه ویدئویی کامل این ترانه با زمان 5:33 دقیقه و نسخه کوتاه شده رادیویی آن 3:23 دقیقه است. متن کلامی این موسیقی سیاسی - انتقادی را دی‌دی وپسرش با هم نوشته‌اند. موسیقی این اثر را گروه موسیقی راک «اما» نوشته و اجرا کرده است.

این موسیقی با زبان طنز به شنونده‌ها یادآوری می‌کند که در قبال اخبار سیاسی و فجایع جهانی نباید بی‌تفاوت بود و باید کاری انجام داد. در این ترانه از جمله دیوارسازی‌های رژیم اسرائیل مورد تمسخر قرار گرفته، فجایع گروه داعش در عراق و سوریه یادآوری شده، ازصادرات اسلحه آلمان انتقاد شده، در مورد فجایع محیط زیستی که حیات بشر را تهدید می‌کند، هشدار داده شده، به نقش بانک‌های جهانی در تخریب اقتصاد اشاره شده و از داستان رسوایی سازمان امنیت ملی آمریکا به عنوان «جاسوسی آمریکا از درون اتاق خواب آنگلا مرکل» یاد شده است.

دیتر هالرووردن و آنگلا مرکل

دیتر هالرووردن متولد 5 سپتامبر 1935 دسائو در شرق آلمان، در سال 1958 از حکومت کمونیستی آلمان شرقی به برلین غربی فرار کرد. وی در رشته تئاتر تحصیل کرد و در 21 فیلم سینمایی و ده‌ها فیلم و برنامه تلویزیونی بازی کرد. هالروردن چندین آلبوم موسیقی نیز منتشر کرده است.

از جمله فیلم‌های هالرووردن که در سال‌های دهه هفتاد خورشیدی از از صدا و سیما پخش شد و حسین عرفانی دوبله شخصیت دی‌دی را در آن بر عهده داشت، می‌توان به «دی‌دی و جاسوس‌ها» و «دی‌دی و ارثیه خانوادگی» اشاره کرد. آخرین فیلم سینمایی که دیتر هالروردن در آن بازی کرده«سر پر از عسل» محصول 2014 به کارگردانی تیل شوایگر کارگردان و هنرپیشه مشهور آلمانی است که در آن در نقش شخصیت اصلی، یک بیمار مبتلا به آلزایمر بازی کرده است. این فیلم با فروش سی میلیون دلار یکی از آثار پرفروش سال گذشته سینمای آلمان بود.

تیل شوایگر، کارگردان 53 ساله این فیلم، بازیگر «اراذل بی‌آبرو»ی کوئنتین تارانتینو که یکی از مشهورترین بازیگران آلمان است، از چند ماه بیش با فراخوان‌های متعدد وکارزارها و اظهار نظرهای جنجالی در فضای مجازی و برنامه‌های تلویزیونی مردم آلمان را به کمک همه‌جانبه به موج پناهندگان سوری، عراقی، افغان و همچنین از ملیت‌های دیگر تشویق کرد. وی در ماه‌های اخیر و پیش از تبدیل شدن پناه‌جویان به مسأله اصلی رسانه‌ها، در صدر اخبار مربوط به پناهندگان قرار گرفته و موجی از حمایت تعداد دیگری از هنرمندان از موضوع کمک به پناه‌جویان را به راه انداخته بود. این گونه اقدامات هنرمندان از جمله عوامل آگاه شدن افراد جامعه از ضرورت کمک به پناهندگان و باعث منزوی شدن گروه های محافظ کار دست راستی خارجی‌ستیز و مسلمان‌ستیز شد.

در روزهای اخیر صحنه‌های مخابره‌شده از استقبال گرم مردم و جوانان آلمان هنگام ورود پناه‌جویان به این کشور حیرت و احترام مردم دنیا را نسبت به شهروندان آلمان برانگیخته است.

گزارش از: اشکان گلفر

پاسخ به موقع به ابهامات در یک اتوبوس متشنج

اکران مردمی فیلم سینمایی «مأموریت غیرممکن» برگزار شد

«کال سنتر» در عین سادگی پر از انرژی و تحرک است

«درباره الی» اصغر فرهادی به موزه سینما می‌رود

اعلام نمایش‌های روی صحنه در سومین روز از جشنواره تئاتر فجر

سینمای انقلاب به بیراهه رفته است

استفاده از تکواندوکار به جای بازیگر حرفه‌ای بارم را سنگین می‌کرد

بیش از ۱۸۰۰ صندلی به ظرفیت سینمایی کشور اضافه شد

تئاتر، فرهنگی‌ترین گفتمانی که در هر جامعه مدنی اتفاق می‌افتد

ارسال بیش از ۳ هزار اثر به جشنواره فیلم وارش

اعلام نمایش‌های روی صحنه در نهمین روز از جشنواره تئاتر فجر

حال و هوای متفاوت آرش کمانگیر اسطوره ایرانی در نمایش «آرش»

اعلام نمایش‌های روی صحنه در هشتمین روز از جشنواره تئاتر فجر

حامد همایون به تماشای فیلم خودش نشست

پیشنهاد اجرای تئاتر «چکامه‌هایی که غوغا می‌شوند»‌ در آلمان

استقبال تماشاگران جشنواره تئاتر فجر از 4 نمایش

جشنواره تئاتر فجر دارای استاندارد جهانی است

اعلام نمایش‌های روی صحنه در هفتمین روز از جشنواره تئاتر فجر

استفاده از تکواندوکار به جای بازیگر حرفه‌ای بارم را سنگین می‌کرد

«مأموریت غیرممکن» کنسرت سینمایی که راجع به تولید ملی است