1217903
پنجشنبه  24  آبان  1397
چهارشنبه , 13 تیر 1397 ساعت 15:55

مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت عنوان کرد؛

هم‌افزایی مثال‌زدنی نهادهای قرآنی در طرح بشارت 1452

مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت گفت: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طرح بشارت 1452، مشارکت و همدلی همه دستگاه‌های قرآنی اعم از دولتی، حاکمیتی و مردمی و هم‌افزایی مثال‌زدنی آن‌ها در اجرای این طرح است.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، حسن محمدی، مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور با حضور در برنامه «رصد» شبکه قرآن و معارف سیما با اشاره به ادغام اتحادیه‌های قرآنی، گفت: الحمدلله پروسه ادغام اتحادیه‌های استانی به طور کامل اتفاق افتاد و سرانجام کار که ادغام اتحادیه کشوری است، در انتظار طی روال قانونی و فرآیندی است که شورای توسعه فرهنگ قرآنی و هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی باید برای آن تصمیم‌گیری کنند.

محمدی با اشاره به بروز برخی اختلاف‌نظرها در اتحادیه‌های مدغم استان‌ها، عنوان کرد: دو مجموعه کاملاً مجزا، در طول یک سال با یکدیگر ادغام شدند، به هر حال طبیعی است که یک سری چالش و اختلاف‌نظر در رابطه با فرآیند ادغام و مسائلی از این دست وجود داشته باشد، اما همه این موارد را باید کنترل و بر آن‌ها نظارت شود تا اتحادیه مدغم کشوری به‌زودی تشکیل و موانع برطرف شود، اما مهم‌ترین موضوع در حالی که دو مجموعه که شاید همپوشانی وظایف و موازیکاری‌هایی داشتند، توجه به تشکیل یک اتحادیه مستقل، مردمی و مقتدر، با هم‌افزایی و انسجام هر دو مجموعه خواهد بود.

وی افزود: این موضوع به یک چالش برای ما تبدیل شده که متاسفانه در برخی استان‌ها، سازمان‌های دولتی، حاکمیتی و... به اتحادیه اجازه فعالیت مستقل مردمی نمی‌دهند و دائماً شاهد دخالت‌هایی از سوی این نهادها هستیم، در واقع دغدغه اصلی هر یک از ما تشکیل یک اتحادیه منسجم مردمی و مستقل در جهت منافع مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد است.

محمدی در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به اینکه ظرفیت یک مؤسسه قرآنی مردمی از نظر ساختار فیزیکی، محتوایی و نیروی انسانی، در حوزه سخت‌افزاری و حتی نرم‌افزاری چندین برابر حوزه دولتی است، تاکید کرد: اگر در دولت در مقام سیاست‌گذاری و نظارت حاضر باشد و اجرا و تصدیگری امور را به دست مردم و نهادهای مردمی بسپارد، شاهد چابک‌سازی در فعالیت‌ها و همچنین رشد و شکوفایی مؤسسات مردمی خواهیم بود.

مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآنی عنوان کرد: در واقع دولت نباید به حوزه اجرا ورود جدی پیدا کند و باید در مقام سیاست‌گذاری و اجرا باقی بماند، امیدواریم این نگاه به بخش مردمی تسری پیدا کند.

وی در ادامه در خصوص مشارکت در طرح 1452 گفت: در ابتدا از رسانه ملی و شبکه قرآن و معارف سیما تشکر می‌کنم که بار اصلی پشتیبانی و اجرای این طرح را سال‌هاست برعهده گرفته و با پشتکاری که از خود نشان داده، این طرح را به یک طرح ملی و الگو در حوزه آموزش حفظ قرآن بدل کرده است.

محمدی افزود: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این طرح، مشارکت و همدلی همه دستگاه‌های قرآنی اعم از دولتی، حاکمیتی و مردمی و هم‌افزایی مثال‌زدنی آن‌ها در اجرای این طرح است.

وی با بیان اینکه مؤسسات قرآنی سراسر کشور، بار اصلی آموزش مخاطب و ترویج فرهنگ در حوزه‌های مختلف را به دوش می‌کشند، گفت: اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور نیز به عنوان حلقه واسط میان مؤسسات و نهادهای مختلف، با کانالیزه کردن این تعاملات، سیاست‌ها را به مؤسسات ابلاغ و گزارش‌گیری از روند اجرا را بر عهده دارد.

مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور افزود: با توجه به ممتد بودن طرح 1452 در سه فصل، تابستان، پاییز و زمستان ما امسال در حوزه آموزش طرح بشارت ورود ویِژه‌ای داشتیم، امیدواریم سهم مؤسسات قرآنی از این طرح امسال سهم ویژه‌ای باشد.

وی افزود: در حوزه‌های مختلفی با این طرح همکاری داریم، در حوزه تبلیغات یک خبرگزاری مردمی به نام اتقان در دسترس داریم که پرونده ویژهای در ارتباط با این طرح در حال پیگری در این خبرگزاری است.

محمدی با بیان اینکه اتحادیه با تمام توان و ظرفیت در این طرح ملی حضور خواهد داشت، گفت: به عوان مثال، با استفاده از ظرفیت اربعین و طرح پایلوتی که سال گذشته با یک سازوکار محدودتر و متناسب با شرایط اریعین صورت گرفت، امسال نیز این طرح را اجرا خواهیم کرد.

وی در پایان در خصوص مشارکت در آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم و ارتباط این آزمون با طرح 1452 گفت: خوشبختانه طرح بشارت برای آحاد مردم به یک طرح فراگیر و جذاب بدل شده است، از همینرو، در آخرین دیداری که با متولیان امر از جمله معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد و همچنین رئیس مرکز قرآنی سازمان اوقاف داشتیم، نکاتی در خصوص همکاری اتحادیه و مؤسسات قرآنی در بخش مسابقات، آزمون‌ها و جشنواره‌های قرآنی مطرح شد که به احتمال فراوان با سیاست‌های طرح 1452 هماهنگ خواهد بود. امیدواریم با این همدلی ایجاد شده و اتفاق مشترکی که در حال رخ دادن است، بتوانیم گوشه کوچکی از مأموریت خطیر ترویج فرهنگ قرآنی را به سرانجام برسانیم.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

«مامان اِتی» سینما درگذشت

صدا، تصویر و هنر است که در جهان شنیده می‌شود

زمانی فیلم ساختن تکلیف بود، اما اکنون یک تجارت است

پوستر چهل و هشتمین جشنواره فیلم رشد رونمایی شد

داستان‌های ارزشمندی در فرهنگ اسلامی ایرانی داریم

اکران «وای آمپول» از 23 آبان

امیدوارم سرنوشت مینو شبیه به دلدادگان نشود

مستند زندگی سردار بی‌سر، شهید اسکندری کلید خورد

فرصتی برای تماشای مستندی درباره داعش

اکران جیوه پس از 6 سال در گروه هنر و تجربه

داستان‌های ارزشمندی در فرهنگ اسلامی ایرانی داریم

معجزه خدا روی معلولان کهریزک

فیلمسازان جوان و دانش‌آموز منتظر حمایت نمی‌مانند

صدای روزبه بمانی به تئاتر راه یافت

نمایش فیلم روزهای نارنجی در ایتالیا

اکران «وای آمپول» از 23 آبان

امیدوارم سرنوشت مینو شبیه به دلدادگان نشود

مستند زندگی سردار بی‌سر، شهید اسکندری کلید خورد

«مامان اِتی» سینما درگذشت

ورود به حوزه‌های تخصصی کار اصناف است نه دولت

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 23 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 23 آبان